Μυστηριακό Ατσάλι

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τετ 07 Μαρ 2018, 19:01
Εγώ για τούτο έχω ανάμεικτα συναισθήματα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε αθεόφοβε, κράζεις Iron Griffin που στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον ακούγονται και βάζεις Lester Maddox????? Μυστηριακό ατσάλι είπες, όχι μπάζα...

Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από white_knight »

Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από white_knight »

Ενα ενα τα θυμαμαι..

Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από Lilith »

Ακόμα ένα που θυμήθηκα..

From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Τετ 07 Μαρ 2018, 23:03 Ρε αθεόφοβε, κράζεις Iron Griffin που στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον ακούγονται και βάζεις Lester Maddox????? Μυστηριακό ατσάλι είπες, όχι μπάζα...

ότι μπαίνει κάτω από την ταμπέλα Μυστηριακό Ατσάλι δεν σημαίνει πως είναι έπος κιόλας!
είναι σα να λέμε power metal. μας αρέσει ότι είναι power metal? όχι!
το Lester Maddox στην προκειμένη έχει μία ταυτότητα, έχει κάτι. το iron griffin είναι ενά επιτηδευμένο κουλό πατσαβούρι από τη χωματερη του ευρωπαικού μέταλ τη Φινλανδία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν ξέρω πως ακριβώς την ανιχνεύεις την επιτήδευση, το λίγο που άκουσα δεν μου φάνηκε επιτηδευμένο. Από την άλλη το Lester Maddox είναι ένα ανεπιτήδευτό πατσαβούρι, οκ, το δέχομαι
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Sage Meridien φυσικά και μπαίνει όπως και Dark Quarterer και Illegal Bodies
Thunder Rider και Phaethon δεν ξέρω αν θα τα έβαζα, είναι όρια. το δεύτερο ειδικά είναι κλασσικό Ατσάλι απλά δεν πατάει πολύ προς το μυστηριακό
Deep Switch σίγουρα πολύ πιό κοντά. Λίγο πιό πίσω το Blood. και τα δύο όμως θα έμπαιναν με άνεση στο Μέταλ του Νεκροταφείου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 19:24 Δεν ξέρω πως ακριβώς την ανιχνεύεις την επιτήδευση, το λίγο που άκουσα δεν μου φάνηκε επιτηδευμένο. Από την άλλη το Lester Maddox είναι ένα ανεπιτήδευτό πατσαβούρι, οκ, το δέχομαι
μπάντα του 2018 να παίζει σαν να είναι κασσέτα του 1981 με τον ίδιο ήχο και την ίδια κουλαμάρα δεν είναι επιτηδευμένο???
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 19:25
rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 19:24 Δεν ξέρω πως ακριβώς την ανιχνεύεις την επιτήδευση, το λίγο που άκουσα δεν μου φάνηκε επιτηδευμένο. Από την άλλη το Lester Maddox είναι ένα ανεπιτήδευτό πατσαβούρι, οκ, το δέχομαι
μπάντα του 2018 να παίζει σαν να είναι κασσέτα του 1981 με τον ίδιο ήχο και την ίδια κουλαμάρα δεν είναι επιτηδευμένο???
Το ελεγα εγώ λουσιφερστιλ μου αλλά δεν με διαβάζει ο ρκμπριγκειντ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε τότε όλοι αυτοί οι Enforcer, Black Trip, Horisont, Hypnos κτλ είναι για τον καιάδα, να ακούμε μόνο παντερομπάντες
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 19:25
rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Μαρ 2018, 19:24 Δεν ξέρω πως ακριβώς την ανιχνεύεις την επιτήδευση, το λίγο που άκουσα δεν μου φάνηκε επιτηδευμένο. Από την άλλη το Lester Maddox είναι ένα ανεπιτήδευτό πατσαβούρι, οκ, το δέχομαι
μπάντα του 2018 να παίζει σαν να είναι κασσέτα του 1981 με τον ίδιο ήχο και την ίδια κουλαμάρα δεν είναι επιτηδευμένο???
Ακριβως αυτο το κάνει γαμάτο!!! :D :D :D Σοβαρά τωρα, ποτε δεν κατάλαβα το προβλημα με την επιτήδευση. Αλλωστε είναι εξω-μουσικος παράγοντας και δεν έχει να κάνει με αυτο που βγαίνει απο τα ηχεία κατα απόλυτη τιμη. Δηλαδη αν δεν ξέραμε τι είναι, και μας το πασάρανε σαν καναδικό του 83 πχ θα μας χάλαγε?

Άλλωστε η επιτήδευση (και η γραφικότητα) ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ είναι από τα κυριότερα χαρακτηριστικά του μεταλ, αλλιώς (το έχω ξαναγράψει αυτό) ακούγαμε και πανκ ή grunge.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από CountRaven »

ότι μπαίνει κάτω από την ταμπέλα Μυστηριακό Ατσάλι δεν σημαίνει πως είναι έπος κιόλας!
είναι σα να λέμε power metal. μας αρέσει ότι είναι power metal? όχι!
Εγώ λέω να αφήσουμε όλες αυτές τις κλισέ ταμπέλες του Χάμερ -πχ. Power Metal- και από εδώ και πέρα να κατηγοριοποιούμε με όρους όπως Μυστηριακό Ατσάλι, Μέταλ του Νεκροταφείου, αλλά και με είδη γίδας. :P
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Μυστηριακό Ατσάλι

Δημοσίευση από CountRaven »



Όσοι τους είχατε δει live στο πρώτο live των Doomsword ή όσοι έχετε στα χέρια σας το υλικό του άλμπουμ που δεν βγήκε ποτέ, έχετε μια ιδέα για τι πράγμα μιλάω. Δεν υπάρχει κάτι πέρα από αυτό online τους αναφέρω έτσι και ως tribute. Είχαν πολλές Warlord επιρροές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”