Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από theBox »

Κατι παρεμφερες δεν λεγαμε εδω ρε παιδια, αλλά απο την "ανάποδη"?

viewtopic.php?f=5&t=119

ή ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και δεν εχω καταλαβει καλα?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από RedSharks »

Collectors alert: Συνάδελφοι έχουμε ένα νέο Paradoxx - Plan of Attak.

Οι λιγοστές κόπιες που έχουν μοιραστεί για λόγους promotion θα πιάνουν σύντομα τριψήφια νούμερα στο eBay. Οι απανταχού tr00 θα προσκυνούν με σεβασμό και κατάνυξη το «αδικοχαμένο obscure διαμάντι αληθινού heavy metal». Οι λεφτάδες Ελβετοί-Σουηδοί συλλέκτες που θα καταφέρουν να το αποκτήσουν θα το ποστάρουν γεμάτοι περηφάνια στα σχετικά facebook groups δίπλα στο Paradoxx, το Thynn Ice και το Metal Merchant.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Priamos »

Όπως έγραψα και στο fb, δεν είμαι της άποψης να μην κυκλοφορήσει ποτέ η μουσική των Thunderslave "γιατί είναι κωλοπαιδα", αλλά δεν αδικώ μια εταιρεία να μη θέλει να συνδέσει το όνομά της με μια τέτοια συμπεριφορά. Ευτυχώς υπάρχουν άφθονες εταιρείες που δεν τις ενοχλεί η πρόκληση (αντιθέτως την επιζητούν) και μπορούν άνετα αυτές να κυκλοφορήσουν το συγκεκριμένο υλικό, ενώ πάντα υπάρχει ο δρόμος της ανεξάρτητης κυκλοφορίας. Καταλαβαίνω ότι ενεργοποιήθηκαν κάποια αντανακλαστικά λόγω της απειλής κυριαρχίας του politically correct κινήματος και υπήρξε -θεωρω αδίκως- σύνδεση, αλλά κατά βάση πιστεύω οτι αυτό που έπραξε η εταιρεία ήταν θέμα στρατηγικής και αποτέλεσμα επαγγελματικών αποφάσεων.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Ιουν 2020, 20:53 Collectors alert: Συνάδελφοι έχουμε ένα νέο Paradoxx - Plan of Attak.

Οι λιγοστές κόπιες που έχουν μοιραστεί για λόγους promotion θα πιάνουν σύντομα τριψήφια νούμερα στο eBay. Οι απανταχού tr00 θα προσκυνούν με σεβασμό και κατάνυξη το «αδικοχαμένο obscure διαμάντι αληθινού heavy metal». Οι λεφτάδες Ελβετοί-Σουηδοί συλλέκτες που θα καταφέρουν να το αποκτήσουν θα το ποστάρουν γεμάτοι περηφάνια στα σχετικά facebook groups δίπλα στο Paradoxx, το Thynn Ice και το Metal Merchant.
Χαχα.. πράγματι. Όπως ένας δικός μας χάλκινος ολυμπιονίκης που έγινε γραμματόσημο, αλλά αποσύρθηκε άμεσα όταν βρέθηκε ντοπαρισμένος.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Ιουν 2020, 20:53 Collectors alert: Συνάδελφοι έχουμε ένα νέο Paradoxx - Plan of Attak.

Οι λιγοστές κόπιες που έχουν μοιραστεί για λόγους promotion θα πιάνουν σύντομα τριψήφια νούμερα στο eBay. Οι απανταχού tr00 θα προσκυνούν με σεβασμό και κατάνυξη το «αδικοχαμένο obscure διαμάντι αληθινού heavy metal». Οι λεφτάδες Ελβετοί-Σουηδοί συλλέκτες που θα καταφέρουν να το αποκτήσουν θα το ποστάρουν γεμάτοι περηφάνια στα σχετικά facebook groups δίπλα στο Paradoxx, το Thynn Ice και το Metal Merchant.
CD copies were paid, manufactured and delivered όπως γράφει και η ανακοίνωση. Άρα όλη η κοπή είναι υπαρκτή. :)
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Πέμ 11 Ιουν 2020, 20:14 Κατι παρεμφερες δεν λεγαμε εδω ρε παιδια, αλλά απο την "ανάποδη"?

