Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κάτσε, οι MANOWAR δεν είναι σεξιστές; 🤔 Επίσης οι MANOWAR είναι οι βασιλιάδες ΟΛΟΥ του χέβι μέταλ, γιατί τους μπλεκεις στη κουβέντα για το έπικ :P (Προφανώς αστειεύομαι.)

Εγώ έχω συνυφασμένο το έπικ με δράκους, βασιλιάδες, ιστορίες για κατάρες, χαμένες πόλεις, ξεχασμένους θησαυρούς, κλπ. Την έβρισκα με «Revelation» και «Bridge of Death», όχι με «Pleasure Slave» και «Warlord».* Επίσης [mention]Priamos[/mention] στο κομμάτι του fantasy που αναφέρεσαι, νομίζω ότι κάπου χάνεται η μπάλα μεταξύ γραμμής ανωτερώτητας του ανδρικού φύλου (δλδ, φαλλοκρατισμού), αρρενωπότητας (ο τύπος με το σπαθί που σφάζει) και στερεοτύπων που έχουν επικρατήσει για τον ένα ή τον άλλο λόγο όλα αυτά τα χρόνια. Εκεί είναι όλο το ζουμί για μένα. Κάποιοι το αντιλαμβάνονται και το διαχωρίζουν, και άλλοι απλά το εκμεταλλεύονται για το Χ αφήγημα που συνθέτουν/πλασάρουν.

* edit: Θέλω να πω πως ο καθένας το έχει διαφορετικά στο κεφάλι του, οπότε τα τσοβαλιάσματα μονο αποπροσανατολιστικά μπορεί να είναι.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 16:41
Scrollkeeper έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:21 Ας μου πει μια φαλλοκρατική επική μεταλ μπάντα κάποιος ρε παιδιά... οι λέξεις έχασαν το νόημα τους. Παω για βουτιά στου κουραμπιέδες...

Εικόνα
Εεεεε; Οι Manowar;;;; =]
Δεν έχω παρακολουθήσει τη κουβέντα κι ούτε επιθυμώ να πάρω θέση ή να "διαλέξω πλευρά", αλλά όταν ξεκίνησαμε (εγώ και αρκετοί άλλοι) να ακούμε επικό metal ειχαμε επίγνωση (ή έστω την εντύπωση) ότι ήταν φαλλοκρατικο και αυτό το συγκαταλεγαμε στις αρετές του χαχα. Τώρα άλλο αν μετα από χρόνια αυτό "ωρίμασε", εμείς φοιτησαμε στα φροντιστήρια "συζυγική παντόφλα" :D και στρώσαμε (εντάξει βοήθησε και η πνευματική ωρίμανση οπότε μπορούμε πλέον να βλέπουμε τα πράγματα πιο ισορροπημένα και δίκαια) και πλέον οπαδοί και είδος έχουμε σχετικά αποστασιοποιηθεί από αυτές τις παιδικές ασθένειες του. Αλλά όπως και η ηρωική φαντασία, πάντα θα έχει στο dna της τη male supremacy, έστω κι αν υπάρχει χώρος για διαφορετικές φωνές και εναλλακτικές απόψεις. Όλα τα άλλα , πιστεύω ότι είναι στρουθοκαμηλισμος.
Και μόνο η ανάγνωση της λέξης "παντόφλα" με κάνει να στηρίξω το ποστ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Οι Manowar δεν ήταν σεξιστες με τον ίδιο τρόπο που ήταν πχ οι Motley Crue. Οι MC ήταν απλά φιληδονιστες , ενώ οι Manowar αναπαρήγαγαν το πρότυπο του macho, κυρίαρχου και κυριαρχικου αρσενικού.
Προσοχή, επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρω αυτά με την πρόθεση να συνταχθω με κάποια άποψη, απλά είναι "η αλήθεια" που προέρχεται από προσωπικά μου βιώματα χωρίς φυσικά να μπορώ να τη γενικευσω αλλά παράλληλα χωρίς εξωραισμους, αφορισμούς , εξιδανικεύσεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από SlayerKing »

Ακριβώς!! Όπως λεει ο [mention]Scrollkeeper[/mention] και εγώ το έχω συνυφασμένο με δράκους, βασιλιάδες, ιστορίες για κατάρες, χαμένες πόλεις, ξεχασμένους θησαυρούς, κλπ.

