HAUNT (US) - Mind Freeze

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Τρίτο άλμπουμ για τους HAUNT. Ξέρω πως αρκετοί δεν τους θεωρείτε και κάτι το ιδιαίτερο ή τέλος πάντων τους έχετε στην λίστα με τις υπερεκτιμημένες μπάντες.

Το τρίτο άλμπουμ βγαίνει στις 10 Γενάρη 2020 από την Shadow Kingdom Records.

Το πρώτο official video / single βγαίνει youtube την επόμενη εβδομάδα.

Στην αγαπημένη μας εκπομπή χτες έπαιξα 2 κομμάτια από το άλμπουμ -και υλικό από τα 2 split που έχουν σκάσει τελευταία-.

Ρίξτε αυτιά και το κουβεντιάζουμε.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Xstroyer »

Toν τελευταίο μήνα ακούω συνέχεια το Mind Freeze και ξεσκόνισα καλά και τα υπόλοιπα, τα οποία είχα να κάθονται σε μια κούτα... Να πω πως ακούγοντας το album στο καναπέ μου, με το δισκάκι στο χέρι και καφεδάκι, το απόλαυσα. Νομίζω πως αν έχει θετική προδιάθεση κάποιος, θα του αρέσουν, αρκεί να τους ακούσει όπως πρέπει και όχι πεταχτά. Βλέπω δε, σημαντική εξέλιξη από κυκλοφορία σε κυκλοφορία και το Mind Freeze είναι το καλύτερό τους. Φτάνει μέχρι το 8αρι με αρκετή καλή διάθεση.

Γενικώς αρέσουν και ειδικά στην Αμερική, όσο παράξενο και να φαίνεται, έχουν μεγαλύτερη πέραση απ'ότι στην Ευρώπη. Ο chief τους βέβαια, προέρχεται από οικογένεια πολύ φημισμένων μουσικών.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν ξέρω ρε σι, εγώ όποτε προσπάθησα δεν μου έμεινε τίποτα. Καλές ιδέες στην κιθάρα αλλά η όλη προσπάθεια καταστρέφεται από το νερόβραστα φωνητικά, την υπερβολική επιτήδευση και την διαρκή προσπάθεια να ακουστούνε κάπως. Σαν να μην αφήνουν τις συνθέσεις να εξελιχθούν ένα πράγμα. Επίσης υπερβολικό merch χτυπάει άσχημα (https://speed-clothes.com/collections/haunt). Συνολικά ακούγονται σαν δευτερότριτοι Cauldron την στιγμή που ούτε οι Cauldron είναι πρωτοκλασσάτη μπάντα. Η δε επιτυχία τους είναι φαινόμενο επιστημονικής εξέτασης.

Για πες για τον chief τι φάση παίζει;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Xstroyer »

O πατέρας του πασίγνωστος μπασίστας, έπαιζε με Montrose και Sammy Hagar. O θείος του επίσης γνωστός drummer, έπαιζε και αυτός με Montrose, Sammy Hagar αλλά και Heart στα 80s. Δεν μιλάμε για μπαντούλες... Η πλάκα είναι οτι και άλλοι συγγενείς του είναι γνωστοί μουσικοί.

Πάντως βγάζει ασταμάτητα μουσική, αν και για μένα, τα καλύτερα πράγματα μέχρι στιγμής, τα έχει κάνει με Beastmaker. Ωραίος τύπος, δουλευταράς και ταλέντο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Θα ψιλοσυμφωνήσω με Ζίπο. Ο τύπος φαίνεται να είναι δουλευταρας και θαυμάζω - μέχρι ενός σημείου - το work ethic του, αλλά δεν βλέπω κάποιο «ταλέντο», ούτε ακούω κάτι το ξεχωριστό στη μουσική των HAUNT. Δλδ αν δεν το πάλευε με τα διάφορα τερτιπια (merch, fb, κλπ) το πιο πιθανό θα ήταν χάνονταν στο σωρό του NWOTHM. Μια ακόμα «ΟΚ» μπάντα δλδ.

