Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δυστυχώς από χτες τέθηκε σε εφαρμογή το νέο τιμολόγιο ΕΛΤΑ, πράγμα που σημαίνει ότι το κόστος με απλό ταχυδρομείο ενός cd για Ευρωπαϊκή Ένωση ανεβαίνει στα 8,5 ευρώ, κάνοντας τις αποστολές τελειωμένα μη ανταγωνιστικές.

Έχει κανείς καμία εναλλακτική;

Δείτε εδώ τα αίσχη; https://www.elta.gr/Portals/0/Files/__02_2020_1.pdf
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Silenius »

Λογικα μιλαμε για τεραστια ζημια για ολα τα εγχωρια μικρα και μεγαλα labels. Κανει αυτοματως τη χωρα μη ανταγωνιστικη και δημιουργει πολυ μεγαλο προβλημα σε ολα τα e-shop (και μη).
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από castledemon »

τι εννοει 'απλα - συστημενα - ιχνηματησιμα΄?
μπορει δηλαδη καποιος να στειλει με tracking χωρις να ειναι συστημενο;
μετραει αυτο, γιατι μεχρι τωρα νομιζω για tracking επρεπε να ειναι και συστημενο
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

castledemon έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 10:37 τι εννοει 'απλα - συστημενα - ιχνηματησιμα΄?
μπορει δηλαδη καποιος να στειλει με tracking χωρις να ειναι συστημενο;
μετραει αυτο, γιατι μεχρι τωρα νομιζω για tracking επρεπε να ειναι και συστημενο
φαντάζομαι ότι συστημένο σημαίνει ότι παραδίδεται σε συγκεκριμένο άτομο που το παραλαμβάνει με ταυτότητα χωρίς απαράιτητα να έχει tracking number.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 09:38 Λογικα μιλαμε για τεραστια ζημια για ολα τα εγχωρια μικρα και μεγαλα labels. Κανει αυτοματως τη χωρα μη ανταγωνιστικη και δημιουργει πολυ μεγαλο προβλημα σε ολα τα e-shop (και μη).
καλά μεταξύ μας και έξω παρόμοιες χρεώσεις έχουν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Spyros »

castledemon έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 10:37 τι εννοει 'απλα - συστημενα - ιχνηματησιμα΄?
μπορει δηλαδη καποιος να στειλει με tracking χωρις να ειναι συστημενο;
μετραει αυτο, γιατι μεχρι τωρα νομιζω για tracking επρεπε να ειναι και συστημενο
Οχι, είναι 8.50 χωρίς tracking number + 2.50 , σύνολο 11.00ε δηλαδή για 1 CD συστημένο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από rbrigade »

Τόνωση εγχώριας μουσικής βιομηχανίας - αγοράζουμε μόνο ελληνικά demo σε cdr :D
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Mudang »

Για ενα-δυο CD (αρκει το πακετο να μην ξεπερναει τα 250g) ειτε Ευρωπη, ειτε Αμερικη ειναι 5 €το απλο και 7,50€ το συστημενο. Στην ουσια πια το συστημενο σε αυτην την τιμη ειναι συνδιαστικο (συστημενο + express) και εχει παραδοση σε 3 μερες απο την ημερομηνια παραδοσης (Χ+3) στις χωρες της Ευρωπαϊκης Ενωσης.

Τα 8,50€ (απλο) ειναι τιμη για το βαρος του βινυλιου (μονου).
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Και καλά δεν πάνε καλά τα ΕΛΤΑ, δε βγαίνουνε, ανεβαζουν τιμές για να ρεφάρουν, μέχρι να πουληθούν σε ιδιώτες και μετά θα πηγαίνουν καλά και θα αποκτήσουν ανταγωνιστικές τιμές. Ότι γίνεται και με τη ΔΕΗ. Ότι έγινε και με τον ΟΤΕ.
Σκατά κι απόσκατα.
Και off topic: Αναστολή ασύλου για τους ταλαιπωρημένους ανθρώπους! Άσυλο μόνο στο master chef! Αυξημένες ροές στον Έβρο, τρομοκράτηση κοσμάκη, κλειστά κέντρα επαναπροωθήσεων στη Β.Ελλαδα με fast track διαδικασίες και δε μιλάει κανένας.
Στα μέρη εδώ τα δικά μου (Κορίνθια) μαζευουνε τρόφιμα για τους αστυνομικούς μας και τους εθνοφύλακές μας που μας φυλάνε από την ισλαμική απειλή στον Έβρο. Υπό την αιγίδα του δήμου.
Γαμω το σπίτι τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Παιδιά μισό λεπτό, ας μην είμαστε βιαστικοί στα συμπεράσματά μας.

