WAR FLAG OF THE SUN KNIGHT: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Συνεχίζω, πάμε στον Δεκέμβριο του '91, εδώ πρωτοδιάβασα/πρωτοάκουσα για το Battle Cry των Omen, αν και την κριτική του Sun Knight την κρίνω ιδιαίτερα μινιμαλιστική.

Εικόνα

Εικόνα

Ακολουθεί ο Απρίλιος του '92

Εικόνα

Εικόνα

Και φθάνουμε στον Σεπτέμβριο του '92

Εικόνα

Εικόνα

Starman, ανά διαστήματα θα επικαιροποιώ την λίστα των τευχών που δεν έχω, ώστε στο τέλος να έχεις την συγκεντρωτική, και, από εκεί και πέρα να πράξεις τα ανάλογα.
Έχουμε και λέμε λοιπόν, ως τώρα δεν έχω τα ακόλουθα τεύχη:
Ιανουάριος 1991
Ιούλιος 1991
Σεπτέμβριος 1991
Νοέμβριος 1991

και από το '92 δεν έχω κανένα τεύχος μέχρι και τον Ιούλιο, πριν του Απριλίου του '92.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Απο εδω εμαθα την κορυφαια σειρα του Philip Jose Farmer, World of Tiers.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

Πότε σταμάτησε η στήλη ρε παιδια (μηνας/ετος)? Θυμάμαι να το διαβάζω κι εγω στα τελευταία του μετα το 1995.

Εν τω μεταξυ, συνειδητοποιω οτι κι εγω που ειμαι μια γενια μετά απο εσάς, και αρχισα να ακουω και να παιρνω το χαμμερ στην 1η γυμνασιου το 1995, λιγο πολυ τα ίδια πέρναγα με τις αγορές δίσκων. Αγωνια, οικονομίες/στερήσεις και τραξίματα στα δισκάδικα με την ψυχή στο στόμα, μηπως και τελειωσει το στοκ και δεν προλάβω. Ευτυχως ειμασταν μια παρέα 4-5 στο σχολείο, οπότε "μοιράζαμε" τις αγορες δισκων για να εχουμε μεγαλύτερη δεξαμενη να ακούμε.

Όλα αυτα τα "γραφικα" σταμάτησαν σταδιακά οσο προχώραγαν τα 00s, οπου η προσβαση στο ίντερνετ, στα "κατεβαστήρια" και στα μπ3 εδραιώθηκε. Αλλά ναι, τα 5 πρώτα χρόνια χονδρικα, βίωσα κι εγω αυτες τις 90s καταστάσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Γύρω στο '96 πρέπει να σταμάτησε, θα φανεί στην πορεία από τις παρουσιάσεις που θα ανεβάσουμε εγώ και ο Starman τεύχος τεύχος...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στήλη ορόσημο, σε ότι αφορούσε τα μουσικά (τα υπόλοιπα ασχολίαστα) ήταν σα να μιλάει στο μέσα μου. άνοιξη 94 ξεκίνησα να παίρνω το περιοδικό και δυστυχώς δεν συνέχισε για πολύ ακόμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αυτό το άρθρο για το Trees των Rush το θυμάμαι ακόμα για την τεράστια παρέκλιση από την ουσία του τραγουδιού προκειμένου να περάσει τη δική του πεποίθηση.

Το Manilla το λέει μέταλ ανδρικό χωρίς στολίδια, αλλά μετά αποφάσισε ότι το γκρουπ δεν έχει και ιδιαίτερες αξιώσεις σαν σκληρή μουσική...

Επίσης "κράξιμο" στο Louder than hell, αλλά βάζοντας και την κατακλείδα ότι "βέβαια οι Manowar παραμένουν οι βασιλιάδες του είδους και αν δεν τους κρίνουμε εμείς δε μπορεί να το κάνει κανείς άλλος".

Α, ρε Τάσο... δίδαξες λέμε χα χα χα χα χα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:18

Επίσης "κράξιμο" στο Louder than hell,
ΝΕΤΙ;;; (που λενε στο facebook χαχα)
Το Louder than Hell και για μενα ηταν ΜΕΓΑΛΗ σφαλιαρα και μαλλον το χειροτερο αλμπουμ τους (μαζι με το Lord of Steel),
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:57
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:18

