Cirith Ungol (US/CAL)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
White Wolf

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από White Wolf »

20 χρονια μετα το Paradise Lost (το τελευταιο Full Length Album τους) και 40 χρονια μετα το Frost and Fire (το πρωτο Full Length Album τους) οι Cirith Ungol επεστρεψαν εν ετη 2020 με το Forever Black.

Ειναι (νομιζω) η καλυτερη στιγμη για να ανοιχτει ενα τοπικ συνολικα για την μπαντα.
Ισως να ειμαι ο τελευταιος που θα πρεπει να ανοιξει ενα τετοιο τοπικ αφου, παρολο που ειμαι φανατικος υποστηρικτης τους, αργησα παρα πολυ να κατανοησω το μεγαλειο τους.
Απο την αλλη, αργησα μεν, αλλα οταν συνεβη δε, εγιναν βασικη επιρροη μου για το πως αντιλαμβανομαι τη Μεταλ μουσικη συνολικα και ως ακροατης αλλα και ως καλλιτεχνης. (Στο τροπο που γραφω στιχους, συνεισφερω στο γραψιμο μουσικης, τραγουδαω, παιζω τυμπανα κλπ κλπ...)

Οι Cirith Ungol μεχρι και το Paradise Lost παιζαν μουσικη περιπου μια δεκαετια πισω, ή τουλαχιστον με αποχρωσεις της προηγουμενης δεκαετιας. Τα δυο πρωτα αλμπουμ τους και ειδικα το πρωτο εχουν τον "αερα" του 70 ενω τα δυο τελευταια παραπεμπουν στις αρχες της δεκαετιας του 80. Και παρολα αυτα, για εμενα, φανταζουν πρωτοποροι... Ειναι πολυ πιθανο να ειναι η μοναδικη μπαντα για την οποια ισχυει τοσο πολυ αυτο το "οξυμωρο".

Η πρωτοπορια τους εγκειται στο μοναδικο δεσιμο των εκπληκτικων φωνητικων του Baker, και της ολης ατμοσφαιρας που αναδυεται απο τη μουσικη τους. Καταραμενο αποτελεσμα που σε στοιχειωνει σε καθε σου βημα με αντιστοιχο αντικτυπο της εποχης του Ozzy στους Black Sabbath. Μπαντες που να μοιαζουν με τους CU ουσιαστικα δεν υπαρχουν και αυτο ερχεται να επισφραγισει με τον καλυτερο τροπο την μοναδικοτητα τους.

Οι αξιαγαπητοι Haters, και οι απορρημενες φατσες τους, ειναι η καλυτερη συνοδεια ενος Cirith Ungol υμνου.






και ακομα κερνουν πονο...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και εγώ θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλείο στους CU. 4 δίσκοι - όλοι τους διαφορετικοί - όλοι τους με ξεχωριστό τρόπο καταπληκτικοί. Πρώτη φορά τους είδα σαν όνομα στη War Flag. Έψαχνα να βρω το Paradise lost, αλλά τελικά πρωτοάκουσα το One foot in hell. Τρελό κόλλημα το Paradise lost οταν τελικά έπαιξε στο cd player μου, αλλά μετα από χρόνια μάλλον εκτιμώ περισσότερο το King of the dead - εκεί έπαιξαν το μέταλ που δε θα παίξει ποτέ κανείς άλλος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Starman »

Παρόλο που τις τρεις πρώτες δουλειές τους τις είχα αποκτήσει από τα μέσα των 80s, το Paradise Lost ήταν αυτό που με βοήθησε να κατανοήσω πλήρως τη μουσική τους και γενικά το έργο τους. Άρα στα 90s έπιασα την “ιδιαιτερότητα” αυτής της μπάντας. Άλλωστε τη δεκαετία του 80, εκτός του ότι και εμείς σαν ακροατές δεν ήμασταν τόσο δεκτικοί σε τέτοια περίεργα ακούσματα, μεγάλο ρόλο έπαιξε και το θάψιμο από τον τύπο, ειδικά από το Kerrang, που επηρέαζε με τα γραπτά του όλη την Ευρώπη. Αυτό το συγκρότημα είναι μια κατηγορία μόνο του, καθώς αυτό που τους διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους είναι η ατμόσφαιρα που δημιουργεί η μουσική τους και όχι οι ικανότητες των μελών του.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Οι CU, όπως είπε κ ο [mention]Starman[/mention], είναι μια λίγκα απο μόνοι τους. Απλησίαστοι, αυθεντικοί, κ ανεπανάληπτοι.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Moναδική μπάντα. Κλασική περίπτωση αμερικάνικου σχήματος των 80s που χαντακώθηκε εντελώς, γιατί δεν κατάφερε ποτέ να βρεθεί στη Ευρώπη για συναυλίες, τότε.

H πορεία του underground μετά τα 90s και το hype γύρω από σπαθιά και παλιές cult μπάντες που καρποφόρησε τη τελευταία δεκαετία+, βοήθησε και αυτούς να βρουν την αναγνωρισιμότητα που τους αξίζει.

