Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από CountRaven »

trigger έγραψε: Δευ 25 Μάιος 2020, 13:43 Το Into glory ride, για το οποίο συζητάτε, δεν είναι Manowar 2020. Χωρίς αυτό μάλιστα, δεν θα αναφέραμε το όνομα των Γερμανών χιπστερ.
Περίπτωση 1

Όταν η πανεπιστημιακού επιπέδου στιχουργική σπουδή μου με ιστορικές αναφορές, επάνω σε σίγουρα αναγνωρίσιμες μουσικές φόρμες, γίνεται χρυσιρυχείο. Τα κουλτουρέ.

Περίπτωση 2

Όταν οι εταιρίες υπογράφουν για να βγάλουν το demo που έκανα στο δωμάτιο μου αρκεί να έχει όνομα με πύργο, τίτλους με σπαθιά, και δράκο με μολύβι κτλ. Τα τίμια, τα μίνιμαλ.

Περίπτωση 3

Όταν οι δίσκοι μου γίνονται αντικείμενο μελέτης στα sites με μουσική και λίγο διανόηση.

Χνμμ

Και μετά κράζετε τον [mention]Zippo190[/mention] που παρακολουθεί το νέο ρεύμα του σινεμά από το Ιράν. Αυτοί είστε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Zippo190 »

Είναι αυτονόητο ότι ΟΛΑ τα είδη του μέταλ θα περάσουν από ένα τέτοιο επίπεδο, ειδικά δε όσα έχουν straight αναφορές στα 80ς. Η ρετρολαγνεία και χίπστερ εποχή που ζούμε ουσιαστικά άγει τα πάντα σε lifestyle/αξεσουάρ. Δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά όταν τα πάντα μπαίνουν κάτω από αυτό το πρίσμα γίνεται δήθεν. Ειδικά δε η συνεχής προσπάθεια αναπαραγωγής του underground κλίματος που υπήρχε στα 90ς (tape trading κ.α.).

Η όποια σύγκριση με τους Manowar είναι άτοπη: οι Βασιλείς δεν είχαν αναφορές στην λογοτεχνία αλλά στο συναίσθημα και στην δημιουργία εικόνων. Αντίθετα η προσέγγιση μπαντών όπως οι A.K. είναι μεν πιο ενιδαφέρουσα αλλά πολλές φορές συναισθηματικά στείρα. Τι εννοώ με αυτό; Πολλές μπάντες δείχνουν να μην το "ζούν" όπως οι Βασιλείς ή πχ οι Omen, αντίθετα τους ενδιαφέρει η προσέγγιση συγκεκριμένου κοινού και η δημιουργία συγκεκριμένου hype γύρω από το όνομα τους. Πως επιτυγχάνεται αυτό; namedropping, αναφορές στην pulp λογοτεχνία, στην ιστορία, σε εξειδικευμένους μύθους που φυσικά δεν είναι καμια αποκλειστική γνώση, ειδικά πλέον με το δίκτυο είναι πολύ προσιτά όλα αυτά (όταν ο Howie Bentley έγραφε στίχους για Κάρλ Έντουαρντ Βάγκνερ στα 90ς τα παιδάκια βλέπανε power rangers).
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Δευ 25 Μάιος 2020, 15:31 Η όποια σύγκριση με τους Manowar είναι άτοπη: οι Βασιλείς δεν είχαν αναφορές στην λογοτεχνία αλλά στο συναίσθημα και στην δημιουργία εικόνων.
Πόσο μαγκιά οι Manowar....? Σου περιέγραφαν τον Κόναν χωρίς να χρησιμοποιήσουν ποτέ το όνομά του ή τις ιστορίες του!

Οι Manowar έζησαν και ζουν το έπος τους.

Δεν ξέρω αν σήμερα θεωρούνται οι Kodex συνεχιστές, παιδιά ή κάτι τέτοιο των Μanowar, αλλά όποιος καταλαβαίνει Manowar βλέπει την τεράστια διαφορά που δεν επιτρέπει την όποια σύγκριση.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από trigger »

[quote="Advancing Yokeda" post_id=43984 time=1590412993 user_id=

Δεν ξέρω αν σήμερα θεωρούνται οι Kodex συνεχιστές, παιδιά ή κάτι τέτοιο των Μanowar, αλλά όποιος καταλαβαίνει Manowar βλέπει την τεράστια διαφορά που δεν επιτρέπει την όποια σύγκριση.
[/quote]

Συνεχιστές? Σε καμία περίπτωση. Είναι γεγονός όμως ότι έχουν αναίσχυντα αντιγράψει μουσικά θέματα και μελωδικές γραμμές των Manowar κι όχι μόνο δεν κατακρίθηκαν γι'αυτό, αλλά αποθεώνονται από πάνω.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Νομίζω ότι αποθεώνονται λόγω του όλου πακέτου που δίνουν. Δηλαδή, Manowar/Bathory μουσικά θέματα συνδυασμένα με κατά διαστήματα λυρισμούς από τη lead και τους στίχους που σου δίνουν μια αίσθηση "σοβαρότητας". Βάζω τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί δεν πιστεύω πως για να γράψεις σοβαρούς στίχους πρέπει να είσαι αναγνωρισμένος Master της εθνολογίας (όπως συμβαίνει στους Kodex). Προσωπικά θα τους ήθελα πιο πηγαία εμπνευσμένους, λιγότερο επιδεικτικά σοβαρούς και λιγότερο πολιτικοποιημένους.

