Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από CountRaven »



Χτες με αφορμή την ανακοίνωση της επερχόμενης κυκλοφορίας του νέου Northwind άλμπουμ έκανα μια θεματική εκπομπή παίζοντας μονάχα Ελληνικές μπάντες που έχουν σε κομμάτια τους θέματα παρμένα από την Ελληνική ιστορία ή μυθολογία με άμεση ή συμβολική αναφορά -κάντε κλικ στο παραπάνω link για να δείτε το playlist-. Οι Northwind καταπιάνονται με τέτοια θέματα στο νέο άλμπουμ -και φυσικά και παλιότερα- οπότε το πήρα σαν αφορμή.

Το ιστορικό ή / και μυθολογικό concept το έχουμε δει να παίζει συνέχεια σε μπάντες εκτός Ελληνικών συνόρων. Κάποιες από τις οποίες γνωρίζουν φουλ λατρεία.

Με τα δικά μας τι γίνεται; Πως λαμβάνετε εσείς σαν ακροατές το συγκεκριμένο εγχείρημα; Επιτυχημένο, σοβαρό, με επίπεδο, γραφικό; Και από ποιες μπάντες; Παραδείγματα;

Ανεξάρτητα από την αν μια μπάντα είναι Ελληνική ή όχι πιστεύετε πως γενικά στο Metal το συγκεκριμένο θέμα αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα και από τους δημιουργούς -ως συνειδητή επιλογή για τα κομμάτια τους-, αλλά και από τους οπαδούς -ως δέκτες-;

Αναρωτιέμαι επίσης για την διαχωριστική γραμμή μεταξύ σοβαρότητας και γραφικότητας, κυρίως από την πλευρά των οπαδών. Εσείς τι λέτε;

Είχαμε κάνει παλιότερα μια κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα μέσα σε άλλο τόπικ, αλλά όχι σε ξεχωριστό νήμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από rbrigade »

Το υλικό της ελληνικής μυθολογίας και ιστορίας προσφέρεται για rock/metal, θα έπρεπε να χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο από κάτι σκανδιναβικές μυθολογίες κτλ. Αλλά επειδή είμαστε μικρός λαός και με μηδαμινή επίδραση στην σύγχρονη κουλτούρα (εννοώ τα σύγχρονα δημιουργήματα μας, μην παρεξηγηθώ*) έχει περάσει περισσότερο η μυθολογία των βόρειων στο μέταλ υποσυνείδητο. Λογικά, αφού Αγγλία, Γερμανία και Σουηδία είναι οι μεταλλομάνες της Ευρώπης και οι περισσότεροι Αμερικάνοι έχουν καταγωγή από τις παραπάνω χώρες, οπότε αυτοί θα εμπνευστούν από τις δικές τους παραδόσεις. Παρόλα αυτά είναι πολλά και σημαντικά τα ξένα συγκροτήματα που μας έχουν τιμήσει, Iron Maiden, Manowar, Virgin Steele, Symphony X, Sabaton κτλ

Σαν οπαδοί εδώ στην Ελλάδα είμαστε σε δύο στρατόπεδα ανάλογα με την πολιτική μας τοποθέτηση:
A) Προοδευτικοί: Άμα ακούσουμε ελληνική μπάντα να ασχολείται με ελληνική μυθολογία/ιστορία τρέχουμε να τους κολλήσουμε την ταμπέλα του φασίστα γιατί τι πιο λογικό, άμα ο Έλληνας ασχολείται με τις παραδόσεις του είναι αυταπόδεικτα φασίστας.
Β) Συντηρητικοί: Άμα ακούσουμε ελληνική μπάντα να ασχολείται με ελληνική μυθολογία/ιστορία τρέχουμε να τους αποθεώσουμε και να τους προτείνουμε για Nobel, Oscar, Grammy και ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο στον γαλαξία γιατί τα παιδιά είναι δικά μας και γαμάνε.