Κατ΄αρχάς το ΠΟΛΥ σημαντικό στην υπόθεση είναι ότι ενεργοποιείται το PRIORITY B, που δεν ίσχυε προηγουμένως. Η διαφορά σε σχέση με την Α είναι ότι μέχρι να φύγει το εκάστοτε συστημένο, μένει στο τοπικό ταχυδρομείο 2-3 ημέρες παραπάνω, από ό,τι θα έκανε αν ήταν με PRIORITY A, που θα έφευγε αυθημερόν.
Λογικό μου ακούγεται για εξοικονόμηση κόστους, αφού πλέον ο κόσμος δεν πάει στο ταχυδρομείο για να ταχυδρομήσει αλλά για να πληρώσει λογαριασμούς κάνοντας και μια βόλτα (αφού πλέον οι γέροι, μόνο, και εγώ πληρώνουν λογαριασμούς μη ηλεκτρονικά. Οι γέροι ειδικά, πάνε και για την βόλτα τους εκεί και μας πηδάνε στην αναμονή, λες και δεν μπορούν να βάλουν τα παιδιά τους να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους για εκείνους).

Επίσης,

(1) Οι τιμές είναι πλέον φλατ για όλο τον κόσμο. Αυτό είναι καλό για τους εκτός EU και κακό για τους εντός EU. Αλλά και πάλι η διαφορά δεν είναι τεράστια διότι πλέον ενεργοποιείται το priority B (όπως είπα και παραπάνω), που δεν υπήρχε προηγουμένως.
Έτσι, κάποιος που έδινε 8,40 € για 1 x LP εντός Ευρώπης και 11,20 € εκτός (έως 500 gr. gross weight), θα δίνει τώρα 10 € φλατ, ανεξαρτήτως προορισμού εξωτερικού.
(2) Τα cd τα συστημένα πάνε στα 4+2,5 (τέλος συστημένου) με βήτα προτεραιότητα για μέχρι 250 gr. που σημαίνει ότι μπορείς να στείλεις έως και 2 cd έξω σε αυτή την τιμή ΜΕ θήκες, και δεν ξέρω και εγώ πόσα ΧΩΡΙΣ θήκες. Ενώ πριν, με τα 200 gr. ως όριο, μπορούσες να στείλεις μόνο 1 cd με θήκες στις τιμές 6,05 € & 6,30 € αντίστοιχα, για εντός-εκτός Ευρώπης.
(3) Επίσης λέει στην αρχική σελίδα των ΕΛΤΑ ότι και τα απλά θα μπορούν να είναι ιχνηλατήσιμα, που σημαίνει ότι θα έχεις την δυνατότητα να αφαιρείς 2,5€ από όλες τις παραπάνω τιμές όταν θα γίνει αυτό (εγώ ρώτησα τον προϊστάμενο του τοπικού μου ταχυδρομείου πώς θα γίνει αυτό, αλλά δεν ήξερε ακόμη να μου απαντήσει σχετικά.)
(4) Για παραπάνω από 1 x LP και μέχρι 3 x LPs βγαίνει λίγο κάτω από κιλό στην συσκευασία, οπότε κάποιος πληρώνει, με τις νέες τιμές, βήτα προτεραιότητα, 14,5 € (12 €+2,5 € τέλος συστημένου) , έναντι (11,20 € για εντός Ευρώπης και 15 € για εκτός, που ίσχυε πιο πριν).
Αλλά επαναλαμβάνω, όταν δούμε πώς τα απλά θα μπορούν να γίνουν ιχνηλατήσιμα, θα μπορούν να αφαιρούνται 2,5 € από τις τιμές αυτές σε κάθε περίπτωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Τετ 04 Μαρ 2020, 15:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Mudang »

