The ONE band THEY love

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από CountRaven »

Νέο κουταβοπαίχνιδο.

Γράψτε ΜΙΑ μπάντα, που όλοι οι γύρω σας προσκυνούν αλλά εσείς δεν την παλεύετε μια με την πάρτι τους. Όταν μάλιστα το λέτε δημόσια όλοι σας χλευάζουν πετώντας σας διάφορα αντικείμενα.

Αναπτύξτε σε μια - δύο γραμμές το γιατί απεχθάνεστε τόσο αυτή τη συγκεκριμένη μπάντα.

Κάνω την αρχή.

Running Wild


Σίγουρα οι αυτοκράτορες στο βασίλειο της βαρεμάρας και του ύπνου. Αν έχεις ακούσει ένα τραγούδι τους, τα έχεις ακούσει όλα. Όταν τους βάζει ο DJ σε club χτυπάς το πόδι σου ρυθμικά αλλά από μέσα σου βρίζεις και περιμένεις να τελειώσει το κομμάτι και να μπει το επόμενο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ευκολάκι: IRON MAIDEN.

Δεν φταίει η μπάντα για αυτό, αλλά όλοι εκείνοι που προσπάθησαν να τη χώσουν στο κρανίο μου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. IRON MAIDEN στο θρανία, IRON MAIDEN στα walkman, IRON MAIDEN στα παρτη, IRON MAIDEN στο σάντουιτς τυρί + πατατάκια tsakiris, IRON MAIDEN στα μπαρς, IRON MAIDEN στα ιντερνετ καφε, και φυσικά όλοι αυτοί που δεν ακούνε μέταλ αλλά ξέρουν πως το «Fear of The Dark γαμάει» (που γαμάει, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου). Κούραση. Ξέρω πως είναι ογκόλιθοι στη μουσική μας, αλλά πέρα 1 - 2 δίσκους, αδυνατώ να καταλάβω γιατί τόση πρεμούρα με τη «συνθετική δεινότητα» του «ηγέτη» της μπάντας, ιδίως όταν βρίσκω τα προσωπικά του Μπρους κλάσης ανώτερα στο συνθετικό κομμάτι.

Επίσης, το γεγονός πως έγιναν «μαγαζί» από ένα σημείο και μετά έχει συμβάλλει αρκετά στο άκυρο που τους ρίχνω ανά τα χρόνια.

Αυτά. Τώρα μπορείτε να με πετάξετε στη πυρά με συνοπτικές διαδικασίες :fire:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ευκολάκι Metallica.

Ποτέ δεν τους χώνεψα. Ούτε στους πρώτους δίσκους, ούτε μετά. Ούτε καν μπορώ να ακούσω ολόκληρο πχ το "Ride the lightning". Και ο λόγος; Τα τελείως απάλευτα φωνητικά του Hetfield, η all around αισθητική της μπάντας (όταν την γνώρισα) που πλέον είχε παίξει τα πάντα και γενικά η όλη παρουσία τους. Ειδικά δε όταν το άπαιζαν garage band στο "St. Anger" και αργότερα μύστες του metal με ραφτά Diamond Head έπεσαν ακόμα περισσότερο στα μάτια μου. Θεωρώ ότι υπάρχει μια δόση ειλικρίνιας αλλά η αναλογία είναι 80-20. Επίσης δεν νομίζω ότι έχουν γράψει και τραγούδι της προκοπής από το "Black album" και μετά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από White Wolf »

