Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Vourvachis »

Ανοίγω 1 θέμα για το υλικό που αγοράσαμε σε περισσότερες από 1 φορές για διάφορους
λόγους (επειδή είχαμε παράνομη ανατύπωση, επειδή το θέλαμε σε διάφορες φυσικές
μορφές, επειδή ήταν χορταστική η επανέκδοση, κτλ). Εγώ πάνω κάτω έχω πάρει τα εξής :
1) Valhalla- S/ T
2) τα 2 Fifth Angel (στις digipack επανεκδόσεις)
3) Heritage- Remorse Code
4) Warlord
5) Heir Apparent
6) Heavy Load
7) Adramelch- Irae Maelanox
8) Black Fate- Cammander of Fate
9) Adx-La Terreur
10) Damien Steele- S/ T
11) Atlantean Kodex- The pnakotic demos
12) Attacker- Second coming
13) Black Knight (Can)- Master of Disaster
14) Blacksmith- Fire from within
15) Bloodgood-Rock in a hard place
16) Cities- Annihilation absolute
17) Deaf Dealer – Journey Into Fear
18) Decoy Paris-s/t
19) Riot- Nightbreaker
20) Europe- S/T
21) Savage Grace- Master of Disguise
22) Hammeron- Nothin To Do But Rock
23) Lord -The Second Coming
24) Z-Lot-Z : Tearing At Your Mind
25) Walpyrgus-s/t
26) Virgin Steele- Guardians of the flame
27) Tyrant (UK)
28) Solitude Aeturnus - Beyond the crimson horizon
29) Slayer- South of Heaven
30)Screamer- Target Earth
31) S.A. Slayer - Prepare to die/Go fo the throat
32) Saracen- Hereos, Saints & Fools
33) Ruthless- Metal without Mercy
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από theBox »

Χμ...ενδιαφερον!

Το εχω κανει αρκετες φορες με σιντι οταν εβγαιναν καινουριες remastered (ή ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ remastered) εκδοσεις.

Οποτε εχω αγορασει δισκογραφιες (οχι ολοκληρες προφανως) YES, GENESIS, CAMEL, ELP, BLIND GUARDIAN παραπάνω απο μία φορες.

Βινυλια τωρα, δεν το συνηθιζω αυτο, αλλα πηρα το SOMEWHERE FAR BEYOND ΤΡΕΙΣ φορες ( original, green bootleg, 2019 remaster), καθως και το AWAKEN THE GUARDIAN δυο φορες γιατι ηταν λιγο σκοτεινα τα χρωματα στο εξωφυλλο και βρηκα παλιοτερη πιο φωτεινη εκδοση.

Τωρα που το καλοσκεφτομαι, το ιδιο εχω κανει και με το meliora των ghost.

Εννοειται οτι δεν συζηταμε το να το εχεις cd, και να το παιρνεις και βινυλιο...εκει εχω ξαναγορασει το 1/3 της cd δισκοθηκης, σε LP τωρα που εγιναν μοδα σαν καλος χιΠΨΤερ που είμαι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πιό ενδιαφέρον είναι να πούμε τι αγοράσαμε δεύτερη φορά επειδή είχαμε ξεχάσει ότι το είχαμε :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 19:21 Εννοειται οτι δεν συζηταμε το να το εχεις cd, και να το παιρνεις και βινυλιο...εκει εχω ξαναγορασει το 1/3 της cd δισκοθηκης, σε LP τωρα που εγιναν μοδα σαν καλος χιΠΨΤερ που είμαι.
Παρομοίως!
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από castledemon »

Μπα δε το συνηθίζω. Για κάποιο λόγο όμως βρέθηκα με 4 φορές το mindcrime σε βινύλιο, 3 το warning, 3 το rage for order.
Ένα mindcrime το χάρισα σε φίλο και κάποια από τα άλλα δίπλα τα έσπρωξα στο ebay.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καλά... Αν βάλω μόνο τα Sabbath, Ozzy και Saxon, πρέπει να είναι δυο μέτρα τα ράφια. Αμέτρητοι οι τίτλοι που έχω διπλή φορά. Μόνο τώρα, παράγγειλα τις επανεκδόσεις Mercyful Fate και King Diamond από δυο φορές το καθένα, ενώ κάποια ήδη τα έχω δυο και τρεις φορές.