*Επειδή σίγουρα θα δημιουργηθεί μπέρδεμα, το εξηγώ: Έξω αν πεις Ελλάδα το μυαλό τους πάει αποκλειστικά στην Αρχαία Ελλάδα. Το αποτύπωμα της Αρχαίας Ελλάδας είναι τεράστιο και βρίσκεται φυσικά παντού. Όμως με όρους σύγχρονης κουλτούρας εμείς ακολουθάμε τους ξένους και όχι οι ξένοι εμάς. Στην καθημερινότητά μας είμαστε Αμερικανάκια που μιλάνε ελληνικά. Δεν παράγουμε ελληνικό πολιτισμό, ελληνική κουλτούρα. Κι αν κάποιοι Έλληνες παράγουν σημαντικό καλλιτεχνικό έργο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει ίχνος ελληνικότητας.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 13:57

*Επειδή σίγουρα θα δημιουργηθεί μπέρδεμα, το εξηγώ: Έξω αν πεις Ελλάδα το μυαλό τους πάει αποκλειστικά στην Αρχαία Ελλάδα. Το αποτύπωμα της Αρχαίας Ελλάδας είναι τεράστιο και βρίσκεται φυσικά παντού. Όμως με όρους σύγχρονης κουλτούρας εμείς ακολουθάμε τους ξένους και όχι οι ξένοι εμάς. Στην καθημερινότητά μας είμαστε Αμερικανάκια που μιλάνε ελληνικά. Δεν παράγουμε ελληνικό πολιτισμό, ελληνική κουλτούρα. Κι αν κάποιοι Έλληνες παράγουν σημαντικό καλλιτεχνικό έργο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει ίχνος ελληνικότητας.
Σε metal επίπεδο μιλάς ή γενικά; Σε ρωτάω γιατί έχω απάντηση και για τα δύο...
CountRaven έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 13:06

Χτες με αφορμή την ανακοίνωση της επερχόμενης κυκλοφορίας του νέου Northwind άλμπουμ έκανα μια θεματική εκπομπή παίζοντας μονάχα Ελληνικές μπάντες που έχουν σε κομμάτια τους θέματα παρμένα από την Ελληνική ιστορία ή μυθολογία με άμεση ή συμβολική αναφορά -κάντε κλικ στο παραπάνω link για να δείτε το playlist-. Οι Northwind καταπιάνονται με τέτοια θέματα στο νέο άλμπουμ -και φυσικά και παλιότερα- οπότε το πήρα σαν αφορμή.

Το ιστορικό ή / και μυθολογικό concept το έχουμε δει να παίζει συνέχεια σε μπάντες εκτός Ελληνικών συνόρων. Κάποιες από τις οποίες γνωρίζουν φουλ λατρεία.

Με τα δικά μας τι γίνεται; Πως λαμβάνετε εσείς σαν ακροατές το συγκεκριμένο εγχείρημα; Επιτυχημένο, σοβαρό, με επίπεδο, γραφικό; Και από ποιες μπάντες; Παραδείγματα;

Ανεξάρτητα από την αν μια μπάντα είναι Ελληνική ή όχι πιστεύετε πως γενικά στο Metal το συγκεκριμένο θέμα αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα και από τους δημιουργούς -ως συνειδητή επιλογή για τα κομμάτια τους-, αλλά και από τους οπαδούς -ως δέκτες-;

Αναρωτιέμαι επίσης για την διαχωριστική γραμμή μεταξύ σοβαρότητας και γραφικότητας, κυρίως από την πλευρά των οπαδών. Εσείς τι λέτε;

Είχαμε κάνει παλιότερα μια κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα μέσα σε άλλο τόπικ, αλλά όχι σε ξεχωριστό νήμα.
Εντάξει, τώρα νομίζω θίγεις ένα σημαντικό κομμάτι του heavy metal, του ορθόδοξου. Σε γενικές γραμμές ό,τι σχετικές προσπάθειες έχω συναντήσει με έχουν αφήσει από πολύ ικανοποιημένο έως πάρα πολύ ικανοποιημένο. Παρόλα αυτά, συμφωνώ και εγώ ότι η ελληνική μυθολογία θα έπρεπε να έχει απασχολήσει περισσότερο τις μπάντες που καταπιάνονται με τέτοια θέματα...Αλλά, πρώτα απ' όλα, οι δικές μας μπάντες θα έπρεπε να είναι οι πρώτες που θα έπρεπε να το έχουν κάνει, και σε αριθμό μπαντών που το έχουν επιχειρήσει, δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Σάβ 22 Φεβ 2020, 15:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 13:57 Το υλικό της ελληνικής μυθολογίας και ιστορίας προσφέρεται για rock/metal, θα έπρεπε να χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο από κάτι σκανδιναβικές μυθολογίες κτλ. Αλλά επειδή είμαστε μικρός λαός και με μηδαμινή επίδραση στην σύγχρονη κουλτούρα (εννοώ τα σύγχρονα δημιουργήματα μας, μην παρεξηγηθώ*) έχει περάσει περισσότερο η μυθολογία των βόρειων στο μέταλ υποσυνείδητο. Λογικά, αφού Αγγλία, Γερμανία και Σουηδία είναι οι μεταλλομάνες της Ευρώπης και οι περισσότεροι Αμερικάνοι έχουν καταγωγή από τις παραπάνω χώρες, οπότε αυτοί θα εμπνευστούν από τις δικές τους παραδόσεις. Παρόλα αυτά είναι πολλά και σημαντικά τα ξένα συγκροτήματα που μας έχουν τιμήσει, Iron Maiden, Manowar, Virgin Steele, Symphony X, Sabaton κτλ

