CIRITH UNGOL - Forever Black

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 21:46
vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 20:11 Ρε ‘σείς, τώρα που λέει ο φίλος « Thou shall not covet thy neighbor's Cirith Ungol Demos, Singles, Full Albums, Live Albums and Boxed Sets» μια φήμη περί καφέ βινυλίων King of the Dead και One Foot In Hell έχει επιβεβαιωθεί;
Σε καφέ όχι δεν παίζει κάτι. Μόνο σε κουραδί θα βγει. Δηλαδή ένα με δύο τόνους πιο ανοιχτό από το καφέ.
Ντάξει μάγκα μου! Οκ!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:35
CountRaven έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 21:46
vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 20:11 Ρε ‘σείς, τώρα που λέει ο φίλος « Thou shall not covet thy neighbor's Cirith Ungol Demos, Singles, Full Albums, Live Albums and Boxed Sets» μια φήμη περί καφέ βινυλίων King of the Dead και One Foot In Hell έχει επιβεβαιωθεί;
Σε καφέ όχι δεν παίζει κάτι. Μόνο σε κουραδί θα βγει. Δηλαδή ένα με δύο τόνους πιο ανοιχτό από το καφέ.
Ντάξει μάγκα μου! Οκ!
Δεν μου έβαλες καρδουλάκι :(
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:48
vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:35
CountRaven έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 21:46

Σε καφέ όχι δεν παίζει κάτι. Μόνο σε κουραδί θα βγει. Δηλαδή ένα με δύο τόνους πιο ανοιχτό από το καφέ.
Ντάξει μάγκα μου! Οκ!
Δεν μου έβαλες καρδουλάκι :(
Με εκνεύρισες!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:49
CountRaven έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:48
vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:35

Ντάξει μάγκα μου! Οκ!
Δεν μου έβαλες καρδουλάκι :(
Με εκνεύρισες!
Όποιος αγαπάει παιδεύει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Εδώ το πήρες το καρδουλάκι σου!
Χαχαχα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 21 Απρ 2020, 22:51 Εδώ το πήρες το καρδουλάκι σου!
Χαχαχα
<3 <3

Θα σου βγάλω φώτο όταν έρθουν τα ΓΑΛΑΖΙΑ Memory Garden που πήρα (αλήθεια), με έξτρα καρδουλάκι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μα γι αυτό.
Αφού κι εσυ τέτοια κάνεις!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »



Αυτό εδώ το έχουμε αναφέρει; Θα δοθεί σαν flexi disc στο τεύχος Μαΐου του περιοδικού Decibel. Είναι παλιό κομμάτι του 1978. Το έγραψαν στα sessions του δίσκου και το δίνουν σαν κάτι έξτρα. Δεν μπήκε δηλαδή στο άλμπουμ.

Όποιος θέλει τευχάκι εδώ: https://store.decibelmagazine.com/colle ... y-2020-187
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επανέρχομαι στο Forever Black που σχεδόν μονοπωλεί τα ακούσματά μου τις τελευταίες μέρες και ενώ περιμένω την επίσημη κυκλοφορία. Έχω εντυπωσιαστεί με το σκοτάδι που αναδύει ο δίσκος, μέρος μόνο του οποίου είναι τα χαοτικά φωνητικά του Baker. Και τί πως το ρεφραίν του Frost Monstreme μου φέρνει στο νου το αντίστοιχο του King of the dead... και τί πως το Fire divine μοιάζει να έχει ξεπηδήσει από το Frost and fire με ποιο σύγχρονη παραγωγή... Ο δίσκος είναι βουτηγμένος στον όλεθρο και την καταδίκη με μελωδίες (nightmare) και στίχους (forever black, before tomorrow) που σβήνουν το φως.

Αν δεν είχαμε την πάγια εντύπωση για το τί είναι το doom metal, άνετα θα χαρακτήριζα έτσι το σύνολο του άλμπουμ. Οι κατάμαυροι τόποι που ταξιδεύουν οι Cirith Ungol στα 2020 παραμένουν αδιάβατοι για πολλά λεγόμενα doom συγκροτήματα εκεί έξω...

Επίσης είμαι χαρούμενος που προσθέτω μια ακόμα κομματάρα στη συλλογή μου που αφορά τον Έλρικ. Ο Baker τα δίνει όλα εδώ. Λήγει το κομμάτι ουρλιάζοντας the blade and i are one και μένω να αναρρωτιέμαι πόσα έχασε το heavy metal από τη μακρόχρονη απουσία τέτοιου ερμηνευτή.

Η ακρόαση των κομματιών με πέτυχε ενώ είχα επιστέψει για 3η φορα στο έπος του Μαύρου Λόχου του Glen Cook και συγκεκριμένα στα τέλη του 2ου βιβλίου της σειράς, Shadows Linger. Οπότε μπορώ να πω ότι το Forever Black λειτούργησε σαν τέλειο ηχητικό υπόστρωμα για τέτοιο σκοτεινό διήγημα.

Μέχρι στιγμής η Cirith Ungol απόλαυση είναι στα ύψη και δεν περιμένω να κατέβει σύντομα....
Αντιγράφω λίγα λόγια από το Shadows linger που για μένα αντικατοπτρίζουν το τί είναι το Forever black.

"All men are born condemned,so the wise say. All suckle the breast of Death.
All bow before the Silent Monarch.
The Lord in Shadow lifts a finger. A feather flutters to the earth.
There is no reason in His song. The good go young. The wicked prosper.
He is king of Chaos Lords. His breath stills all souls"
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Τετ 22 Απρ 2020, 10:00

Αυτό εδώ το έχουμε αναφέρει; Θα δοθεί σαν flexi disc στο τεύχος Μαΐου του περιοδικού Decibel. Είναι παλιό κομμάτι του 1978. Το έγραψαν στα sessions του δίσκου και το δίνουν σαν κάτι έξτρα. Δεν μπήκε δηλαδή στο άλμπουμ.

Όποιος θέλει τευχάκι εδώ: https://store.decibelmagazine.com/colle ... y-2020-187
Αυτό έρχεται από Αμερική έτσι;
Το φέρνει κάποιος στην Ευρώπη;
Steel Storm

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Steel Storm »

Τωρα το ακουω και εχω κολλησει στο The Fire Divine δεν μπορω να παω παραπερα!Επος!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Λόγω κόστους αποστολής από Αμερική δε βλέπω να έρχεται το 7άρι έγκαιρα Ευρώπη και κυρίως Ελλάδα, οπότε προβλέπω ήδη να φιγουράρει μετά από ένα διάστημα στο discogs 50άρα και βάλε...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 15 Μάιος 2020, 09:27 Λόγω κόστους αποστολής από Αμερική δε βλέπω να έρχεται το 7άρι έγκαιρα Ευρώπη και κυρίως Ελλάδα, οπότε προβλέπω ήδη να φιγουράρει μετά από ένα διάστημα στο discogs 50άρα και βάλε...
Υπάρχει στο Discogs το περιοδικό με το 7ρι από Ισπανία 20€ χωρίς ταχυδρομικά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από theBox »

Οταν μεγαλωσω θελω να φτιαξω μπάντα και να την ονομάσω BRUTISH MANCHILD!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”