Πιο πολλές φορές, μάλλον έχω τα πρώτα Ozzy. Δεν τα έχω μετρήσει, αλλά αν πήρα 11 διαφορετικές εκδόσεις το πρόσφατο Ordinary Man, το Bark at the Moon πρέπει να το έχω καμιά 40αριά διαφορετικές εκδόσεις. Σας έκαψα, μη ρωτάτε γιατί και πως.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από castledemon »

Xstroyer έγραψε:Καλά... Αν βάλω μόνο τα Sabbath, Ozzy και Saxon, πρέπει να είναι δυο μέτρα τα ράφια. Αμέτρητοι οι τίτλοι που έχω διπλή φορά. Μόνο τώρα, παράγγειλα τις επανεκδόσεις Mercyful Fate και King Diamond από δυο φορές το καθένα, ενώ κάποια ήδη τα έχω δυο και τρεις φορές.

Πιο πολλές φορές, μάλλον έχω τα πρώτα Ozzy. Δεν τα έχω μετρήσει, αλλά αν πήρα 11 διαφορετικές εκδόσεις το πρόσφατο Ordinary Man, το Bark at the Moon πρέπει να το έχω καμιά 40αριά διαφορετικές εκδόσεις. Σας έκαψα, μη ρωτάτε γιατί και πως.
Κλειδωστο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Priamos »

Παρά πολλά για να θυμηθώ. Αρκετά τα έχω βινύλια και cd, ή κασέτες και cd. Ένα χαρακτηριστικό που θυμάμαι είναι το Irae Melanox cd σε reborn classics, Warlord records και το deluxe. Τελευταιο το Black Sword Thunder Attack που το πήρα δύο φορές σε cd και το Letching Grey που πλέον το έχω σε κασέτα και cd.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από castledemon »

Εσείς που αγοράζετε επιτόπου δύο φορές το ίδιο CD , στην ίδια ακριβώς έκδοση μπορείτε να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας; Δεν ειρωνευομαι... δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι πχ για το αμάξι ή δεύτερη κόπια; Ή κρατάτε sealed CD και ένα να παίζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 23:31 Εσείς που αγοράζετε επιτόπου δύο φορές το ίδιο CD , στην ίδια ακριβώς έκδοση μπορείτε να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας; Δεν ειρωνευομαι... δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι πχ για το αμάξι ή δεύτερη κόπια; Ή κρατάτε sealed CD και ένα να παίζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια sealed για ράφι. Δεύτερη sealed για μελλοντικά trade όταν θα το ψάχνουν όλοι. Μια για ακρόαση.

Εν τέλη αυτή που ανοίγεις την ακούς μια φορά και μυρίζεις το βιβλιαράκι να πάρεις την καινουργίλα. Μετά κάπου στοιβάζεται και αυτή και ακούς το mp3.

Μετά αλλάζεις εξωτερικό δίσκο γιατί γέμισε και το ξανακατεβάζεις αν θες να το ακούσεις ή λες σε [mention]rbrigade[/mention] "ρε πετά το μια db, βαριέμαι να ψάχνω εξωτερικούς".