Η MANOWAR δεν μπορούν να τεθούν σαν παράδειγμα είναι "one of a kind". Τα υπόλοιπα συγκροτήματα του ιδιώματος ή τέλος πάντων η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ίδιο attitude.. lifestyle.. πες το όπως θες.

Απλα η κοπελίτσα ακολουθεί την κλασσική μοδουλα των τελευταίων χρόνων.. που ξεκίνησε απο το #me too και μετά και έχει εξαπλωθεί.
Είναι του κινήματος παντού υπάρχει σεξουαλική παρενόχληση, φαλοκρατισμος και οι γυναίκες αδικούνται παντού
(και για οτι και να μιλάω εγώ θα βρω τρόπο να το κοτσάρω).
Και καταφέρνει να κοτσάρει φεμινισμό στο αρθρο συγχέοντας το ανδροκρατουμενο με το φαλλοκρατικό , όπως σωστά είπατε, γιατί ειναι κολλημένη.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]Priamos[/mention] Δε διαφωνώ σε αυτό που λες. Κάποιοι από την άλλη μπορούν να θεωρήσουν τους MC χειρότερους από τους MANOWAR, οπότε μπαίνουμε σε λούπα. Όπως και να έχει, αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να διαχωρίσω λίγο κάποιες έννοιες για χάριν της συζήτησης. Δλδ, είναι άλλο πράγμα το ο φαλλοκράτης, άλλο ο μισογύνης, άλλο η αρρενωπότητα, κλπ. Μπορεί να παίξει και overlap αλλά δεν είναι απαραίτητα ο κανόνας 🤔
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

SlayerKing έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 17:23 Ακριβώς!! Όπως λεει ο @Scrollkeeper και εγώ το έχω συνυφασμένο με δράκους, βασιλιάδες, ιστορίες για κατάρες, χαμένες πόλεις, ξεχασμένους θησαυρούς, κλπ.

Η MANOWAR δεν μπορούν να τεθούν σαν παράδειγμα είναι "one of a kind". Τα υπόλοιπα συγκροτήματα του ιδιώματος ή τέλος πάντων η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ίδιο attitude.. lifestyle.. πες το όπως θες.

Απλα η κοπελίτσα ακολουθεί την κλασσική μοδουλα των τελευταίων χρόνων.. που ξεκίνησε απο το #me too και μετά και έχει εξαπλωθεί.
Είναι του κινήματος παντού υπάρχει σεξουαλική παρενόχληση, φαλοκρατισμος και οι γυναίκες αδικούνται παντού
(και για οτι και να μιλάω εγώ θα βρω τρόπο να το κοτσάρω).
Και καταφέρνει να κοτσάρει φεμινισμό στο αρθρο συγχέοντας το ανδροκρατουμενο με το φαλλοκρατικό , όπως σωστά είπατε, γιατί ειναι κολλημένη.
Η MANOWAR ;;; Διόρθωσε το μην το δει ο αρχηγός και έχουμε άλλα. :iouiou: :pasok:
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 14:30 Φαλλοκρατικη μεταφορικα εννοει ρε σεις. Με την εννοια οτι παραδοσιακα δεν υπηρχαν πολλες γυναικειες μορφες στον επικ χωρο. Οχι οτι οι επικαδες ειναι φαλλοκράτες .
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις. Καθόλου μεταφορικά δεν τα λέει
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 16:57
* edit: Θέλω να πω πως ο καθένας το έχει διαφορετικά στο κεφάλι του, οπότε τα τσοβαλιάσματα μονο αποπροσανατολιστικά μπορεί να είναι.
Τα τσοβάλιασμα τα είναι αποπροσανατολιστικα, τα τσοβολιασματα είναι ολεθρια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 18:04 Τα τσοβάλιασμα τα είναι αποπροσανατολιστικα, τα τσοβολιασματα είναι ολεθρια.
Πρόταση με κρυφό μήνυμα :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από White Wolf »