Μπορω να αντιγραψω το ποστ του Ζιππο;; και να προσθεσω οτι δεν εχουν καν ντραμμερ...
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ακριβώς ότι έγραψαν οι υπογράφοντες κύριοι κύριοι Zippo και Corum Jhaelen Irsei. Ο Δανός κατσαπλιάς είναι ο χειρότερος ποζεράς που έβγαλε αυτή η μουσική. Διαφωνώ ολίγον με Zippo, διότι το Ride the Lightning είναι ένας -για εμένα πάντα- πολύ καλός δίσκος. Με τα φωνητικά δεν έχω θέμα, διότι εδώ ακούμε Nocturno Culto σε κάτι rehearsals και μένω άγαλμα, όπως εκείνος ο τέρμας του Ολυμπιακού που δεν έπεφτε ΠΟΤΕ!! Θυμάμαι ακόμη παιδάκι που είχα μία κασέτα γραμμένη από παλαίουρα μεταλά στη γειτονιά και όταν άκουσα το solo στο ομώνυμο κομμάτι ήθελα να μάθω κιθάρα, επίσης ακόμη και σήμερα ανατριχιάζω κάθε φορά. Αλλά εάν ο φίλος ο Scroll o Keeper κατηγορεί (σωστά) για μαγαζί τους ΤΙΤΑΝΕΣ Maiden, τότε πώς πρέπει να αποκαλέσουμε τους Λεφτάλλικα... (sic)
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Blackwinged έγραψε: Τρί 17 Δεκ 2019, 15:50 Αλλά εάν ο φίλος ο Scroll o Keeper κατηγορεί (σωστά) για μαγαζί τους ΤΙΤΑΝΕΣ Maiden, τότε πώς πρέπει να αποκαλέσουμε τους Λεφτάλλικα... (sic)
Πες τους όπως θες τους Λεφτάλλικα, δεν έχω μετοχές στο βαπόρι τους :D Σημαντική διαφορά με MAIDEN - στη δική κοσμοθεωρία τουλάχιστον - είναι πως οι METALLICA από ένα σημείο κ μετά έγιναν pop (όχι μουσικά), ενώ οι MAIDEN διατήρησαν το metal στατους τους από την αρχή μέχρι και σήμερα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Blackwinged »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 17 Δεκ 2019, 16:15
Blackwinged έγραψε: Τρί 17 Δεκ 2019, 15:50 Αλλά εάν ο φίλος ο Scroll o Keeper κατηγορεί (σωστά) για μαγαζί τους ΤΙΤΑΝΕΣ Maiden, τότε πώς πρέπει να αποκαλέσουμε τους Λεφτάλλικα... (sic)
Πες τους όπως θες τους Λεφτάλλικα, δεν έχω μετοχές στο βαπόρι τους :D Σημαντική διαφορά με MAIDEN - στη δική κοσμοθεωρία τουλάχιστον - είναι πως οι METALLICA από ένα σημείο κ μετά έγιναν pop (όχι μουσικά), ενώ οι MAIDEN διατήρησαν το metal στατους τους από την αρχή μέχρι και σήμερα.
Εννοείται πως συμφωνώ 110% σε αυτό που λες. Αυτό που λες και μόνο με καλύπτει. Δες τι κοινό ακολουθεί τους μεν στις συναυλίες τους και τι τυχάρπαστοι τους δε(ν).
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Spyros »

Για μπάντα θα επανέλθω αργότερα αλλά αν και συμφωνώ σχετικά με το στάτους των Maiden,Metallica και ό,τι άλλο ειπώθηκε ως τώρα, για μένα υπάρχει και η εξής ειδοποιός διαφορά που γέρνει την πλάστιγγα οριστικά προς τους Metallica ως προς το σεβασμό που τους έχω. Οποτε και όπου κι αν πάνε για live έχουν ένα setlist που δεν αφήνει κανένα παραπονεμένο, παίζουν 2.30+ ώρες και γενικότερα κατά τη γνώμη μου δείχνουν έναν σεβασμό παραπάνω προς τον πελάτη. Εχω δει metallica δηλαδ'η 3 φορές και δεν μπορώ να σκεφτώ τραγούδι τους που θα ήθελα να δω live και δεν.. Απο την άλλη oi Maiden 5-6 φορές που τους είδα δεν ακουμπάνε τα 100 λεπτά ποτέ και το setlist, αν εξαιρέσεις τραγούδια από το άλμπουμ που πιθανώς να έχουν για προώθηση, δεν αλλάζει καθόλου.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από SlayerKing »

