Original Vs Remastered

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από starchild »

Με αφορμή την πρόσφατη συζήτηση στο Tyrant (UK) και την σημερινή μου ακρόαση στο Tyrant (USA) πιο κάτω, μου ήρθε η έμπνευση για μια λίστα με κυκλοφορίες τις οποίες το remastering απογείωσε το υλικό σε ακόμη πιο ψηλά επίπεδα.

Κάνω το ποδαρικό με το Tyrant (US) - Too Late To Pray



Αν και γουστάρουμε το γρατσουνιστό ακατέργαστο ήχο του δίσκου, σε αυτό το remastering μιλάμε για παραγωγή-ΑΓΝΟ ΧΥΣΙΔΙ! Γεμάτος ήχος που αναδεικνύει τα ρίφφ όπως πρέπει!

Το ξέρω ότι είναι γούστα, και αρκετοί ξυνίζουν όταν ένα δίσκο τον αγάπησαν με την αρχική του μορφή και τον βρίσκουν μετά τροποποιημένο, αλλά για τη συζήτηση, για ρίξτε ανάλογα παραδείγματα
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Spyros »

Ωραίο θέμα και έτυχε να ακούμε αυτό χθες και να το συζητάμε





Μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο, σίγουρα ανέδειξε τη μουσική το remaster αλλά ίσως να έχασε κάτι από την ιδιατερότητα που έβγαζε με την χάλια παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Blackwinged »

Εκεί που τα remaster κυριολεκτικά δεν σεβάστηκαν ΤΙΠΟΤΑ, είναι ό,τι επανακυκλοφόρησε από Savage Grace.. Ρε κανένα σέβας, που λένε και στο χωριό μου.. Ειδικά τα drums..
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Όχι official remaster, αλλά μιλάμε για άλλο δίσκο:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 20 Νοέμ 2019, 22:46 Όχι official remaster, αλλά μιλάμε για άλλο δίσκο:

Εγώ πάντως έχω την ευρωπαϊκή έκδοση της εποχής σε βινύλιο και το μπάσο είναι απόλυτα ευδιάκριτο, ζωντανό και πολύ μπροστά στη μίξη θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Blackwinged έγραψε: Τετ 20 Νοέμ 2019, 22:33 Εκεί που τα remaster κυριολεκτικά δεν σεβάστηκαν ΤΙΠΟΤΑ, είναι ό,τι επανακυκλοφόρησε από Savage Grace.. Ρε κανένα σέβας, που λένε και στο χωριό μου.. Ειδικά τα drums..
πωωω αυτό ηθελα να βάλω σαν παράδειγμα! φοβερή δουλειά κατ εμέ
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Blackwinged »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 20 Νοέμ 2019, 23:54
Blackwinged έγραψε: Τετ 20 Νοέμ 2019, 22:33 Εκεί που τα remaster κυριολεκτικά δεν σεβάστηκαν ΤΙΠΟΤΑ, είναι ό,τι επανακυκλοφόρησε από Savage Grace.. Ρε κανένα σέβας, που λένε και στο χωριό μου.. Ειδικά τα drums..
πωωω αυτό ηθελα να βάλω σαν παράδειγμα! φοβερή δουλειά κατ εμέ


Παρα έγινε πλαστικός ο ήχος. Γενικά τα remasters μου φαίνεται πως έχουν καταντήσει οι αρχικές ηχογρσφήσδις, αλλά με δυνατότερο ήχο και όλα ειδικά τα drums, τσιμπημένα.
DeletedUser

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από DeletedUser »

Ειναι αναλογα την περιπτωση, δεν εχω ασχοληθει πολυ αλλα φρασεις οπως loudness wars, dynamic range, compression κτλ εχουν μπει στο λεξιλογιο μας
ΠΟΛΥ χρησιμο site, αλλα και παλι παρα πολλα ειναι στα (ταλαιπωρημενα απο db, αμαξια, κινητα, ακουστικα) αυτια μας
http://dr.loudness-war.info/
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από theBox »

Kostello έγραψε: Τετ 04 Δεκ 2019, 21:32 αλλα φρασεις οπως loudness wars, dynamic range, compression κτλ εχουν μπει στο λεξιλογιο μας
Αυτό. Δεν ειναι πολυ δύσκολο ενα ριμάστερ να καταντήσει "κουραστικό". Οχι οτι ειναι ολα έτσι φυσικα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αν είναι τα remaster να γίνονται όπως το έκανε ο Demaio στο Hail to England τότε από μένα είναι ΝΑΙ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Blackwinged »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 14 Δεκ 2019, 13:04 αν είναι τα remaster να γίνονται όπως το έκανε ο Demaio στο Hail to England τότε από μένα είναι ΝΑΙ
Άκουσα ένα δείγμα στο youtube και με την έλευση του νέου χρόνου, έχει μπει στις αγορές μου. Αν και συνειδητά δε θέλω να δίνω χρήματα για δίσκους που έχω, εδώ μάλλον θα σπάσω τον κανόνα.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Original Vs Remastered

Δημοσίευση από Xstroyer »

Βασικά, το Hail to England 2019 είναι remixed και remastered, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό ο παράγοντας "remix". Βέβαια, με βάση τους γνώστες σε site σαν αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, σίγουρα το συγκεκριμένο θα το έχουν βγάλει "κακό" (loudness), αφού πάντα ξέρει περισσότερα ο keyboard warrior με τη κάρτα ήχου από το Πλαίσιο, σε σχέση με τον επαγγελματία και το studio που μπορεί να έχει κάνει παραγωγές σε albums με σημαντική ιστορία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”