Καραντινο-live

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Καραντινο-live

Δημοσίευση από rbrigade »



Αφού οι μπάντες ακύρωσαν συναυλίες, φεστιβάλ και περιοδείες κάπως πρέπει να βγάλουν το μεροκάματό τους. Οπότε προέκυψε το νέο φρούτο των ''live'' από απόσταση τα οποία βλέπει ο θεατής μέσω streaming με κάποιο αντίτιμο.
Πως την βλέπετε την φάση; Κίνηση απελπισίας, άρμεγμα οπαδών, λύση ανάγκης;
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από castledemon »

Από την μία γίνονται προσπάθειες από όλους να προσαρμοστούμε στα νέα αυτά δεδομένα.
Από την άλλη μια τέτοια κίνηση θα έπρεπε να γίνεται δωρεάν και μόνο. Δε θα πλήρωνα ποτέ για live streaming. Προσωπικά πιστεύω ότι αν γινόντουσαν δωρεάν αυτά θα είχαν μακροπρόθεσμα καλύτερο αντίκτυπο για τις μπάντες. Δεν ξέρω αν είναι προσπαθεια απόγνωσης ή ευκαιρία για άρμεγμα, αλλά από μένα είναι ΟΧΙ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Καραντινο-live

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οι μπάντες έχουν φάει μεγάλη ήττα με όλη αυτή την ιστορία, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω που το υλοποιούν αλλά εγώ δεν θα πλήρωνα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Τρί 31 Μαρ 2020, 18:34 Από την μία γίνονται προσπάθειες από όλους να προσαρμοστούμε στα νέα αυτά δεδομένα.
Από την άλλη μια τέτοια κίνηση θα έπρεπε να γίνεται δωρεάν και μόνο. Δε θα πλήρωνα ποτέ για live streaming. Προσωπικά πιστεύω ότι αν γινόντουσαν δωρεάν αυτά θα είχαν μακροπρόθεσμα καλύτερο αντίκτυπο για τις μπάντες. Δεν ξέρω αν είναι προσπαθεια απόγνωσης ή ευκαιρία για άρμεγμα, αλλά από μένα είναι ΟΧΙ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Καραντινο-live

Δημοσίευση από CountRaven »



Κάποιοι το πάνε και ένα λέβελ παραπάνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από castledemon »

CountRaven έγραψε:

Κάποιοι το πάνε και ένα λέβελ παραπάνω.
Δωρεάν. Όπως πρέπει. Νομίζω και οι Metallica κάνουν κάτι αντίστοιχο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Καραντινο-live

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Απο τη στιγμή που κάποιος πληρώνει κάθε μήνα (Netflix πχ) για να έχει 100 κιλά ταινίες και σειρές που δε θα δει ποτε, δεν το βρίσκω παράλογο να πληρώσει για να δει ένα λάιβ εφοσον το αντίτιμο είναι σε νορμαλ πλαισια. Το αν είναι αρπαχτή ή όχι εξαρτάται απο την όλη παραγωγή. Πχ αν έχει ένα συνεργείο από πίσω με σκηνοθέτη, πολλαπλές κάμερες, light show κλπ. τότε δικαιολογείται μεχρι ενος σημείου γιατί πρόκειται για μια ζωντανή εκπομπή (που μαλλον θα είναι one-off) + το musicianship. Αν από την άλλη γεμίσουμε bedroom warriors θα χαθει η μπάλα.

Οι Relapse+DEATH απλα δίνουν bootleg live for free αποτι καταλαβα

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από castledemon »

Bedroom warriors χαχα
Κλαίω με τον όρο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Καραντινο-live

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Συγνώμη, αλλά αυτό είναι καραντινολάϊβ!!!



:metalhead: :P
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Χαχαχαχα ήθελα να απαντήσω κάτι αντίστοιχο αλλά θεώρησα πως θα ήταν underground knowledge [emoji39][emoji39]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Καραντινο-live

Δημοσίευση από theBox »

Εξαρταται την τιμη. Προιον πουλανε, αν η μπαντα με ενδιεφερε και ηξερα με καποιον τροπο οτι ο ηχος θα ειναι καλος, ενα δεκαρικο μπορει κ να το εδινα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Καραντινο-live

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Τρί 31 Μαρ 2020, 19:46
CountRaven έγραψε:

Κάποιοι το πάνε και ένα λέβελ παραπάνω.
Δωρεάν. Όπως πρέπει. Νομίζω και οι Metallica κάνουν κάτι αντίστοιχο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Α ΟΚ δεν είδα ότι είναι free.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Καραντινο-live

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τρί 31 Μαρ 2020, 22:16 Εξαρταται την τιμη. Προιον πουλανε, αν η μπαντα με ενδιεφερε και ηξερα με καποιον τροπο οτι ο ηχος θα ειναι καλος, ενα δεκαρικο μπορει κ να το εδινα.
Οι Eclipse αναφέρουν ''multiple HD cameras and grade A sound, produced on the fly'' με τιμή 8 ευρώ. Προσωπικά πάνω από 5 δεν θα έδινα και αυτό πάλι μόνο αν μπορούσα να το δω στην τηλεόραση έχοντας συνδέσει σωστό σύστημα (ενισχυτή, καλά ηχεία κτλ). Στην παρούσα φάση, που θα το έβλεπα στο pc με ακουστικά της πλάκας, δεν θα με έψηνε καθόλου. Και γενικά η όλη φάση να μην υπάρχει κοινό είναι πολύ ξενερωτική. Έστω και 30-40 νοματαίοι να μπορούσαν να είναι εκεί για να γίνεται λίγο τζέρτζελο θα ήταν τελείως διαφορετικό. Όπως π.χ. στις εκπομπές του Παπαδόπουλου που είναι σε μια ταβέρνα μέσα και είναι περίπου τόσοι και κάνουν τον χαβαλέ τους, άλλη αίσθηση.

Τις προάλλες χάζεψα λίγο τον Mike Flyntz των Riot με μια τύπισσα που παίζανε ακουστικές διασκευές από country/rock, πιο χύμα φάση, τύπου home studio, είχε την πλάκα του, αλλά δεν ξέρω αν θα πλήρωνα να το δω. Ας ελπίσουμε να σταματήσει σε κάναν μήνα η φάση της καραντίνας γιατί μπαίνουν πολλές ιδέες... Βλέπω στο τέλος τους μουσικούς να αράζουν στην πόλη τους και να μας πουλάνε live από τον καναπέ...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Καραντινο-live

Δημοσίευση από Starman »

Δεν νομίζω ότι προσφέρουν τέτοιες κινήσεις κάτι ούτε στις μπάντες ούτε στο κοινό. Άλλωστε μιλάμε ουσιαστικά για καλοπαιγμένες πρόβες μέσα σε ένα στούντιο παρουσία καμερών (σταθερών φαντάζομαι, χωρίς συνεργείο από πίσω μέρες που είναι) που δεν ξέρουμε αν θα είναι και real time. Ουσιαστικότερο και αποδοτικότερο θα μου φαινόταν αν η μεταλλική κοινότητα σε συνεργασία με το yt έφτιαχναν ένα κανάλι για τέτοιες στούντιο εμφανίσεις, βάζοντας ένα μικρό αντίτιμο για κάθε live (1 – 3 ευρώ), όπου τα έσοδα θα πήγαιναν σε συγκεκριμένο σκοπό που θα έχει να κάνει με την κατάσταση. Εκεί θα στήριζα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Καραντινο-live

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ θεωρώ ότι τα πληρωμένα live μέσω δικτύου είναι για να βγει το σούπερ-μάρκετ του σαββατοκύριακου. Αν μη τι άλλο ας προωθήσουν το digital store και να στέλνουν merch όπου μπορούνε, όλοι περνάμε δύσκολα σε αυτή την περίοδο και όπως φαίνεται η οικονομία σταδιακά συρρικνώνεται (μέχρι πότε;).
rbrigade έγραψε: Τρί 31 Μαρ 2020, 23:08
Τις προάλλες χάζεψα λίγο τον Mike Flyntz των Riot με μια τύπισσα που παίζανε ακουστικές διασκευές από country/rock, πιο χύμα φάση, τύπου home studio, είχε την πλάκα του, αλλά δεν ξέρω αν θα πλήρωνα να το δω. Ας ελπίσουμε να σταματήσει σε κάναν μήνα η φάση της καραντίνας γιατί μπαίνουν πολλές ιδέες... Βλέπω στο τέλος τους μουσικούς να αράζουν στην πόλη τους και να μας πουλάνε live από τον καναπέ...
άσχετο αλλά η τύπισσα τι έλεγε σε σχέση με τις groupies του Jack Starr;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”