Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:40
rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:35 Ε το πηδ@ς όταν λες φλωροέπικ τους Atlantean Kodex... Για κάτι Dark Forest ναι, βγάζουν μπόλικη φλωριά, ειδικά τα φωνητικά
Στο δευτερο κουλτουρεψαν υπερβολικα και μου φαινεται οτι σταζουν πλεον επιτηδευση και οιηση.
Κατσε ρε Πριάμε..ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ έννοεις? Γιατι εσυ (όπως κι εγώ) γουσταρεις Πρέκα. Μηπως εννοούμε τελικα οτι σοβαροφανή/σοβαρα/ιστορικά/κοινονικά και δεν ξερω εγω τι άλλο θέματα δεν συνάδουν με το sword n sorcery προφιλ του είδους?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Απ' ότι έχω καταλάβει και από άλλες αναφορές του Πρίαμου το βασικό του πρόβλημα είναι οι ανάπηροι τραγουδιστές με μηδέν έκταση και μεταλλοσύνη/τσαγανό στη φωνή τους. Το πολύ down to earth ας πούμε δεν είναι καλό, μπορεί να οφείλεται σε αδυναμία απογείωσης.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:39 Εχώ μπερδευται ως προς το ποιο φαίνομενο εξετάζουμε παντως, γιατι αν το θέμα είναι η μακρόσυρτη κουλαμάρα, τότε οι Lunar Shadow που παιζουν σχεδον prog που κολλάνε? Επισης που κολλάνε σε σχέση με τα σπασμένα/επιτηδευμένα φωνητικα? Ο τύπος έχει (είχε γιατι εφυγε) τα πιο down to earth φωνητικα στη φάση.
Η αναφορα στην Cruz del Sur ως κοινο παρανομαστη, ξεδιαλυνει τα πραγματα; Πιστευω οτι δινει στην ταση αυτη υποσταση και τον συνδετικο κρικο που ψαχναμε.Εχει αρχισει η φλωρια στον επικο ηχο να τυποποιειται και αποτελει σημα κατατεθεν της Cruz del sur.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:46
Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:40
rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:35 Ε το πηδ@ς όταν λες φλωροέπικ τους Atlantean Kodex... Για κάτι Dark Forest ναι, βγάζουν μπόλικη φλωριά, ειδικά τα φωνητικά
Στο δευτερο κουλτουρεψαν υπερβολικα και μου φαινεται οτι σταζουν πλεον επιτηδευση και οιηση.
Κατσε ρε Πριάμε..ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ έννοεις? Γιατι εσυ (όπως κι εγώ) γουσταρεις Πρέκα. Μηπως εννοούμε τελικα οτι σοβαροφανή/σοβαρα/ιστορικά/κοινονικά και δεν ξερω εγω τι άλλο θέματα δεν συνάδουν με το sword n sorcery προφιλ του είδους?
Μπαινει το υποκειμενικο στοιχειο.Οπως ο Ζιππος θεωρει ολα τα Primordial "ψευτικα", ετσι και γω θεωρω οτι στο τελευταιο ΑΚ εχουν αρχισει να ειναι υπερβολικα αυταρεσκοι με το ποσο "ξεχωριστοι" και ψαγμενοι ειναι. Αυτο αποτυπωνεται και στις συνθεσεις που καποιες ειναι φλυαρες και μακροσκελεις, μονο και μονο για να υπερτονισουν τη διαφορετικοτητα τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:35 Ε το πηδ@ς όταν λες φλωροέπικ τους Atlantean Kodex... Για κάτι Dark Forest ναι, βγάζουν μπόλικη φλωριά, ειδικά τα φωνητικά
ορίστε βάρβαρο έπος:


μου φέρνει στο μυαλό αυτές τις εικόνες:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



ειδικά στο 5:34 φτάνουμε σε αυτό το επίπεδο....


Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:51
theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:46
Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:40
Στο δευτερο κουλτουρεψαν υπερβολικα και μου φαινεται οτι σταζουν πλεον επιτηδευση και οιηση.
Κατσε ρε Πριάμε..ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ έννοεις? Γιατι εσυ (όπως κι εγώ) γουσταρεις Πρέκα. Μηπως εννοούμε τελικα οτι σοβαροφανή/σοβαρα/ιστορικά/κοινονικά και δεν ξερω εγω τι άλλο θέματα δεν συνάδουν με το sword n sorcery προφιλ του είδους?
Μπαινει το υποκειμενικο στοιχειο.Οπως ο Ζιππος θεωρει ολα τα Primordial "ψευτικα", ετσι και γω θεωρω οτι στο τελευταιο ΑΚ εχουν αρχισει να ειναι υπερβολικα αυταρεσκοι με το ποσο "ξεχωριστοι" και ψαγμενοι ειναι. Αυτο αποτυπωνεται και στις συνθεσεις που καποιες ειναι φλυαρες και μακροσκελεις, μονο και μονο για να υπερτονισουν τη διαφορετικοτητα τους.
αυτό για τους Primordial είναι αντικειμενική αλήθεια επιστημονικά αποδεδειγμένη.

Εικόνα

Αλλα για την αυταρέσκεια των A.K. έχεις απόλυτο δίκιο. Μια ματιά στα social media και στις φλώρικες φώτος που είχαν βγάλει για να μοσχοπουλήσουν τα δήθεν official bootlegs τους τα λέει όλα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Ωραια, αρχιζω να το πιάνω το πως σκέφτεσαι το θέμα. Επανατοποθετούμαι ως έξης. Για τα προσωπικά μου γούστα, κουλαμάρα=bad, στιχουργικη ψαγμενίλα (με ή χωρις " ") = good, vocals = αδιάφορο, εκτος αν εισαι Πρεκας (στο ένα ακρο) ή Δαρκ Φορεστ (στο άλλο).

edit: Αυτο το ΑΚ παντως δεν παλευεται...επισης πιο πολυ shoegaze θυμιζει παρα epic metal.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »


ειδικά στο 5:34 φτάνουμε σε αυτό το επίπεδο....


Εικόνα
Lock forum now!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Xstroyer »

Bασικά, απ'ότι καταλαβαίνω, ο Πρίαμος μιλάει για κλαψομουνιά στο ατσάλι. Τα παραδείγματά του είναι εύστοχα, αλλά δεν χαρακτηρίζουν κάποιες από αυτές τις μπάντες στην ολότητά τους. Ανα στιγμές όμως ναι, αφου είναι μια τάση που σωστά εντόπισε. Είτε με άνευρους τραγουδιστές, είτε με ψευτοκουλτουριάρικα περάσματα, είτε με άσχετη μελωδία (υπάρχουν μελωδίες και "μελωδίες").

Είναι κάτι σαν τους Έλληνες "έντεχνους", με μια επιτηδευμένη "κουλτούρα" και ανάγκη να τονίσουν την διαφορετικότητά τους, αλλά ο λυρισμός σε αυτούς μετατρέπεται κάποιες στιγμές σε φλωριά. Π.χ. οι While Heaven Wept ήταν μια μπάντα που μου άρεσε υπερβολικά, με έντονο συναίσθημα και εξελίχθηκε βάζοντας και power στοιχεία, prog στοιχεία και φυσικά έντονο λυρικό στοιχείο, αλλά στο τέλος υπήρξε έντονη κλάψα και κούραση, η οποία φυσικά βγήκε και στα social media από τον αρχηγό τους, και αυτό δεν είναι τυχαίο αφού πάντα έβγαζε τα συναισθηματα του στη μουσική.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

inb4 τοποθετηση Count για WHW.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:59 Ωραια, αρχιζω να το πιάνω το πως σκέφτεσαι το θέμα. Επανατοποθετούμαι ως έξης. Για τα προσωπικά μου γούστα, κουλαμάρα=bad, στιχουργικη ψαγμενίλα (με ή χωρις " ") = good, vocals = αδιάφορο, εκτος αν εισαι Πρεκας (στο ένα ακρο) ή Δαρκ Φορεστ (στο άλλο).

