Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Τετ 22 Απρ 2020, 16:09 Ζηλεύεις επειδή οι διάφοροι uploaders άφησαν ''άνεργους'' τους φανζινάδες;
Οι φανζινάδες γράφουν για την πάρτη τους, όποτε και αν. Οπότε θεωρώ πως είναι ψιλοάστοχο το «άνεργοι» γιατί για μένα δεν μπαίνει καν θεμα σύγκρισης. Με την ίδια λογική άνεργοι έχουν μείνει κ οι επαγγελματίες αρθρογραφοι.

Στο θέμα του καναλιού, αν και δεν συμφωνώ με την λογική «τα ανεβάζω όλα γιατί μου τα στέλνουν», μπορώ να καταλάβω πως απο τη στιγμή που κάποιος έχει όφελος από εσένα για να κάνει τη δουλειά του, makes sense να το εκμεταλλευτείς γιατί στη τελική το χρόνο σου τρως. Και ναι, δεν θεωρώ πως μια εταιρεία είναι το ίδιο με μια μπάντα μόνο κ μόνο επειδή δεν κάνει μεγάλο τζίρο.

Για τα νούμερα που έχει ο τύπος στο youtube, αν το κανάλι ήταν διαφορετικού περιεχομένου, παίζει να ζούσε απο τις χορηγίες κ μόνο για τις «πρεμιέρες» και τα πρόμος που ανεβάζει. Κάτι αντίστοιχο με την ταρίφα που έχουν τα έντυπα για χώρο διαφήμισης.

Προσωπικά σταμάτησα να παρακολουθώ τα uploads του όταν έπαψε να παίζει ο παράγοντας «προσωπικό γούστο» και έγινε μια κιμαδομηχανή για uploads. Ξεκίνησε σαν μια φάση που ανέβαζε στη ζούλα μπάντες που πραγματικά του άρεσαν, κ κατέληξε να πατάει forward σε emails με πρόμο. Έμαθα πολλές μπάντες πριν 2-3 χρόνια που ακούω μέχρι κ σήμερα, αλλά πλέον έχει μικρύνει ο κύκλος με αποτέλεσμα να παίρνω την ίδια πληροφορία από 4-5 πηγές που, ΟΚ, καταντάει λίγο κουραστικό.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Επίσης καταγγέλω κλιμπέη τίτλο που με προδιάθεσε για κράξιμο :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ δεν το βλέπω ως ευκαιρία αφαίμαξης ΑΚΟΜΑ αλλά γενικά ως λανθασμένη κίνηση. Δλδ πλέον τα όρια μεταξύ demo και debut e.p, είναι κάπως αόριστα , ειδικά όταν η κυκλοφορία είναι digital. Σαν να μου φαίνεται ότι προετοιμάζει το έδαφος για μεγαλύτερες χρεώσεις, το οποίο από την μια μεριά έχει κάποια λογική, από την άλλη όταν δεν υπάρχει ποιοτικός παράγοντας επιλογής και προώθησης (ουσιαστικά το κανάλι δουλεύει μόνο του) φαίνεται κάπως rip off.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δύο όψεις έχει το νόμισμα. εγώ προσωπικά δεν βλέπω θετικά το όποιο παραγοντηλίκι στη φάση, έχουμε γεμίσει παράγοντες και πατρώνους στο χώρο οι οποίοι μάλιστα παίζουν και ρυθμιστικό ρόλο σε πολλά πράγματα και η άποψή τους υποτίθεται είναι "σεβάσμια" και μπορεί να ανεβάσει και να κατεβάσει συγκροτήματα και καταστάσεις
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά έχουμε γεμίσει youtubers παντού και σε πολλούς χώρους. Όλη αυτή η "παρουσία" αρχίζει και τελειώνει στο πόσα views έχουν στα κανάλια τους. Αν αυτό το πράγμα σταματήσει για κάποιο λόγο αύριο το πρωί ή αν αλλάξει κάτι στον τρόπο που δουλεύει η φάση - πχ. αν το tube γίνει φουλ συνδρομητικό χρεώνοντας επισκέπτες και κανάλια -, πολλοί θα πάνε σπίτια τους μέσα σε μια νύχτα, γιατί πέρα από τα views δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Κάποτε ο [mention]LuciferSteele[/mention] είχε πει το εξής σοφό το οποίο αναπαράφω αρκετά συχνά και με κάθε ευκαιρία. "Πολλοί απέκτησαν σχέση με το Metal επειδή απέκτησαν μια σύνδεση στο Internet". Μπορεί όλα το παραπάνω να ειπώθηκε σε εποχές electric requiem -15 χρόνια και βάλε-, αλλά δυστυχώς ισχύει ακόμα.

