Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Priamos »

Αν την κερατωνεις με την πανομοιότυπη κόρη της από άλλο γάμο, όταν η γυναίκα σου σιτεψει, δεν εχει όμως λογική; :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από theBox »

Οπως συνηθως γινεται, η κουβέντα εχει παρει ενδιαφερουσα πορεια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από castledemon »

Priamos έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 00:18 Αν την κερατωνεις με την πανομοιότυπη κόρη της από άλλο γάμο, όταν η γυναίκα σου σιτεψει, δεν εχει όμως λογική; :D
πανομοιότυπη κόρη = remastered edition
κλωνος της συζύγου = original version still sealed

:toothy:
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Starman »

Χάρισμα είναι αυτό που έχετε. Πώς μέσα σε λίγες γραμμές φτάσατε από το Mindcrime στη κόρη της δίδυμης αδελφής ούτε που το καταλαβαίνεις. :S

Όσον αφορά το θέμα, γενικά δεν είμαι ο τύπος που θα αγοράσει διαφορετικές εκδόσεις μιας κυκλοφορίας. Εξαίρεση αποτελούν οι κυκλοφορίες των Heavy Load που ενώ είχα τα όλα τους τα βινύλια ήθελα να τα έχω και σε cd. Αφού ταλανίστηκα χρόνια με τα bootleg, τα αντικαθιστώ σταδιακά με τις νόμιμες εκδόσεις της No Remorse.

Από εκεί και πέρα καμιά κατοσταριά bootleg που απόκτησα είτε εν γνώσει μου είτε όχι, σε κάθε ευκαιρία ανταλλάσσονται στα ράφια από τα original. Δεν νομίζω όμως ότι αυτή η κατάσταση εμπίπτει στην κατάσταση για την οποία μιλάμε.

Τέλος, έχω πάρει στο σύνολο όλα αυτά τα χρόνια κάποιες κυκλοφορίες δύο φορές από λάθος. Για παράδειγμα το Surrender των Joshua το είχα στην βινυλιακή έκδοση της Riff records και μετά από χρόνια αγόρασα το γιαπωνέζικο cd της Far East, προφανώς επειδή είχε άλλο εξώφυλλο και δεν μου θύμιζε τίποτα. Και αν υπάρχει δικαιολογία για αυτό, δεν υπάρχει καμία για το ότι πήρα το πρώτο Skagarack δύο φορές στη ίδια ακριβώς έκδοση.
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Vourvachis »

Κάποιες επανακυκλοφορίες έχουν φτάσει να έχουν πολύ περισσότερο υλικό και από την
έκδοση των 80'ς και από την 1η επανέκδοση (π.χ. Black Knight,Valhalla ).
Όσο για την αγορά 2 ίδιων εκδόσεων αυτό είναι λογικό να γίνει είτε γιατί ξεχάσαμε ότι το είχαμε,
είτε γιατί κρίνουμε ότι μπορούμε κάπου παρακάτω να το πουλήσουμε πιο ακριβά, είτε γιατί κάποια
περίεργη συγκυρία το έφερε σε εμάς. Τώρα για μένα προσωπικά αυτά που έχω 2 φορές μου
αρέσουν και τα θεωρώ πραγματικά καλά. Οπότε από το να αγοράσω κάτι που δε μου πολυαρέσει
προτιμώ να πάρω κάτι που μου αρέσει πολύ 2 φορές αν κρίνω ότι η 2η έκδοση έχει κάτι ουσιαστικό
να μου προσφέρει. Δεν είναι ότι αυτά τα χρήματα θα πήγαιναν κάπου άλλου [π.χ. στη στήριξη μιας
νέας μπάντας]- απλά θα έμεναν σε μένα. Πάντως υπάρχουν επανεκδόσεις που είτε δεν έχεις
κάποιο ιδιαίτερο λόγο τις αγοράσεις αν έχεις ήδη κάποια έκδοση [π.χ. τα 2 πρώτα Fifth Angel και
εγώ οριακά τα αγόρασα- έχουν επεξερασμένο ήχο, ενώ ήταν ήδη καλός], ενώ άλλες έχουν για μένα
χειρότερο ήχο από ότι προγενέστερες εκδόσεις [π.χ. Cities- Annihilation Absolute, Savage Grace].
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Priamos »

