CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα



Το EP το έχουμε λιώσει και περιμένοντας με αγωνία το άλμπουμ που μας έχουν υποσχεθεί διαβάζουμε με χαρά τα παραπάνω νέα για το επερχόμενο single από τον δίσκο που έρχεται στις 6 του Μάρτη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Teaser από το αναμενόμενο single... δε ξέρω για σας, αλλά όλα αυτά τα τύπου «teaser του teaser», κ η ανακοίνωση για το πότε θα γίνει η κανονική ανακοίνωση αρχίζουν κ με κουράζουν... Ελπίζω να μας πάει ταμείο η μουσική που είναι κ η ουσία.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από CountRaven »

Ναι μας τα έχουν κάνει λίγο τσουρέκια. Άντε να δούμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Είμαι εντελώς αντίθετος με όλη τη "private" διαχείριση της μπάντας απέναντι στη μουσική της. Mini album, φτωχά CD single που τα πουλάνε μόνο μόνοι τους αναγκάζοντας τους οπαδούς μόνο σε παραγγελία, και δεν τα δίνουν καν χονδρική για να είναι διαθέσιμα παντού. Νταβατζιλίκι που με βρίσκει αντίθετο και δεν πρόκειται να τους ξαναστηρίξω σε αυτό το πράγμα, αν δεν αλλάξουν τακτική.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν θα το έλεγα νταβατζιλικι. Δεν πήραν κάτι από κάποιον, ούτε πουλάνε κάτι στη μαύρη αγορά. Οκ, οι καφριλες του να πουλάνε τεστ πρεσινγκ κ χειρόγραφους στίχους σε προπαραγγελια είναι σημεία των καιρών (εδώ ο άλλος έπαιξε τη μουσική του στη ρουλέτα), αλλά από εκεί κ πέρα δικό τους μαχαίρι, δικό τους κ το καρπούζι σε ότι αφορά την κυκλοφορία κ διανομή. Όταν οι κυκλοφοριακές (ψηφιακές κ φυσικές) έχουν απαξιωθεί σε μεγάλο βαθμό ως υπολογίσιμο έσοδο για τους καλλιτέχνες, δε θα μου έκανε εντύπωση αν έβλεπα τον ίδιο τον Καν να κάνει ντελιβερι βυνιλια με παπάκι [emoji1]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σαφώς. Επιλογή τους είναι να πουλάνε το mini LP 25 και 30 ευρώ. Επιλογή του οπαδού να το αγοράσει (+ ταχυδρομικά), επιλογή μου να το θεωρώ αντιεπαγγελματική κίνηση εκμετάλλευσης, χειρότερη από τις δισκογραφικές εταιρίες.

Αλλά όπως είπες, όποιος έχει το μαχαίρι και το καρπούζι κάνει ότι θέλει. Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό με όσους το πιστεύουν γενικώς, και όχι ανά περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 01 Μαρ 2020, 22:17 Σαφώς. Επιλογή τους είναι να πουλάνε το mini LP 25 και 30 ευρώ. Επιλογή του οπαδού να το αγοράσει (+ ταχυδρομικά), επιλογή μου να το θεωρώ αντιεπαγγελματική κίνηση εκμετάλλευσης, χειρότερη από τις δισκογραφικές εταιρίες.

Αλλά όπως είπες, όποιος έχει το μαχαίρι και το καρπούζι κάνει ότι θέλει. Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό με όσους το πιστεύουν γενικώς, και όχι ανά περιπτώσεις.
Όπως είπες πολύ σωστά, όλα καταλήγουν στις επιλογές / προτεραιότητες του καθενός. Εγώ είμαι πιο ανεκτικός στην «αντιεπαγγελματική εκμετάλλευση» από τη πηγή, παρά από το μεσάζοντα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να με πειράξει -σαν καταναλωτή- το 25αρι των CONCEPTION, κ όχι πχ. το 22αρι του single των CIRITH UNGOL, όταν και τα δύο ποσά βγαίνουν από την ίδια τσέπη για τον ίδιο ακριβώς λόγο. But that's me ¯\_(ツ)_/¯

Ίσως οι CONCEPTION να θεωρούν πως ο οπαδός που θα αποκτήσει τη μουσική τους μέσα από τα δικά τους κανάλια διανομής «ασχολείται» και έτσι σέβεται περισσότερο τη μπάντα κ αυτό που ακούει. Ίσως απλά τα τσεπάτα $$ να είναι περισσότερα για τους ίδιους, ή η τελική τιμή -τα 25αρια κ 30αρια που λες- να είναι ανεβασμένη γιατί σε αυτή τη -σχετικά μικρή- κλίμακα παραγωγής, το κόστος είναι υψηλό. Δεν έχουν οι μπάντες τη δυνατότητα να εξασφαλίσουν τις τιμές κοπής που έχει η Metal Blade κ η Nuclear Blast.

