Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 11:51

Πρέπει να πω πως ήδη με έχει κουράσει η μονοδιάστατη θεματολογία, στίχοι, τίτλοι τραγουδιών από Arska, mTorr από Φινλανδία για το πόσο μεγαλειώδης, ηρωικός, δυνατός κτλ είναι ο Βορράς.
Same here, εχω σταματησει να ακουω pagan/viking/whatever γι αυτο το λόγο. Γενικα οταν ενας λαος ευλογει τα ίδια του τα γένια (σαν μεταλ θεματολογία) αρχιζω και τριγκάρομαι. Προκαταλήψεις γνωστικές (δικές μου) που λεει και ο αγαπητος Κορουμ (νυν white wolf)


On TOPIC: Το εξωφυλλο ειναι εκτρωμα, και θα εμπαινα στην διαδικασια να ακοσω το δισκο ΜΟΝΟ αν επέμενε καποιος γνωστος μου που εμπιστευομαι πολυ. :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 12:12 On TOPIC: Το εξωφυλλο ειναι εκτρωμα, και θα εμπαινα στην διαδικασια να ακοσω το δισκο ΜΟΝΟ αν επέμενε καποιος γνωστος μου που εμπιστευομαι πολυ.
Αυτό ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Aphelian »

Starman έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 12:52
theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 12:12 On TOPIC: Το εξωφυλλο ειναι εκτρωμα, και θα εμπαινα στην διαδικασια να ακοσω το δισκο ΜΟΝΟ αν επέμενε καποιος γνωστος μου που εμπιστευομαι πολυ.
Αυτό ακριβώς.
Θέλετε να πειτε πως ο Χρήστος Δάντης που παίζει βουβουζέλα ενώ έχει πάει για Hiking είναι πραγματικό εξώφυλλο?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Zippo190 »

starchild έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:12
CountRaven έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:09 Τα logos των συγκροτημάτων παίζουν ρόλο φίλε @rbrigade;
Λάδι στη φωτιά ο κόμης :D

Διαγράφει κάθε εξώφυλλο στο πέρασμά του. Συνεχίστε
Εικόνα
Λυπάμαι

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Zippo190 »

starchild έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:12
CountRaven έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:09 Τα logos των συγκροτημάτων παίζουν ρόλο φίλε @rbrigade;
Λάδι στη φωτιά ο κόμης :D

Διαγράφει κάθε εξώφυλλο στο πέρασμά του. Συνεχίστε
Εικόνα
Λυπάμαι

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 15:06
starchild έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 23:12
CountRaven έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:09 Τα logos των συγκροτημάτων παίζουν ρόλο φίλε @rbrigade;
Λάδι στη φωτιά ο κόμης :D

Διαγράφει κάθε εξώφυλλο στο πέρασμά του. Συνεχίστε
Εικόνα
Λυπάμαι

Εικόνα
:D :D :D Μετα βίας μπορώ να συνεχίσω στο θέμα αυτό μετά από τέτοια προσθήκη...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Starman »

Μερικά ακόμη μνημεία καλαισθησίας.
e-x-e.jpg
e-x-e.jpg (48.35 KiB) Προβλήθηκε 3214 φορές
fireaxe.jpg
fireaxe.jpg (13.61 KiB) Προβλήθηκε 3214 φορές
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Starman »

