DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα προσπερνούσα αυτό το project με το ασυνήθιστο όνομα αν δεν συνοδευόταν από τον περίεργο χαρακτηρισμό ''nordic metal''. Τι είναι τούτο πάλι σκέφτηκα και είπα να τσεκάρω στο youtube. Και φιλοδωρήθηκα με ένα περίεργο progressive/cinematic metal με φωνητικά από τον μεγάλο Daniel Heiman. Ο δίσκος κυκλοφόρησε αρχές Νοεμβρίου 2019 και από όσο πρόλαβα να ακούσω είναι ότι πιο κουτένιο μπορεί να υπάρξει.

Σύνθεση:
Staffan Lindroth - Bass, Guitars, Keyboards (Shadows Past)
Olle Lindroth - Drums (Shadows Past)
Daniel Heiman - Vocals (Harmony, ex-Heed, ex-Destiny, ex-Crystal Eyes (live), ex-Lost Horizon, ex-Conviction, ex-Lavett)

*Τα δέκα πρώτα λεπτά είναι instrumental, αν δεν αντέχετε την αναμονή για να ακούσετε Heiman πάτε στο 10:00

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ακούω και εγώ τώρα. Υπάρχει μπόλικη Σκανδιναβική κουλτούρα εδώ πέρα. Το κουτί θα ξετρελαθεί!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Με μια γρηγορη μισάωρη καβλαντα εχω να πω το εξης : Ειναι 1000% ο,τι πιο κουτενιο μπορει να υπάρξει!!!

Δεν νομιζω να εχω ακουσει ποτε κατι καλυτερο στο στύλ του time pt1 των wintersun που ειναι απο τους πιο αγαπημενους μου δισκους εβερ!

Τα υπόλοιπα σε κανα μήνα που θα το εχω χωνεψει πλήρως.

Απείρες καρδούλες στον Τσοβόλα!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από Aphelian »

Το εχω στο Repeat εδω και 2 μηνες, με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα το καλυτερο αλμπουμ της περασμενης χρονιας για εμενα απλα αργησα να το "καταλαβω".
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από JimmyF »

Κι εγώ στη φάση του [mention]Aphelian[/mention] εδώ και κάμποσο καιρό που το ακούω. Έχει ένα 'κακό'. Είναι album. Πρέπει να ακουστεί έτσι. Σερί. Πολλή πληροφορία και φαίνεται ότι έχει πέσει δουλειά. Μόνη ένσταση η λίγο πλαστική παραγωγή, αλλά με τόσα 'κανάλια' να τρέχουν κάπως έπρεπε να μαζευτεί.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από Priamos »

Ωραιο ακουγεται, αλλα παλι μονο digital το βλεπω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Κοίτα τους πως εκδηλώθηκαν! Ρε σιγανοπαπαδιές, αφού το λιώνετε γιατί δεν μοιράζεστε την γνώση; Όχι για μένα, για το Κουτί!

Εγώ εντωμεταξύ ήδη το βαρέθηκα :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Συνήθως τα παιρνω κι εγω χαμπάρι νωρις τα wintersun-o-ειδη, αλλά αυτο, όντας digital only, γλιστρησε απο τις χαραμάδες.

Ναι αν το ειχα παρει κι εγω χαμπάρι μεσα στο 2019, προφανως θα ηταν ΠΟΛΥ ψηλα στη λίστα.

Χθες το white crone, σημερα αυτο...μου φαινεται πρεπει να ψαχνω στο bandcamp συχνότερα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 11:07 Κοίτα τους πως εκδηλώθηκαν! Ρε σιγανοπαπαδιές, αφού το λιώνετε γιατί δεν μοιράζεστε την γνώση; Όχι για μένα, για το Κουτί!

Εγώ εντωμεταξύ ήδη το βαρέθηκα :D
Για το κουτάκι ρε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από White Wolf »

rbrigade έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 11:07 Εγώ εντωμεταξύ ήδη το βαρέθηκα :D
same here
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 12:51
rbrigade έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 11:07 Εγώ εντωμεταξύ ήδη το βαρέθηκα :D
same here
Έκανες την έκπληξη! :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Αναμενόμενο...την ιδια αντιδραση ειχε κι οταν ακουσε wintersun.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από Aphelian »

Για οποιον ενδιαφερεται, το αλμπουμ ειναι απιστευτο, αλλα κακα τα ψεμματα θελει αρκετες ακροασεις.
Δεν ειναι ευκολο, εχει μεν καποια πολυ πιασαρικα σημεια αλλα παιζουν ΤΟΣΑ πραγματα εκει μεσα, που δεν ειναι για 10λεπτο τσεκαρισμα για να εχεις μια πρωτη αποψη.
Ο λογος που το ακουσα με το που βγηκε ειναι φυσικα ο Daniel Heiman (η καλυτερη φωνη μετα το 2000) που τον παρακολουθω ευλαβικα σε οτι κανει, αλλα ενω στην αρχη με "εχασε" για λιγο, οταν το εβαλα στο αυτοκινητο και το ειχα "μαζι μου" παντου καθισε πολυ καλυτερα στα αυτια μου.

Τα δυο αδελφια παιζουν απιστευτα πραγματα και μου αρεσει πως ειναι πολυ "μουσικο" album ενω θα μπορουσαν πανευκολα να εχουν την φωνη μονο σαν selling point. Θελει @@ να εχεις τετοια φωνη στο τιμονι και να ξεκινας τον δισκο με 10λεπτο instrumental.

Ιδανικα θελει ολο το αλμπουμ μονορουφι καθως πλεον μου βγαζει πολυ περισσοτερο νοημα και, οπως ειπα και πιο πανω, θεωρω πως ηταν με μεγαλη διαφορα το καλυτερο album του 2019.

Μονο μειον οτι δεν υπαρχει physical copy να παρω να το χαρω οπως πρεπει.

P.S.σχετικο/ασχετο για τον Τιτανα Daniel Heiman, ενα αρρωστο guest vocal που εκανε προσφατα, 2.26 με 2.48 δεν εχει αρκετες καρδουλες το forum :love:
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Θα σας το χαλάσω λιγο, αλλα εγω αυτη τη λεπτεπιλεπτη φωνη την βρηκα το λιγοτερο ελκυστικο aspect της μπάντας. Δεν λεω οτι ειναι κακή, δεν λεω οτι δεν τραγουδαει μελωδιαρες (οσο προλαβα να ακουσω με μια φορα) αλλα ρε διαολε, προτιμουσα κατι πολυ για γραζάτο και αρχιδάτο, οπως Hansi ή τα γρεζο-καθαρα του Wintersun.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIMHAV - The Boreal Flame (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Η φάση θυμίζει και λίγο Beyond Twilight
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”