GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από theBox »

Λοιπον δεν θα μπω σε διαδικασια συστάσεων, παραθέτω απλά το τοπικ του Κόμη για το προηγουμενο EP

viewtopic.php?f=15&t=1265

και πάμε κατευθειαν στο ψητό....δευτερο EP λοιπον, πιο μεγάλο αυτη τη φορά!





Μιλάμε για ΑΔΙΑΝΟHΤΟ έπος! Ατμοσφαιρα/ριφ/μελωδιες/παραγωγη 100% Κουτένια ΟΛΑ. Και επειδη εχει γυναικεια φωνητικα, ειναι επικο και ντουμίζει σε λίγα σημεια, συνειρμικα το μυαλο μου παει στους Smoulder, και με πιάνουν τα γέλια με το πόσο καλύτεροι μου ακουγονται αυτοι εδω, από το αγαπήμενο ανερχομενο συγκρότημα πολλών.

Στο bandcamp λενε οτι ερχεται βινυλιο αρχές του 2020. Περιμένω εναγωνίως!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από CountRaven »

Πωωωωωωωωωωωωωωω
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από CountRaven »

Με τον καταιγισμό υλικού που καταφθάνει στο FS αδυνατώ να φτιάξω πλάνο διαχείρισης. Η μπάντα το έχει στείλει εδώ και καιρό και τόσον καιρό ήταν σε λίστα αναμονής... Μέχρι που το box να παρέμβει δυναμικά.

Συνεχίζουν στο μοτίβο του πρώτου.

Κάπου εδώ να προσθέσω πως εν τέλη το βασικό μοτίβο της μπάντας είναι οι folk δρόμοι. Δηλαδή αν στήσεις αυτί προσεκτικά στα κομμάτια άνετα αντιλαμβάνεσαι πως θα μπορούσαν να είναι και εντελώς ακουστικά.

Η μπάντα όμως ηλεκτρίζει το υλικό, βάζει riffs και προσθέτει μελωδίες. Βγάζοντας μπροστά το επικό feeling που έτσι και αλλιώς διακατέχει την ευρωπαϊκή folk μουσική που είναι και το βασικό συστατικό τους στην ουσία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε όχι ρε παιδιά, τα φωνητικά είναι απαράδεκτα! Άθλια χροιά και αστεία ερμηνεία
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 18:41 Ε όχι ρε παιδιά, τα φωνητικά είναι απαράδεκτα! Άθλια χροιά και αστεία ερμηνεία

Ή μουσικη πως σου φάνηκε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από theBox »

Τα φωνητικα, χωρις να ειναι κατι φοβερο, σαν χροια και έκταση, ακουγονται ευχαριστα και χωρις υπερβολες. Οι φολκιζουσες μελωδιες που μεταφερουν άλλωστε ειναι πανέμορφες. Μπορω να πω πως σαν προσεγγιση μου εφεραν στο νου περισσότερο κεντροευρωπαικες underground 70ς symphonic prog μπάντες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από Spyros »

CountRaven έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 11:33 Κάπου εδώ να προσθέσω πως εν τέλη το βασικό μοτίβο της μπάντας είναι οι folk δρόμοι. Δηλαδή αν στήσεις αυτί προσεκτικά στα κομμάτια άνετα αντιλαμβάνεσαι πως θα μπορούσαν να είναι και εντελώς ακουστικά.

Η μπάντα όμως ηλεκτρίζει το υλικό, βάζει riffs και προσθέτει μελωδίες. Βγάζοντας μπροστά το επικό feeling που έτσι και αλλιώς διακατέχει την ευρωπαϊκή folk μουσική που είναι και το βασικό συστατικό τους στην ουσία.
theBox έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 19:21 Τα φωνητικα, χωρις να ειναι κατι φοβερο, σαν χροια και έκταση, ακουγονται ευχαριστα και χωρις υπερβολες. Οι φολκιζουσες μελωδιες που μεταφερουν άλλωστε ειναι πανέμορφες. Μπορω να πω πως σαν προσεγγιση μου εφεραν στο νου περισσότερο κεντροευρωπαικες underground 70ς symphonic prog μπάντες.
Γενικότερα κι εγώ το βρήκα πολύ όμορφο άκουσμα και ταυτίζομαι πλήρως με Countraven & theBox.
Χοντρικά δηλαδή, παίζουν ό,τι άλλο είδος ακούω εκτός μέταλ και το έχουν επιμεταλλώσει σε ένα κράμα που εμένα προσωπικά μου κάνει πολύ.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από giorgos »