Σαν οπαδοί εδώ στην Ελλάδα είμαστε σε δύο στρατόπεδα ανάλογα με την πολιτική μας τοποθέτηση:
A) Προοδευτικοί: Άμα ακούσουμε ελληνική μπάντα να ασχολείται με ελληνική μυθολογία/ιστορία τρέχουμε να τους κολλήσουμε την ταμπέλα του φασίστα γιατί τι πιο λογικό, άμα ο Έλληνας ασχολείται με τις παραδόσεις του είναι αυταπόδεικτα φασίστας.
Β) Συντηρητικοί: Άμα ακούσουμε ελληνική μπάντα να ασχολείται με ελληνική μυθολογία/ιστορία τρέχουμε να τους αποθεώσουμε και να τους προτείνουμε για Nobel, Oscar, Grammy και ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο στον γαλαξία γιατί τα παιδιά είναι δικά μας και γαμάνε.


*Επειδή σίγουρα θα δημιουργηθεί μπέρδεμα, το εξηγώ: Έξω αν πεις Ελλάδα το μυαλό τους πάει αποκλειστικά στην Αρχαία Ελλάδα. Το αποτύπωμα της Αρχαίας Ελλάδας είναι τεράστιο και βρίσκεται φυσικά παντού. Όμως με όρους σύγχρονης κουλτούρας εμείς ακολουθάμε τους ξένους και όχι οι ξένοι εμάς. Στην καθημερινότητά μας είμαστε Αμερικανάκια που μιλάνε ελληνικά. Δεν παράγουμε ελληνικό πολιτισμό, ελληνική κουλτούρα. Κι αν κάποιοι Έλληνες παράγουν σημαντικό καλλιτεχνικό έργο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει ίχνος ελληνικότητας.

νομίζω αποτυπώνει τη σχέση θεματολογία αρχαιας Ελλάδας - heavy metal με σχετική ακρίβεια

Γενικά νομίζω η βόρεια παράδοση ενδείκνυται περισσότερο για heavy metal, η ελληνική παράδοση έχει πολλά στοιχεία prog.

Η ιστορία του Ορφέα ή τμήματα της Οδύσσειας πχ θα μπορούσαν άνετα να αποδωθούν από ένα prog σχήμα κοντινότερο στους Hallas απ ότι συμβατικό μεταλ γκρουπ.

Βέβαια οι πολεμικές εικόνες της Ιλιάδας που κάνουν ολάκερες τις Σάγκες των βορείων να ντρέπονται μόνο από μεταλλάδες θα μπορούσαν αν αποδωθούν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από theBox »