Η ιχνηλάτηση χρεωνέται και αυτή 2.5€.
Εγω από οτι κατάλαβα, μονο στα priority A' είναι τα συστημενα (που εχουν ρολο και express πλεον οπως ειπα πιο πανω) και στα priority B' αντι συστημενου, ειναι η ινχνηλατηση.
Εαν καποιος γνωριζει καλυτερα ας δωσει τα φωτα του. :)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Mudang έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 15:34 Η ιχνηλάτηση χρεωνέται και αυτή 2.5€.
Εγω από οτι κατάλαβα, μονο στα priority A' είναι τα συστημενα (που εχουν ρολο και express πλεον οπως ειπα πιο πανω) και στα priority B' αντι συστημενου, ειναι η ινχνηλατηση.
Εαν καποιος γνωριζει καλυτερα ας δωσει τα φωτα του. :)
Τα +2,5 €= ιχνηλάτηση=συστημένο. Στο priority b, ό,τι βλέπεις στον πίνακα θα βάλεις 2,5 € επιπλέον για συστημένο.
Τα ΕΛΤΑ γράφουν ότι και χωρίς να στείλεις συστημένο, θα μπορείς να έχεις ιχνηλάτηση. Αναμένουμε να δούμε πώς θα γίνει αυτό...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Spyros »

Η αλήθεια είναι πως πλέον η τιμή EU και εκτός είναι η ίδια.
Χθες έστειλα 2 CD, ένα στη Γαλλία και 1 στις ΗΠΑ, όπως τα πακετάρω πάντα και πλήρωσα 2Χ11Ε = 22Ε.
Για Γαλλία δηλαδή αντί για 6.05 που περίμενα να πληρώσω, πλήρωσα 11.

EDIT : Και τσεκάροντας τις αποδείξεις ήταν απο 144gr έκαστο φακελάκι.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Mudang έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 14:32 Για ενα-δυο CD (αρκει το πακετο να μην ξεπερναει τα 250g) ειτε Ευρωπη, ειτε Αμερικη ειναι 5 €το απλο και 7,50€ το συστημενο. Στην ουσια πια το συστημενο σε αυτην την τιμη ειναι συνδιαστικο (συστημενο + express) και εχει παραδοση σε 3 μερες απο την ημερομηνια παραδοσης (Χ+3) στις χωρες της Ευρωπαϊκης Ενωσης.

Τα 8,50€ (απλο) ειναι τιμη για το βαρος του βινυλιου (μονου).
το απλό cd σε φάκελο με φυσαλίδες ξεπερνάει τα δύο εκατοστά σε πάχος άρα πάει στα "ακανόνιστα". Μου έδειξαν στο ταχυδρομείο σήμερα τον τρόπο μέτρησης. Βέβαια αν σε κάποιο ταχυδρομείο δεν μετρήσουν τον φάκελο (ύψος, μήκος, πάχος) τότε μπορεί να τον βάλουν στα "μεγάλα" και να χρεωθεί 5€
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυξήσεις στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από apeitharxos »

Spyros έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 15:48 Η αλήθεια είναι πως πλέον η τιμή EU και εκτός είναι η ίδια.
Χθες έστειλα 2 CD, ένα στη Γαλλία και 1 στις ΗΠΑ, όπως τα πακετάρω πάντα και πλήρωσα 2Χ11Ε = 22Ε.
Για Γαλλία δηλαδή αντί για 6.05 που περίμενα να πληρώσω, πλήρωσα 11.

EDIT : Και τσεκάροντας τις αποδείξεις ήταν απο 144gr έκαστο φακελάκι.
Κατ' αρχάς δεν σε ενημέρωσαν για την επιλογή της β' προτεραιότητας θεωρώ. Και δεύτερον, όπως θα δεις πιο κάτω στο λινκ που ανέβασε ο zippo, υπάρχει συγκεκριμένη διάσταση για τα μεγάλα πακέτα, 30,5 x 38 η μέγιστη και 14 x 0,9 η ελάχιστη. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πάει ακόμη ταχυδρομείο με τις νέες αυτές τιμές, αλλά όταν πας 1 cd σε συσκευασία 15 x 15 στο περίπου, θα στο βάλουν στα ακανόνιστα; Στα μεγάλα βγαίνει. Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Εγώ θα πάω να το ρωτήσω αύριο αυτό. Πάντως η β' προτεραιότητα ισχύει όπως μου είχε πει προχθές ο προϊστάμενος του δικού μου τοπικού ταχυδρομείου...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”