Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 16:23 To άλλο με την Georgina πάλι; Νομίζω είχε παίξει και εξώφυλλο Hammer στα 90's, έχω μια έντονη ανάμνηση αβυσσαλέας βυζοχαράδρας, έψαξα αλλά δεν το βρίσκω, ας βοηθήσουν οι παλιότεροι που έχουν και το σχετικό αρχείο
Για τον [mention]rbrigade[/mention] ρε γαμώτο. Μη του μείνει και το απωθημένο. ;)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε ρε τι σου είναι το εφηβικό μυαλό, θα πεθάνω και θα την θυμάμαι αυτήν την βυζούμπα. Hediggan δεν το πρόλαβες αυτό το εξώφυλλο;
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Blackwinged έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 15:24 Μου το έκανε δώρο φίλος εκείνη τη χρονιά στη γιορτή μου. Όντως ανούσιο best of. Έχοντας όλα τα maiden συν το Best of το original, ανάθεμα εάν έπαιξε και εμένα πάνω από 10-15 φορές... απλά τιμής ένεκεν και ψυχαναγκασμού το άκουσα τόσο..Δεν θυμάμαι εάν είχα πάρει λίγο νωρίτερα ή αργότερα αυτό.. μιλάμε για Π Ο Λ Υ αιματηρές στιγμές οικονομίας.. παιδάκι ήμουν άλλωστε...
To Eddie's Archive, έχεις αυτό με τη μπλε ή την κόκκινη επένδυση;
rbrigade έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 16:23 Με μπέρδεψες, από την μία θες τα πάντα που κυκλοφορούν οι Maiden και από την άλλη κράζεις τον φίλο που σου πήρε το cd; :S

To άλλο με την Georgina πάλι; Νομίζω είχε παίξει και εξώφυλλο Hammer στα 90's, έχω μια έντονη ανάμνηση αβυσσαλέας βυζοχαράδρας, έψαξα αλλά δεν το βρίσκω, ας βοηθήσουν οι παλιότεροι που έχουν και το σχετικό αρχείο
Το σχόλιο περί συλλογής των πάντων είναι (κάτι που συνηθίζω) αυτοσαρκαστικό (ειδικά με τους Maiden έχει καεί πολύς κόσμος). Ναι μεν υπάρχει ψύχωση να συλλεχθούν τα πάντα που φέρουν το Μaiden logo και τη φάτσα του Eddie, από την άλλη αναγνωρίζω ότι κυκλοφόρησαν μπόλικο ανούσιο πράγμα εκμεταλευόμενοι αυτή την υστερία.
rbrigade έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 19:29 Ε ρε τι σου είναι το εφηβικό μυαλό, θα πεθάνω και θα την θυμάμαι αυτήν την βυζούμπα. Hediggan δεν το πρόλαβες αυτό το εξώφυλλο;
Δεν το θυμάμαι αυτό το εξώφυλλο, όντως τέτοιες βυζούμπες (και το πολλά υποσχόμενο βλέμμα) θα είχαν γίνει registered στη μνήμη (και υλικό για περαιτέρω δραστηρίοτητες).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Πωωωω...το θυμαμαι το εξωφυλλο σαν να μην περασε μια μερα!

Η Biddle παντως ποτε δεν μου άρεσε (ουτε εδω), πολυ νταρντάνα για τα γουστα μου. :toothy:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

theBox έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:38 Πωωωω...το θυμαμαι το εξωφυλλο σαν να μην περασε μια μερα!

Η Biddle παντως ποτε δεν μου άρεσε (ουτε εδω), πολυ νταρντάνα για τα γουστα μου. :toothy:
Νταρντάνα ξενταρντάνα, τον καταλαβαίνω απόλυτα τον [mention]rbrigade[/mention]. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Θυμάμαι τον παίζαμε με το εξώφυλλο αφισούλα του Triumph of Steel (και κάποιοι μάλιστα πριν την ξεδιπλώσουν).
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Heddigan έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:57 Νταρντάνα ξενταρντάνα, τον καταλαβαίνω απόλυτα τον rbrigade. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλές επιλογές.
Έτσι. Αν δεν μπαζώσεις, δε χτίζεις :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Starman »

Ρε κουφάλες στα 90s ακούγατε καθόλου μουσική ή ήσασταν μέρα νύχτα “απασχολημένοι”; Και πάνω στο Triumph Of Steel βρήκατε να χτίσετε; :mad:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:38 Πωωωω...το θυμαμαι το εξωφυλλο σαν να μην περασε μια μερα!