viewtopic.php?f=5&t=119

ή ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και δεν εχω καταλαβει καλα?
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, δλδ δεν μιλάμε για ακύρωση μιας κυκλοφορίας επειδή πχ διαφωνεί η εταιρία με το "εικαστικό" μέρος (εξώφυλλα κ.α.) αλλά για μια έμπρακτη πράξη που θέλω να πιστεύω ότι είναι πάνω από τα πλαίσια της πολιτικής ορθότητας. Προφανώς δεν είναι το έγκλημα του αιώνα, λογικά σε λίγο καιρό θα ξεχαστεί, απλά το βίντεο παρουσιάζει τα άτομα σαν τελειωμένους χαβαλέδες πλήττοντας το κύρος της μπάντας και θέτοντας υπό αμφισβήτηση τα πλαίσια συνεργασίας. Μιλώντας για τον εαυτό μου, βλέποντας το βίντεο εν έτη 2020 θα σκεφτόμουν "με αυτούς τους παραλίες πάω να κάνω δουλειά;"

Σχεδόν παρόμοιες συμπεριφορές έχουμε ξαναδεί και από αυθεντικούς καραγκιόζηδες όπως ο Deathammer τύπος, δλδ μπορεί να σκεφτεί κανείς τον εαυτό του να συνεργάζεται με τέτοιους παραλίες; Για φαντάσου να τους φέρεις για συναυλία και να μαλακίζονται έτσι; Ειδικά δε όταν δεν μιλάμε για κανένα όνομα/χρυσωρυχείο του οποίου τα κέρδη να επισκιάζουν τα πάντα, οπότε τέτοιες πράξεις να περνάνε με μια επίπληξη.

Μερικά σχολιάκια από f/b
Χρηστάρας ο Νεκρότικ
Is this the fucking state of metal now???? hahahahahahahahaha
Like wtf this the gayest load of shit I've read in forever.
I don't at all condone such dumbfuck actions, everyone involved is retarded, but fucking hell, man....
Bands are now "cancelled" for doing shit that was the norm in the founding days of the genre? (Destruction, Repulsion, Blasphemy, Burzum, Mayhem... all bands involved in similar actions in the past, should I burn all my records from those bands too?)
If wimps making statements like THIS are the norm for the metal scene I'm glad I really don't involve myself with the social aspect of it much anymore.
Go listen to fucking Mariah Carey or something that can in no possible way offend you.
Χουάν ο Ντέθσλαιερ
Such idiocy for idiotic material and "religious" shit. The label should change name to "Oh Jesus the remorse records
Βενιαμίν ο Σατάνικ Νεκροντέθ: btw ακόμα και ο τάφος του Παμπλίτο να ήταν και πάλι υπάρχει ένα επίπεδο σεβασμού...
ya all know whats really funny?
1.- if they actually messed with the graves of some ppl connected to gangs and cartels...too young to think that far eh? Eye for eye, tooth for tooth...
2.- Ethics lesson by a greek label thats been involved in bootleg production and distribution along the years. No Shame Recs
να ένα ενδιαφέρον σχόλιο από τον Χάμμερχαρτ: btw ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΣΤΑ 80ς....
This is fucking stupid!! This has been going on since the 80s! Most of metal bands have been involved in similar and worse situations! I dont agree with their actions but what u are doing here is just fucking stupid!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο Χουάν ο Ντέθσλέυερ είναι πολύ φίλος μου πάντως. Αλληθονος οπαδός του μυστικιστικού μέταλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Πέμ 11 Ιουν 2020, 22:20
RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Ιουν 2020, 20:53 Collectors alert: Συνάδελφοι έχουμε ένα νέο Paradoxx - Plan of Attak.

