Banshee - Cry in the Night EP

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Έχω μια απορία σχετικά με το συγκεκριμένο EP.
Υπάρχει private pressing από το 1986 σε βινύλιο;
Πρέπει να υπάρχει! Θυμάμαι να διαβάζω γι αυτό, νομίζω το έχω δει και σε βιογραφία της μπάντας. Και οι δυο εκδόσεις του 1988, αμερικάνικη και ευρωπαϊκή αναφέρουν έτος κυκλοφορίας το 1986 και επανέκδοση/licencing το 1988. Δεν υπάρχει πουθενά στο internet όμως κάποια φωτογραφία. Ούτε στο Discogs καταχώρηση, ούτε στο popsike κάποια προηγούμενη πώληση. Υπάρχει στο Metal archives και έχω ένα βιβλίο του popoff που το αναφέρει. Με δυνατό Γερμανό συλλέκτη που μιλούσα πρόσφατα μου έλεγε ότι δεν το έχει δει ποτε.
Το έχει κάποιος στη συλλογή του που να μπορεί να το επιβεβαιώσει ή και να ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες;
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από Starman »

[mention]vasilis2112[/mention] σαφώς και δεν έχω αυτή τη private έκδοση, απλά να συμπληρώσω στα στοιχεία σου ότι σύμφωνα με το λήμμα των Banshee στον πρώτο τόμο του US Metal από το Iron Pages, που σου παραθέτω παρακάτω, λέει εν ολίγοις, ότι αντί να κυκλοφορήσουν demo όπως έκαναν οι περισσότεροι, αυτοί κυκλοφόρησαν μόνοι τους το Cry In The Night to 1986, το οποίο πούλησε 10000 κομμάτια (απίστευτο νούμερο για να είναι αληθινό) και ακριβώς αυτές οι πωλήσεις είναι που έστρεψαν το ενδιαφέρον της Metal Blade. Δεν αναφέρει πουθενά για κασέτες, παρά μόνο την έκφραση Mini-Lp.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Από την άλλη το booklet της Divebomb αναφέρει σε συνέντευξη της μπάντας, ότι πούλησαν τα 500 κομμάτια από την έκδοση της δικής τους Snowblind, αλλά και επιπλέον ακόμα ανατυπώσεις, χωρίς και εδώ να αναφέρει συγκεκριμένο format. Άντε βγάλε άκρη.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μάλιστα!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου φίλε μου.

Βλέπω λέει και για διαφορετικό εξώφυλλο εδώ, όπως και διαφορετικές μίξεις 2 τραγουδιών. Ένα εκ των οποίων είναι το We want you (κομματάρα) σίγουρα αφού ήδη είναι άλλη η μίξη της Metal Massacre συλλογής. Άρα υποθέτω ότι η μίξη της συλλογής είναι αυτή από το αυτοχρηματοδοτούμενο EP;

Εννοείται το 10000 δεν υπάρχει!

Είχα έντονη την εντύπωση ότι όταν πούλαγε ο Jim Crawford τη συλλογή του, είχε πουλήσει και αυτό το private EP.
Αλλά το ότι δεν υπάρχει σε popsike ή πουθενά έστω μια φωτογραφία με προβληματίζει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6251
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από theBox »

εντελως off topic αλλα αυτα τα ....πραγματα... που κρεμονται απο τα γραμματα στο εξωφυλλο, ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Τρί 19 Μάιος 2020, 01:02 εντελως off topic αλλα αυτα τα ....πραγματα... που κρεμονται απο τα γραμματα στο εξωφυλλο, ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
Μου θυμίζουν έναν χαρακτήρα από one piece! Δε θυμάμαι πως τον λένε.
:D
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα βάλω και εγώ κάποια δεδομένα ακόμα στο τραπέζι.

Banshee - Cry In The Night EP / Mini LP σε private έκδοση δεν έχω δει ποτέ.

Επίσης θεωρώ απίθανο μια μπάντα να είχε την δυναμική να κόψει 10.000 κόπιες μόνη της και μάλιστα βινύλια ή ακόμα και κασέτες. Μπορεί το 10000 να είναι ένα απλό τυπογραφικό στο US Metal βιβλίο.

Είμαι όμως σχεδόν σίγουρος ότι παίζει και εδώ, η γνωστή κλασσική ιστορία:

Έχει βγει μόνο κασέτα και το χαρακτηρίζουν EP.

Και εξηγω:

Οι Αμερικανοί χρησιμοποιούσαν τις λέξεις, EP, LP και Single για να καθορίσουν πρώτα τη διάρκεια και μετά το format. Έτσι σε πολλές περιπτώσεις έβλεπες τέτοιους χαρακτηρισμούς για υλικό που είχε βγει σε κασέτα μόνο.

Οι Ευρωπαίοι πάθαιναν σύγχυση με αυτό, έχοντας στο μυαλό τους το δίπτυχο διάρκεια, format. Και έτσι όταν πχ. οι Mystic Force έγραφαν τη λέξη single για το "Blind Vision" που είχε βγει μόνο κασέτα ή τη λέξη EP για το Mystic Force demo που είχε βγει πάλι μόνο κασέτα, ο καημένος ο Ευρωπαίος έψαχνε να βρει βινύλια.

