Priamos' collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Priamos' collection

Δημοσίευση από Starman »

Περίεργη περίπτωση. Αυτή η μπάντα είχε μεγαλύτερη επιτυχία στην Ιαπωνία από ότι στην Ευρώπη παρόλο που άνηκε σε πολυεθνική.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Priamos' collection

Δημοσίευση από apeitharxos »

Όχι για τα γούστα μου το κομμάτι που άκουσα, πολύ keeperiικό helloweenικό metal, το οποίο το αποδίδουν καλά μόνον οι εμπνευστές του ιδιώματος...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Priamos' collection

Δημοσίευση από Priamos »

Εικόνα


Syar ‎– Death Before Dishonour
Label:Mausoleum ‎– 704109.2
Series:Mausoleum Classix (2) –
Format:CD, Album, Reissue
Country:UK
Released:1994/1984

Tracklist
1 On the Streets
2 Speeder
3 Find the Angel
4 I'm Taking Off
5 Death Before Dishonour
6 High Flyer
7 Judgement
8 Taking a Gamble
9 Warriors
10 Trail Blazer
11 Deep in the Night

Προφανως το εμαθα απο τη στηλη Forgotten Jewels που συζηταμε, και ανακαλυψα το CD στη Ρωμη αρχες των 00ς. Καλο NWOBHM αν και αρκετα τυπικο και ηδη παρωχημενο για το 1984. Πιθανον να ειχε καλυτερη τυχη, αν κυκλοφορουσε τα χρονια που ταιριαζει ηχητικα (1980-81). Καλυτερο κομματι, μαλλον το καλπαζων ομωνυμο.

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Priamos' collection

Δημοσίευση από Starman »

Χωρίς να έχω ακούσει νότα, με μοναδικό εφόδιο την παρουσίασή του από τη FJ στήλη μπήκα και εγώ στη διαδικασία να το βρω. Δεν ήταν δύσκολο να εντοπίσω το βινύλιο σε κάποιο παζάρι και έτσι το απέκτησα. Από μουσικής άποψης βέβαια όπως είπες, δεν λέει και πολλά και ας προϊδεάζει το εξώφυλλο για κάτι φουλ επικό.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Priamos' collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ωραίος δίσκος με ακόμα πιο ωραίο εξώφυλο. Το ομώνυμο είναι καρά-έπος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Priamos' collection

Δημοσίευση από Priamos »

Εικόνα
Barnabas (3) ‎– The Gospel According To Barnabas
Label:Thorne Records ‎– TRCD 001
Format:CD, Compilation, Digital Remaster
Country:US
Released:1992

Tracklist
1 No Freedom 4:32
2 Warrior 4:14
3 Follow You Up 5:03
4 Northern Lights 3:48
5 Stormclouds 4:44
6 If Love Brings Love 4:06
7 I. Prelude 2:20
8 II. The Dream 2:40
9 III. Breathless Wonderment 6:53
10 Subterfuge 5:50
11 Feel The Fire 5:21
12 Waiting For The Aliens 6:13
13 Hammer And Sickle 5:17
14 Never Felt Better 3:23
15 Crucifixion 6:02



Αφου τοποθετηθηκα εις βαθος στο θεμα στο σχετικο topic (viewtopic.php?f=5&t=1989) με δακρυα στα ματια :~( να ομολογησω οτι το συγκεκριμενο CD ειναι η ακριβοτερη αγορα μου (45ευρω). Τον πονο μου μεγενθυνει το γεγονος οτι το ανακαλυψα μερικα χρονια αργοτερα στο No remorse σε υποδιπλασια τιμη :~( (αλλο που τωρα ειναι παλι ψηλα). Τελος παντων... Δεν ντρεπομαι να πω "χαλαλι", γιατι οι Barnabas αν και εχουν ανιση δισκογραφια, εχουν να περηφανευονται για επη αντιστροφως αναλογα σε ορους 'σπουδαιοτητας", με τη φημη τους. Για δειγμα, θα προσπερασω την προφανη επιλογη, το μνημειωδες "Breathless Wonderment", και θα σας σερβιρω κατι λιγο πιο αγνωστο. ΥΓ. Το συγκεκριμενο Cd περιεχει τα Approaching Light Speed και Feel the Fire μειον το κομματι Hearts.

