Altar of Oblivion

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Zippo190 »

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Με τέσσερις κυκλοφορίες (δύο full length και δύο e.p.) οι AoO θεωρώ ότι είναι ίσως η ΚΑΛΥΤΕΡΗ epic/doom μπάντα αυτή την στιγμή στο χώρο. Ξεκινώντας με το demo "The shadow era" (2007) και μετά με το πρώτο full length "Sinews of anguish" έδειξαν ότι μπορούν να ηγηθούν του νέου κύματος μπαντών. Συνθετικά βρίσκονται κάπου ανάμεσα στους Candlemass (Messiah era), Solitude Aeturnus, Solstice, Veni Domine, Black Sabbath (εποχές "Tyr"), Dio, Rainbow, Forsaken early Manowar και χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ με τον οχετό του stoner/sludge που έχει σαρώσει την σκηνή με κάθε κυκλοφορία εδραιώνουν όλο και περισσότερο την παρουσία τους στον χώρο. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στα φωνητικά (βαριά, "οπερετικά" με μια δόση μελαγχολίας και λίγο "gothic") που δίνουν ξεχωριστό ηχόχρωμα στο όλο σύνολο, στα κολλητικά ρεφραίν αλλά και στους εκπληκτικά καλογραμμένους στίχους. Αγαπημένα τραγούδια "Sinews of Anguish", "My pinnacle of power", "The graveyard of broken dreams", "Barren grounds" και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ EPIC/DOOM METAL ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ το εκπληκτικό "Salvation".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Να πω τη μεγάλη μου αμαρτία, ποτέ δε με κέρδισαν, ούτε αυτοί ούτε οι Doomshine. Είχαν καλές στιγμές και ιδεές, αλλά γενικά πολύ φλάτ κ προβλεπόμενοι. Σε καμία περίπτωση η καλύτερη doom metal μπαντα (για τα γούστα μου πάντα).

Τα 00s σε ότι αφορά το doom, για μένα χαρακτηρίστηκαν απο μπάντες όπως - και όχι περιορισμένες σε -
Isole/Forlorn, Forsaken, Thunderstorm (IT), World Below και βαρια Doomsword (μιας κ τους θεωρώ πιο επικους απο doom), οπότε, με κάποιες από αυτές τις μπάντες ακόμα ενεργές και με τους Sorcerer πιο δυνατούς από ποτέ, οι AoO θα πρέπει να γράψουν πολλά "καντάρια" για να μπουν στη δικιά μου στη κορυφή του doom.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τι μου θύμησες :κλαψ: :λυγμ:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Priamos »

To Ep ειναι το αγαπημενο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα
Το δικό μου αγαπημένο παραμένει πάντα το Shadow Era demo του 2007 και ας μην είναι ότι ποιο άρτιο έχουν κάνει τεχνικά.

Μπάντα άμεσα συνυφασμένη με Forgotten Scroll legacy. Νομίζω ήμουν το πρώτο άτομο που ασχολήθηκε σοβαρά με την πάρτι τους γράφοντας διεξοδικά για αυτούς. Είχα ενθουσιαστεί με το demo του 2007 και για το γεγονός ότι είχε ενδιαφέρον υλικό αλλά και επειδή εξαιτίας της επαφής μου με τον Martin άρχισαν σιγά σιγά να μαθαίνω για το γενικότερο background και τις δυσκολίες που είχαν να βρουν ένα σταθερό line up κτλ, εκείνο το demo λοιπόν ως αποτέλεσμα κόντρα σε όλες αυτές τις δυσκολίες μου είχε δημιουργήσει ένα διόλου ευκαταφρόνητο impact. Το ντεμπούτο του 2009, το έλιωσα κυριολεκτικά. Μετά κάπου τους έχασα δηλαδή δεν τους άκουσα με τόση προσοχή.

Δεν με έχει χαλάσει τίποτα από ότι έχουν κάνει απλά με τα χρόνια πιστεύω πως παίζουν μπάλα σε ένα σταθερό ίδιο μοτίβο, το οποίο ανακυκλώνουν. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό αρκεί να έρχονται στο προσκήνιο πραγματικά καλές συνθέσεις. Και για να πω την αλήθεια -χωρίς να τους θεωρώ μέτρια μπάντα- δεν έχω ακούσει κάτι που να μου κάνει το απόλυτο κλικ με αυτούς, από ένα σημείο και μετά.

Έχουν όμως αρκετά καλά στοιχεία σαν σύνολο και σίγουρα η ακρόαση της δισκογραφίας τους αξίζει τον κόπο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τι κάνει ο Χάρης Πότερ στο εξώφυλλο [emoji16][emoji16][emoji16]

Τι ακριβώς είναι αυτό;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Zippo190 »

εξωφυλλάρα για τον νέο δίσκο που παραπέμπει στα τίμια early 90s.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από trigger »

Το τελευταίο ΕΡ δεν μου είπε πολλά, για να δούμε τώρα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από CountRaven »

Ενώ το concept του εξωφύλλου γαμάει, η υλοποίηση του κάπου χάνει.... Για να δούμε πως θα είναι το περιεχόμενο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Altar of Oblivion

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μπάντα που ακολουθώ από το demo και τείνω να συμφωνήσω με τον Ζιππο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Altar of Oblivion

Δημοσίευση από manillard »

Μπαντάρα αλλά για καλύτερη δεν ξέρω, ίσως. Ευτυχώς το epic/doom πάει πολύ καλά και υπάρχουν αρκετές υποψήφιες μπάντες για αυτό.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 19:09
Έχει μια εσάνς St. Vitus το κομμάτι, αλλά δε με κέρδισε με τη μια. Θα επανέλθω :idea:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Altar of Oblivion

Δημοσίευση από Spyros »

Τεράστια αγάπη επίσης από το πρώτο demo, αλλά ειδικά όταν κυκλοφόρησε το sinews of anguish με κόλλησε στον τοίχο.
Να πω την αμαρτία μου το barren grounds δεν έτυχε ακόμα να πέσει στα χέρια μου και δεν το έχω ακούσει αλλά τα υπόλοιπα είναι όλα πολύ ψηλά με καλύτερη τους στιγμή για μένα το πρώτο full length.
Ελπίζω κάποια στιγμή να τους δούμε και στα μέρη μας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”