Οι BEASTMAKER, τώρα, είναι πιο κοντά στα ακούσματα μου, αλλά το θέμα με τα ΕΡ και τις «συλλογές» με τα ΕΡ (ασχολίαστο) πριν κανα χρόνο με κούρασε και λειτούργησε κάπως αποτρεπτικά στο να τους πάρω στα πιο σοβαρά. Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως οι μπάντες αυτοπυροβολούνται στα πόδια με κάτι τέτοιες κινήσεις και είναι κρίμα. Θα μου πεις «στη τελική μόνο η μουσική αξίζει». Ναι μεν, αλλά...

:kai:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Blackwinged »

Zippo190 έγραψε: Τετ 01 Ιαν 2020, 19:16 Δεν ξέρω ρε σι, εγώ όποτε προσπάθησα δεν μου έμεινε τίποτα. Καλές ιδέες στην κιθάρα αλλά η όλη προσπάθεια καταστρέφεται από το νερόβραστα φωνητικά, την υπερβολική επιτήδευση και την διαρκή προσπάθεια να ακουστούνε κάπως. Σαν να μην αφήνουν τις συνθέσεις να εξελιχθούν ένα πράγμα. Επίσης υπερβολικό merch χτυπάει άσχημα (https://speed-clothes.com/collections/haunt). Συνολικά ακούγονται σαν δευτερότριτοι Cauldron την στιγμή που ούτε οι Cauldron είναι πρωτοκλασσάτη μπάντα. Η δε επιτυχία τους είναι φαινόμενο επιστημονικής εξέτασης.

Για πες για τον chief τι φάση παίζει;
Ένας φίλος μου έχει την ίδια άποψη και για τις δύο μπάντες. Ωραία μουσική, κάποιες εξαιρετικές στιγμές, αλλά ξενερώνει και αρχίζει να παρεξηγείται με τα φωνητικά. Εμένα πάλι το συνολικό αποτέλεσμα δε με χαλάει..
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από ilias »

Ακροβατει στο μετριο και στο σχετικα καλο...Εχει καποιες ωραιες ιδεες στις κιθαρες και καποια καλα σολο κινειται ομως στην μετριοτητα στο συνολο. Δεν εχει αυτο το κατι που θα το απογειωσει σαν ακουσμα. Δεν μπορω ομως να τον διαγραψω σαν μουσικο βλεπω καλα σημαδια και ισως στο μελλον δωσει κατι πολυ καλο.Αστερισκος απο εμενα και υπο παρακολουθηση..
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Zippo190 »

βέβαια τίθεται το ερώτημα, πόσο καιρό να ακολουθείς ένα άτομο που βγάζει την μια μετριότητα μετά την άλλη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από Starman »

Συμφωνώ και με τους δυό σας. Ο τύπος δείχνει ότι το έχει. Τον έχει κάψει όμως αυτή η υπερπαραγωγικότητα σε συνδυασμό με την επιτηδευμένη κακή παραγωγή. Πρέπει να κάνει focus στη μουσική και μόνο και όχι στο merch αυτής.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από ilias »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 12 Ιαν 2020, 12:03 βέβαια τίθεται το ερώτημα, πόσο καιρό να ακολουθείς ένα άτομο που βγάζει την μια μετριότητα μετά την άλλη.
Για μενα ειναι η πρωτη επαφη με τον συγκεκριμενο μουσικο και τα λεω αυτα εχοντας αγνοια για τα προηγουμενα 2...Βασιζομαι ομως σε αυτο που λεει ο Ανδρεου οτι εχουν ανοδικη πορεια και πως αυτη ειναι η καλυτερη στιγμη του..Οποτε στο επομενο πιστευω θα φανει τι ψαρια πιανει...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά δεν με χαλάνε οι Haunt και το νέο άλμπουμ κυλάει ευχάριστα, γενικό παρασκήνιο και projects δεν έχω παρακολουθήσει, στον Haunt κόσμο υπάρχουν αξιόλογα τραγούδια που ακούγονται ευχάριστα και αυτό κρατάω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HAUNT (US) - Mind Freeze

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι κακοί, αλλά η δευτεροκλασίαση έχει ποτίσει το πετσί τους...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”