FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Starman, οι εικόνες δεν κλικάρονται να ανοίξουν τα αρχεία
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

Ναι το ξέρω. Ή θα τις αντιγράψεις στον υπολογιστή σου για να τις διαβάσεις από εκεί ή περιμένεις τον [mention]apeitharxos[/mention] να τις ανεβάσει και από το postimage.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ναι, θα το κάνω για όσους τους διευκολύνει, στην επόμενη δημοσίευση....
Συνεχίζουμε, πάμε στον Δεκέμβριο του '92 με μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Αφιέρωμα στην συλλογή Metal for Muthas II με TRESPASS, WHITE SPIRIT, XERO (πρώτη μπάντα του Dickinson), DARK STAR κλπ. Επίσης, παρουσίαση των εκπληκτικών ATOMIC ROOSTER και των SPLIT BEAVER, μεταξύ άλλων...
Χωρίς παρουσίαση ο Νοέμβριος του '92, για τον Οκτώβριο δεν ξέρω (το γράφω για να επιληφθεί ο Mr. Starman των καθηκόντων του)...

Εικόνα

Εικόνα

Πάμε στον Ιανουάριο του '93 με τα αφιερώματα στους GROUNDHOGS & τους WITCHFYNDE να δεσπόζουν (εκεί τους πρωτοέμαθα τους WITCHFYNDE)


Εικόνα

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

apeitharxos έγραψε: Παρ 06 Δεκ 2019, 11:20 Χωρίς παρουσίαση ο Νοέμβριος του '92, για τον Οκτώβριο δεν ξέρω (το γράφω για να επιληφθεί ο Mr. Starman των καθηκόντων του)...
Ούτε αυτό είχε τη στήλη, οπότε προχωράς.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

Παίδες αν το έχετε, ανεβάστε και το αφιέρωμα που είχε κάνει ο Στεργίου με θέμα "σεξ και ροκ" ή "σεξ και μέταλ" ή κάτι σχετικό τέλος πάντων :-). Το θυμάται κανείς;
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Celephais »

Πολλά μπράβο σε @apeitharxos και @Starman για την επιμέλεια. Εγώ την πρόλαβα στα τελειώματα τη στήλη, αλλά πάντα θυμάμαι να μνημονεύεται σαν θησαυρός. Μετά από τόσα χρόνια βλέπουμε ότι παρουσίαζαν απίστευτα πράγματα για την περίοδο εκείνη, γνώση που δεν ήταν καθόλου εύκολη τότε. Μόνη μου ένσταση είναι ότι είχαν το στύλ "δε βγαίνει τίποτε καλό σήμερα" και μιλάμε για τη δεκαετία του 1990 όπου βγήκαν απίστευτα πράγματα.

Επίσης ο φωτογράφος Κισατζεκιάν (αν θυμάμαι καλά αντικαταστάτης του Πάνου Ματθαιογιάννη) είχε πλασαριστεί από το Hammer τότε, σαν ο συνεχιστής του Forgotten, νομίζω όμως ότι ο προσανατολισμός του δεν ήταν καθόλου metal, ούτε καν hard rock.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Celephais έγραψε: Σάβ 07 Δεκ 2019, 19:42 Πολλά μπράβο σε @apeitharxos και @Starman για την επιμέλεια.
Σ' ευχαριστούμε!

Celephais έγραψε: Σάβ 07 Δεκ 2019, 19:42 Επίσης ο φωτογράφος Κισατζεκιάν (αν θυμάμαι καλά αντικαταστάτης του Πάνου Ματθαιογιάννη) είχε πλασαριστεί από το Hammer τότε, σαν ο συνεχιστής του Forgotten, νομίζω όμως ότι ο προσανατολισμός του δεν ήταν καθόλου metal, ούτε καν hard rock.
Αυτό νομίζω σχολίασαν και άλλοι πιο πάνω, ότι μόνο σχέση με τα FJ δεν είχε η στήλη του Κισατζεκιάν, ο οποίος, συν τοις άλλοις, είναι και μυρωδιάς...

giorgos έγραψε: Σάβ 07 Δεκ 2019, 17:58 Παίδες αν το έχετε, ανεβάστε και το αφιέρωμα που είχε κάνει ο Στεργίου με θέμα "σεξ και ροκ" ή "σεξ και μέταλ" ή κάτι σχετικό τέλος πάντων :-). Το θυμάται κανείς;
Έχω ένα τεύχος στο οποίο αναφέρονται τραγούδια αναφορικά με στίχους...'για τους εραστές του πληρωμένου έρωτα', που λέει και μια ψυχή, μεταξύ άλλων το Pay Now, Love Later των Witchfynde....Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό...

Συνεχίζω
Μάρτιος 1993, όπου ξεχωρίζει το αφιέρωμα στους Journey

Εικόνα

Εικόνα

Μετά πάμε στον Αύγουστο του ίδιου έτους, καθώς Μάϊος & Ιούλιος είναι χωρίς παρουσίαση. Εδώ είναι μια πολύ ξεχωριστή παρουσίαση καθώς έχει να κάνει με τα project των Ken Hensley, David Byron εκτός Uriah Heep...

