Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Ravenborn »

Είναι η πρώτη μπάντα που βρήκα στο Spotify κι έκτοτε δεν έχουν φύγει από τη βιβλιοθήκη μου - βέβαια το Spotify έχει τα expanded editions των τριών αγαπημένων μου δίσκων και δεν με πολυελκύει η φάση ( μου αρκούν οι απλές εκδόσεις αρκεί στο Crystal Logic LP να υπάρχει και το Flaming Metal Systems ) .
Μιλάω για τα Crystal Logic , Open The Gates , The Deluge LPs ( με κορυφαίο κατ'εμέ το δεύτερο ) . Δεν θέλω τόσο να ακούσω προσωπικές απόψεις για το ποιος εκ των τριών είναι ο πιο ποιοτικός δίσκος αλλά για τη μπάντα ως σύνολο . Έτσι κι αλλιώς , οι Manilla Road και το epic power metal τους ήταν κάτι μοναδικό στην αμερικανική σκηνή . Δύσκολο να αντιγραφούν .
Δεν κοπιάρεται η κιθάρα του Mark Shelton εύκολα , ούτε το στυλ του Randy Foxe στα τύμπανα ( απ΄το Open The Gates LP κι έπειτα ) και φυσικά οι μπασογραμμές του Scott Park .
Για τι να πρωτομιλήσω ... solαρε στο τέλος του Dreams of Eschaton o Shelton και αναρωτήθηκα γιατί δεν είναι μέσα στις λίστες με τα καλύτερα solos των '' επίσημων '' magazines στο εξωτερικό . Πήρε φόρα ο Foxe στο Metalstrom που ανοίγει το Open The Gates LP και σε πάει τρένο ως το Witches Brew . Κι ο Park γιατί επισκιάζεται από τον Harris ( Iron Maiden ) ? Δεν έχει να ζηλέψει κάτι από αυτόν .
Ακούει απόψεις :)
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Zippo190 »

τι απόψεις, εκκλησία τους έχουμε φτιάξει εδώ μέσα! Αξεπέραστοι σε κάθε επίπεδο!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Ravenborn »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 11 Απρ 2020, 23:03 τι απόψεις, εκκλησία τους έχουμε φτιάξει εδώ μέσα! Αξεπέραστοι σε κάθε επίπεδο!
Χαχα , έχετε χιούμορ παίδες . Καλό να το ξέρω , πως τιμώνται τόσο πολύ γιατί το αξίζουν .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Όπως είπε κ ο Ζίπος, ανυπέρβλητοι κ ογκόλιθοι. Με την ευκαιρία του τόπικ ας ξαναθυμηθούμε το live στο KIT του 2017 που ανέβηκε ολοκληρο πρόσφατα:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Γνώρισα τη μπάντα με ανορθόδοξο τρόπο όταν σε ένα αρχαίο metal hammer είχε στείλει ένα γράμμα (αν θυμάμαι καλά) το Ελληνικό φαν κλάμπ της μπάντας με έδρα τη Θεσσαλονίκη! (ναι, υπήρχε τέτοιο πράγμα στα mid 90s!). Διαβάζοντας το γράμμα, αισθάνθηκα μία ισχυρή ανάγκη να μάθω περισσότερα για αυτό το γκρουπ και έστειλα γράμμα με τη σειρά μου στο φαν κλαμπ (είχαν δημοσιεύσει διεύθυνση επαφής) ζητώντας περισσότερες πληροφορίες. φυσικά δεν πήρα ποτέ κάποια απάντηση, ίσως επειδή φορούσα αθηναϊκές πινακίδες, δεν ξέρω. μου είχε κακοφανεί τρομερά τότε και είχα πεισμώσει. σύντομα εντόπισα άτομο που είχε το Crystal Logic το οποίο και μου έγραψε σε κασέτα. έπαθα ένα σοκ με το Necropolis, το Veils of Negative Existence και το Dreams of Eschaton. Ειδικά η κιθάρα μιλούσε πραγματικά στην ψυχή μου. στο τοπικό δισκάδικο της γειτονιάς μου επίσης σύντομα ανακάλυψα πως υπήρχε μία κόπια του Out of the Abyss σε cd αλλά δεν ήθελα τότε να πάρω cd (λολ) οπότε έβαλα λυτούς και δεμένους να μου βρουν ένα βινύλιο τους. και πολύ σύντομα βρέθηκε το Courts of Chaos για τρία χιλιάρικα. Όλα τα υπόλοιπα ακολούθησαν πολύ σύντομα ευτυχώς και η μπάντα πήρε τη θέση της πολύ κοντά στους Manowar και τους Virgin Steele, δίπλα στους Riot, Crimson Glory και Jag Panzer. Σε αυτό το ταξίδι ανακάλυψης είχα σύντροφο ένα συμμαθητή ο οποίος (καλή του ώρα, πρέπει να τα έχει παρατήσει κανένα εικοσάρι χρόνια τώρα) είχε γνώση υπολογιστών και τότε που το διαδίκτυο έκανε τα πρώτα του βήματα, κατάφερε να εντοπίσει τον Thrasher! Επικοινωνήσαμε μαζί του (ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιάζω) και του πήραμε κάτι σαν συνέντευξη ρωτώντας τον διάφορα πράγματα για το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της μπάντας. μας είπε πως δεν ήταν πλέον μέλος του γκρούπ αλλά είχε διατηρήσει επαφές με τον Shelton. μας είπε πως η μπάντα ήταν ενεργή (πρώτο σοκ) και πως ετοίμαζε νέο άλμπουμ (δεύτερο σοκ) με τα αδέρφια Patrick να τον βοηθούν σαν μέλη της μπάντας. μας είπε για τον Scooter και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε αλλά και για το Circus Maximus και το πως στην ουσία δεν ήταν ένα Manilla Road άλμπουμ αλλά ένας σόλο δίσκος του Shelton. και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα. μακάρι να την είχα κρατήσει κάπου ρε γμτ...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από giorgos »

