DINNAMARQUE - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

DINNAMARQUE - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από ilias »

Αυτο περναει στην επομενη φαση?Περιμενω γνωμες..

Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από rbrigade »

Άκουσα μόνο το πρώτο κομμάτι. Πολύ άψυχη και ψυχρή παραγωγή, μετριότατη φωνή και αισχρά δεύτερα (που χτυπάνε και πολύ έντονα, κάπου έλεος δηλαδή, και καλό να ήταν το κομμάτι θα είχε καταστραφεί), μουσικά θέματα-φράσεις που δεν μου αρέσουν τα περισσότερα (π.χ. τα πλήκτρα), απλά συμπαθητικό σολάκι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Με μια ακροαση του πρωτου κομματιου, εχω να πω πως η ελλειψη κιθαριστικων ριφφ ήταν που με πειραξε περισσοτερο (τα chugga chugga δεν μετράνε). Κατα τα άλλα, το κομματι δεν ηταν ιδιαιτερα πιασαρικο (συνηθως αυτο μετράει σε αυτο το "μοντερνο" ειδος). Τα φωνητικα δεν με πειραξαν ιδιαιτερα, ουτε η τουμπανιασμένη, πλαστικη παραγωγη (το ειδος ΕΝ ΜΕΡΕΙ την δικαιολογει). Καλυτερο σημειο του κομματιου το 2ο κουπλε οπου οντως κατι παει να γινει με τις φωνητικες γραμμες. Και το σολο συμπαθητικο!

Το 2ο κομματι ηταν σαφως καλυτερο, με higlight εκεινο το ψιλο-νεοκλασσικο σημειο μετα το σολο, και σχετικα ωραιο bridge/chorus.

Για δωσε καμια πληροφορία ρε Ηλία, απο που είναι τα παιδιά; Υποθέτω λανσάρονται ευρωπαικο symhpo/prog? Πάντως μια επιρροη απο ύστερους nightwish την έχουν. Ευτυχώς επέλεξαν ανδρικα φωνητικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από ilias »

theBox έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 09:30 Με μια ακροαση του πρωτου κομματιου, εχω να πω πως η ελλειψη κιθαριστικων ριφφ ήταν που με πειραξε περισσοτερο (τα chugga chugga δεν μετράνε). Κατα τα άλλα, το κομματι δεν ηταν ιδιαιτερα πιασαρικο (συνηθως αυτο μετράει σε αυτο το "μοντερνο" ειδος). Τα φωνητικα δεν με πειραξαν ιδιαιτερα, ουτε η τουμπανιασμένη, πλαστικη παραγωγη (το ειδος ΕΝ ΜΕΡΕΙ την δικαιολογει). Καλυτερο σημειο του κομματιου το 2ο κουπλε οπου οντως κατι παει να γινει με τις φωνητικες γραμμες. Και το σολο συμπαθητικο!

Το 2ο κομματι ηταν σαφως καλυτερο, με higlight εκεινο το ψιλο-νεοκλασσικο σημειο μετα το σολο, και σχετικα ωραιο bridge/chorus.

Για δωσε καμια πληροφορία ρε Ηλία, απο που είναι τα παιδιά; Υποθέτω λανσάρονται ευρωπαικο symhpo/prog? Πάντως μια επιρροη απο ύστερους nightwish την έχουν. Ευτυχώς επέλεξαν ανδρικα φωνητικα.
Αρχηγε μου εχθες ηρθα σε επαφη με την μουσικη τους .Βραζιλιανοι ειναι ο πρωτος τους δισκος και θεωρω οτι κατι γινεται εδω(μελλοντικα περιμενω κατι πολυ καλο) ισως και να κανω λαθος.Παντως οπως το λες νεοκλασσικο συμφωνικο παουερ με μια προγκ αισθητικη που φλερταρει και με θρας (οχι το πριονι)το πιο στακατο .Γενικα υπαρχουν ιδεες ωραιες που προσωπικα μου αφηνουν ωραια επιγευση και με κανουν να περιμενω κατι πολυ καλο στο μελλον.Τσεκαρε και εδω ισως το πιο πιασαρικο του δισκου μιας και το ανεφερες . αλλα επειδη ειμαι νεος εδω στο φορουμ και δεν γνωριζω κανεναν το ονομα σου?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Γιάννη με λενε in real life :p