Ίσως το έχω αναφέρει παλιότερα, είχα την τύχη να πιω 2 μπύρες και να κουβεντιάσω με ένα μέλος τους και όταν μου πέταξε τον όρο Epic Metal (παραμονές του τελευταίου δίσκου τους), του αντέταξα Political με κατάλληλη επιχειρηματολογία.

-----> (Τί είναι το hipster epic metal?)
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από theBox »

Η αληθεια ειναι οτι εχουν ξεσηκωσει το secret of steel για το pilgrim και το hail to england για το people of the moon (που ειναι ομως πολυ καλυτερο τραγουδι απο original). Η μαλλον σορρυ..ΕΜΕΝΑ μου αρεσει περισσοτερο (για να ειμαστε politicaly correct).

Ως προς τους Κοντεξ συγκεκριμενα, με καλυψε ο Yokeda. Περιμένω να δω για τις άλλες περιπτωσεις τι θα ειπωθει, αλλα λιγο πολυ βλεπω το τοπικ να κινειται σε αντιστοιχα πεδία με την "μαστιγα συναισθηματικου επικ" του Πρίαμου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Zippo190 »

Οι Kodex οπως και πολλοί άλλοι πατάνε πάνω σε έτοιμες φόρμες που σχεδόν ακολουθούν με ευλάβεια, φροντίζοντας να μην πέσουν στα ατοπήματα των προηγουμένων. Οι στίχοι σε σημεία είναι επιτηδευμένοι όσο δεν πάει, όπως και η μουσική:

- Ρε Μανουέλ το κομμάτι βγαίνει στα 5:32 λεπτά.
- Τι σου είπα ρε άχρησε; Συνέχισε μέχρι να χτυπήσουμε 8κτάλεπτο.

Και γενικά η προσέγγιση των περισσοτέρων είναι μελετημένη. Τι εννοώ: αν αποφασίσω μια μέρα πχ να κάνω μια crossover μπάντα, θα ψάξω για βερμούδες, φωτογραφίες σε παρατημένα εργοστάσια, φούτερ, τίποτα ραφτά Slayer, Dead Kennedys αλλά και πιο ψαγμένα όπως πχ Doom κ.α. θα πατούσα πάνω στις φόρμες των Sacred Reich στυλίστικά/μουσικά/στιχουργηκά και θα φρόντιζα να μην κάνω τα "λάθη" που έκαναν οι άλλοι. Δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και δύσκολο όσο το να κάνω κάτι από το μηδέν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από theBox »

[mention]CountRaven[/mention] η περιπτωσεις 1 και 3 δεν ταυτιζονται λιγο; Μήπως δεν εχω καταλαβει κατι.

Και να σας βοηθήσω λιγο...

Περιπτωση 4:

Οτάν πουλαω το limited box set του δισκου μου μαζι με ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΑΓΙΚΟ ΖΩΜΟ απο βοτανα γερμανικου δασους...αλλα το box set ΔΕΝ εχει κουτι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Βασικό σημείο αυτό του ότι είναι δύσκολο να κάνεις κάτι από το μηδέν. Και γίνεται ακόμα δυσκολότερο όσον αφορά το επικό μέταλ που ήδη σε περιορίζει απίστευτα στο τί θα δημιοργήσεις τελικά. Απλά σημειώνω ότι από τα πάμπολλα σχήματα που υπάρχουν που αυτοπροσδιορίζονται epic metal αυτά που τελικά κερδίζουν το σεβασμό είναι αυτά που κρατάνε ισχυρούς δεσμούς με τα 3-4 συγκροτήματα που θεωρούνται οι πρωτοπόροι. Τελευταίος νεωτερισμός που για μένα κέρδισε κοινό ήταν οι Rhapsody...

Κάτι άλλο τώρα.... οι Manowar, οι Virgin Steele, οι Warlord και γενικά εκείνης της γενιάς ήταν αφοσιωμένοι ακροατές της γενιάς των Heep, των rainbow, των purple κτλ.
Μήπως τελικά η κατάλληλη προσέγγιση δεν είναι αυτή των βασικών εκφραστών του είδους, αλλά των βασικών επιρροών που είχαν εκείνοι οι εκφραστές?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Aphelian »

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με το πρωτο post του [mention]Zippo190[/mention] .
Να προσθεσω πως εχουμε πολλες φορές αποθέωση της μετριότητας και δυστυχως πολυς κοσμος συμβιβάζεται με αυτη τη νεα πραγματικοτητα. Με αυτον τον τροπο, στην προσπαθεια να βρεθουν "οι επόμενοι" Manowar, Warlord, Omen,Virgin Steele, Manilla Road κλπ κλπ, δημιουργουνται/υπογραφουν ακομα περισσοτερες μετριες μπαντες και ο κυκλος συνεχιζει.