Πάντως οι μπάντες βεληνεκούς CONCEPTION που έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι, νομίζω είναι μετρημένες στα δάχτυλα για να μην πω πως είναι ανύπαρκτες, οπότε δεν μπορώ να τις βαλω στον ίδιο παρονομαστή με μια εταιρεία που ακολουθεί την ίδια τακτική. Δλδ ποιες άλλες μπάντες είναι 100% on top αυτού που κάνουν; Νομίζω οι MANOWAR με την Magic Circle είναι σίγουρα οι μία.

Οι CONCEPTION, αν άφηναν στην άκρη τις μλκίες με τα pre-order χειρόγραφων στίχων κ τα crowdfunding, θα ήταν οι καλύτεροι του χωριού για μένα. Θα έδειχναν πως υπάρχει ένας βιώσιμος τρόπο για τους καλλιτέχνες που -ειδικά στο χώρο μας- έχουν καταλήξει να παίζουν για την «φανέλα».
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν έχει σχέση αυτό που κάνουν οι Conception, με τους Manowar. Οι Manowar δεν απαιτούν να αγοράζεις μόνο από αυτούς, οι κυκλοφορίες της Magic Circle έχουν διανομή.

Επίσης, η τιμή κοπής που έχουν οι Conception, σαφώς και δεν είναι Nuclear Blast ή Century Media, αλλά δεν είναι μεγαλύτερη από μια εταιρία τύπου Cruz Del Sur, ενώ είναι καλύτερη από μικρότερες εταιρίες.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ανέφερα τους MANOWAR σαν παράδειγμα μπάντας που αναλαμβάνει αρκετά περισσότερα από το να δώσει ένα δίσκο έτοιμο για κοπή, κ που είναι πιο φειδωλοί να το πω (;) με το που δίνουν τι κλπ. Δεν συγκρίνω στα σημεία. Δλδ οι επανακυκλοφορίες δεν θα έλεγα πως είχαν κ τη φοβερή διανομή, κ οι τιμές τους ήταν απλησίαστες για ορισμένα πορτοφόλια... που το κάνει λίγο πολύ μονοπώλιο στα μάτια μου. Αντίστοιχα κ άλλες κυκλοφορίες είναι δυσεύρετες κ πανάκριβες για τα ελληνικά δεδομένα, όπως πχ του Becker που νομίζω το ψάχναμε κ οι δύο σε κάποια φάση :P

Για μένα το βασικό ερώτημα παραμένει: από τι στιγμή που σαν ακροατής είμαι διατεθειμένος να σκάσω 30αρι για τη Χ κυκλοφορία, θα πρέπει να με απασχολεί αν θα το πάρω απο δισκάδικο ή από τη μπάντα; Θα πρέπει να με ενδιαφέρει αν είναι indy κυκλοφορία ή από label; Είναι εκμετάλλευση αν η μπάντα ζητάει περισσότερα φράγκα για αυτό που κάνει, ενώ όταν εταιρείες κάνουν objectify την μουσική, όχι;

Πολλά τα ερωτήματα, αλλά νομίζω σχεδόν πάντα θα καταλήγει στα θέλω, τις προτεραιότητες και τους «κανονες» τους καθενός.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 03 Μαρ 2020, 16:01 από τι στιγμή που σαν ακροατής είμαι διατεθειμένος να σκάσω 30αρι για τη Χ κυκλοφορία, θα πρέπει να με απασχολεί αν θα το πάρω απο δισκάδικο ή από τη μπάντα;
Όχι βέβαια! :pasok:

Οι αγοραστές διαμορφώνουν την αγορά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από CountRaven »

Όταν οι κυκλοφοριακές (ψηφιακές κ φυσικές) έχουν απαξιωθεί σε μεγάλο βαθμό ως υπολογίσιμο έσοδο για τους καλλιτέχνες, δε θα μου έκανε εντύπωση αν έβλεπα τον ίδιο τον Καν να κάνει ντελιβερι βυνιλια με παπάκι
Δεν νομίζω ότι έχουν απαξιωθεί, εξάλλου στην περίπτωση των Conception τα έσοδα από την ίδια την κυκλοφορία φτάνουν για να καλυφθεί το κόστος της, να γεμίσει ο Καν την πισίνα, να αγοράσει τα αντικαταθλιπτικά του, να αλλάξει το φανάρι στην μπέμπα κτλ κτλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ρε μην συγκρίνετε τους Manowar με beta μπάντες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Τρί 03 Μαρ 2020, 18:40 Δεν νομίζω ότι έχουν απαξιωθεί, εξάλλου στην περίπτωση των Conception τα έσοδα από την ίδια την κυκλοφορία φτάνουν για να καλυφθεί το κόστος της, να γεμίσει ο Καν την πισίνα, να αγοράσει τα αντικαταθλιπτικά του, να αλλάξει το φανάρι στην μπέμπα κτλ κτλ.
Συνολικά μιλάω. Σίγουρα υπάρχουν κυκλοφορίες χρυσωρυχεία, αλλά έχω την αίσθηση πως η συντριπτική πλειοψηφία κυκλοφορεί δίσκους αποκλειστικά για κάβλα, με τα κέρδη να μην φτανουν ούτε για τα κοστη των ηχογραφήσεων.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CONCEPTION - νέο single στις 6 Μάρτη - Έρχεται το άλμπουμ

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”