Αγνοηστε το παρόν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 16:17 Αγνοηστε το παρόν.
Σε αυτό που έγραψες πάντως (και το διέγραψες- εγώ πρόλαβα και το είδα), υπάρχει το Άξιον Εστί, το αριστούργημα των αριστουργημάτων, και πολλά άλλα έργα της εποχής που έμμεσα ή άμεσα αναφέρονταν στην προσδοκία της Λευτεριάς (άσχετα αν πολλά από αυτά τα οικειοποιήθηκε ως δικά του ένα συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα, και στην συνέχεια ένα άλλο, και στην συνέχεια όλο το πολιτικό σύστημα. Τι να κάνουμε, ζούμε στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, άλλο όμως το ένα, άλλο το άλλο).
Δηλαδή, ό,τι πολιτικές απόψεις και να έχει κάποιος, ό,τι άποψη και αν έχει για το ποιόν του Θεοδωράκη και την ανάμιξή στα πολιτικά δρώμενα, είναι δυνατόν να ακούσει το 'Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ' και να μην τον διαπεράσει ηλεκτρικό ρεύμα;
Εγώ προκαλώ τον οποιονδήποτε (μιας και ο λόγος για δημιουργία ελληνικής παράδοσης και ελληνικού πολιτισμού παραπάνω, από τον rock brigade) να μου πει αντίστοιχες μουσικές άλλων χωρών που να ξεπέρασαν αυτά τα έργα...
Βέβαια, αυτά ήταν ΤΟΤΕ, και μόνο τυχαία δεν φτάσαμε στη σημερινή σκουπιδοποίηση του ελληνικού τραγουδιού...

Δεν ξέρω αν εννοούσες μόνο metal εσύ, ωστόσο, αλλά όποια και είναι η άποψη του καθενός για τα ιστορικά γεγονότα, δεν πρέπει να συγχέονται αυτά, με το ποιο είδος ευνοεί την παρουσίαση του εκάστοτε concept...Ούτε βέβαια το πολιτικό τσουβάλιασμα ευνοεί σε θέματα μουσικής ή άλλης δημιουργίας, γιατί περιορίζει τον δημιουργό...(όπως έγραψε εύστοχα ο rock brigade, με άλλα λόγια).

Άλλωστε, πολλές ιστορίες με σπαθιά που δεν αφορούν αποκλειστικά ιστορικά γεγονότα, αλλά αποτελούν προϊόν μυθοπλασίας, έχουν μεταφορική προβολή στο σήμερα, απλά η παρουσίασή τους κατά τέτοιον τρόπο διευκολύνει και την διαχρονικότητά τους...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από rbrigade »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 15:45 Σε metal επίπεδο μιλάς ή γενικά; Σε ρωτάω γιατί έχω απάντηση και για τα δύο...
Γενικά μιλούσα αλλά μπορείς να απαντήσεις και για τα δύο
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από theBox »

[mention]apeitharxos[/mention] αναφερομουν στο μεταλ προφανως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από theBox »

Αν διαχωρήσουμε λιγο την ελληνικη μυθολογια απο την ελληνικη ιστορια, στην δευτερη περιπτωση έχω την αισθηση απο αυτα που εχω δει (χωρις ομως να μπορω να το τεκμηριωσω στατιστικα) οτι δυσανάλογο βάρος σε σχέση με οτιδηποτε άλλο δίνεται σε δυο συγκεκριμένα γεγονότα/περιόδους.

Το ένα απο αυτα είναι οι περσικοι πόλεμοι (με τη θυσια του Λεωνιδα να προτοστατεί) και το δευτερο είναι προφανως οι κατακτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου.

Ειναι δηλαδη και τα δυο γεγονοτα που μας κανουν να αισθανόμαστε "καλά" με τα ανδραγαθήματα των (συμφωνα με την επισημη αφήγηση) προγόνων μας και ισως να κολακευόμαστε απο την αίγλη τους.

Θα ήθελα να υπάρχει και κατι για πιο "σκοτεινες" πτυχες της ελληνικης ιστοριας, δεν θα δας παω καν στη συγχρονη ιστορία, αλλά θα φέρω σαν παραδειγμα τον πελοπονησιακό πόλεμο ή κατι απο την χιλιόχρονη ιστορια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας (πέρα απο την αλωση που προφανως εχει και τις μεγαλυτερες σχέσεις με το νεοελληνικο κράτος.)

Βεβαια αυτα ειναι και λιγοτερο "εμπορικα" θεματα και μπορει να απαιτουν ένα καποιο διάβασμα παραπάνω.