Rating:
King of the Dead
One Foot in Hell
Paradise Lost
Frost and Fire
Forever Black
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Πιστεύω θα έχετε ενημερωθεί ότι το περιοδικό decibel κυκλοφορεί τον επόμενο μήνα με Cirith Ungol flexi με τραγούδι ακυκλοφόρητο από τα early years.
eBay ή Discogs νομίζω ευκολα θα βρεθεί όταν κυκλοφορήσει, αλλά μήπως κανα no remorse ή κάποιος άλλος φέρνει το decibel εδώ;
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από trigger »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 13:44 Πιστεύω θα έχετε ενημερωθεί ότι το περιοδικό decibel κυκλοφορεί τον επόμενο μήνα με Cirith Ungol flexi με τραγούδι ακυκλοφόρητο από τα early years.
eBay ή Discogs νομίζω ευκολα θα βρεθεί όταν κυκλοφορήσει, αλλά μήπως κανα no remorse ή κάποιος άλλος φέρνει το decibel εδώ;
Τα φλεξι του είναι πάντως κακης ποιότητας. Ας με διαψεύσει κάποιος, αλλά σχεδόν ο,τι έχω πάρει είναι ελαττωματικό.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

trigger έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 17:08
vasilis2112 έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 13:44 Πιστεύω θα έχετε ενημερωθεί ότι το περιοδικό decibel κυκλοφορεί τον επόμενο μήνα με Cirith Ungol flexi με τραγούδι ακυκλοφόρητο από τα early years.
eBay ή Discogs νομίζω ευκολα θα βρεθεί όταν κυκλοφορήσει, αλλά μήπως κανα no remorse ή κάποιος άλλος φέρνει το decibel εδώ;
Τα φλεξι του είναι πάντως κακης ποιότητας. Ας με διαψεύσει κάποιος, αλλά σχεδόν ο,τι έχω πάρει είναι ελαττωματικό.
Γενικά τα flexi είναι κακής ποιότητας, ποσο μάλλον ένα που δίνεται «δώρο» με ένα περιοδικό που κάνει 6$.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω την έχω ξαναπεί την ιστορία
αντιγραμμένη κασσέτα 90αρα. Α πλευρά Liege Lord - Freedom's Rise
έπος, θρίαμβος, γροθιές στον αέρα, πώπω μάνα μου, τείν τουτο
Β πλευρά - Cirith Ungol - One Foot In Hell
και μπαίνει μπούνια το Blood and Iron... TANGLED WEEEEB IS SLOWLY WOVEEEN, στράβωσε το στόμα μου. κάνω σχεδόν αμέσως rewind μετά το πρώτο κουπλέ για να καταλάβω τι ακούω. ξανά σφαλιάρα. ξανά rewind. δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο. εκεί το πως θα διαχειριστείς την πρώτη εντύπωση σε μία ανώριμη μουσικά ηλικία (πρέπει να ήμουν 16) κάνει τη διαφορά. ευτυχώς τους λάτρεψα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από rbrigade »

Έπαθες εγκεφαλικό και μετά ότι και να άκουγες σου φαινόταν γαμάτο...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 23:44 Έπαθες εγκεφαλικό και μετά ότι και να άκουγες σου φαινόταν γαμάτο...
το ΣΟΚ ήταν αντίστοιχο με το να βλέπεις στο prime-time την βυζάρα της Τζένης Μπότση σε σκηνή πισωκολλητού στον ΑΝΤ1, δεκάξι πρέπει να ήμασταν τότε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν ξερω τι ειναι πιο επικο...

1) Οι CU?
2) Η περιγραφη του Τραμπακουλα για την πρωτη φορα που ακουσε το 1)?
3) Τα βυζια της Τζενης;
4) Η αντιστοιχια των ΣΟΚ του να ακους για πρωτη φορα το 1) και του να βλεπεις στο prime-time του ANT1 το 3) απο τον Zippo;

Ισως το πιο δυσκολο multiple choice ever...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 00:16
rbrigade έγραψε: Τετ 04 Μαρ 2020, 23:44 Έπαθες εγκεφαλικό και μετά ότι και να άκουγες σου φαινόταν γαμάτο...
το ΣΟΚ ήταν αντίστοιχο με το να βλέπεις στο prime-time την βυζάρα της Τζένης Μπότση σε σκηνή πισωκολλητού στον ΑΝΤ1, δεκάξι πρέπει να ήμασταν τότε.
Είχαμε πάθει όλοι Μάνο Βακούση εκείνα τα χρόνια με την Τζένη Μπότση, που την είχε πετύχει γυμνόστηθη στην παραλία στο Σημάδι του Έρωτα...
Τελικά όμως, δεν ξέρω τι έγραψε περισσότερο ιστορία: Τα βυζιά της Μπότση τα ίδια, ή η θρυλική ατάκα της: 'Τι έγινε Κωστάκη; Σε γουστάρει η χωριάτισσα;'

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από giorgos »

Ιδιαίτερη μπάντα οι CU. Κι εγώ πρώτη φορά διάβασα γι' αυτούς στην War Flag. Πρώτη επαφή με τον ήχο τους ήταν το Black Machine από τη συλλογή The Metal Machine της Roadrunner. Κορυφαία κυκλοφορία τους για μένα, το φοβερό King of the Dead.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Cirith Ungol (US/CAL)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 09:31 Ιδιαίτερη μπάντα οι CU. Κι εγώ πρώτη φορά διάβασα γι' αυτούς στην War Flag. Πρώτη επαφή με τον ήχο τους ήταν το Black Machine από τη συλλογή The Metal Machine της Roadrunner. Κορυφαία κυκλοφορία τους για μένα, το φοβερό King of the Dead.
Ακριβώς! Βέβαια αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί μαζί τους και θα ξεκινούσε τώρα, θα του πρότεινα ανεπιφύλακτα να ξεκινήσει με Join the legion και όλο το Paradise lost, ιχνηλατώντας τον obscure τους ήχο προς τα πίσω στο χρόνο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”