Battlejackets

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Battlejackets

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να βοηθηθώ από όλους εσάς, προκειμένου να φτιάξω ένα battlejacket, τώρα στα γεράματα, αφού δεν το έχω κάνει ποτέ μου...
Πείτε μου ιστορίες, πώς προμηθευτήκατε τα ραφτά σας, αν τα προμηθευτήκατε μαζικά ή λίγα λίγα κάθε φορά, αν υπάρχουν κανόνες ραψίματος, αν τα ράβετε εσείς ή τα δίνετε σε κάποιον άλλον, ή αν τα πήρατε έτοιμα κλπ.
Καλό θα ήταν να διανθίσετε το topic και με φωτογραφίες του ρούχου σας αν μπορείτε...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Battlejackets

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ είχα ένα τζιν μπουφάν και του είχα βγάλει τα μανίκια στην δευτέρα γυμνασίου. Είχα ράψει από πίσω ένα ραυτό Triumph Of Steel και όταν έσκασα με αυτό στο σχολείο μου την έπεσαν για να μου το σκίσουν 2-3 παλιότεροι. Ο καυγάς κατέληξε σε φιάσκο στο γραφείο του γυμνασιάρχη, γύρισα σπίτι μουνί καπέλο αλλά μπουφάν και ραφτό άθικτα.

Το κράτησα και σε όλο το λύκειο όπου το φόραγα πάνω από το κλασσικό fly μπουφάν με παντελόνι σωλήνα. Ήθελα να το εμπλουτίσω με κονκάρδες αλλά από τα γκρουπ που γούσταρα δεν μπορούσα να βρω. Έτσι είχα πετσοκόψει ένα Metal Hammer με αφιέρωμα στα 100 καλύτερα άλμπουμ του Metal. Με κομμένα τα χαρτάκια με τα εξώφυλλα των δίσκων είχα πάει σε έναν φίλο μου παλιό μεταλλά που είχε ένα κομμωτήριο τότε και μου είχε φτιάξει χειροποίητες κονκάρδες Deliver Us και Cannons Of Destruction. Με είχε στείλει σε ένα τοπικό βιβλιοπωλείο και είχα αγοράσει κονκάρδες που φόραγαν στην παρέλαση με το σήμα των σχολείων. Τις είχε μακελέψει και είχε βάλει μέσα τα κομμένα εξώφυλλα. Αυτό πρέπει να είχε γίνει καλοκαίρι 1995. Τις κονκάρδες μου τις πήραν δυστυχώς σε άλλο πέσιμο.

Το μπουφάν το κράτησα σε όλο το λύκειο και ίσως και ένα χρόνο μετά. Και θυμάμαι είχαν έρθει οι Motorhead στο Ρόδον για συναυλία και δεν είχα μπορέσει για κάποιο λόγο να πάω. Είχα γράψει λοιπόν από τα νευρά μου στην πλάτη με μαρκαδόρο τους στίχους του Bomber.

Λίγο μετά το απέσυρα. Το είχα φυλαγμένο για χρόνια μα πρέπει να χάθηκε σε κάποια μετακόμιση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Battlejackets

Δημοσίευση από theBox »

Έλα ρε! Battlejackets τα λένε τελικά αυτά? Δεν το γνώριζα...
Μήπως υπάρχει και ανάλογη ειδική ονομασία για εκείνα τα κλασσικά άσπρα ascics απο τα 80ς (που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω από ποιά αποθήκη ξεχασμένη απο εκεινη τη δεκαετια τα προμηθεύονται οι διάφοροι)?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Battlejackets

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 19:40 Έλα ρε! Battlejackets τα λένε τελικά αυτά? Δεν το γνώριζα...
Μήπως υπάρχει και ανάλογη ειδική ονομασία για εκείνα τα κλασσικά άσπρα ascics απο τα 80ς (που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω από ποιά αποθήκη ξεχασμένη απο εκεινη τη δεκαετια τα προμηθεύονται οι διάφοροι)?
Λες αυτά τα ψηλά που είναι σαν μποτάκια πάλης ε; snickers λέγονται! Πού έχεις δει ρε παλλουκάρι; Με ενδιαφέρουν!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Battlejackets

Δημοσίευση από theBox »

Ναι αυτα!!!! Παλιότερα τα εβλεπα αρκετα συχνοτερα η αληθεια ειναι. Αλλά και τωρα, νομιζω σε κάθε συναυλια υπαρχουν 1-2 τύποι που τα φοράνε (μαζι με σολίνα και...battlejacket φυσικα). Τωρα, απο ΠΟΥ διαολο τα αγοράζουν, πάντα το είχα απορία.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Battlejackets

