RHODIUM - Sea of the Dead

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Zippo190 »

παίζει κίτρινος τύπος και δεν μιλάτε; Ωραίοι ρε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από rbrigade »

Πρέπει να παίξανε και χτες κάτι δράματα στο fb με αφορμή λίστες με τα καλύτερα του 2019 και την εμφάνιση σε κάποιες από αυτές του δίσκου των Rhodium. Δεν έχω πλήρη εικόνα του κουτσομπολιού γιατί έχω φάει μπλοκ από κάνα δυο χρήστες-κλειδιά που συμμετείχαν στο κράξιμο...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Starman »

Έχετε καεί με το fb. :D
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τελικά οι αλήθειες με τη Ζήνα ήταν αλήθειες ή φουμαρα; [emoji23]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 22 Δεκ 2019, 14:15 Τελικά οι αλήθειες με τη Ζήνα ήταν αλήθειες ή φουμαρα; [emoji23]
μόνο ΕΝΑΣ έχει θέση το πλατό της Ζήνας Κουτσελίνη, το λέω γιατί πολύ χαλαρούς σας βλέπω.

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 22 Δεκ 2019, 13:39 Πρέπει να παίξανε και χτες κάτι δράματα στο fb με αφορμή λίστες με τα καλύτερα του 2019 και την εμφάνιση σε κάποιες από αυτές του δίσκου των Rhodium. Δεν έχω πλήρη εικόνα του κουτσομπολιού γιατί έχω φάει μπλοκ από κάνα δυο χρήστες-κλειδιά που συμμετείχαν στο κράξιμο...
χαχαχα!!! Καλά τι τους έκανες και σε έχουν μπλοκάρει; Εντάξει, να σε κάνει unfriend κάποιος να το καταλάβω, αλλά να σε μπλοκάρει κιόλας;
CountRaven έγραψε: Κυρ 22 Δεκ 2019, 11:11 ΄Όταν άρχισα να βλέπω όμως κάτι δράματα με κάποιο web zine που τους έκανε αρνητική κρητική ή κάτι ακόμα μεγαλύτερα δράματα με κάποιες ψήφους για να παίξουν σε ένα φεστιβάλ -συν το σπαμ για τους συγκεκριμένους ψήφους- και γενικότερα όλη η τακτική του επιθετικού promotion, ε κάπου έριξα κάποιες δικλίδες ασφαλείας. Γενικότερα είμαι της άποψης ότι πρέπει να τηρούνται κάποιες ισορροπίες.
Τώρα θα αρχίσει να πνέει μένεα και κατά του Απείθαρχου μου φαίνεται...Πάντως, εγώ δεν το έλεγα από την άποψη του επιθετικού promotion, που είναι βέβαια και αυτό μια παράμετρος (Είναι too much ο τρόπος που προσπαθείς να εκθειάσεις την μπάντα ρε αγάπη- φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα).
Εγώ το έλεγα από την άποψη ότι στο account που υποτίθεται ότι το είχε για να προμοτάρει τους Rhodium διαβάζαμε και ένα κάρο άσχετες ιστορίες, πολιτικής φύσεως, σχολιασμού της επικαιρότητας, για το ότι ήταν drama queen κλπ. ... 1 δημοσίευση αφορούσε τους Rhodium, 9 όλα τα υπόλοιπα... Sorry, αλλά δεν μας ενδιαφέρουν τα υπόλοιιπα... Επικεντρωθείτε μόνο στα του συγκροτήματος. (αν θες να λέγεσαι promoter)...Όπως βέβαια το αυτό ισχύει και για όλα τα μέλη μπαντών κλπ. Εκτός και αν το κάνετε όλοι εσείς αυτό, προκειμένου να σας υποστηρίζουν κάποιοι, μόνο και μόνο λόγω των πιστεύω σας, ή για να σας εγκρίνει ένας ευρύτερος κύκλος 'οπαδών' που δίνει βάση περισσότερα στα πιστεύω του καθενός, παρά στην ίδια την μουσική και το περιεχόμενό της...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

Καλό το drama και τα σχετικά. Γνώμες για τη μουσική?
Rhodium - Sea of the Dead 2019 (Full Album)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Priamos »

Gutz έγραψε: Τρί 24 Δεκ 2019, 14:40 Καλό το drama και τα σχετικά. Γνώμες για τη μουσική?
Rhodium - Sea of the Dead 2019 (Full Album)
Έχω τσεκαρει μόνο παλιότερο υλικό, που μου φάνηκε απλά συμπαθητικό. Θα τσεκαρω και τα καινούρια, και θα επανέλθω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από theBox »

Ακουσα 4-5 κομματακια και δεν μου έμειναν πολλα. Καποια ωραια σημεια στα φωνητικα (γενικα κανει καλη δουλεια το παιδι τελικα), καποια (λιγα) ωραια ριφφς, αλλά απο actual songwriting δεν μου εκανε κουκου. Καλυτερο απο αυτα που άκουσα ηταν μαλλον το First light of day λογω φωνητικων περισσοτερο, και το emperor (εχω ενα μικρο φετιχ με το βυζαντιο).

Επίσης, γιατι PROGRESSIVE power metal?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

theBox έγραψε: Τρί 24 Δεκ 2019, 16:18 Επίσης, γιατι PROGRESSIVE power metal?
Εγω θα το έλεγα USPM με κάποια prog σημεία, ειδικά στο First Light of Day. Απο εκεί και πέρα, ρωτάς γιατί ο τυπάς που το ανέβασε στο youtube και οι άλλοι στο Encyclopedia Metallum τους έχουν φλαγκάρει ως progressive power metal? Υποθέτω γιατί σε ένα βαθμο είναι ακριβες?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από theBox »

Ισως και να να εχεις δικιο. Δεν το πολυακουω το prog συνθετικο να σου πω την αλήθεια, περισσοτερο uspm και μειντενισμούς ακουω, αλλά οκ, ας μην γινουμε (εγω δλδ) σπασίκλες με τους όρους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν νομίζω ότι οι Rhodium έχουν κάποια σχέση με Progressive / Power Metal. Ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θελει. Δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.