Μάλιστα, οντως πιο πιασάρικο αυτο εδώ. Διακρινω και μια symphony x επιρροη στο βασικό ριφ κυρίως. Γενικα συμπαθητικοι για αυτο που έχουν επιλέξει να παιξουν, και ισως οπως λες να ξεδιπλώσουν το πραγματικο ταλεντο τους στο songwriting αργοτερα. Ισως πριν απο μια - μιαμιση δεκαετία να μου αρεσε πολύ. Τωρα τα γουστα μου εχουν απομακρυνθει αρκετα απο αυτο είδος. Βεβαια αυτα ολα ειναι σχετικα, μιας και ανεξαρτητου ειδους, αν το songwriting ειναι καλο, μας αρέσει.

Σε γενικες γραμμες παντως, θα θεσω ενα προβληματισμό μου για κατι που παρατηρω σε διαφορες μπάντες. Ενω εχουν καλους κιθαριστες, αυτοι αναλωνονται στο να παιζουν εντυπωσιακα σολος ενω ο σκελετος του κομματιου ειναι σχεδον εξολοκληρου χωρις ριφφ, παρά μονο συγχορδιες και "ρυθμικα κοψιματα". Θα μου πειτε, αυτο ειναι θεμα στυλιστικης συμβασης του εκαστοτε ειδους. Εν μερει θα εχετε δικιο, αλλα υπάρχουν και μπάντες (σε καθε ειδος) που ριχνουν βαρος ΚΑΙ στον τομεα των ριφ. Τελος πάντων, οπως εχω γράψει και παλιοτερα, αυτο μπορει να ειναι και δικη μου παραξενια...παντως στο τελος της ημερας, το songwriting ειναι και παλι ο βασικοτερος παράγοντας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από ilias »

theBox έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 11:35 Γιάννη με λενε in real life :p

Μάλιστα, οντως πιο πιασάρικο αυτο εδώ. Διακρινω και μια symphony x επιρροη στο βασικό ριφ κυρίως. Γενικα συμπαθητικοι για αυτο που έχουν επιλέξει να παιξουν, και ισως οπως λες να ξεδιπλώσουν το πραγματικο ταλεντο τους στο songwriting αργοτερα. Ισως πριν απο μια - μιαμιση δεκαετία να μου αρεσε πολύ. Τωρα τα γουστα μου εχουν απομακρυνθει αρκετα απο αυτο είδος. Βεβαια αυτα ολα ειναι σχετικα, μιας και ανεξαρτητου ειδους, αν το songwriting ειναι καλο, μας αρέσει.