Το να λεμε οτι το Pleasure Slave ειναι φαλλοκρατικο τραγουδι, ειναι σαν να λεμε οτι το Number of the Beast ειναι σατανιστικο τραγουδι.
Οι Manowar μπορει να ειναι στην προσωπικη και κοινωνικη τους ζωη φαλλοκρατες, (δεν εχω πραγματικα ιδεα) αλλα αυτο δε θα καθοριστει απο αυτο το τραγουδι. Θα καθοριστει απο την συμπεριφορα τους στις διαπροσωπικες τους σχεσεις, απο τις δημοσιες δηλωσεις τους σε συνεντευξεις κλπ κλπ.
Μπορει ο καθενας να ερμηνευει το καλλιτεχνικο εργο της καθε μπαντας σαν κοινωνικη δηλωση, αλλα αυτο ειναι ουσιαστικα δικο του θεμα, οχι της μπαντας.
Εμενα το πλεζουρ σλειβ μου μοιαζει σαν σεξουαλικη φαντασιωση της απολυτης επιβολης στον "παρτενερ" σου.
Κατι που εχει δικαιωμα να φαντασιωνεται ο καθε αντρας και η καθε γυναικα.
Κατι που εχει δικαιωμα ο καθε αντρας που πηγαινει με γυναικες να το εκφραζει ακριβως οπως θελει, βλεπε Πλεζουρ Σλειβ.
Τωρα, αν ακουγωντας καποιος αυτο το κομματι, πιστευει οτι ειναι "ανωτερος" απο τις γυναικες, βγαινει εξω τις πιανει απο το μαλλι και τις βιαζει... τοτε ισως, λεω ισως, δεν του φταινει οι Μανογουορ.
Το ιδιο θα μπορουσε να κανει ακουγωντας το Ντισαιπλς οφ Χελ του Μαλμστιν και να κανει ανθρωποθυσιες μαζι με το πρωινο του.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτό ήθελα να ρωτήσω και γω, άλλο το τσουβάλιασμα και άλλο το τσοβόλιασμα!
White Wolf

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από White Wolf »

Το Τσοβολιασμα γραφεται με κεφαλαιο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Εγώ πιστεύω ότι η [mention]Stormbringer7[/mention] που είναι "επικού" και μανογουορου πολλά πολλά χρόνια, μπορεί πιο εμπεριστατωμένα να μας πει εκ των έσω αν θεωρεί το επικό metal φαλλοκρατικο ή όχι.