Στο κομματι των Kodex και τον περιεργο λογο που δεν μου "μιλανε" ουτε το μισο απ'οσο θα περιμενα οταν τους πρωτοανακαλυψα και οταν παρακολούθησα ολο το hype, πλεον το εντοπιζω αποκλειστικα στην φωνή. Αυτο ειναι και το προβλημα μου με το 90% της νεας πραγματικοτητας της σκηνης.

To Epic Metal θελει ερμηνεια, θελει τσαμπουκα, θελει συναισθημα, θελει αλητεία και πολεμο στη φωνή. Τα "μονιμως" autotuned φωνητικα που ειναι ολοσωστα αλλα flat απο την αρχη μεχρι το τελος δεν τα αντεχω.
Ο τυπος των Kodex ειναι συνηθως βαρετος στα αυτια μου κι ενω σαν μπαντα μου αρεσει πολυ η αισθητικη τους, η προσοχη τους στη λεπτομερεια και ολο το "πακετο" που προσφερουν στα χαρτια, μου χαλαει η σουπα οταν οντως πατησω το play.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Δευ 25 Μάιος 2020, 17:30 Οι στίχοι σε σημεία είναι επιτηδευμένοι όσο δεν πάει
Ετσι απο περιεργια, πως καταλαβαινετε τον ορο "επιτηδευμενοι στιχοι", εχοντας κατα νου πως μιλάμε για μέταλ.

Οκ, ο Πριαμος εχει καλυψει μια πτυχη αυτου του φαινομενου στο μανιφεστο του ενάντια στα mosquito αυτου του κοσμου....αλλά εδω δεν μιλάμε για κατι τετοιο, υποθέτω...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 25 Μάιος 2020, 17:15 (Τί είναι το hipster epic metal?)
Αυτο που κανει μπάνιο μια φορα την ημέρα; Μπορει και δυο...

Για αρχή ΑΥΤΟ, αλλά οχι μονο...
viewtopic.php?f=5&t=300
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

επιτηδευμένοι στίχοι = γράφω για θέματα όχι επειδή νιώθω και γουστάρω και εμπνέομαι τρελά (true) αλλά για να δείξω ότι κατέχω αυτά τα θέματα περισσότερο από τους άλλους (false) ή αραδιάζω άμα λάχει και το ντοκτορά μου μέσα στο τραγούδι (false)

είναι η αντίστοιχη ψευτοελιτίστικη - γνήσια ποζεράδικη - νοοτροπία που έχουν μουσικά μπαντες σαν Psychotic waltz και dream theater.

Και μετά σου λέει, "δεν υπάρχει true metal"....
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 25 Μάιος 2020, 23:08 επιτηδευμένοι στίχοι = γράφω για θέματα όχι επειδή νιώθω και γουστάρω και εμπνέομαι τρελά (true) αλλά για να δείξω ότι κατέχω αυτά τα θέματα περισσότερο από τους άλλους (false)
Αυτα τα δυο ομως δεν ειναι κατ αναγκη αλληλοαποκλειομενα.

Μπορουμε να ξερουμε a priori αν οι προθέσεις ειναι αγνές ή οχι; Ή μηπως οφειλουμε να περιχαρακωσουμε εκ των προτέρων τη θεματολογια;

Ενα παραδειγμα: οι dissection στο reinkaos και οι therion στο theli, ουσιαστικα κανουν ηχητικη προπαγανδα και μιλανε εξ ολοκληρου για τις διδαχες των αποκρυφιστικων ταγματων στα οποια ανηκουν. Μπορει καποιος να πει οτι δεν το γουστάρουν; Κι ας τους καταλαβαινουν ελάχιστοι;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Είναι το Epic Metal του σήμερα μια χίπστερ τάση; Αναπτύξτε.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ωραίο παράδειγμα. Έχω την αίσθηση πως είναι στην κατηγορία "γουστάρω και εμπνέομαι" το Theli.
Αντίστοιχα, δες την περίπτωση της viking-era των Bathory. Αποκλειστικά norse θεματολογία, αλλά το ότι ο Quorthon ένιωθε αυτό που έγραφε κραυγάζει σε κάθε δευτερόλεπτο.
Γενικά είναι δύσκολο να εξηγήσεις γιατί (τους λόγους και τα επιχειρήματα) γίνεται η επίδειξη, αλλά άλλο τόσο εύκολο είναι να το ανιχνεύσεις νιώθοντας τη μουσική αυτή.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”