Τους MR τους έμαθα από ένα αφιέρωμα που είχε κάνει ο Lord σε ένα Metal Hammer του1988 στο επικό μέταλ (με την ευκαιρία, ευχαριστώ τον Starman που είχε την ευγενή καλοσύνη να το σκανάρει και να μου το στείλει). Τα όσα είχα διαβάσει εκεί μου κίνησαν την περιέργεια και έτσι κάποια στιγμή αγόρασα το Mystification από το Rock City. Έπαθα σοκ, ακολούθησαν και τα υπόλοιπα μέχρι και το Circus Maximus. Με την υπόλοιπη δισκογραφία τους από Atlantis Rising και μετά, ομολογώ πως έχω ασχοληθεί. ελάχιστα. Πολύ μεγάλη μπάντα, από τις λίγες του επικού μεταλ που διαθέτουν σοβαρή θεματολογία και "διαβασμένους" στίχους. Και ο Shelton μεγάλη μορφή και ωραίος τύπος. Up the Hammers!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Spyros »

Τιτανομεγιστοι και πραγματικά μεγάλη τύχη ότι προλάβαμε να τους δούμε +/- 10 φορές πριν μας αφήσει ο πνευματικός πατέρας ♥️
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε συ Ravenborn, το ξερω οτι ειχες τις καλυτερες των προθεσεων, αλλα με την επιλογη του τιτλου του τοπικ, μου ερχεται στο νου το παρακατω τραγουδι και ξενερωνω... :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αυτό με το fan club που λέει ο Τραμπάκουλας κάτι μου θυμίζει, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν Θεσσαλονίκη. Είχα στείλει και εγώ γράμμα και μου είχαν πει ότι θα αντιγράψουν και μια βιντεοκασέτα με Manilla live (μυθικό, τότε) αλλά δεν έγινε ποτέ, ούτε έμαθα κάτι άλλο απο αυτούς ή επιπλέον απάντηση.

Στα υπόλοιπα, δεν έχω να προσθέσω πολλά, αλλά αν έγραφα τις 5 μπάντες της καρδιάς μου, οι Manilla είναι ξεκάθαρα μέσα σε αυτές. Τους έχω δει live τουλάχιστον σε 3 διαφορετικές χώρες, δεκάδες φορές, ακόμα κρατάω επαφή με τα μέλη και θεωρώ πως ο Mark ήταν πραγματικός φίλος και όχι απλός ένας "γνωστός που παίζει σε αγαπημένη μπάντα".

Όταν πέθανε, ήμουν διακοπές στο Πόρο και τραντάχτηκα. Από τότε, δεν έχω ξαναβάλει να ακούσω Manilla. Πονάει. Αλλά θα γίνει κάποια στιγμή.