Θεωρω οτι εχουμε μπάντες ικανές να καλύψουν και άλλα θέματα αξιοπρεπώς τουλάχιστον, αλλά νομίζω οτι γενικα δεν υπάρχει μεγαλο output. Μπορει να κανω και λάθος βεβαια και να ειμαι εγω αυτος που ζει κατω απο πέτρα. Ξαναλέω, τοποθετούμαι με βάση μια γενικοτερη αισθηση που εχω για τη στατιστικη αναλογια αυτων των θεμάτων, κάνω λάθος;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 17:38
apeitharxos έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 15:45 Σε metal επίπεδο μιλάς ή γενικά; Σε ρωτάω γιατί έχω απάντηση και για τα δύο...
Γενικά μιλούσα αλλά μπορείς να απαντήσεις και για τα δύο
Θέλει λίγο σκέψη το πράγμα (για το ελληνικό τραγούδι) ώστε να το θέσω σε όσο το δυνατόν μη πολιτική βάση (και έχουμε πάλι Νύχτα των Κρυστάλλων εδώ πέρα)...
Νομίζω πως για το metal, αυτό κινείται μέσα σε κάποια στενά όρια, από τα οποία είναι δύσκολο να ξεφύγεις (και καλώς), επομένως είναι κάπως δύσκολο να ενσωματώσεις παραδοσιακά στοιχεία σε αυτό χωρίς να το μπασταρδέψεις. Υπάρχει βέβαια η βρετανική σχολή, η αμερικάνικη σχολή, η σκανδιναυική, η γερμανική σχολή αλλά πέραν τούτου, οι υπόλοιπες χώρες δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν χαρακτηριστικό ήχο.
Για εμένα περισσότερο το διακύβευμα είναι η διατήρηση του παραδοσιακού ήχου, από οποιαδήποτε από τις παραπάνω αναφερόμενες σχολές, και το να παραμείνει ανόθευτο από προσπάθειες 'εκμοντερνισμού'.

Στο ελληνικό τραγούδι, εδώ πρέπει να αναζητήσουμε τα αίτια για το ότι το ελληνικό τραγούδι έγινε από μέσο ψυχαγωγίας σε μέσο επίδειξης νεοπλουτισμού.
Όπως έγραψα και εδώ, ό,τι ακριβώς περιγράφω εδώ για το metal, το ίδιο συμβαίνει και για τα ελληνικά λαϊκά ακούσματα.

Εικόνα

Έχει αλλάξει το κοινωνικό ιδεώδες. Οι Αμερικάνοι δεν διαχωρίζουν τους πολίτες σε αριστερούς-δεξιούς αλλά σε liberal-συντηρητικούς, που είναι και ο σωστός διαχωρισμός.
O liberal τρόπος ζωής επικρατεί παντού, σε Αμερική και Ευρώπη, έχει επικρατήσει από την δεκαετία του '90. Όλοι θέλουν να φαίνονται προοδευτικοί-μοντέρνοι-ατομιστές-ασεβείς (ως ένδειξη προοδευτικότητας), και όχι λαϊκοί-συντηρητικοί-ευσεβείς-ενωμένοι κάτω από ένα όραμα, άσχετα αν σε πολύ δύσκολες καταστάσεις της ζωής ενός ανθρώπου και μιας κοινωνίας, τα ανθρώπινα ένστικτα επιστρατεύουν τα πλέον συντηρητικά αντανακλαστικά τους...
theBox έγραψε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 10:10 Αν διαχωρήσουμε λιγο την ελληνικη μυθολογια απο την ελληνικη ιστορια, στην δευτερη περιπτωση έχω την αισθηση απο αυτα που εχω δει (χωρις ομως να μπορω να το τεκμηριωσω στατιστικα) οτι δυσανάλογο βάρος σε σχέση με οτιδηποτε άλλο δίνεται σε δυο συγκεκριμένα γεγονότα/περιόδους.

Το ένα απο αυτα είναι οι περσικοι πόλεμοι (με τη θυσια του Λεωνιδα να προτοστατεί) και το δευτερο είναι προφανως οι κατακτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου.

Ειναι δηλαδη και τα δυο γεγονοτα που μας κανουν να αισθανόμαστε "καλά" με τα ανδραγαθήματα των (συμφωνα με την επισημη αφήγηση) προγόνων μας και ισως να κολακευόμαστε απο την αίγλη τους.

Θα ήθελα να υπάρχει και κατι για πιο "σκοτεινες" πτυχες της ελληνικης ιστοριας, δεν θα δας παω καν στη συγχρονη ιστορία, αλλά θα φέρω σαν παραδειγμα τον πελοπονησιακό πόλεμο ή κατι απο την χιλιόχρονη ιστορια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας (πέρα απο την αλωση που προφανως εχει και τις μεγαλυτερες σχέσεις με το νεοελληνικο κράτος.)