Μερικά ακόμη μνημεία καλαισθησίας part2.
mad_parish.jpg
mad_parish.jpg (43.57 KiB) Προβλήθηκε 3213 φορές
premonition.jpg
premonition.jpg (8.44 KiB) Προβλήθηκε 3213 φορές
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 10:58
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:10 Εμπορικά; Αν γουστάρουμε η αγαπημένη μας μπάντα να έχει γαμώ logo; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:08 Μην μπερδευόμαστε. Γουστάρω ένας αγαπημένος μου δίσκος να έχει εξωφυλλάρα; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
Συμφωνα με την ισοπεδώτικη 0-1 προσέγγιση, η απαντησή σου θα έπρεπε να ειναι "μου ειναι αδιαφορο."
Αλλιως για ποιον ακριβώς λογο, σε ενδιαφέρει να ειναι γαμάτο αν δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως αντιλαμβάνεσαι την μπάντα και την εκάστωτε κυκλοφορια σαν συνολικη εμπειρία. Γιατι με την μουσικη αυτη καθ αυτη "δεν εχουν σχέση" όπως λες.
Δεν είπα ότι με ενδιαφέρει. Είπα ότι αν υπάρχει το γαμάτο εξώφυλλο, λογότυπο κτλ θα γουστάρω. Γιατί να μην μου αρέσει; Όταν βλέπεις ένα ωραίο λουλούδι στην βιτρίνα ενός ανθοπωλείου δεν σου αρέσει; Πρέπει να μπεις μέσα ντε και καλά να το μυρίσεις; Άμα δεις μια ωραία γυναίκα στον δρόμο δεν το ευχαριστιέσαι; Πρέπει ντε και καλά να σου κάτσει; Θα αντλήσω οπτική ευχαρίστηση. Δεν έχει σχέση με την μουσική.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 19:48
theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 10:58
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:10 Εμπορικά; Αν γουστάρουμε η αγαπημένη μας μπάντα να έχει γαμώ logo; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
rbrigade έγραψε: Δευ 09 Μαρ 2020, 22:08 Μην μπερδευόμαστε. Γουστάρω ένας αγαπημένος μου δίσκος να έχει εξωφυλλάρα; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!
Συμφωνα με την ισοπεδώτικη 0-1 προσέγγιση, η απαντησή σου θα έπρεπε να ειναι "μου ειναι αδιαφορο."
Αλλιως για ποιον ακριβώς λογο, σε ενδιαφέρει να ειναι γαμάτο αν δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το πως αντιλαμβάνεσαι την μπάντα και την εκάστωτε κυκλοφορια σαν συνολικη εμπειρία. Γιατι με την μουσικη αυτη καθ αυτη "δεν εχουν σχέση" όπως λες.
Δεν είπα ότι με ενδιαφέρει. Είπα ότι αν υπάρχει το γαμάτο εξώφυλλο, λογότυπο κτλ θα γουστάρω. Γιατί να μην μου αρέσει; Όταν βλέπεις ένα ωραίο λουλούδι στην βιτρίνα ενός ανθοπωλείου δεν σου αρέσει; Πρέπει να μπεις μέσα ντε και καλά να το μυρίσεις; Άμα δεις μια ωραία γυναίκα στον δρόμο δεν το ευχαριστιέσαι; Πρέπει ντε και καλά να σου κάτσει; Θα αντλήσω οπτική ευχαρίστηση. Δεν έχει σχέση με την μουσική.
Μα δε μιλάμε ΜΟΝΟ για τη μουσική. Μιλάμε για μια συνολική οπτικοακουστικοοσφρητική εμπειρία.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 09:28
rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 01:12 Έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι με αποσπούν και χάνω πράγματα από την μουσική.
Ακριβώς το αντιθετο συμβαινει εδω. 11 στις 10 φορες, οταν καθομαι να ακουσω κατι διαβαζοντας στιχους προσεχω ακομα περισσοτερα πραγματα στη μουσικη που αλλίως θα μου διέφευγαν. Πιθανολογω πως εχει να κανει αφενος με τον ενισχυμενο βαθμο "συγκεντρωσης" στην ακροαση, οσο και με την καλυτερη εικονα της "δομης" του κομματιου, μιας και το layout του κειμενου σε "οδηγει" τροπο τινα. Προφανως δεν μιλάω για 3λεπτα ποπ κομμάτια
Συγκεντρωμένη 100% ακρόαση μουσικής κάνοντας κάτι άλλο δεν υφίσταται. Αν θες να κάνεις συγκεντρωμένη ακρόαση σταματάς οτιδήποτε άλλο, ιδανικά κλείνεις φώτα, κλείνεις μάτια και επικεντρώνεσαι σε αυτό που ακούς. Όσο ικανός κι αν είσαι στο multitasking είναι θέμα εγκεφαλικό, η ανάγνωση των στίχων σε αποσπά έστω και σε ένα ποσοστό. Σου δίνω όμως το εξής: Στο metal λόγω έντασης μουσικής και μίξης των φωνητικών πιο χαμηλά απ' ότι σε άλλα είδη, αλλά λόγω και της ερμηνείας, με τσιρίδες, γρέζια κτλ, λαμβάνοντας υπόψιν επίσης ότι εμείς δεν είμαστε αγγλόφωνοι και δεν τα πιάνουμε όλα 100%, είναι πολλές φορές απαραίτητο να ανατρέξουμε σε τυπωμένους στίχους για να καταλάβουμε τι ειπώθηκε και να καταλάβουμε γιατί χρωματίζει με συγκεκριμένο τρόπο η φωνή στο χ σημείο κτλ. Αλλά οι στίχοι (όχι η γραμματοσειρά τους και το layout τους) δεν είναι θέμα artwork. Θα μπορούσες να τους έχεις σε μπανάλ γραμματοσειρά, μαύρα γράμματα σε άσπρο φόντο όπως ήταν στο πρώτα cd και να κάνεις την δουλειά σου. Άρα είναι άλλο ζήτημα εντελώς, για το οποίο ίσως ανοίξω ξεχωριστό topic.