Τι; Όχι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 19:48 πιό ενδιαφέρον είναι να πούμε τι αγοράσαμε δεύτερη φορά επειδή είχαμε ξεχάσει ότι το είχαμε :D
Αυτό το έχω κάνει αρκετές φορές. Επειδή μικρός σνομπάριζα τους ''mainstream'' δίσκους και αρκετά χρόνια αργότερα είπα να αγοράσω κάποια κλασικά που τα είχα σε cd-r, ποτέ δεν μπορούσα να θυμηθώ ποια είχα αγορασμένα και ποια όχι, οπότε ξαναγόραζα τα ίδια... Dream Theater- Images and words, Lynyrd Skynyrd- Edge of forever, νομίζω και κάποιο Scorpions, αυτά που μπορώ να θυμηθώ στα γρήγορα. Στο κανονικό topic είναι μια πρακτική που δεν την καταλαβαίνω, ειδικά αν δεν έχεις δισκοθήκη 3-4.000 δίσκων. Δηλαδή δεν μπορώ να ακούω από άτομο με 500 δίσκους ότι έχει έστω και 2-3 σε διπλή έκδοση, μου χτυπάει κάπως. Υπάρχει τόση γαμάτη μουσική εκεί έξω, γιατί να πάρεις ξανά και ξανά το ίδιο πράμα;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Priamos »

castledemon έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 23:31 Εσείς που αγοράζετε επιτόπου δύο φορές το ίδιο CD , στην ίδια ακριβώς έκδοση μπορείτε να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας; Δεν ειρωνευομαι... δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι πχ για το αμάξι ή δεύτερη κόπια; Ή κρατάτε sealed CD και ένα να παίζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βασικά για το BSTA ήμουν σίγουρος ότι θα το καταστρέψω από την "υπερακροαση" (και μάλιστα στο αυτοκίνητο) οπότε ήθελα να έχω και μια κόπια "τζιτζι" για τα γεράματα. Γενικά τα cd μου δεν τα προσέχω τρελα. Τα φχαριστιεμαι κι ας φθαρούν. Για το bsta και μερικά άλλα, δεν το ρισκάρω να ξεμεινω χωρίς λειτουργική κόπια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 23:36
castledemon έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 23:31 Εσείς που αγοράζετε επιτόπου δύο φορές το ίδιο CD , στην ίδια ακριβώς έκδοση μπορείτε να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας; Δεν ειρωνευομαι... δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι πχ για το αμάξι ή δεύτερη κόπια; Ή κρατάτε sealed CD και ένα να παίζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια sealed για ράφι. Δεύτερη sealed για μελλοντικά trade όταν θα το ψάχνουν όλοι. Μια για ακρόαση.

Εν τέλη αυτή που ανοίγεις την ακούς μια φορά και μυρίζεις το βιβλιαράκι να πάρεις την καινουργίλα. Μετά κάπου στοιβάζεται και αυτή και ακούς το mp3.

Μετά αλλάζεις εξωτερικό δίσκο γιατί γέμισε και το ξανακατεβάζεις αν θες να το ακούσεις ή λες σε @rbrigade "ρε πετά το μια db, βαριέμαι να ψάχνω εξωτερικούς".

Τι; Όχι;
Να θες να αγοράσεις κάτι και να μην το βρίσκεις επειδή οι Παπαδάκηδες αυτού του κόσμου έχουν αγοράσει 6 κόπιες, μια για να τη βάζουν κάτω από το κοντό πόδι του τραπεζιού, μια για φρίσμπι, μία για να την κρεμάνε στα μπαλκόνια να διώχνουν τα πουλιά, μια για δώρο στο ανηψάκι, μία για να μπει στην χρονοκάψουλα, α, και μία για φώτο στο fb :D :twisted: :love2: :twisted: :D
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από castledemon »

Το να αγοράσω δύο φορές το ίδιο CD σε μένα είναι σα να κερατωνω τη γυναίκα μου με τη δίδυμη αδελφή της

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 00:14 Το να αγοράσω δύο φορές το ίδιο CD σε μένα είναι σα να κερατωνω τη γυναίκα μου με τη δίδυμη αδελφή της

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σίγουρα κάπου στο πλανήτη θα έχει γίνει κάτι τέτοιο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”