Επίσης "κράξιμο" στο Louder than hell,
ΝΕΤΙ;;; (που λενε στο facebook χαχα)
Το Louder than Hell και για μενα ηταν ΜΕΓΑΛΗ σφαλιαρα και μαλλον το χειροτερο αλμπουμ τους (μαζι με το Lord of Steel),
Σίγουρα το χειρότερό τους, δισκάρα μπροστά του το Lord of steel
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επίσης από εκεί έμαθα για Ελρικ, μα κυρίως και πρωτίστως για τον αριστουργηματικό Σκοτεινό Κόσμο του Κάτνερ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 19:19 Επίσης από εκεί έμαθα για Ελρικ, μα κυρίως και πρωτίστως για τον αριστουργηματικό Σκοτεινό Κόσμο του Κάτνερ.
Με τον κλασσικά γραφικό Μπαλάνο να δινει πόνο με "ψαγμενιές" στον προλογο και επίλογο. Τι να πείς, στις προ-ιντερνετ εποχες ήταν σχετικά ευκολο να ψαρώσεις κόσμο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 19:59
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 19:19 Επίσης από εκεί έμαθα για Ελρικ, μα κυρίως και πρωτίστως για τον αριστουργηματικό Σκοτεινό Κόσμο του Κάτνερ.
Με τον κλασσικά γραφικό Μπαλάνο να δινει πόνο με "ψαγμενιές" στον προλογο και επίλογο. Τι να πείς, στις προ-ιντερνετ εποχες ήταν σχετικά ευκολο να ψαρώσεις κόσμο.
Εγώ το βλέπω αντίστροφα. Προτάσσω την ψαγμενιά απέναντι στην απάθεια.

Τότε μπορούσε ο Γιώργος να εμπνεύσει ανθρώπους να ψαχτούν με άκρως ενδιαφέροντα θέματα. Όπως κάποτε οι Manowar ενέπνεαν οπαδούς τους να παρουσιάζονται μεταμφιεσμένοι σε συναυλίες.

Σήμερα με την υπερπληροφόρηση όλοι νιώθουν κορεσμένοι πριν ακόμα καταπιαστούν με κάτι. Από το να ασχοληθείς με τον μυστικισμό του Κάτνερ ως τους στίχους και τα thanx στα εσώφυλλα των δίσκων...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

O Συγκεκριμένος μου έκανε μπάμ απο τότε ακομα (πριν αποκτησουν ολοι "προσβαση" στην πληροφορια δλδ) ότι έγραφε πράγματα προς χάρη εντυπωσιασμού αδαών και κυρίως ευεπηρέαστων 15χρονων. Αν θυμάμαι καλά, ο τύπος ούτε λιγο ούτε πολυ, έγραφε πως υπήρχαν "κρυφες" συραγγες κάτω απο τη βουλή και τον εθνικό κήπο, οπού συναντιόυνται μυστικές αδελφότητες κτλ κτλ...ALLEGEDLY... (ένα από τα διαφορα παραδείγματα αυτο.)

Ντάξει δεν ξερω, δεν αποκλείω το "ψαρωτικο" και οριακά "συνωμοσιολογικό" (εντος εισαγωγικων) στυλ του να αρέσει σε κάποιους, εμένα μου χτύπαγε κάπως από τότε. Ήξερε πολλά για την λογοτεχνία του φανταστικού πάντως, αυτό οφείλω να ο ομολογήσω. Επίσης εκανέ ΦΟΒΕΡΗ δουλειά στις συλλογές των εκδόσεων Ωρόρα.

Εν τέλει μπορει να είμαι εγω αυτος που έχει προβλημα με την κουλτούρα του περιοδικου strange, του Ντενικεν, των "αποκρυφιστών" κτλ κτλ...

Σορρυ για το off topic, παρασυρθηκα. Πάμε δυνάτα με Sun Knight και ίσως κάποια στιγμη να αναλύσουμε τη χρυση εποχη των εκδόσεων ωρόρα σε άλλο thread.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

apeitharxos έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 16:14 Γύρω στο '96 πρέπει να σταμάτησε, θα φανεί στην πορεία από τις παρουσιάσεις που θα ανεβάσουμε εγώ και ο Starman τεύχος τεύχος...
Παραθέτω link απευθείας από την Πηγή:

http://sunwarflag.blogspot.com/2007/11/ ... f-sun.html
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από theBox »

Α μάλιστα! Ε γι αυτο τον θυμάμαι κι εγω τόσο καλά, είχε παρουσία μεχρι το 98-99!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WAR FLAG OF THE SUNKNIGHT-Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 19:08
Priamos έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:57
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 07 Ιαν 2020, 18:18

Επίσης "κράξιμο" στο Louder than hell,
ΝΕΤΙ;;; (που λενε στο facebook χαχα)
Το Louder than Hell και για μενα ηταν ΜΕΓΑΛΗ σφαλιαρα και μαλλον το χειροτερο αλμπουμ τους (μαζι με το Lord of Steel),
Σίγουρα το χειρότερό τους, δισκάρα μπροστά του το Lord of steel
δεν χρειάζεται να ρίχνουμε το επίπεδο της συζήτησης με μεμονωμένες ανυπόστατες απόψεις. :iouiou:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”