Υγ. [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] το να συζητάμε αν οι Manowar είναι φαλλοκρατες, δεν είναι αντίστοιχο του να λέμε αν είναι οι Iron Maiden είναι σατανιστές. Είναι αντίστοιχο με του να συζητάμε αν τα black metal σχήματα είναι σατανιστικά. Αλλά επειδή η κυρά έχει αρχίσει πάλι να γυρνάει τη μίζα στην παντόφλα πρέπει να επιστρεψω στον καφέ μας διαφορετικά θα τη θέσει σε λειτουργία...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 23 Δεκ 2019, 18:16 Το να λεμε οτι το Pleasure Slave ειναι φαλλοκρατικο τραγουδι, ειναι σαν να λεμε οτι το Number of the Beast ειναι σατανιστικο τραγουδι.
Οι Manowar μπορει να ειναι στην προσωπικη και κοινωνικη τους ζωη φαλλοκρατες, (δεν εχω πραγματικα ιδεα) αλλα αυτο δε θα καθοριστει απο αυτο το τραγουδι. Θα καθοριστει απο την συμπεριφορα τους στις διαπροσωπικες τους σχεσεις, απο τις δημοσιες δηλωσεις τους σε συνεντευξεις κλπ κλπ.
Μπορει ο καθενας να ερμηνευει το καλλιτεχνικο εργο της καθε μπαντας σαν κοινωνικη δηλωση, αλλα αυτο ειναι ουσιαστικα δικο του θεμα, οχι της μπαντας.
Εμενα το πλεζουρ σλειβ μου μοιαζει σαν σεξουαλικη φαντασιωση της απολυτης επιβολης στον "παρτενερ" σου.
Κατι που εχει δικαιωμα να φαντασιωνεται ο καθε αντρας και η καθε γυναικα.
Κατι που εχει δικαιωμα ο καθε αντρας που πηγαινει με γυναικες να το εκφραζει ακριβως οπως θελει, βλεπε Πλεζουρ Σλειβ.
Τωρα, αν ακουγωντας καποιος αυτο το κομματι, πιστευει οτι ειναι "ανωτερος" απο τις γυναικες, βγαινει εξω τις πιανει απο το μαλλι και τις βιαζει... τοτε ισως, λεω ισως, δεν του φταινει οι Μανογουορ.
Το ιδιο θα μπορουσε να κανει ακουγωντας το Ντισαιπλς οφ Χελ του Μαλμστιν και να κανει ανθρωποθυσιες μαζι με το πρωινο του.
Πάντως πολλά συγκροτήματα σε συνεντεύξεις έχουν κάνει δηλώσεις ασορτί με το καλλιτεχνικό τους έργο -σε επίπεδο γενικού concept-.

Απλό ίσως και απλοϊκό παράδειγμα: Το "fuck the world" που μου φώναζε στο αυτί ο αρχηγός για να μου επιβεβαιώσει ότι θα έρθουν τελικά για live, σε συνέντευξη που του είχα κάνει για την εκπομπή μου όταν είχαν παίξει στο Αθήνα εκεί στα μέσα των 00ς και οι φήμες για ακύρωση οργίαζαν είναι κάτι ανάλογο -υποστηρίζω το concept μου με μια ανάλογου ύφους δήλωση ακόμα και για κάτι άσχετο-. Και ας είμαστε ειλικρινείς τώρα: Το concept, γαμάμε μουνάκια, οδηγούμε μηχανές, είμαστε οι βασιλιάδες, τα καίμε όλα και προχωράμε παρακάτω, ΕΙΝΑΙ το βασικό concept των Manowar από την μέρα no. 0 της ύπαρξής τους.

Και εδώ προκύπτει το ερώτημα; Τι καλείται τελικά να κρίνει ο ακροατής;
Το concept ή την πραγματικότητα;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Η πτώση της φαλλοκρατίας του Επικού Heavy Metal

Δημοσίευση από White Wolf »

Ο ακροατης, ας κρινει οτι θελει.
Αν νομιζει οτι οι Μανογουορ ειναι φαλλοκρατες επειδη πλασαρονται οπως πλασαρονται, καλα κανει.
Σιγουρα τον βολευει κιολας, ειτε για να κραξει, ειτε για να βρει αλλοθι στις δικες του μαλακιες.

Την τελευταια φορα που κοιταξα στα δικα μου βιβλια, μονο η πραγματικοτητα εχει σημασια.

Και σιγα τους σατανιστες τους Μπλακ Μεταλαδες... στα αληθεια πιστευεις ρε Πριαμε οτι αυτοι που παιζουν Μπλακ Μεταλ ειναι "σατανιστες" ή απλα βαφονται και κανουν μαλακιες στα βιντεοκλιπ για να σου παρουν τα λεφτα σου (οχι εσενα, γενικως).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”