Συμπαθητικοί. Πιο επιτυχημένες οι γερμανόφωνες εκδοχές των τραγουδιών.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Είναι ενδιαφέρον άκουσμα με κυριότερο στοιχείο έλξης τις φολκ μελωδίες και σε μουσική και σε φωνητικές γραμμές. Συμφωνώ ότι η τραγουδίστρια βγάζει άλλο feeling στα γερμανικά...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 20:04 Είναι ενδιαφέρον άκουσμα με κυριότερο στοιχείο έλξης τις φολκ μελωδίες και σε μουσική και σε φωνητικές γραμμές. Συμφωνώ ότι η τραγουδίστρια βγάζει άλλο feeling στα γερμανικά...
Είναι λογικό, εφόσον είναι η μητρική της γλώσσα τις βγαίνει περισσότερο φυσικά. Είναι από Γερμανία η μπάντα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 18:56
rbrigade έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 18:41 Ε όχι ρε παιδιά, τα φωνητικά είναι απαράδεκτα! Άθλια χροιά και αστεία ερμηνεία

Ή μουσικη πως σου φάνηκε;
Αν κρίνω από το πρώτο κομμάτι ακούω ένα βαρετό εμβατήριο και η όλη φάση μου φαίνεται της κουλαμάρας το ανάγνωσμα. Οι ''μελωδίες'' είναι αστείες, τέτοια σας γράφω και γω άμα θέλετε. Σοβαρά το λέω. Δεν σκαμπάζω τίποτα από μουσική. Ούτε και τούτοι δω έτσι όπως το κόβω. Δεν μπορώ να πάω παρακάτω γιατί το πρώτο κομμάτι είναι πολύ αρνητικό. Αν υπάρχει κάποιο πολύ διαφορετικό και πολύ ανώτερο παρακαλώ υποδείξτε το μου. (μπήκε και το δεύτερο και είναι ακόμα πιο γελοίο)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντωμεταξύ ρε Κουτί δεν σε αναγνωρίζω, τους κράζεις όλους ότι δεν έχουν riffs και σου αρέσει αυτό το πράγμα; Δηλαδή τώρα αυτά είναι riffs;;;;;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από theBox »

Οχι δεν εχουν αυτο που εννοουμε "παραδοσιακα" μεταλ ριφφς. Εχουν ομως σχεδον παντου αυτα τα φολκ leads/melodies που γεμίζουν την ενορχήστρωση και τα υποκαθιστουν. Επισης, αν και "μεταλ" ακουσμα αντικειμενικα, δεν ξερω εν τελει αν το προσεγγιζω εγω προσωπικα υπο αυτο το πρισμα για να μου λειπουν οι κιθαριές ή αν τελικα ξυνει περισσοτερο την νερντο-70ς στρουμφο-παραμυθενια φαγούρα μου. Αυτο το τελευταιο ειναι μαλλον και ο λογος που δεν νιωθεις, και τον καταλαβαινω απόλυτα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτό το τελευταίο υποψιάζομαι και γω. Αλλά αντί να γδέρνεις τα αυτιά σου με τούτη την άχαρη καλύτερα χίλιες φορές να ακούσεις πλήρως αμέταλλο νεοφόλκ με φωνάρες απίστευτες που υπάρχει με το τσουβάλι εκεί έξω (όχι, δεν έχω ιδέα για να σου υποδείξω, αλλά έχω πετύχει πολλές φωνάρες ψάχνοντας 2-3 παραδοσιακά κέλτικα που μου άρεσαν)
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

GRENDEL'S SYSTER (GER) - Myrtle Wreath/Myrtenkranz [EP]

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 22:18
Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 03 Φεβ 2020, 20:04 Είναι ενδιαφέρον άκουσμα με κυριότερο στοιχείο έλξης τις φολκ μελωδίες και σε μουσική και σε φωνητικές γραμμές. Συμφωνώ ότι η τραγουδίστρια βγάζει άλλο feeling στα γερμανικά...
Είναι λογικό, εφόσον είναι η μητρική της γλώσσα τις βγαίνει περισσότερο φυσικά. Είναι από Γερμανία η μπάντα.
Συμβαίνει ωστόσο και κάτι άλλο... Οι Γερμανοί έχουν τεράστια εγχώρια μουσική παράδοση στο μεσαιωνικό φολκ (βαρύτερο και πιο δύσπεπτο από το αντίστοιχο αγγλικό) και παρατηρώ ότι όμοια αποτυπώνεται και στο heavy rock τους.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”