Η Biddle παντως ποτε δεν μου άρεσε (ουτε εδω), πολυ νταρντάνα για τα γουστα μου. :toothy:
Η επική βυζούμπα μπορεί να χαράχτηκε στην μνήμη, αλλά έμπνευση για εξωμουσικές δραστηριότητες έδιναν τότε αβέρτα τα περιοδικά τύπου Playboy, Maxim, Penthouse κτλ. Δεν περιμέναμε ένα εξώφυλλο τον χρόνο στο Hammer που θα είχε γυναίκα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Heddigan έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:57
theBox έγραψε: Τετ 18 Μαρ 2020, 20:38 Πωωωω...το θυμαμαι το εξωφυλλο σαν να μην περασε μια μερα!

Η Biddle παντως ποτε δεν μου άρεσε (ουτε εδω), πολυ νταρντάνα για τα γουστα μου. :toothy:
Νταρντάνα ξενταρντάνα, τον καταλαβαίνω απόλυτα τον @rbrigade. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Θυμάμαι τον παίζαμε με το εξώφυλλο αφισούλα του Triumph of Steel (και κάποιοι μάλιστα πριν την ξεδιπλώσουν).
Δύναμη του sideboop
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]Heddigan[/mention] Αυτό με την κόκκινη. Νομίζω είναι η δεύτερη έκδοση.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Blackwinged έγραψε: Πέμ 19 Μαρ 2020, 01:41 @Heddigan Αυτό με την κόκκινη. Νομίζω είναι η δεύτερη έκδοση.
Εγώ ο βλάκας, ένα βράδυ λιώμα, το έκανα δώρο σε ένα φίλο και το χω σκυλομετανιώσει!
:fpalm:
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Blackwinged »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 19 Μαρ 2020, 17:30
Blackwinged έγραψε: Πέμ 19 Μαρ 2020, 01:41 @Heddigan Αυτό με την κόκκινη. Νομίζω είναι η δεύτερη έκδοση.
Εγώ ο βλάκας, ένα βράδυ λιώμα, το έκανα δώρο σε ένα φίλο και το χω σκυλομετανιώσει!
:fpalm:
Προσωπικά θα έβρισκα τρόπο να το πάρω πίσω.. Περίμενα κυριολεκτικά μήνες να το πάρω.. θυμάμαι σαν τώρα πόσο με είχε ταλανίσει για πολλούς λόγους ιδιοκτήτης τοπικού δισκάδικου, αλλά τότε δεν ήξερα γιατί. Μετά το έλιωσα στις ακροάσεις, μεγάλωσα κατάλαβα γιατί με παίδευε μέχρι να το φέρει (μέχρι και από Χιλή μου είχε πει πως τελικά το φέρνει, ξαναλέω παιδάκι ήμουν το έχαψα...) εν τω μεταξύ το έλιωνα και εν τέλει δεν του κράτησα κακία.. Παίζει ρόλο επίσης πως από την αρχική τιμή που μου είχε πει και στην πορεία την ανέβαζε, μου έκανε γενναία έκπτωση... μάλλον μου το έδωσε στη σωστή τιμή συν κάτι παραπάνω.. Φαντάσου πως βγήκε το 2002 και μου το έφερε/έδωσε τέλη του 2003... μπιγκ στόρυ... :fap: :fap:
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Arrayan Path - Dawn of Aquarius (2017)

