REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από theBox »

Κάναμε μια μικρη καζουρα πριν κανα χρόνο οταν ειχε κυκλοφορήσει το σκυλέ βιντεοκλιπ για το someone else's problem, αλλά κατα τα άλλα ο δισκος πέρασε στα αζήτητα.

Λοιπον τον τελευταιο καιρο τον ακουω συνέχεια και εχω να πω οτι τελικα ειναι φοβερο. Τσιτομένο "metal as fuck" παιξιμο με τραγουδάρες και ρεφρενάρες σοβαρου "mid-life crisis" prog metal.

Ο Σουηδός κανει τη διαφορά τελικα και μπορουμε να πουμε οτι παιζει να ειναι και το καλυτερο "evergrey" album στο οποιο εχει τραγουδησει τα τελευταια πολλά χρονια. Έτσι κι αλλιως το στυλ ειναι αρκετα συγγενικο με τα (παλιά) evergrey.

Θα το αξιολογούσα ως την καλυτερη redemption κυκλοφορια απο την εποχη του origins of ruin.





Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 31 Μάιος 2020, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από CountRaven »

Mid life crisis σημαίνει ότι μου τελείωσαν τα Ζάναξ;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από theBox »

Εννοουμε οτι δεν βλέπουν δράκους, σπαθια και Μαμρα, αλλά σοβαρα θέματα του "human condition". :-p
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

δεν μου έκατσε το άλμπουμ, όπως και τα προηγούμενα 2 redemption, λες να δώσω δεύτερη ευκαιρία;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από theBox »

Metal_Warrior έγραψε: Κυρ 31 Μάιος 2020, 11:42 δεν μου έκατσε το άλμπουμ, όπως και τα προηγούμενα 2 redemption, λες να δώσω δεύτερη ευκαιρία;
το βρηκα σιγουρα καλυτερο απο τα τελευταια 2 (μην πω 3) redemption, αλλά οπως ολοι ξερουμε, αυτα ειναι και θεματα σωστου "timing" που θα το ακούσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

REDEMPTION (US) - Long Night's Journey Into Day

Δημοσίευση από theBox »

Μοναδικο "φάουλ" το γεγονος οτι ενα απο τα βασικα ριφ του someone elses problem, ειναι ολόιδιο με το εναρκτηριο του επόμενου κομματιου και βαράει κάπως άσχημα οταν τα ακους back to back.

Και το 2 ριφ αυτα βεβαια, ειναι παράγωγα του ytse jam (shocker!!!).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”