Και με άλλα πολλά έχει συμβεί αυτό όπως πχ με το "No Way Out" των Dead Calm που αναφέρονταν ως LP, ενώ είχε βγει μόνο κασέτα.

ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν είναι λάθος με βάση την διάρκεια έτσι; Απλά στην Ευρώπη είναι κατεστημένο να καθορίζεται και το format με αυτούς τους χαρακτηρισμούς.

Φυσικά όλα αυτά τώρα είναι εύκολο να τα διασταυρώσεις, παλιότερα ήταν πολύ πιο δύσκολο οπότε περίμενες να μάθεις από την ίδια την μπάντα αν έπαιρνες την κυκλοφορία ή από γνωστούς που την είχαν αγοράσει.

υγ. Τον χαρακτηρισμό Mini LP τον έχω δει να χρησιμοποιείται σπανιότερα σε Αμερικανικά εδάφη για releases που ΔΕΝ είναι όντως σε βινύλιο. Τον αναφέρω μιας και τον συναντάμε στο Iron Pages απόσπασμα και δεν ξέρουμε με ποια λογική γράφτηκε.

υγ1. Ένας ορθός όρος και αρκετά επεξηγηματικός -εγώ τον χρησιμοποιώ αρκετά- είναι και ο όρος LP-Tape που δηλώνει -για full lengths- και την διάρκεια και το format και ταιριάζει γάντι με αρκετά releases που έβγαιναν σε κασέτα μόνο ενώ ήταν κανονικά full lengths, τυπωμένα μάλιστα και σε εργοστασιακό pro tape για να υπάρχει η ανάλογη επισημότητα.

Να ρωτήσουμε την μπάντα εν τέλη. Ευκαιρία για Banshee interview.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Problem solved!

“Hello Vasilis!

(...)

The original Banshee Cry In The Night ep came out on cassette in which the band released under Snowblind productions, then Metal Blade picked it up and released it again on cassette and Vinyl,

(...)
Best
Terry Dunn
Banshee“
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από CountRaven »

The original Banshee Cry In The Night ep came out on cassette
Ότι εξηγούσα από πάνω...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 19 Μάιος 2020, 02:17 Ευκαιρία για Banshee interview.
Θα το εκλάβω σαν δέσμευση. Με τις ευχές μου. Δεν θυμάμαι να έχουν κιόλας δώσει συνέντευξη άλλη φορά σε Ελληνικό έντυπο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Τρί 19 Μάιος 2020, 08:42
CountRaven έγραψε: Τρί 19 Μάιος 2020, 02:17 Ευκαιρία για Banshee interview.
Θα το εκλάβω σαν δέσμευση. Με τις ευχές μου. Δεν θυμάμαι να έχουν κιόλας δώσει συνέντευξη άλλη φορά σε Ελληνικό έντυπο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Έχουν μαζευτεί πολλά to do. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει φουλ με τον προσωπικό μου χρόνο και η περίοδος της καραντίνας για μένα μόνο χαλαρή δεν ήταν. Ο ελεύθερος χρόνος μου μοιράζεται κάπου μεταξύ ραδιοφώνου, μπάντας και ψηφιακού Scroll μαζί με τα υπόλοιπα γνωστά και μη projects και τις ώρες ακρόασης μουσικής. Κάπου εκεί υπάρχει και το τεύχος. Έχει προχωρήσει σε έναν αρκετά καλό βαθμό. Υπόσχομαι / δρσνεύομαι πως το αποτέλεσμα θα σας κάνει πραγματικά χαρούμενους. Το σημειώνω για Banshee.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από Zippo190 »

συγνώμη για την παρέμβαση αλλά θέλω ΑΜΕΣΑ να ξεκινήσει καμπάνια με υπογραφές για την επιστροφή του όρου mini-cd. Συνεχίστε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από rbrigade »

Όντως LP=long play, EP=extended play, αφορούν καθαρά τις διάρκειες και όχι το format που περιγράφεται από τα 7'', 12'' (ίντσες βινυλίου), 45, 33 (στροφές βινυλίου), tape/cassette, cd κτλ

Υ.Γ. Βλέπω βέβαια στο wiki θεωρούν το LP δεδομένα βινύλιο, ενώ ας πούμε στο EP αναφέρουν ότι αρχικά αφορούσε βινύλια αλλά στην συνέχεια και cd, οπότε λογικό είναι να υπάρχει σύγχυση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 13:00 Όντως LP=long play, EP=extended play, αφορούν καθαρά τις διάρκειες και όχι το format που περιγράφεται από τα 7'', 12'' (ίντσες βινυλίου), 45, 33 (στροφές βινυλίου), tape/cassette, cd κτλ

Υ.Γ. Βλέπω βέβαια στο wiki θεωρούν το LP δεδομένα βινύλιο, ενώ ας πούμε στο EP αναφέρουν ότι αρχικά αφορούσε βινύλια αλλά στην συνέχεια και cd, οπότε λογικό είναι να υπάρχει σύγχυση
US διάρκεια.
EU διάρκεια, format.

Αυτό είναι πάντα το starting point.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Banshee - Cry in the Night EP

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σχετικά με LP, Mini-LP και EP, κάποια στιγμή το είχα αναλύσει εδώ: https://crystal-logic.blogspot.com/2019 ... -mini.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”