BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

ΘΕΛΩ ΚΟΜΜΑΤΙ BLACK SWORD THUNDER ATTACK ΜΕ ΕΛΡΙΚ ΣΕ ΤΕΡΜΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΚΑΙ MAREIKE ΝΑ ΥΠΟΔΥΕΤΑΙ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αυτό που γίνεται εδώ μέσα: πέντε σελίδες συζήτησης και να μπαίνει ο professional Xstroyer και εξηγεί με σεντονάκι τα πράγματα είναι μαγεία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από SlayerKing »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 12:20
Τι κάνει όμως μια κριτική ορθή; Τι χρειάζεται ο αναγνώστης; Από τη πλευρά του κριτικού λοιπόν, απλά πράγματα πρέπει να περάσει, ακόμα και σε 100 λέξεις: Γνωριμία με το έργο (είδος, στυλ), σύγκριση με το παρελθόν της μπάντας (αν υπάρχει) και θέση στο σήμερα, τεχνικά χαρακτηριστικά και αν επηρεάζουν το σύνολο του έργου, αντικειμενική καταγραφή στα πλαίσια του είδους που υπηρετεί, και αν θέλει κλείνει με υποκειμενική άποψη. Σε ένα έργο που θα θεωρηθεί περισσότερο σημαντικό για το μέσο, μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ανάλυση. Στα πιο σοβαρά μέσα, πρέπει να υπάρχει η εμπειρία στο ποιός συντάκτης θα κάνει τη παρουσίαση - κριτική, αλλά αντίστοιχα και ο σοβαρός συντάκτης να αντιλαμβάνεται αν μπορεί αν ασχοληθεί με αυτό που θα του ανατεθεί.

Η κριτική που αναφέρεται εδώ, έχει μια σημαντική αστοχία: δεν καταλαβαίνει ο αναγνώστης τι παίζει τελικά η μπάντα. Αυτό είναι το αντικειμενικό λάθος που βρίσκω εγώ, τα υπόλοιπα δεν θα πρέπει αν μας απασχολούν ιδιαίτερα, υπάρχουν και αυτά, τι να κάνουμε;
Σωστο, αυτο παρατήρησα και εγω για την κριτικη.

Να κανω μια γενικη ερωτηση.
Εσυ σαν promoter γενικα πως αντιδρας σε 1 τετοια κριτικη ?
Βλεπεις οτι εστειλες το αλμπουμ για κριτικη σε 1 εντυπο και δεν το "σεβαστηκαν", δεν του εδωσαν τις απαραιτητες ακροάσεις , το εδωσαν σε καποιον που δεν εχει επαφη με το ειδος, δεν εκανε γνωριμια με το εργο κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Xstroyer »

SlayerKing έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 13:24
Xstroyer έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 12:20
Τι κάνει όμως μια κριτική ορθή; Τι χρειάζεται ο αναγνώστης; Από τη πλευρά του κριτικού λοιπόν, απλά πράγματα πρέπει να περάσει, ακόμα και σε 100 λέξεις: Γνωριμία με το έργο (είδος, στυλ), σύγκριση με το παρελθόν της μπάντας (αν υπάρχει) και θέση στο σήμερα, τεχνικά χαρακτηριστικά και αν επηρεάζουν το σύνολο του έργου, αντικειμενική καταγραφή στα πλαίσια του είδους που υπηρετεί, και αν θέλει κλείνει με υποκειμενική άποψη. Σε ένα έργο που θα θεωρηθεί περισσότερο σημαντικό για το μέσο, μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ανάλυση. Στα πιο σοβαρά μέσα, πρέπει να υπάρχει η εμπειρία στο ποιός συντάκτης θα κάνει τη παρουσίαση - κριτική, αλλά αντίστοιχα και ο σοβαρός συντάκτης να αντιλαμβάνεται αν μπορεί αν ασχοληθεί με αυτό που θα του ανατεθεί.

Η κριτική που αναφέρεται εδώ, έχει μια σημαντική αστοχία: δεν καταλαβαίνει ο αναγνώστης τι παίζει τελικά η μπάντα. Αυτό είναι το αντικειμενικό λάθος που βρίσκω εγώ, τα υπόλοιπα δεν θα πρέπει αν μας απασχολούν ιδιαίτερα, υπάρχουν και αυτά, τι να κάνουμε;
Σωστο, αυτο παρατήρησα και εγω για την κριτικη.

Να κανω μια γενικη ερωτηση.
Εσυ σαν promoter γενικα πως αντιδρας σε 1 τετοια κριτικη ?
Βλεπεις οτι εστειλες το αλμπουμ για κριτικη σε 1 εντυπο και δεν το "σεβαστηκαν", δεν του εδωσαν τις απαραιτητες ακροάσεις , το εδωσαν σε καποιον που δεν εχει επαφη με το ειδος, δεν εκανε γνωριμια με το εργο κλπ κλπ.
Έχω κάνει ελάχιστα albums σαν promoter (δεν είναι ο βασικός τομέας μου), αλλά προσωπικά, όπως οι περισσότεροι promoters αντιλαμβανόμαστε ότι και αυτό γίνεται. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως θα το πάρει η εταιρία ή η μπάντα. Θα προβληματιστώ αν δω μια αντιεπαγγελματική αντιμετώπιση από μεγάλο έντυπο μέσο και όχι από κάποιο μικρό site ή blog. Δεν πρέπει να μας απασχολεί κάτι τέτοιο μεμονωμένο. Aλλά και πάλι, έχει διαφορά η αντιεπαγγελματική αντιμετώπιση από μια κακή κριτική, είναι λίγο λεπτές οι γραμμές και μπορεί να τις αντιλαμβάνεται διαφορετικά και/ή αντίθετα ο μέσος οπαδός.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πέρα πάντως από το τί είχε στο νου του ο συγκεκριμένος και πέρα από το τί καταλαβαίνει ο καθένας μας από την κριτική του, ελπίζω ειλικρινά, κόντρα σε κάθε ψευτοελιτισμό, οι BSTA να ανέβουν και να δώσουν κι άλλα έργα στο μελλον. Το ελπίζω, κόντρα σε κάθε underground νοοτροπία, που θέλει το φετινό EP να μνημονεύεται στο μέλλον σαν ένα και μοναδικό obscure διαμαντάκι του παρελθόντος...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από trigger »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 13:20 Αυτό που γίνεται εδώ μέσα: πέντε σελίδες συζήτησης και να μπαίνει ο professional Xstroyer και εξηγεί με σεντονάκι τα πράγματα είναι μαγεία.
Κι αν μου υποδείξεις τι διαφορετικό είπε από αυτά που έλεγα εξαρχής θα είσαι ο Ντε Μάιο.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 14:41
Zippo190 έγραψε: Πέμ 21 Μάιος 2020, 13:20 Αυτό που γίνεται εδώ μέσα: πέντε σελίδες συζήτησης και να μπαίνει ο professional Xstroyer και εξηγεί με σεντονάκι τα πράγματα είναι μαγεία.
Κι αν μου υποδείξεις τι διαφορετικό είπε από αυτά που έλεγα εξαρχής θα είσαι ο Ντε Μάιο.
δεν έχει σημασία τι λεεί, αλλά ο professional λόγος του. :iouiou:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από LuciferSteele »

επιτέλους στα χέρια μου
20 και πλέον χρόνια από τότε που ο "Στέλιος από την Καλαμπάκα" μας μοίραζε δωρεάν κασσετάκια έξω από το ΑΝ
δέος και συγκίνηση, αυτό ακριβώς, τίποτ'άλλο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”