edit: Αυτο το ΑΚ παντως δεν παλευεται...επισης πιο πολυ shoegaze θυμιζει παρα epic metal.
Νιώθω σαν τη Πέγκυ που ετοίμαζε με τις ώρες τις μπριζολαρες, για να έχει λίγα δευτερόλεπτα σεξ με τον Αλ :D , αλλά τουλάχιστον μπόρεσα να αποσπάσω μια συγκεκριμένη και ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα του τοπικ.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

επισης πιο πολυ shoegaze θυμιζει παρα epic metal.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ - Η ατάκα της μέρας. Έκλαψα.

Επίσης γουστάρω που όλο το φόρουμ βρίζει μια μπάντα / δίσκο που εγώ τον θεωρώ καλό.

Aν και ΔΕΝ έχω παρατηρήσει πολύ την social newtwork δραστηριότητα των AK, ώστε να έχω εικόνα για αυτά που λέει ο Zipoo.

Ας δούμε τι έγραφα τότε για τον δίσκο λοιπόν και μετά την ανάγνωση μπορείτε να αρχίσετε όλοι να με κράζετε σε βάρδιες:

http://fscroll.blogspot.gr/2013/08/atla ... z-del.html
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

Π.χ. οι While Heaven Wept ήταν μια μπάντα που μου άρεσε υπερβολικά, με έντονο συναίσθημα και εξελίχθηκε βάζοντας και power στοιχεία, prog στοιχεία και φυσικά έντονο λυρικό στοιχείο, αλλά στο τέλος υπήρξε έντονη κλάψα και κούραση, η οποία φυσικά βγήκε και στα social media από τον αρχηγό τους, και αυτό δεν είναι τυχαίο αφού πάντα έβγαζε τα συναισθηματα του στη μουσική.
Αντρέα αναφέρεσαι στο στιχουργικό κομμάτι με την έκφραση: «αλλά στο τέλος υπήρξε έντονη κλάψα και κούραση»;

Παρακολουθώντας από την αρχή την δισκογραφία της μπάντας υπήρξε κατά την γνώμη μου μια εξέλιξη όχι μόνο στην μουσική αλλά και στον στίχο.

Δεν αναφέρομαι στο social media κομμάτι, είναι άλλο θέμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 18:12
theBox έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 17:59 Ωραια, αρχιζω να το πιάνω το πως σκέφτεσαι το θέμα. Επανατοποθετούμαι ως έξης. Για τα προσωπικά μου γούστα, κουλαμάρα=bad, στιχουργικη ψαγμενίλα (με ή χωρις " ") = good, vocals = αδιάφορο, εκτος αν εισαι Πρεκας (στο ένα ακρο) ή Δαρκ Φορεστ (στο άλλο).

edit: Αυτο το ΑΚ παντως δεν παλευεται...επισης πιο πολυ shoegaze θυμιζει παρα epic metal.
Νιώθω σαν τη Πέγκυ που ετοίμαζε με τις ώρες τις μπριζολαρες, για να έχει λίγα δευτερόλεπτα σεξ με τον Αλ :D , αλλά τουλάχιστον μπόρεσα να αποσπάσω μια συγκεκριμένη και ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα του τοπικ.
:D :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 18:13
Ας δούμε τι έγραφα τότε για τον δίσκο λοιπόν και μετά την ανάγνωση μπορείτε να αρχίσετε όλοι να με κράζετε σε βάρδιες:

http://fscroll.blogspot.gr/2013/08/atla ... z-del.html
Ορίστε, βγήκε και κάτι καλο από τη συζήτηση. Εγώ αυτο το blogpot το αγνοούσα. Τώρα στρώνομαι στο διάβασμα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”