Δημοσίευση από Coroner »

Βγαζανε ολες οι εταιριες τα προηγουμενα χρονια ασπρα μποτακια, τελευταια εχουν ψιλοκοψει θα περασε η μοδα τους
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Battlejackets

Δημοσίευση από apeitharxos »

https://opo.gr/andrika/papoutsia/mpotakia/xroma-aspro/

Εδώ βλέπω κάποια ενδιαφέροντα πράγματα, λογικά αυτό που λέμε εγώ και ο thebox είναι τα ψηλά sneakers (τσιμπημένες οι τιμές βέβαια)
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Battlejackets

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 19:31 Είχα ράψει από πίσω ένα ραυτό Triumph Of Steel
Αποκαλύψεις!!!

Λογικά σου την πέσαν γιατι ο rhino επαιζε playback στο αγκάθι ε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Battlejackets

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 21:51
CountRaven έγραψε: Τρί 21 Ιαν 2020, 19:31 Είχα ράψει από πίσω ένα ραυτό Triumph Of Steel
Αποκαλύψεις!!!

Λογικά σου την πέσαν γιατι ο rhino επαιζε playback στο αγκάθι ε;
Ναι που το κατάλαβες;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Battlejackets

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αφήστε τα battlejackets κ πάρτε κάτι πιο επικο κ πρακτικό:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Battlejackets

Δημοσίευση από theBox »

Καλά το λιγουρευομαι καιρο τωρα. Αν δεν ήξερα οτι θα γελάσει και το παρδαλο κατσίκι αν βγεις ετσι εξω, θα το είχα πάρει, αν και ΠΟΛΥ τσιμπιμένο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Battlejackets

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Τετ 22 Ιαν 2020, 13:27 Καλά το λιγουρευομαι καιρο τωρα. Αν δεν ήξερα οτι θα γελάσει και το παρδαλο κατσίκι αν βγεις ετσι εξω, θα το είχα πάρει, αν και ΠΟΛΥ τσιμπιμένο.
Αν μη τι άλλο, ένας καθαρόαιμος ιππότης πρέπει να ξεχωρίζει από τους τρόπους και την εμφάνισή του. Εντελώς casual εμφάνιση και μέσα στη μόδα. Όρμα [mention]theBox[/mention] . Σε έφτιαξε ο Σκρολλ. :D
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Battlejackets

Δημοσίευση από SlayerKing »

Αρχικά να πω οτι δεν απαραίτητο να κάνεις metal jacket με το κλασικό αμάνικο τζινακι, εγω πχ εχω φτιάξει με 1 χακί σαν στρατιωτικό που εχει χωρο για περισσότερα ραφτα.
Λογικά θα έχεις μαζέψει 5-10 ραφτα απο τα χρονια που πας σε συναυλίες, οπότε το βασικό για να εχεις 1 σκελετό ειναι να αποφασίσεις πιο θα ειναι το μεγάλο σου ραφτο στη μέση.

Έξτρα ραφτα πηρα απο το internet, εδω ειναι λιγο θέμα,στα περισσότερα και internet και μαγαζιά (Top Man, Monstersville κλπ), έχουν ραφτα κυρίως απο τις εμπορικές μπάντες, οποτε τα κενα που έχουν μείνει θα τα γεμίσω σιγα σιγα απο merch σε live.
2 site με αρκετά patches ειναι τα παρακάτω:
https://www.t-shirtzone.co.uk/1300-sew-on-patches
https://www.value-merch.de/en/Patches

Για κανόνες ραψίματος υπάρχουν 2 τυποι νομίζω με κενο ανάμεσα στα ραφτα ή το ενα κολλητό στο αλλο εγω ειμαι υπερ της πρωτης κατηγορίας, αλλα αυτο ειναι καθαρά θέμα γούστου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Battlejackets

Δημοσίευση από castledemon »

Το μονο σιγουρακι πλεον ειναι οτι το SODOM ραβεται αναποδα ως WODOS συμφωνα με τις επιταγες της μοδας :D

ΥΓ: Επειδη απλωθηκατε και σε μποτακια παρακαλω να μετονομαστεί το τοπικ σε "Heavy Metal Μόδα και Ρουχισμός" :toothy:
ΥΓ2: Battlejacket δεν ειχα ποτε και δε νομιζω να αποκτησω. Αλλά τα Converse με το λιγο μαυρο στη λίστα από πάνω τα ερωτευτηκα με την πρωτη ματιά και μολις τα παρηγγειλα :love2:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Battlejackets

Δημοσίευση από rbrigade »

Παλιμπαιδίζουμε ομαδικά εδώ μέσα! :love2: :love2: :love2:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”