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Priamos' collection

Δημοσίευση από CountRaven »

Παραδέξου το και εσύ παππού Πρίαμε ότι το riff μετά το αρχικό θέμα στο "Stormclouds" θυμίζει Ghost. :P

Εξαιρετική μπάντα. Από τα καλύτερα που έχεις ποστάρει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Priamos' collection

Δημοσίευση από Starman »

Χριστιανική μπάντα = Ποιοτική μπάντα. Απαράβατος κανόνας.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Priamos' collection

Δημοσίευση από Priamos »

Εικόνα
Christian Mistress ‎– Agony & Opium
Label:20 Buck Spin ‎– SPIN038
Format:Vinyl, LP, Album
Country:US
Released:Aug 2010

Tracklist
A1 Riding On The Edges
A2 Desert Rose
A3 Home In The Sun
B1 Poison Path
B2 Black Vigil
B3 Omega Stone

Αν και εχω και τα δυο επομενα, κανενα δεν καταφερε να επαναλαβει (ποσο μαλιστα να ξεπερασει) την αισθηση που μου κανε το συγκεκριμενο ντεμπουτο.


Αυτη η επιλογη ηταν originally random. Ομως μου εφερε στο νου την επομενη...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Priamos' collection

Δημοσίευση από Priamos »

Εικόνα
Anxiety (4) ‎– The Descent Of The Myriads
Label:Not On Label ‎– none
Format:CDr, EP, demo
Country:Greece
Released:2002

Tracklist
1 The Descent Of The Myriads
2 Wings Of Despair
3 Keadas
4 Lost
5 Istanbul Falls

Απο τις λιγες κορυφαιες εγχωριες ντεμαρες των 00ς. Επικο metal που συγγενευει για διαφορους λογους με Sarissa (οχι οσο οι Wardance φυσικα).

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Priamos' collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

για Anxiety τα έχουμε ξαναπεί, ασύγκριτοι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Priamos' collection

Δημοσίευση από theBox »

Αυτο το instanbul falls εδω μου καθεται, δεδομένου οτι οταν επεσε δεν λεγοταν instanbul (ουτε καν απο τους Οθωμανους αν δεν κανω λαθος. Εκτος κι αν τρέφουν ευσεβείς πόθους για το μέλλον...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Priamos' collection

Δημοσίευση από White Wolf »

Μην το παιρνεις ιστορικα, παρτο στιχουργικα και ρυθμικα.
Που να βγαλεις ρεφρεν με Constantinople Falls;
Δεν εισαι οι Maurauder που παιρνουν τα τσακωνικα, τα κανουν μπλακ μεταλ και ακουγεται και γαμάτο...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Priamos' collection

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 30 Νοέμ 2019, 10:26 Αυτο το instanbul falls εδω μου καθεται, δεδομένου οτι οταν επεσε δεν λεγοταν instanbul (ουτε καν απο τους Οθωμανους αν δεν κανω λαθος. Εκτος κι αν τρέφουν ευσεβείς πόθους για το μέλλον...
Δεν το σχολίασα, αλλά πραγματι ήταν απίστευτο ιστορικό αυτογκόλ. Δεν πιστεύω ότι παίζει η δεύτερη θεωρία (χαχα δεν μου χε περάσει καν από το μυαλό), αλλά όπως φαίνεται τα παιδιά ψυλιαστηκαν τη βλακεία και παντου το έχουν διορθώσει (έχουν μετονομάσει το τραγούδι Konstantinopolis).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Priamos' collection

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 30 Νοέμ 2019, 11:53
theBox έγραψε: Σάβ 30 Νοέμ 2019, 10:26 Αυτο το instanbul falls εδω μου καθεται, δεδομένου οτι οταν επεσε δεν λεγοταν instanbul (ουτε καν απο τους Οθωμανους αν δεν κανω λαθος. Εκτος κι αν τρέφουν ευσεβείς πόθους για το μέλλον...
Δεν το σχολίασα, αλλά πραγματι ήταν απίστευτο ιστορικό αυτογκόλ. Δεν πιστεύω ότι παίζει η δεύτερη θεωρία (χαχα δεν μου χε περάσει καν από το μυαλό), αλλά όπως φαίνεται τα παιδιά ψυλιαστηκαν τη βλακεία και παντου το έχουν διορθώσει (έχουν μετονομάσει το τραγούδι Konstantinopolis).
Ναι ρε προφανως και δεν παιζει η δευτερη, αστειευόμουν. Θυμάμαι οταν το είχα πρωτοδει είχε ανάψει "λαμπάκι". Δεν ήξερα οτι έχουν "διορθωσει" το λαθος παντως, παλι καλα, και επικότατος τίτλος το σκετο Konstantinopolis. Γενικά χρειαζόμαστε περισσότερη ανατολική Ρωμαική Αυτοκρατορία στο έπικ μέταλ μας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”