Άκουσα μια φορά το αλμπουμ. Τυπικό, μοντέρνο Power Metal με κάποιες καλές στιγμές σε φωνή και riffs. Πρέπει να δουλέψουν πολύ στο κομμάτι της σύνθεσης.

Το mini CD μου είχε κάνει κάπως καλύτερη εντύπωση ίσως με την λογική του ελπιδοφόρου ακούσματος από νέα μπάντα; Έχει περάσει και καιρός που το άκουσα τελευταία φορά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

Προσωπικα βρισκομαι στην απεναντι οχθη. Level up σε ολα τα επιπεδα σε σχεση με το πρωτο, και μαλιστα μεσα σε 18 μηνες με σχεδον ολικη αλλαγη line-up. Ο Λιβας ειναι σουπερ και οι συνθεσεις θα ελεγα οτι τον βοηθανε να κανει οτι κανει. Το μονο που καπως μου ξενιζει ειναι η μπαλαντα και το μπονους στο τελος, το αλμπουμ λειτουργει μια χαρα χωρις αυτα, και μαλλον ρολλαρει καλυτερα ετσι. Αν πρεπει να το καταταξω σε ειδος θα το ελεγα μοντερνο uspm. Υπαρχουν καποια prog σημεια, αλλα οχι αρκετα για να το χαρατηρισουμε prog metal.

Οσο για την ταξινομιση θα συμφωνησω μαζι σου οτι ο καθενας λεει οτι θελει αλλα δεν σημαινει οτι ισχυει. Σκεψου οτι υπαρχουν επαγγελματιες αρθρογραφοι που λενε σοβαρα οτι οι Manowar και οι Warlord δεν εχουν καμια σχεση με uspm. Go figure.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τρί 24 Δεκ 2019, 21:38
Άκουσα μια φορά το αλμπουμ. Τυπικό, μοντέρνο Power Metal με κάποιες καλές στιγμές σε φωνή και riffs. Πρέπει να δουλέψουν πολύ στο κομμάτι της σύνθεσης.
Αυτό νομίζω και εγώ, και μάλιστα με αρκετά μοντέρνα στοιχεία (που μια συντηρητικούρα όπως εγώ, με βρίσκουν αντίθετο) .
Το να υποστηρίξεις ότι κάποιος παίζει USPM στην Ελλάδα, αλλά και γενικά στην Ευρώπη, είναι πολύ βαριά κουβέντα. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις επηρεαστεί από Iced Earth, παίζεις USPM (δεν αρκεί το άκουσμα αυτό από μόνο του).
Μιλάμε για το ροδόσταγμα της μουσικής μας.
Εδώ οι μπάντες στην Αμερική δεν παίζουν πλέον USPM, πλην εξαιρέσεων, δύο από τις οποίες ανέφερε ο Zippo στην λίστα του, τους Rival και τους Assassins Blade. Ούτε οι SOLICITOR, για παράδειγμα, τους οποίους θεωρώ μπαντάρα και από τους κορυφαίους newcomers, παίζουν USPM.
Ούτε φυσικά οι σημερινοί Manowar παίζουν USPM, δεν βλέπω πού είναι το παράξενο σε αυτή την άποψη.
Αυτό το είδος ανθούσε κάποτε στην Αμερική την δεκαετία του '80 και του '90, όπου οι δισκάρες έβγαιναν σωρηδόν από underground μπάντες μέχρι τις κορυφαίες του είδους, σήμερα ναι μεν βγαίνει πολύ καλό heavy metal από νέες μπάντες, αλλά, από αυτές, λίγες μπορούν να θεωρηθούν USPM.
Ακόμη και στην ιστορία της ελληνικής σκηνής ελάχιστα είναι τα USPM άλμπουμς, με κορυφαίο το Demo-CD 1987 των SARISSA, που είναι αμιγώς USPM.
Και, αν θέλετε τη γνώμη μου στην Ελλάδα, οι μόνες μπάντες που νιώθουν, και είναι, USPM αυτή τη στιγμή είναι 3. Ναι μπορεί να έχουμε nwobhm μπάντες, καθαρού heavy metal μπάντες, power metal μπάντες, αλλά σήμερα, αυτή τη στιγμή, από 3 μόνο έχω εισπράξει USPM νοοτροπία και feeling, τις εξής (ακολουθεί βαρυσήμαντη λίστα):

1. Sacral Rage
2. Metalmorfosis
3. Protean Shield (συνεχίστε παιδιά την πολύ καλή προσπάθεια)

Καλά διαβάσατε, ως προς το 3, δίνω το credit σε μια νεοσύστατη μπάντα, γιατί από αυτούς εισέπραξα αυτό το feeling, και όχι σε μπάντες με πορεία πολλών χρόνων (που αν και πάρα πολύ αγαπητές σε εμένα, δεν είναι USPM)
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Priamos »

Ακουσα το πρωτο κομματι και ακουγεται καλο. Σοβαρη, δουλεμενη μπαντα που δεν δικαιολογει η αποδοση της το 'bullying" που τρωει στο fb, οποτε ειναι ασφαλες να το αποδωσουμε στις promotional αστοχιες και την κακεντρεχεια που δερνει καποιους.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”