Στο ΚΙΤ που έγινε η εμφάνιση-tribute αισθάνθηκα πολύ χαρούμενος όταν συνάντησα τη μάνα και τη κόρη του, σαν να βλέπω τους ανθρώπους ενός καλού φίλου που έχασα.
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Ravenborn »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 12 Απρ 2020, 20:28
Όταν πέθανε, ήμουν διακοπές στο Πόρο και τραντάχτηκα. Από τότε, δεν έχω ξαναβάλει να ακούσω Manilla. Πονάει. Αλλά θα γίνει κάποια στιγμή.
Εσύ είχες προσωπική επαφή και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να το καταλάβω σε αυτόν τον βαθμό . Πόσο μάλλον να απαντήσω επί της ουσίας , πολλώ δε μάλλον μέσα από ένα διαδικτυακό φόρουμ . Σίγουρα σε ζηλεύω και ίσως εξηγεί και το avatar σου εδώ ( νομίζω το logo των MR είναι αυτό ) .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια είναι η πρώτη μου επαφή με Manilla Road. Στις ραδιοφωνικές εκπομπές που άκουγα στα 90's έπαιζαν πολύ, ειδικά Necropolis και Divine victim. Είχα ένα cd νομίζω από το Metal Hammer με παλιό υλικό τους (επιβεβαιώστε ρε παιδιά, ψάχνω στο metal archives και βλέπω το Dreams of eschaton του Metal Invader αλλά νομίζω δεν είναι αυτό που λέω εγώ) και κάποια στιγμή πήρα από Happening το Out of the abyss βινύλιο 500 δραχμές νομίζοντας ότι είναι στο ίδιο στυλ με τα προηγούμενα (που δεν τα είχα, αλλά είχα ακούσει κομμάτια). Δεν θυμάμαι τι από τα δύο προηγήθηκε (cd περιοδικού ή Out of the abyss), πάντως τους έβαλα κάπως στον πάγο επειδή το Out of the abyss δεν μου άρεσε πλην 2-3 κομματιών και τα φωνητικά του Shelton ήταν απάλευτα (εποχή που ανακάλυπτα το ένα αηδόνι πίσω από το άλλο δεν μπορούσα να ασχοληθώ σοβαρά με Shelton). Στο μουσικό κομμάτι όμως πάντα μου άρεσαν και μάλιστα είχα μια μικρη αδυναμία στην πρώιμη περίοδο τους γιατί γούσταρα το hard rock-πρώιμο μέταλ ύφος τους και την αρκετά ξεχωριστή ριφολογία τους. Τους έχω δει τρεις φορές live (νομίζω και τις τρεις σε UTH) και τις δύο πρώτες βαρέθηκα την ζωή μου (έπαιξαν πολλά από τους δίσκους της επανασύνδεσης που δεν μου αρέσουν καθόλου, η μια φορά ήταν και υπό άθλιες συνθήκες φούρνου στο Αν, το μισό show ήμουν έξω. Αλλά την τρίτη φορά, τι liveάρα ήταν αυτή, guest o παλιός ντράμερ, φοβερό setlist τίγκα στα παλιά (και πολύ παλιά), απίστευτες σολάρες από Shelton. Δεν πρέπει να έχω πει ποτέ στην ζωή μου τόσα μαζεμένα καλά λόγια για MR όσα είπα εκείνο το βράδυ. Και κάναν μήνα μετά μαθαίνουμε ότι πέθανε. Κρίμα. Δεν τον είχα γνωρίσει, δεν ήταν η αγαπημένη μου μπάντα, αλλά είχα χαρεί τόσο εκείνη την εμφάνιση που το νέο με στεναχώρησε. Καλλιτέχνης, όχι απλά μουσικός, και με σημαντικό αποτύπωμα έστω κι αν δεν ήταν διάσημος, έστω κι αν δεν έκανε φράγκα (ακόμα δεν μπορώ να επεξεργαστώ ότι δεν είχε λεφτά η οικογένειά του να επαναπατρίσει το σώμα του και χρειάστηκε έρανος). Θα ήθελα να είναι ακόμα εδώ μαζί μας κι ας έβγαζε κι άλλους δίσκους που δεν θα μου άρεσαν, ήταν μορφή.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 12 Απρ 2020, 22:46 Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια είναι η πρώτη μου επαφή με Manilla Road. Στις ραδιοφωνικές εκπομπές που άκουγα στα 90's έπαιζαν πολύ, ειδικά Necropolis και Divine victim. Είχα ένα cd νομίζω από το Metal Hammer με παλιό υλικό τους (επιβεβαιώστε ρε παιδιά, ψάχνω στο metal archives και βλέπω το Dreams of eschaton του Metal Invader αλλά νομίζω δεν είναι αυτό που λέω εγώ)
Ναι φυσικα και υπηρχε! Μαυρο εξωφυλλο με κατι σαν συμβολο και κομματια απο crystal logic μεχρι Mystification. Τωρα για χρονολογια...δεν θυμαμαι. Τελη 90ς κλασσικα.

Υ.Γ. Ειχε προηγηθει και κατι μηνες(;) πριν, η συμμετοχη τους με 2 κομματια (το ενα ηταν το necropolis) αν θυμαμαι καλα σε μια επικη συλλογη του hammer απο black dragon records. Εγω εκει τους ακουσα πρωτα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Κυρ 12 Απρ 2020, 22:51 Μαυρο εξωφυλλο με κατι σαν συμβολο και κομματια απο crystal logic μεχρι Mystification
Μαύρο θυμάμαι και γω, αλλά νόμιζα ότι έχει πιο παλιά κομμάτια, για θυμηθείτε και οι υπόλοιποι, μήπως έπαιξε κιάλλο; Νομίζω ήταν μέσα 90's, περίπου εποχή που έβαλαν και το ντεμπούτο Heir Apparent (ίδια εταιρεία νομίζω)
Άβαταρ μέλους
Ravenborn
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ 06 Απρ 2020, 16:20
Τοποθεσία: Αθήνα

Manilla Road (US): Εις υγείαν της επικής φαντασίας

Δημοσίευση από Ravenborn »

To Metal Hammer είχε βγάλει μια συλλογή τέλη 90s , χωρίς την άδεια της μπάντας . Πείτε το bootleg - έτσι λέει η Wikipedia τουλάχιστον . Αυτό θα λες [mention]rbrigade[/mention] .
Εις υγείαν , εβίβα , γειά ... μάλωσα με το πρόσωπο - Άγνωστου θεούλη μπερμπάτη στα Μεσόγεια Αττικής , καθώς κατέβαζε σε επίσκεψή του την κανάτα με το κρασί .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”