CIRITH UNGOL - Forever Black

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 18 Φεβ 2020, 18:29 Κάπου εκεί έξω υπάρχει ένα καινούριο κομμάτι Cirith Ungol με τίτλο Legions Arise, που κάποιοι έχουν ήδη ακούσει ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΚΟΜΑ! :mad: :mad: :mad:
Και το χειρότερο...το εχει ακούσει το κουτι που γενικά δεν νιώθει!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 06:57
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 18 Φεβ 2020, 18:29 Κάπου εκεί έξω υπάρχει ένα καινούριο κομμάτι Cirith Ungol με τίτλο Legions Arise, που κάποιοι έχουν ήδη ακούσει ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΚΟΜΑ! :mad: :mad: :mad:
Και το χειρότερο...το εχει ακούσει το κουτι που γενικά δεν νιώθει!!!
Πωωωωωω
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 06:57
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 18 Φεβ 2020, 18:29 Κάπου εκεί έξω υπάρχει ένα καινούριο κομμάτι Cirith Ungol με τίτλο Legions Arise, που κάποιοι έχουν ήδη ακούσει ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΚΟΜΑ! :mad: :mad: :mad:
Και το χειρότερο...το εχει ακούσει το κουτι που γενικά δεν νιώθει!!!
Οι λεγεώνες του Χάους ήχησαν το κάλσεσμά τους και συ απάντησες!! :iouiou:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »






Επίσημα στο bandcamp.

Tracklst:

1. The Call
2. Legions Arise
3. The Frost Monstreme
4. The Fire Divine
5. Stormbringer
6. Fractus Promissum
7. Nightmare
8. Before Tomorrow
9. Forever Black
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το μαρτύριο συνεχίζεται... κατά τις 12.00 θα μπορώ να το ακούσω...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Starman »

Μετά τη χθεσινή σφαλιάρα από τους Wolf έρχεται σήμερα άλλη μία από τους Cirith Ungol. Τρομερό τραγούδι που μέσα στα 3μιση λεπτά του ξεδιπλώνει όλη τη μαγεία της μπάντας. Συμμερίζομαι απόλυτα τον ενθουσιασμό όσων το είχαν ακούσει (ο [mention]theBox[/mention] δεν πιάνεται, είναι μια prog κατηγορία μόνος του :) ). Ευτυχώς καλή μουσική για τα γούστα του καθενός συνεχίζει να υπάρχει εκεί έξω. Άγρια μπήκε το 2020.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από rbrigade »

Πολύ δυνατό μουσικά, στα δικά μου αυτιά τραγικό φωνητικά
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από trigger »

καλoυlji για Cirith Ungol anno 2020...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ναι, το κομμάτι πάει πίσω στο Blood and iron όντως. Σε πιάνει απ τα μούτρα με το καλημέρα, σε ξεσηκώνει... Μεγάλη επιστροφή!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Starman »

Ρε παιδιά, αν σε κάποιον οι Cirith Ungol δεν του άρεσαν παλιά, δεν θα του αρέσουν ούτε τώρα. Απλά πράγματα, από τη στιγμή που τα φωνητικά δεν έχουν αλλάξει στο παραμικρό. Αυτή η χροιά από το πηγάδι είναι σήμα κατατεθέν για τη μπάντα και οτιδήποτε άλλο θα αποτελούσε “προδοσία” για τους οπαδούς τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από rbrigade »

Πέρα από τον χαβαλέ που κάνω μεταξύ άλλων και με Cirith Ungol, κάποια κομμάτια τους μου αρέσουν και κάποια όχι. Τα φωνητικά είναι σίγουρα μείον για μένα, γιατί το ύφος τους είναι τίγκα στην υπερβολή, στην φανφάρα και η χροιά υπερβολικά σχισμένη. Παρόλα αυτά, όταν αυτά τα στοιχεία είναι υπό σχετικό έλεγχο και όταν το κομμάτι είναι καλό, μπορώ και γω να τους ακούσω. Στο συγκεκριμένο νέο κομμάτι πιστεύω ότι αντικειμενικά οι φωνητικές γραμμές είναι από ανύπαρκτες έως πουτσαλέες και τα love or hate στοιχεία υπερτονισμένα.
White Wolf

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από White Wolf »

rbrigade έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 10:02 Πολύ δυνατό μουσικά, στα δικά μου αυτιά τραγικό φωνητικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 12:54 Πέρα από τον χαβαλέ που κάνω μεταξύ άλλων και με Cirith Ungol, κάποια κομμάτια τους μου αρέσουν και κάποια όχι. Τα φωνητικά είναι σίγουρα μείον για μένα, γιατί το ύφος τους είναι τίγκα στην υπερβολή, στην φανφάρα και η χροιά υπερβολικά σχισμένη. Παρόλα αυτά, όταν αυτά τα στοιχεία είναι υπό σχετικό έλεγχο και όταν το κομμάτι είναι καλό, μπορώ και γω να τους ακούσω. Στο συγκεκριμένο νέο κομμάτι πιστεύω ότι αντικειμενικά οι φωνητικές γραμμές είναι από ανύπαρκτες έως πουτσαλέες και τα love or hate στοιχεία υπερτονισμένα.
Έτσι ακριβως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από White Wolf »

theBox έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 13:22
rbrigade έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 12:54 Πέρα από τον χαβαλέ που κάνω μεταξύ άλλων και με Cirith Ungol, κάποια κομμάτια τους μου αρέσουν και κάποια όχι. Τα φωνητικά είναι σίγουρα μείον για μένα, γιατί το ύφος τους είναι τίγκα στην υπερβολή, στην φανφάρα και η χροιά υπερβολικά σχισμένη. Παρόλα αυτά, όταν αυτά τα στοιχεία είναι υπό σχετικό έλεγχο και όταν το κομμάτι είναι καλό, μπορώ και γω να τους ακούσω. Στο συγκεκριμένο νέο κομμάτι πιστεύω ότι αντικειμενικά οι φωνητικές γραμμές είναι από ανύπαρκτες έως πουτσαλέες και τα love or hate στοιχεία υπερτονισμένα.
Έτσι ακριβως.
σεμιναριο αμπαλοσυνης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από JimmyF »

Δεν υπήρξα ποτέ φανμπόης των CU. Και γω κάποια κομματια τους τα γουστάρω, κάποια δεν τα παλεύω. Παρόλα αυτά τους δίνω credit για το ότι όταν ακούς κομμάτι τους ξέρεις ότι είναι αυτοί. Και με δεδομένο για μένα ότι οι CU παίζουν πιο καλά μπάλα σε mid tempo κομμάτια, το Legions Arise που είναι για τα δεδομένα τους τρεχαντηράκι, δε με χάλασε. Δε διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, αλλά όπως το πλασάρει αυτή η μπάντα, παίρνει άλλον αέρα. Και ναι, παρόλο που κι εγώ δεν προτιμώ τα 'σχισμένα' φωνητικά, στους CU είναι απαραίτητα για να διατηρηθεί η ταυτότητά τους imho, όπως νομίζω το είπε ο [mention]Starman[/mention] με άλλα λόγια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”