Βεβαια αυτα ειναι και λιγοτερο "εμπορικα" θεματα και μπορει να απαιτουν ένα καποιο διάβασμα παραπάνω.

Θεωρω οτι εχουμε μπάντες ικανές να καλύψουν και άλλα θέματα αξιοπρεπώς τουλάχιστον, αλλά νομίζω οτι γενικα δεν υπάρχει μεγαλο output. Μπορει να κανω και λάθος βεβαια και να ειμαι εγω αυτος που ζει κατω απο πέτρα. Ξαναλέω, τοποθετούμαι με βάση μια γενικοτερη αισθηση που εχω για τη στατιστικη αναλογια αυτων των θεμάτων, κάνω λάθος;
Και εγώ θα ήθελα να τα δω να συμβαίνουν αυτά. Για εμένα όπως σου είπα, είναι το concept που πρέπει να ταιριάζει με το μουσικό περιεχόμενο. Καλώς ή κακώς, οι μεσαιωνικές αναφορές της μουσικής μας, όπως και οι αναφορές στα αρχαία χρόνια είναι ουκ ολίγες, επαφίεται επομένως στην ευχέρεια της εκάστοτε μπάντας να δημιουργήσει αναλόγως...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από LuciferSteele »

theBox έγραψε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 10:10 Θα ήθελα να υπάρχει και κατι για πιο "σκοτεινες" πτυχες της ελληνικης ιστοριας, δεν θα δας παω καν στη συγχρονη ιστορία, αλλά θα φέρω σαν παραδειγμα τον πελοπονησιακό πόλεμο ή κατι απο την χιλιόχρονη ιστορια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας (πέρα απο την αλωση που προφανως εχει και τις μεγαλυτερες σχέσεις με το νεοελληνικο κράτος.)
οι Anxiety πάντως είχαν γράψει για την κάθοδο των μυρίων
και για βυζάντιο σίγουρα οι Phoenix Reign
από κει και πέρα, αιώνια λατρεία για την Οδύσσεια των Reflection
οι Ragenheart γενικά έχουν καταπιαστεί με διάφορα θέματα, ενδεικτικά αναφέρω τον Τάλο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από theBox »



ΛΕΩ ΕΓΩ τωρα...αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο θέμα για μεταλ στιχους/κονσεπτ.

Βεβαια εγείρει διαφορους αβολους προβληματισμουςγια τη φυση και τις πρακτικες (φυλετικες προσμιξεις πχ) της βυζαντινης αυτοκρατορίας, που δεν καθονται καλα στους εραστες των κοιλιακων του Λεωνίδα και του Αλέξανδρου...

Ασε που αυτα θελουν παραπάνω διαβασμα απο το επιπεδου εικονογραφημενη ελληνικη ιστορια που διαβάζαμε μικροι. Οκ, μαλλον γινομαι λιγο κακός...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από rbrigade »

Βγάζεις λιγάκι μένος στο θέμα... Επίσης αυτή η καραμέλα περί διδασκαλίας ιστορίας κτλ έχει κουράσει. Η ιστορία δεν τελειώνει στην ΣΤ' Δημοτικού ξέρω γω... Όλη η γνώση είναι εκεί έξω, φανερή. Παπαρηγόπουλο αν διαβάσεις (που τον θεωρούν κάποιοι θεμελιωτή της ελληνικής εθνικιστικής ιστοριογραφίας και της εθνικιστικής κατ' αυτούς θεωρίας περί συνέχειας του ελληνισμού) θα δεις όλες τις πληροφορίες για τους πολέμους της περιόδου, για τα κατορθώματα (εντός και εκτός εισαγωγικών) των Βυζαντινών αλλά και πληροφορίες για εποικισμό της Ελλάδας από Μικρασιάτες Έλληνες (αυτό δεν βολεύει τους φαλμερόπληκτους, μόνο την παρουσία ξένων φύλλων τονίζουν). Γενικά είναι λίγο άτοπο να θεωρείς ότι όλοι οι άλλοι έποικοι επέζησαν διαχρονικά και μόνο το πληθυσμιακά κυρίαρχο ελληνικό στοιχείο εξαφανίστηκε ξέρω γω...