Megadeath

H μπάντα του αντιπαθητικου υπερόπτη (που η προσωπικότητα του παίζει καταλυτικό ρόλο στην αντιπάθεια μου, αλλά πολύ καλό στο promotion και την δημοτικότητα τους ) κάνει καριέρα και πλασάρετε σαν μεγάλη μπάντα με 2 ριφ και 5 καλά τραγούδια..
Απο το big 4 θα τους έβαζα κάτω και απο τους Anthrax και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούνται καλύτεροι ας πούμε απο τους Testament.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το γαμήσατε χαχαχα Running Wild ο ένας, Maiden ο άλλος. Mέχρι να έρθει και ο rbrigade να σας κάνει όλους γατάκια, ας γράψω κ εγώ την υπερβολή μου: Death.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Blackwinged »

Xstroyer έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 13:38 Το γαμήσατε χαχαχα Running Wild ο ένας, Maiden ο άλλος. Mέχρι να έρθει και ο rbrigade να σας κάνει όλους γατάκια, ας γράψω κ εγώ την υπερβολή μου: Death.
Οι Death μέχρι και το Human ακούγονται. Μετά, για εμένα πάντα, ακολούθησαν, ο Chuck δηλαδή, συνειδητά ένα μονοπάτι με τεχνική στο πρώτο πλάνο και αποστασιοποίηση από τις death/grindcore ρίζες τους. Το γέλιο πέφτει όταν θεωρούν τον Chuck τον πατέρα, νονό και κουμπάρο του death metal. Σε συνέντευξή του ο Gene Hoglan είχε πει πως απεχθανόταν αυτόν τον τίτλο, οπότε μάλλον συνειδητά έγινε αυτή η αλλαγή στη μουσική. Ειδικά το τελευταίο τους είναι "απάλευτο" και όμως το προσκυνάει όλος ο ντουνιάς.. Αντίθετα οι Possessed είναι για εμένα τα πρωτομαστόρια.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Starman »

Όσο μου αρέσουν οι Sanctuary, ειδικά το πρώτο, άλλο τόσο απεχθάνομαι την εξέλιξή τους στους Nevermore. Αυτό το νεοαμερικάνικο metal, ποτέ δεν έκατσε καλά στα αυτιά μου και ας κάνανε τεράστια επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Blackwinged »

Starman έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 14:29 Όσο μου αρέσουν οι Sanctuary, ειδικά το πρώτο, άλλο τόσο απεχθάνομαι την εξέλιξή τους στους Nevermore. Αυτό το νεοαμερικάνικο metal, ποτέ δεν έκατσε καλά στα αυτιά μου και ας κάνανε τεράστια επιτυχία.
Φίλε μου, ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα γιατί αυτοί οι Nevermore για το Metal Hammer, ειδικά για τον μεταλλοπατέρα Χάκο, ήταν οι καινούριοι Maiden με λίγο Priest και στις χειρότερες στιγμές τους είχαν και λίγο Virgin Steele από τα 90's.. Τόσο σπρώξιμο δεν το κατάλαβα ποτέ..
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από Starman »

Πραγματικά το χάμμερ τους είχε θεοποιήσει σε όλη τους την πορεία, όπως φυσικά και το TV War. Οκ καταλαβαίνω γούστα είναι αυτά, αλλά και θέμα προώθησης της μπάντας από το περιοδικό, αφού ήδη είχε μπει σε αυτόν τον κύκλο, αλλά εμένα ποτέ δεν μου έκαναν κλικ και ας είμαι σχετικά “εύκολος” στα ακούσματά μου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

The ONE band THEY love

Δημοσίευση από JimmyF »

Starman έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 14:29 Όσο μου αρέσουν οι Sanctuary, ειδικά το πρώτο, άλλο τόσο απεχθάνομαι την εξέλιξή τους στους Nevermore. Αυτό το νεοαμερικάνικο metal, ποτέ δεν έκατσε καλά στα αυτιά μου και ας κάνανε τεράστια επιτυχία.
Εγώ άντεξα μέχρι το politics με το ζόρι..Μετά δεν έχω καταφέρει να κάτσω να ακούσω ολόκληρο κομμάτι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”