"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από Priamos »

Σωστοί οι προβληματισμοί του κουτιού [mention]theBox[/mention] , αλλά πιστευω ότι μπορούμε να θέσουμε κάποιους κανόνες για να "τιθασευσουμε" τον όρο "τέχνη".

1) Ο καλλιτέχνης πρέπει να "νιώθει" με αυτό που δημιουργεί (αυτό προφανώς είναι κάτι που δύσκολα μπορούμε να ελέγξουμε). Από την άλλη δεν γίνεται να είναι κατι αυστηρά προσωπικό που έχει νόημα μόνο για αυτόν. Παράδειγμα: κολλάω ένα σκότωμενο κουνούπι στον τοιχο και επειδή μου θυμίζει τη μάνα μου που πέθανε από ελονοσία, βαλαντωνω στο κλάμα κάθε φορά που το βλέπω. Ε, αυτό ΔΕΝ είναι τέχνη!

2) Αυτό που δημιουργεί ο καλλιτέχνης, να έχει τη δυναμική να δημιουργήσει συναισθήματα σε κοινό που θα εκτεθεί στη δημιουργία του, έστω και περιορισμένο σε αριθμό. Κι αυτά τα συναισθήματα να μην προκλήθηκαν από αυθυποβολή ή "εξαναγκασμό" (άλλη μια παράμετρος που δύσκολα μπορούμε να ελέγξουμε).

Αν δεν πληρούνται αυτές οι προϋποθέσεις, νομίζω ότι δεν μιλάμε για τέχνη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από Spyros »

theBox έγραψε: Σάβ 29 Φεβ 2020, 09:39 Και κατι τελευταιο...ποιος αποφασιζει και με ποιο μηχανισμο, το αν κατι ειναι "τεχνη για λιγους" ή απλα δηθενια; Δεν ρωτάω ειρωνικα, πραγματικα με ενδιαφερει η αποψη σου.
Η απάντηση για μένα είναι ''ο καθένας για τον εαυτό του''.
Είναι αρκετές πλέον οι φορές που κάτι που θεωρούσα δηθενιά, κάποια στιγμή το ψιλοέπιασα από μόνος μου ή άλλες φορές, με την κουβέντα, κατάλαβα το πως το είδε κάποιος τρίτος. Προσωπικά, πάντα είμαι πρόθυμος να καταλάβω, όταν έχουμε να κάνουμε με τέχνη, αλλά ότι γενικότερα υπάρχει μια τάση να θεωρείται τέχνη το να φωτογραφίζει κάποιος κουράδες, όπως πολύ εύστοχα λέει κι ο rbrigade, ισχύει. Πιθανότατα, είναι ένα φαινόμενο που δεν θα παρατηρηθεί εντός του φόρουμ αλλά πιστεύω δεν αμφισβητείται το ότι είναι εκεί έξω..
Παράδειγμα, στην έκθεση Αμπραμοβιτς, που κάποιοι από τους επισκέπτες γνώριζαν ή είχαν σκοπό να επισκεφτούν και τις εκθέσεις του Παρασκευά του Αντζα ή του Σαντόρ Τόργκελε :D :D

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 01 Μαρ 2020, 13:59

2) Αυτό που δημιουργεί ο καλλιτέχνης, να έχει τη δυναμική να δημιουργήσει συναισθήματα σε κοινό που θα εκτεθεί στη δημιουργία του, έστω και περιορισμένο σε αριθμό. Κι αυτά τα συναισθήματα να μην προκλήθηκαν από αυθυποβολή ή "εξαναγκασμό" (άλλη μια παράμετρος που δύσκολα μπορούμε να ελέγξουμε).
Αυτος ουσιαστικα ειναι και ο δικος μου προσωπικος ορισμος για το τι εστι τέχνη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Κυρ 01 Μαρ 2020, 13:59 Ο καλλιτέχνης πρέπει να "νιώθει" με αυτό που δημιουργεί (αυτό προφανώς είναι κάτι που δύσκολα μπορούμε να ελέγξουμε). Από την άλλη δεν γίνεται να είναι κατι αυστηρά προσωπικό που έχει νόημα μόνο για αυτόν. Παράδειγμα: κολλάω ένα σκότωμενο κουνούπι στον τοιχο και επειδή μου θυμίζει τη μάνα μου που πέθανε από ελονοσία, βαλαντωνω στο κλάμα κάθε φορά που το βλέπω. Ε, αυτό ΔΕΝ είναι τέχνη!
Και όμως ούτε αυτό είναι κοινά αποδεκτό, γι' αυτό βλέπουμε μπανάνες κολλημένες στους τοίχους και πολύ χειρότερα...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 01 Μαρ 2020, 18:03
Priamos έγραψε: Κυρ 01 Μαρ 2020, 13:59 Ο καλλιτέχνης πρέπει να "νιώθει" με αυτό που δημιουργεί (αυτό προφανώς είναι κάτι που δύσκολα μπορούμε να ελέγξουμε). Από την άλλη δεν γίνεται να είναι κατι αυστηρά προσωπικό που έχει νόημα μόνο για αυτόν. Παράδειγμα: κολλάω ένα σκότωμενο κουνούπι στον τοιχο και επειδή μου θυμίζει τη μάνα μου που πέθανε από ελονοσία, βαλαντωνω στο κλάμα κάθε φορά που το βλέπω. Ε, αυτό ΔΕΝ είναι τέχνη!
Και όμως ούτε αυτό είναι κοινά αποδεκτό, γι' αυτό βλέπουμε μπανάνες κολλημένες στους τοίχους και πολύ χειρότερα...
Ε, αυτό είναι η δηθενια και κουλτουροποζερια που στηλιτεύει το topic μου και υπογραμμίζει την ανάγκη να γίνει εμφατικος διαχωρισμός τους από την τέχνη
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

"Κουλτουροποζερια", δηθενιά ή αληθινη τέχνη;

Δημοσίευση από theBox »

https://arstechnica.com/science/2020/03 ... QjIeL3ishg

Η επιστήμη δικαιώνει τον γερο-Πρίαμο;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”