castledemon έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 08:29
Priamos έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 00:18 Αν την κερατωνεις με την πανομοιότυπη κόρη της από άλλο γάμο, όταν η γυναίκα σου σιτεψει, δεν εχει όμως λογική; :D
πανομοιότυπη κόρη = remastered edition
κλωνος της συζύγου = original version still sealed

:toothy:
Δεν μπορώ να αμφισβητήσω ότι έβαλες τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από rbrigade »

castledemon έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 00:14 Το να αγοράσω δύο φορές το ίδιο CD σε μένα είναι σα να κερατωνω τη γυναίκα μου με τη δίδυμη αδελφή της

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θες να μας πεις ότι αυτό το σενάριο δεν είναι ιντριγκαδόρικο;
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από Aphelian »

castledemon έγραψε: Σάβ 09 Μάιος 2020, 00:14 Το να αγοράσω δύο φορές το ίδιο CD σε μένα είναι σα να κερατωνω τη γυναίκα μου με τη δίδυμη αδελφή της

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενω συμφωνω με τον γενικο συλλογισμο (εκτος αν μιλαμε για εντελως αλλη εκδοση με εξτρα πραγμα ή αγορα LP/CD),
το παραδειγμα ειναι ατυχες, παραείναι ιντριγκαδορικο σεναριο για να το απορριψεις ετσι γρηγορα! :pasok:
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Αγορά υλικού περισσότερες από 1 φορές

Δημοσίευση από alexandros »

Κάποια πράγματα που διάβασα σε αυτό το νήμα με σόκαραν πραγματικά. Είμαι από τους μεταλλάδες που το ήθελαν γνήσιο το cd τους, από τα επαρχιώπαιδα που η βόλτα στην πρωτεύουσα ισούταν με αγορά δίσκων. Ακόμη αγοράζω ό,τι με ενδιαφέρει. Η μόνη μου ακρότητα είναι ο ψυχαναγκασμός να αγοράζω ό,τι maiden κυκλοφορεί, μιλώντας εννοείται ΜΟΝΟ για cd και μόνο ''κανονικές'' κυκλοφορίες, δηλαδή full-length,live cd, live dvd. Ακόμη και αυτό το θεωρώ λιγάκι μαλακία,καθώς υπάρχουν πολλοί κλασικοί δίσκοι που δεν έχω και αρκετοί καινούριοι που αξίζουν τα ευρώ, αλλά οκ είμαι οπαδός maiden και τελειώνω εκεί.
Αλλά ρε παιδιά, είναι δυνατόν να δίνεις τόσα χρήματα για κάτι που ήδη υπάρχει στη συλλογή σου???Τι παραπάνω θα σου προσφέρει η live εκτέλεση ενός τραγουδιού ή το ροζ εξώφυλλο?Ένα τέτοιο έξοδο ισούται στην καλύτερη με μία βραδινή έξοδο. Δεν κατηγορώ κανέναν. Δε μου ζητήσατε δανεικά, αλλά υπάρχει ΚΑΙ τόση μουσική εκεί έξω ΚΑΙ τόσα ωραία πράγματα που μπορεί κάποιος να ξοδέψει σε δεύτερη μοίρα μετά το μεράκι της συλλογής του. Και φυσικά τόσες γαμημένες υποχρεώσεις. Τι να πω..Το παρακάτω εννοείται συνοψίζει τη σκέψη μου.



rbrigade έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 23:49 Υπάρχει τόση γαμάτη μουσική εκεί έξω, γιατί να πάρεις ξανά και ξανά το ίδιο πράμα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”