Σε γενικες γραμμες παντως, θα θεσω ενα προβληματισμό μου για κατι που παρατηρω σε διαφορες μπάντες. Ενω εχουν καλους κιθαριστες, αυτοι αναλωνονται στο να παιζουν εντυπωσιακα σολος ενω ο σκελετος του κομματιου ειναι σχεδον εξολοκληρου χωρις ριφφ, παρά μονο συγχορδιες και "ρυθμικα κοψιματα". Θα μου πειτε, αυτο ειναι θεμα στυλιστικης συμβασης του εκαστοτε ειδους. Εν μερει θα εχετε δικιο, αλλα υπάρχουν και μπάντες (σε καθε ειδος) που ριχνουν βαρος ΚΑΙ στον τομεα των ριφ. Τελος πάντων, οπως εχω γράψει και παλιοτερα, αυτο μπορει να ειναι και δικη μου παραξενια...παντως στο τελος της ημερας, το songwriting ειναι και παλι ο βασικοτερος παράγοντας.
Ο προβληματισμος σου ειναι γεγονος.Απο τα αρχαια χρονια αν κοιταξεις ο εντυπωσιασμος δυστυχως σκοτωνε την ουσια..δεν ειναι σημαδι των καιρων και αν θες την γνωμη μου θα συνεχισει να γινεται εσαει.Τωρα οι συγκεκριμενοι Βραζιλιανοι επειδη το εχω ακουσει αρκετα στο repeat δεν μπορουν να πανε πανω απο το 6 σε αυτο τον δισκο.Ειναι ενα συνολο με πολλες ιδεες λιγο μπερδεμενες θα ελεγα αλλα δεν ξερω κατι μου βγαζουν..θα δειξει η ιστορια..Τωρα για παμε να γνωριστουμε λιγο καλυτερα .Οταν λες οτι εχουν απομακρυνθει τα γουστα σου τι εννοεις?προς τα που εχουν παει ?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Δεν θα έλεγα οτι ανακαλυψα καινουρια είδη που δεν ειχα ακουσει, απλά με τον καιρο με κουρασε το τουμπανιασμενο πληκτρατο συμφωνικο μοντερνο power. Σπάνια θα μου κάνει κλικ κατι τετοιο για να ακουσω. Κατα τα άλλα, αγαπημενα ειδη μου ειναι το αμερικανικο κιθαριστικο prog/power, το επικ metal (οχι το πολυ γιδισιο), το τευτονικο/guardian-ικο power/speed, το nwobhm και ολα αυτα που ειναι επιρρεασμενα απο αυτο και φυσικα το progressive rock. Σιγουρα ξεχνάω και μερικα... :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 09 Φεβ 2020, 15:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από ilias »

theBox έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 12:06 Δεν θα έλεγα οτι ανακαλυψα καινουρια ηδη που δεν ειχα ακουσει, απλά με τον καιρο με κουρασε το τουμπανιασμενο πληκτρατο συμφωνικο μοντερνο power. Σπάνια θα μου κάνει κλικ κατι τετοιο για να ακουσω. Κατα τα άλλα, αγαπημενα ειδη μου ειναι το αμερικανικο κιθαριστικο prog/power, το επικ metal (οχι το πολυ γιδισιο), το τευτονικο/guardian-ικο power/speed, το nwobhm και ολα αυτα που ειναι επιρρεασμενα απο αυτο και φυσικα το progressive rock.
ωραιο γουστο Γιαννη.Προγκ αγαπημενες μπαντες?ακραιο ηχο δεν ακους τιποτα ?οταν λες γιδισιο?τι εννοεις?τι ορολογια ειναι αυτη?το εχω ξαναδιαβασει αλλα δεν μπορω να καταλαβω για δωσε φωτα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]ilias[/mention] Αγαπημενες προγκ μπάντες ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ κυριολεκτικα, αλλά ας αναφερω αρχικα τους YES, Genesis, Camel, Eloy και τους Anglagard σαν την κορυφη του παγοβουνου. Από μεταλ σιγουρα το Images and Words των Dream theater.

Ακραία ακουγα αρκετα εως πολυ παλιότερα, πλεον δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, εχω μεινει με αυτα που μου εχουν κανει κλικ απο το παρελθον μου (dissection, satyricon, bal sagoth, morbid angel και άλλα διαφορα).

ΓΙΔΙΣΙΟ επικ εννοουμε (εδω θα πεσει το μισο φορουμ να με φαει) το άτεχνο/βαρβαρο/συνθετικα λοβοτομημένο. Ενα καλο παραδειγμα ειναι οι IRONSWORD πχ. Το ακριβως αντιθετο αυτου, ειναι πχ οι Lordian Guard...και το "far from Light" των Lunar Shadow (ειχα καιρο να τους αναφερω :twisted: )
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από Starman »