Με λίγα λόγια δεν είναι κακό να κάνεις το κέφι σου εφόσον γουστάρεις με το οποιοδήποτε κανάλι, site κτλ. Το πρόβλημα αρχίζει όταν αρχίζει το παραγοντιλίκι και η give me your money φάση.

Α και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα:

Το να γράψεις και να ηχογραφήσεις μουσική, ακόμα και αν το αποτέλεσμα είναι το χειρότερο απαιτεί πολύ μεγαλύτερο κόπο, προσπάθεια και κόστος, από το να κάνεις ένα καναλάκι στο youtube, και ξέρω αρκετές μπάντες που πουλάνε το demo τους 5 ευρώ μπας και βγάλουν κανένα σπασμένο. Just saying...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ δεν θα είχα θέμα εάν έμεναν στην ιδιότητα youtubers...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από rbrigade »

Το youtube είναι το ράδιο του σήμερα. Βάζεις τον NWOTHM επειδή έπεσες στο κανάλι του και σου άρεσε κάτι που άκουσες και γράφτηκες (όπως συντονίζεσαι στον σταθμό) και ξαναπάς στο κανάλι του αντί να πας σε κάποιον άλλο ή να αφήσεις να παίζει στην τύχη ότι να'ναι. Όπως και ο ραδιοφωνικός παραγωγός μπορεί να τα τσεπώσει από διαφημίσεις, από τον σταθμό κτλ, έτσι ψάχνεται και ο συγκεκριμένος να βγάλει το χαρτζιλικάκι του. Όποιος ενδιαφέρεται για αυτό το βήμα προώθησης τα δίνει. Δεν τρέχει κάτι. Νομίζω ότι αν είχα μπάντα και ήθελα να ακούσουν το κομμάτι μου χιλιάδες χρήστες δεν θα είχα θέμα να στείλω 5 ευρώ. Είναι καθαρά θέμα της μπάντας, όπως επενδύει σε χίλια δυο άλλα μπορεί να δώσει και κάποια λεφτά για παρουσίαση στο youtube, διαφήμιση στο fb κτλ. Δηλαδή κάπου να είμαστε και λίγο ειλικρινείς, πολλοί από δω μέσα (ακόμα και εγώ) έχουμε βγάλει φραγκάκια από την μουσική, με τον α' ή β' τρόπο, ελάχιστα ή και αρκετά ανά περίπτωση. Γιατί είναι ο NWOTHM ο προδότης και ο ψευτοπαράγοντας;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 26 Απρ 2020, 18:11 Γιατί είναι ο NWOTHM ο προδότης και ο ψευτοπαράγοντας;
Γιατί έχει ένα κανάλι που ουσιαστικά "τρέχει" από μόνο του: ανεβάζει ό,τι του δώσουν χωρίς να υπάρχει ποιοτικό φίλτρο ή κάτι που να δικαιολογεί το "ανταλλακτικό κόστος". Δεν είναι το ίδιο με πχ το metal hammer που βάζεις μια ολοσέλιδη διαφήμιση και έχεις πακετάκι συνέντευξη και δισκοκριτική, Εδώ δεν έχει κάν ξεχωριστό playlist για demos ή e.p..