Επίσης ποιος μιλάει για 3λεπτα pop κομμάτια; Είναι κάποιο αστειάκι για να με υποτιμήσεις;
theBox έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 09:28 Ειπα και πριν και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το διαβασες γιατι θα ανατιναζόταν το κεφάλι σου, οτι εχω δωσει δευτερη (και τριτη) ευκαιρια σε δισκους που δεν μου αρεσουν και ΤΟΣΟ πολυ (ειναι ας πουμε 7αρια). Ισως μαλιστα υποσυνειδητα να αξιολογουσα ενα 7αρι με 8 μονο και μονο για το πως με προδιαθέτει το εξωφυλο του. Αυτο λειτουργει και αντιστροφα...το τελευταιο Slough Feg με χαλασε τοσο πολυ το μη-εξωφυλλο που δεν ασχοληθηκα τοσο μαζι του οσο θα εκανα συνηθως (ακραιο παραδειγμα που δεν συμβαινει συχνα, αυτο στο δίνω)

Ειναι κατι απο αυτα που κανω ΛΑΘΟΣ (λολ)? Μπά, απλα ως διαφορετικοι άνθρωποι, βιωνουμε με διαφορετικο τρόπο το κοινο μας hobby. Αλοιμονο αν υπήρχε τυπολογιο για το πως θα επρεπε να απολαμβάνει ο καθένας τη φαση.
Ευχαριστώ για αυτό που γράφεις. Μόλις απέδειξες:
Α) Ότι υποβάλλεις τον εαυτό σου αξιολογώντας δίσκους παραπάνω από όσο αξίζουν λόγω εξωφύλλου
Β) Ότι χαντακώνεις δίσκους που μπορεί να άξιζαν

Δικαίωμά σου εννοείται, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι απλά αποδεικνύεις τα επιχειρήματά μου (το παραδέχεσαι κιόλας).

Επίσης δεν μπορώ να μην επισημάνω ότι όταν σας έφερα σαν παράδειγμα ''μη εξώφυλλα'' όπως Back in black, Black album κτλ μου τα ψιλοβγάλατε καλλιτεχνικό statement, αλλά το Slough Feg είναι απλά ''μη εξώφυλλο'' (btw αξιόλογο μου φάνηκε, αλλά δεν το άκουσα ακόμα ολόκληρο). Δεν υπάρχει δηλαδή ενιαία γραμμή σε αυτό, πάει αναλόγως την συμπάθεια του καθενός σας στον εκάστοτε δίσκο/καλλιτέχνη, ενώ στην ουσία πρόκειται για ίδιου τύπου εξώφυλλα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από rbrigade »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 19:59 Μα δε μιλάμε ΜΟΝΟ για τη μουσική. Μιλάμε για μια συνολική οπτικοακουστικοοσφρητική εμπειρία.
οοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιι, μην το αλλάζετε τώρα, ειπώθηκε ότι ανεβαίνει η μουσική με όχημα το artwork.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

[mention]rbrigade[/mention] Κανενα αστειακι για να σε υποτιμήσω, ανεφερα το 3λεπτο ποπ γιατι πριν λεω οτι με τους στιχους καταλαβαινω τι δομη του κομματιου καλυτερα. Και επρεπε να καταστησω σαφες οτι συνηθως μιλάμε για μεταλ κομμάτια που λιγο πολυ εχουν πιο ανορθοδοξες και "απαιτητικες" δομες απο το μεσο 3λεπτο verse/chorus/bridge/chorus στησιμο.

Συμφωνω φυσικα οτι τονθεμα της αναγνωσης των στιχων δεν εχει να κανει με αυτο που συζηταμε, αλλά μιας και αναφέρθηκε ειπα να καταθεσω τη δικη μου εμπειρία πανω στο θεμα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 20:11
Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 19:59 Μα δε μιλάμε ΜΟΝΟ για τη μουσική. Μιλάμε για μια συνολική οπτικοακουστικοοσφρητική εμπειρία.
οοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιι, μην το αλλάζετε τώρα, ειπώθηκε ότι ανεβαίνει η μουσική με όχημα το artwork.
ανεβαίνει η μουσική με όχημα το artwork = οπτικοακουστική εμπειρία
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Εξώφυλλα δίσκων: Καλλιτεχνική ουσία ή μάρκετινγκ;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 20:11
Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 11 Μαρ 2020, 19:59 Μα δε μιλάμε ΜΟΝΟ για τη μουσική. Μιλάμε για μια συνολική οπτικοακουστικοοσφρητική εμπειρία.
οοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιι, μην το αλλάζετε τώρα, ειπώθηκε ότι ανεβαίνει η μουσική με όχημα το artwork.
Ανεβαινει η συνολικη εμπειρια. Δεν μιλησα ποτε για μουσικη αυτη καθ αυτη και ΜΟΝΟ, παντα (ή σχεδον παντα αν μου ξεφυγε εκ παραδρομης) κανω λογο για συνολικη εμπειρια/βιωμα. Υπηρξα θεωρω, αρκετα προσεκτικος στη διατυπωση μου σε αυτο το θεμα.

Για τα εικονικα μη-εξωφυλλα του παρελθοντος, εγω δεν πηρα θεση παντως, αλλοι τοποθετηθηκαν και δεν συμφωνω απαραιτητα μαζι τους, δεν υπάρχουν δυο στρατοπεδα οπως δεν υπαρχει ασπρο μαυρο στο θεμα.

Για το άλλο που "παραδέχομαι" μιλησα για slight boost του ενος βαθμου και για προσπαθεια μου να δωσω μια ευκαιρια ακομα. Δεν μιλησα με άπολυτο τροπο εξύψωσης-καταβαράθρωσης. Ενας δισκος του 7 δεν ειναι μαπα και ξαφνηκα στο 8 γινεται δισκαρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”