Αυτός ο όρος συστάθηκε από κάποια μέλη του παλιού metaldome για να περιγράψει μπάντες της κεντρικής Ευρώπης τύπου Vortex, Dark Wizard, Ostrogoth. Με τον καιρό αναπτύχθηκε και καθιερώθηκε και σε άλλου τύπου συγκροτήματα. Δες και εδώ:
viewtopic.php?f=22&t=26
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Starman έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 15:54 Αυτός ο όρος συστάθηκε από κάποια μέλη του παλιού metaldome για να περιγράψει μπάντες της κεντρικής Ευρώπης τύπου Vortex, Dark Wizard, Ostrogoth. Με τον καιρό αναπτύχθηκε και καθιερώθηκε και σε άλλου τύπου συγκροτήματα. Δες και εδώ:
viewtopic.php?f=22&t=26
Δέος και σεβασμός στον Zippo αλλά και σε όποιον άλλο καταπιάστηκε με αυτή την κατηγοριοποίηση στο παραπάνω topic.
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως κατεξοχήν ορολογία ακόμη και σε κριτικές δίσκων από μεγάλα περιοδικά.
Doom με επιρροές τόσο από Candlemass, Solitude Aeteturnus, αλλά και με crossover ψήγματα από Saint Vitus, Pentagram σε τι είδους γίδα πιστεύετε ότι θα μπορούσε να κατηγοριοποιηθεί;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 15:54 Αυτός ο όρος συστάθηκε από κάποια μέλη του παλιού metaldome για να περιγράψει μπάντες της κεντρικής Ευρώπης τύπου Vortex, Dark Wizard, Ostrogoth. Με τον καιρό αναπτύχθηκε και καθιερώθηκε και σε άλλου τύπου συγκροτήματα. Δες και εδώ:
viewtopic.php?f=22&t=26
Χαχαχα! Το θυμαμαι το τοπικ απο τις πολυ αρχες του καινουριου FS. Εν τελει ομως δεν καθιερωθηκε (τουλαχιστον απο καποιο σημειο και μετα) οταν μιλάμε για "γιδιλες" να εννοουμε τα πιο "αξεστα" ακουσματα;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Dinnamarque - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 17:54
Starman έγραψε: Κυρ 09 Φεβ 2020, 15:54 Αυτός ο όρος συστάθηκε από κάποια μέλη του παλιού metaldome για να περιγράψει μπάντες της κεντρικής Ευρώπης τύπου Vortex, Dark Wizard, Ostrogoth. Με τον καιρό αναπτύχθηκε και καθιερώθηκε και σε άλλου τύπου συγκροτήματα. Δες και εδώ:
viewtopic.php?f=22&t=26
Χαχαχα! Το θυμαμαι το τοπικ απο τις πολυ αρχες του καινουριου FS. Εν τελει ομως δεν καθιερωθηκε (τουλαχιστον απο καποιο σημειο και μετα) οταν μιλάμε για "γιδιλες" να εννοουμε τα πιο "αξεστα" ακουσματα;
Όπως ο Γεωργίου είναι ο εφευρέτης λέξεων όπως 'σαπάκι', 'μισοπλέμονος' ο Τσουκαλάς της λέξης 'μυρωδιάς', ο Ζουράρις της λέξης 'κενάγγειος' (δηλ. λιγούρης) και δεν ξέρω και εγώ ποιες άλλες τέτοιες ευγενείς λέξεις έχουν προστεθεί τα τελευταία χρόνια στην καθημερινότητά μας, έτσι και την λέξη 'γίδα' για τέτοια ακούσματα νομίζω ότι στον δικό μας κόσμο την εισήγαγε ο white knight, με ακριβώς αυτή την έννοια που περιγράφεις.
Βέβαια ο zippo και τα υπόλοιπα παιδιά, φρόντισαν να δώσουν πληρέστερες εκδοχές του όρου, κάτι που έκαναν με τεράστια επιτυχία...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DINNAMARQUE - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από rbrigade »

Όχι και γίδες οι Ostrogoth...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

DINNAMARQUE - One Spirit of a Thousand Faces (2020)

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Δευ 10 Φεβ 2020, 17:30 Όχι και γίδες οι Ostrogoth...
Μη κολλάς στα ονόματα. Απλά προσπαθώ να του δώσω παραδείγματα για ποιόν ήχο μιλάμε και που αναφερόμαστε χωροταξικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”