Προφανώς τα 5€ δεν είναι τρελό ποσό, απλά μου δίνει την εντύπωση ότι είναι η βάση για να παίξει μπάλα σε μεγαλύτερο επίπεδο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 26 Απρ 2020, 18:11 Το youtube είναι το ράδιο του σήμερα. Βάζεις τον NWOTHM επειδή έπεσες στο κανάλι του και σου άρεσε κάτι που άκουσες και γράφτηκες (όπως συντονίζεσαι στον σταθμό) και ξαναπάς στο κανάλι του αντί να πας σε κάποιον άλλο ή να αφήσεις να παίζει στην τύχη ότι να'ναι. Όπως και ο ραδιοφωνικός παραγωγός μπορεί να τα τσεπώσει από διαφημίσεις, από τον σταθμό κτλ, έτσι ψάχνεται και ο συγκεκριμένος να βγάλει το χαρτζιλικάκι του. Όποιος ενδιαφέρεται για αυτό το βήμα προώθησης τα δίνει. Δεν τρέχει κάτι. Νομίζω ότι αν είχα μπάντα και ήθελα να ακούσουν το κομμάτι μου χιλιάδες χρήστες δεν θα είχα θέμα να στείλω 5 ευρώ. Είναι καθαρά θέμα της μπάντας, όπως επενδύει σε χίλια δυο άλλα μπορεί να δώσει και κάποια λεφτά για παρουσίαση στο youtube, διαφήμιση στο fb κτλ. Δηλαδή κάπου να είμαστε και λίγο ειλικρινείς, πολλοί από δω μέσα (ακόμα και εγώ) έχουμε βγάλει φραγκάκια από την μουσική, με τον α' ή β' τρόπο, ελάχιστα ή και αρκετά ανά περίπτωση. Γιατί είναι ο NWOTHM ο προδότης και ο ψευτοπαράγοντας;
Υπάρχει μια διαφορά. Κανένα ραδιοφωνο δεν παραδέχτηκε ότι τα παιρνει για να παίξει ένα συγκεκριμένο κομμάτι. Άλλο αν το γνωρίζαμε/υποψιαζόμασταν. Πόσο μάλιστα όταν το ραδιόφωνο είναι εξ αρχής "κερδοσκοπική επιχείρηση".

Ας το πάμε στα fanzine που ανέφερες. Τι αντίκτυπο θα είχε στην εικόνα και αξιοπιστία τους , αν διαφημιζανε ότι μπορούν να παρέχουν προβολή σε οποιοδήποτε συγκρότημα με το ανάλογο αντίτιμο; Ακόμα και το Metal Hammer που αναφέρθηκε και είναι επαγγελματικό έντυπο, δεν είχε ποτέ το θράσος να συνδέσει άμεσα και δημόσια την προβολή που προσφέρει, με άμεσα οικονομικά οφέλη.

Για αυτό σου λέω ότι ξεφτιλιζεται και ευτελίζει τον ρόλο του για ψίχουλα. Μετατρέπει κάτι που στο μυαλό μας έχουμε ως "λειτούργημα" , σε "εκβιαστική επαιτεία". Καλώς ή κακώς , ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι επιβραβεύουμε την υποκρισία και τις συναλλαγές πίσω από κλειστές πόρτες, τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν θεωρούνται αποδέκτες στους κύκλους μας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Θέλω να μου πει ο [mention]rbrigade[/mention] πως έβγαλε $$ από την όλη φάση :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 26 Απρ 2020, 18:26 Δεν είναι το ίδιο με πχ το metal hammer που βάζεις μια ολοσέλιδη διαφήμιση και έχεις πακετάκι συνέντευξη και δισκοκριτική,
Καλά αυτό που λες είναι απαράδεκτο και που το συζητάμε, να πληρώνεις για διαφήμιση και να εξαγοράζεις συνεντευξούλα αβανταδόρικη και δισκοκριτικούλα με τον σωστό βαθμό... Και δεν με ενδιαφέρει αν συνέβη ή δεν συνέβη...

Πρίαμε δεν πολυστέκει αυτό που λες, εσείς γιατί δεν δίνατε τα fanzine σας τζαμπέ; Εγώ το έδινα. Με κάνει αυτό καλύτερο, σύμφωνα με το σκεπτικό σου;
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 26 Απρ 2020, 19:48 Θέλω να μου πει ο @rbrigade πως έβγαλε $$ από την όλη φάση :P
Εγώ είμαι στην κατηγορία ''ελάχιστα'' και με συμπεριέλαβα για να το παίξω δίκαιος, αλλά ο πραγματικός στόχος μου ήταν οι άλλοι που πήραν τα πολλά! :evil: :D :mad:

Να απαριθμήσω οικονομικές δραστηριότητες που έχουν ασκήσει μέλη του φόρουμ ή άλλοι μεταλλάδες της σκηνής πατώντας πάνω στην δύναμη, την γνώση και τις γνωριμίες που τους έδινε η πολύχρονη ενασχόλησή τους με το heavy metal; Dj-λίκια, δισκογραφικές εταιρείες, μπαρμανιλίκια, ηχοληψίες, στούντιο ηχογραφήσεων κτλ. Είναι κακό κάτι από όλα αυτά; Όχι φυσικά.
Εκτός αν γίνεται με τρόπο ανήθικο ή παράνομο. Ο κακομοίρης που κράζετε θεωρώ ότι κάνει κάτι πολύ καθαρό: Παίδες, έχω ένα κανάλι που το έχτισα από το μηδέν και έχει μεγάλη επσικεψιμότητα. Ανεβάζω ολόκληρα άλμπουμς, αν θέλετε εσείς να ανεβάζω σινγκλάκια και να εκμεταλλευτείτε την επισκεψιμότητα του καναλιού μου δώστε 5 ευρώ. Δεν θέλετε, μην δίνετε. Λογικά το άλμπουμ ολόκληρο ανεβαίνει τζάμπα. Αν ακουστεί ότι και για τα άλμπουμ ζητάει λεφτά στα κρυφά τότε να τον κράξετε! Ήδη σκάνε διάφορες καταγγελίες για άλλα κανάλια και εκβιαστικές συμπεριφορές, το συζητάγαμε αλλού.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Starman »

Για μένα δεν αποτελεί αισχροκέρδεια ή εκμετάλλευση τα 5 ευρώ που ζητάει από τις μπάντες. Το ποσό είναι αστείο. Όπως πριν είκοσι χρόνια οι μπάντες χαλούσαν κάποια χρήματα για την προώθηση της δουλειάς τους, το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Τότε ένα συγκρότημα για να στείλει ένα ντέμο ή ένα cd στον μπάρμπα Πρίαμο για να το αξιολογήσει και να το βάλει στο zine του (και να μας το μοστράρει σήμερα στα μούτρα :mad: ), έπρεπε να χαλάσει περισσότερα χρήματα καθώς εκτός της αξίας του φυσικού προϊόντος είχε και μπόλικα ταχυδρομικά. Και φυσικά πολλοί λιγότεροι θα μάθαιναν για αυτούς χωρίς να μπορούν να τους ακούσουν κιόλας. Το θέμα είναι να μείνει εκεί και να μη παρασυρθεί από το αναίμακτο χρήμα. Γιατί το επόμενο στάδιο είναι να ζητήσει και από τους ακροατές συνδρομή. Επιπλέον θα πρέπει να γίνεται κάποιο φιλτράρισμα και όχι να ανεβάζει την οποιαδήποτε μαλακία, απλά για το τάληρο. Εξαιτίας αυτού, φοβάμαι ότι θα πέσει και άλλο το επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 26 Απρ 2020, 20:07
Πρίαμε δεν πολυστέκει αυτό που λες, εσείς γιατί δεν δίνατε τα fanzine σας τζαμπέ; Εγώ το έδινα. Με κάνει αυτό καλύτερο, σύμφωνα με το σκεπτικό σου;
Ναι ρε συ, αλλά αυτό δεν αναιρούσε τον μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα του. Συνήθως μπαιναμε μέσα ή απλά βγάζαμε τα έξοδα μας. Ομοίως δεν αναιρούσε το γεγονός ότι η κυκλοφορία ειχε μοναδικά κίνητρα, α) φανερο, βασικο και ανιδιοτελες, "την υπερασπιση του metal" και β) ίσως δευτερεύοντα, κρυφά και ιδιοτελή, την ματαιοδοξία και την ευκαιρία να έχουμε πρόσβαση σε περισσότερη μουσική και κάνα προμακι . Σίγουρα -το επαναλαμβανω- ακόμα κι αν ήμασταν αρκετά καταπτυστοι να το κάνουμε, το να ζητάμε δημοσίως χαρτζηλικι για να παρουσιάσουμε κάποιους , θα είχε δικαίως ως αποτέλεσμα την πλήρη απαξίωση μας από τη σκηνή.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Και το NWOTHM Full Albums θέλει τα χρήματα σου

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν διαφωνώ ως προς το κομμάτι ''αν ζητάγαμε λεφτά για παρουσίαση θα μας απαξιώνανε'', αλλά όταν κάνεις κάτι στο ίντερνετ που σου παίρνει τρελλές ώρες δουλειάς (έτσι νομίζω, ας με διορθώσουν οι γνωρίζοντες) δεν είναι το ίδιο με το fanzine που έβγαινε κάθε Αγίου Φούτσου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”