Εικόνα

Τους Arrayan Path άργησα να τους πάρω χαμπάρι. Παρά την ικανοποιητική προβολή που είχαν από τα μεταλλικά μέσα ενημέρωσης, έδωσα τη δέουσα σημασία όταν ο Τσάμης πήρε τον Λεπτό στους Warlord για να γίνει ο νέος (τέταρτος? κρατάει κανείς το μέτρημα?) Damien King. Οπότε είμαι στη φάση "θα αγοράσω πρώτο άλμπουμ από μπάντα που δεν γνωρίζω πολλά", κι είχαν ήδη κυκλοφορήσει 7 full length. Σε αύτη την περίπτωση υπάρχουν οι εξής επιλογές:

i. Διαβάζεις review από περιοδικά κι ιστοσελίδες του χώρου, με τον κίνδυνο να πέσεις σε "πληρωμένο" reviewer και να καταλήξεις fan των Avenged Sevefold (get your own fucking logo ρε!)

ii. Μπαίνεις σε forum να πάρεις σφυγμομέτρηση του metal κοινού. Είναι η καλύτερη προσέγγιση ειδικά σε δυνατά web magazines/forum όπως το forgotten scrolls (τυχαίο παράδειγμα). Αλλά ακόμη και σε αύτη τη δοκιμασμένη οδό μπορεί να πέσει μαλλιοτράβηγμα και να μη βγει άκρη (π.χ. θέμα Warlord vs Lordian Guard -- με την απάντηση να είναι προφανή).

iii. Ρωτάς τους φίλους σου. Αυτό στην περίπτωσή μου δεν παίζει, γιατί στις πιο παλιές εποχές (προ youtube) τα λαμόγια (οι φίλοι μου), μου προτείναν να αγοράζω άλμπουμ που δεν είχαν οι ίδιοι για να τους γράφω ύστερα τσάμπα κόπια.

iv. Διαλέγεις κάπως στα τυφλά με κάποιο random κριτήριο όπως εξώφυλλο, τίτλο, track list, τιμή.

Στην περίπτωση του Dawn of Aquarius, πήγα με βάση το (iv) και το διάλεξα γιατί είμαι Υδροχόος στο ζωδιακό κύκλο (μία πληροφορία τόσο άχρηστη που θα πλήρωνα όσο όσο να την κάνω erase από τη μνήμη μου). Και μπορώ να πω πως έκανα τη σωστή επιλογή γιατί το άλμπουμ είναι μεγαλειώδης ωδή στο Power Metal.

Ας ξεκινήσω από τα βασικά, ο Λεπτός δεν είναι απλά τεράστια φωνάρα, είναι χαμαιλέοντας. Ότι φωνητικές ανάγκες έχει ένα κομμάτι, ψηλά, χαμηλά, μπάσα, πρίμα, μέχρι κι αμανέδες ρίχνει σε κάποια σημεία. Κι έχουν γράψει δεκατρείς δαιδαλώδεις κομματάρες με τον πήχη τόσο ψηλά που δεν το πηδάει ούτε ο Σοτομαγιόρ. Υπάρχει πολύ πληροφορία στη μουσική τους, δεν είναι απλά τα πράγματα, αλλά το Power metal μου έτσι το θέλω. Μπαμπάτσικο με από όλα μέσα. Κιθάρες, ριφάρες, μελωδίες, ρυθμούς που να με ταξιδεύουν, έχει πέσει μπόλικη δουλειά από ολόκληρη τη μπάντα κι αυτό βγαίνει προς τα έξω. Μόνο η τριπλέτα She Who is Primordial Wisdom, Dawn of Aquarius, Cremation Grounds γεννάει άνετα καινούργια φουρνιά powerάδων.

Στιχουργικά ασχολούνται με την Kali Ma (φαντάζομαι η χταποδογκόμενα στο εξώφυλλο), μία ινδουιστική θεότητα, καταστροφέας της υποκρισίας και των false gods, όνομα που στοίχειωσε τα παιδικά χρόνια της γενιάς μου στο Indiana Jones and the Temple of Doom (εκεί που ο Ινδός ιερέας έβγαζε τις καρδιές με τις χερούκλες του).

Το Dawn of Aquarius με έβαλε στο Arrayan μονοπάτι, κι έχουμε πολύ δρόμο ακόμη.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Γνώμη μου, πάρτα χρονολογικά. Η μπάντα είχε βγάλει τα καλύτερα της μέχρι και το 2010. Επίσης άκου και τα ντέμο τους, παρότι ο ήχος είναι ψιλοχύμα αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Εχω ήδη πάρει το Archegonoi και θα συνεχίσω στους πρώτους δίσκους τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”