Εικόνα

Εικόνα

@Starman, μόνο για Απρίλιο, Ιούνιο 1993 χρειάζεται να κοιτάξεις, αν μπορείς, θα έλεγα να τα στείλεις ως jpg απ' ευθείας στο e-mail μου, ώστε να μην κάνουμε διπλό κόπο...ή αν θες απ' ευθείας εσύ μέσω postimage, μπορώ να αναρτήσω οδηγίες για το postimage, για όσους δεν το έχετε ξαναδοκιμάσει...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

apeitharxos έγραψε: Κυρ 08 Δεκ 2019, 15:02
giorgos έγραψε: Σάβ 07 Δεκ 2019, 17:58 Παίδες αν το έχετε, ανεβάστε και το αφιέρωμα που είχε κάνει ο Στεργίου με θέμα "σεξ και ροκ" ή "σεξ και μέταλ" ή κάτι σχετικό τέλος πάντων :-). Το θυμάται κανείς;
Έχω ένα τεύχος στο οποίο αναφέρονται τραγούδια αναφορικά με στίχους...'για τους εραστές του πληρωμένου έρωτα', που λέει και μια ψυχή, μεταξύ άλλων το Pay Now, Love Later των Witchfynde....Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό...
Μάλλον αυτό είναι. Όποτε μπορέσεις ανέβασε το να το διαβάσουμε κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

giorgos έγραψε: Κυρ 08 Δεκ 2019, 15:48
apeitharxos έγραψε: Κυρ 08 Δεκ 2019, 15:02
giorgos έγραψε: Σάβ 07 Δεκ 2019, 17:58 Παίδες αν το έχετε, ανεβάστε και το αφιέρωμα που είχε κάνει ο Στεργίου με θέμα "σεξ και ροκ" ή "σεξ και μέταλ" ή κάτι σχετικό τέλος πάντων :-). Το θυμάται κανείς;
Έχω ένα τεύχος στο οποίο αναφέρονται τραγούδια αναφορικά με στίχους...'για τους εραστές του πληρωμένου έρωτα', που λέει και μια ψυχή, μεταξύ άλλων το Pay Now, Love Later των Witchfynde....Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό...
Μάλλον αυτό είναι. Όποτε μπορέσεις ανέβασε το να το διαβάσουμε κι αυτό.
Εννοείται, με σειρά χρονολογική θα τα ανεβάσω όλα όσα έχω, και με τις προσθήκες και την πολύτιμη βοήθεια του Starman πιστεύω θα έχουμε το σύνολο των παρουσιάσεων....
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Το τελευταίο που ανεβάσατε πρέπει να το πρόλαβα όταν βγήκε, από τότε έψαχνα να ακούσω τα σόλο του Byron που τελικά είναι σαβούρες. Με αφορμή αυτό και το ''φάουλ'' ότι οι Journey του Perry είναι απλά καλό συγκρότημα θα πω ότι δεν οι αρθρογράφοι είναι άμοιροι ευθυνών για πολλές παπάτζες που βασάνισαν το Hammer επί δεκαετίες.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

apeitharxos έγραψε: Κυρ 08 Δεκ 2019, 15:02 @Starman, μόνο για Απρίλιο, Ιούνιο 1993 χρειάζεται να κοιτάξεις, αν μπορείς, θα έλεγα να τα στείλεις ως jpg απ' ευθείας στο e-mail μου, ώστε να μην κάνουμε διπλό κόπο...ή αν θες απ' ευθείας εσύ μέσω postimage, μπορώ να αναρτήσω οδηγίες για το postimage, για όσους δεν το έχετε ξαναδοκιμάσει...
Στήλη είχαμε μόνο τον Απρίλη του 1993 την οποία στην έστειλα στο mail σου για να την ανεβάσεις μία και καλή. Όταν έχεις χρόνο κάνε ένα manual για το postimage, σαν αυτό που έκανε ο Countraven για το imgur και βάλτο στο αντίστοιχο thread.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Απρίλιος 1993 λοιπόν, παρακάτω.
[mention]Starman[/mention] με την πρώτη ευκαιρία σήμερα-αύριο θα ανεβάσω ένα υποτυπώδες 'manual'

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχίζω επίσης, με κάτι χρωστούμενα από τον φίλο Starman πάλι, τα οποία τα ανεβάζω από postimage.

Νοέμβριος 1991

Εικόνα

Εικόνα

Ιανουάριος 1992

Εικόνα

Εικόνα

Απρίλιος 1992

Εικόνα

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Απο δω εμαθα Angel.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν μπορούσες να βάζεις σωστό όνομα αρχείου για την ευκολία στην αποθήκευση, επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια (το ξέρω είμαι ελεεινός τεμπέλης...)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Δευ 09 Δεκ 2019, 22:23 Αν μπορούσες να βάζεις σωστό όνομα αρχείου για την ευκολία στην αποθήκευση, επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια (το ξέρω είμαι ελεεινός τεμπέλης...)
Γιατί ρε συ; Αφού τα αποθηκεύω ως π.χ. forgotten jewels_pg.1_Σεπ. 92 κάπως έτσι, αυτό δεν σου βγαίνει;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”