Τώρα στα του τόπικ, γεγονότα σαν το συγκεκριμένο είναι πολύ ενδιαφέροντα από πολλές απόψεις, και για την γνώση αυτή καθαυτή αλλά και για την εξαγωγή χρήσιμων ιστορικών συμπερασμάτων, όμως για να γράψεις τραγούδι δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Η φάση επί Βυζαντίου είναι τόσο τουρλουμπούκι με τους πάντες να πολεμούν με τους πάντες και τις συμμαχίες να αλλάζουν ανά ελάχιστα χρόνια, που όχι τραγούδι, ούτε τριπλό κόνσεπτ άλμπουμ δεν σου φτάνει για να καλύψεις το θέμα. Νομίζω ότι ιστορικά γεγονότα που σηκώνουν μια απλοποιημένη ''άσπρο/μαύρο'' παρουσίαση είναι πιο βολικά. Γι' αυτό θα δεις τόσα τραγούδια για τις Θερμοπύλες, είναι ένα γεγονός με ξεκάθαρο συμβολισμό και συγκεκριμένους ''ρόλους''.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

"Η πραγματικότητα είναι ότι οι Κρήτες αν και κατακτημένοι από τους Άραβες απολάμβαναν εξαιρετικά καλύτερης αντιμετώπισης από αυτή που είχαν από τους βυζαντινούς."

Προφανώς ο ιστορικός έκανε άλμα στο παρελθόν και έζησε με τους βολεμένους Κρήτες της εποχής.

Α, και το άλλο.... τί βολικό να μας παρουσιάζει ο Inwar Jitou, ποιός ξέρει για ποιο λόγο, την καλή αντιμετώπιση από τους καλούς Άραβες ενάντια στους φανατισμένους Βυζαντινούς χριστιανούς.... σε μια εποχή που μας καλεί να αγκαλιάσουμε τζαμιά και να δεχτούμε 4 αιώνες τουρκικής διακυβέρνησης ενός έθνους και όχι εθνικής σκλαβιάς.

Τέλος να μην ξεχάσω να αναφέρω την ηρωίδα ιέρεια Κλεαγέτη - ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΜΕΝΗ ΚΡΗΤΗ - όπως μας το παρουσιάζουν. Μα καλά όλα τα μπουμπούκια του κήπου μάζεψε το Ισλάμ? Αφήνουν να συνεχίζει το έργο της η ιέρεια και όλοι μαζί Έλληνες Κρήτες μαζί με Άραβες Μουσουλμάνους ενάντια στους κακούς Βυζαντινούς?

Μάλιστα.

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνική ιστορία και μυθολογία ως concept σε Metal κομμάτια - δίσκους

Δημοσίευση από rbrigade »

Πλήρης αποδόμηση του κειμένου (για την ακρίβεια του κειμένου που αντέγραψε ο τύπος που παρέθεσε ο Box) και μάλιστα από σελίδα εχθρική προς το χριστιανικό βυζάντιο

https://terrapapers.com/analithis-i-sfa ... on-to-961/

(παραθέτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα για να καταλάβετε την οπτική του terrapapers)
''Παρ’ ότι οι διώξεις τών Ελλήνων και τών ελληνιζόντων κατά την περίοδο τής Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, δεν είναι αμφισβητήσιμες (τουναντίον μάλιστα…), εν τούτοις, το άνωθεν κείμενο φαίνεται να βρίθει ανακριβειών -αν όχι, σκόπιμων παραχαράξεων- με διάσπαρτους κάποιους κόκκους αληθείας. Με λίγα λόγια, φαντάζει κάπως υπερβολικό (ελληνιστί: «too much»), σε σημείο που να αναγκάζεται κάποιος να κάνει τον δικηγόρο τών Ρωμιών ιουδαιοχριστιιανών λατρών τού θεοκρατικού Βυζαντίου, που κατέστρεψε τον Ελληνισμό και το ελληνικό πνεύμα.''

Εδώ ακόμα πιο χοντρό ξεβράκωμα, όπου φαίνεται ότι όλα αυτά περί Κλεαγέτης είναι εφευρέσεις
http://skourtdim.blogspot.com/2015/08/961.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”