Οι λιγοστές κόπιες που έχουν μοιραστεί για λόγους promotion θα πιάνουν σύντομα τριψήφια νούμερα στο eBay. Οι απανταχού tr00 θα προσκυνούν με σεβασμό και κατάνυξη το «αδικοχαμένο obscure διαμάντι αληθινού heavy metal». Οι λεφτάδες Ελβετοί-Σουηδοί συλλέκτες που θα καταφέρουν να το αποκτήσουν θα το ποστάρουν γεμάτοι περηφάνια στα σχετικά facebook groups δίπλα στο Paradoxx, το Thynn Ice και το Metal Merchant.
CD copies were paid, manufactured and delivered όπως γράφει και η ανακοίνωση. Άρα όλη η κοπή είναι υπαρκτή. :)
Ναι, αλλά η κοπή θα καταστραφεί από την εταιρεία. Όπως και στην περίπτωση των Paradoxx. Μόνο ο λόγος της καταστροφής αλλάζει. Θα επιβιώσουν μόνο οι λιγοστές κόπιες που έχουν ήδη φύγει από την εταιρεία.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από trigger »

Διαβάζω ότι ένα κάρο 20χρονοι υποδεικνύουν τι είναι μέταλ, πως ήταν η φάση στα 80ς, ότι θα μπορούσε να κυκλοφορήσει το μισό άλμπουμ κι ότι η ενδεχόμενη κυκλοφορία του θα άλλαζε τη ζωή τους! Δε εκφράζεται ρητά αλλά είναι αυτονόητο πως δεν πρέπει να συγχέουμε το μέταλ με την πολιτική κι ότι όταν βλέπουν φλώρο στο δρόμο, του καρφώνουν κι από ένα σταυρό στον πρωκτό, κατά προτίμηση ανάποδα.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ ακόμα περιμένω παρέμβαση από Σούλα Slayer κ Μυρσίνη Randy.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από apeitharxos »

Η απόδειξη ότι η κατάληξη του άνευ ορίων 'προοδευτισμού' είναι ο καννιβαλισμός.
Για αυτούς που σχολιάζουν δηλαδή, η no remorse δεν είναι αρκετά προοδευτικό label για να προβεί σε ακύρωση μιας τέτοιας κυκλοφορίας, αφού, κατ' αυτούς, το metal στην πολιτική του προέκταση πρέπει να είναι η καταστροφή των πάντων, και όχι η υγιής αμφισβήτηση...
Για την ιστορία, τα ίδια έκαναν οι αναρχικοί στον Ισπανικό εμφύλιο, προέβησαν σε συλλήσεις τάφων ιερέων, τους οποίους αφού ξέθαβαν στην συνέχεια κρεμούσαν ανάποδα αναγράφοντας: 'Εδώ πωλείται κρέας χοιρινό'
Είναι ό,τι χειρότερο η σύλληση τάφων, σε κυνηγάει σε όλη σου τη ζωή μια τέτοια πράξη...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπήρξαν κι άλλοι που έκαναν τέτοια σκηνικά? Γιατί εγώ μόνο για τους Νορβηγούς των 90s ξέρω... Το λέω γιατί αναφέρεται πως τέτοιες πράξεις ήταν λέει από πάντα συνήθεις πρακτικές μεταλλάδων...

"Bands are now "cancelled" for doing shit that was the norm in the founding days of the genre?" το επίμαχο σημείο που μου έκανε εντύπωση...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν ξέρω να σου πω για μπάντες, αλλά η βόλτα στα νεκροταφεία είναι κλασική βόλτα έφηβου και δη μεταλλά δεκαετίες τώρα και φυσικά όταν πάνε χίλιοι ένας θα την κάνει την παπαριά. Φυσικά τέτοιες παπαριές κάνουν όλοι, όχι μόνο οι μεταλλάδες, αλλά όταν έχουμε επιτρέψει να γίνει συνώνυμο της ''κουλτούρας'' μας η μαυρίλα, οι πεντάλφες, ο σατανάς κτλ λογικό είναι να είναι πιο πιθανό να κάνει τέτοια παπαριά ένας μεταλλάς απ' ότι ένας τσιφτετελάς.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Blackwinged »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 12 Ιουν 2020, 17:36 Υπήρξαν κι άλλοι που έκαναν τέτοια σκηνικά? Γιατί εγώ μόνο για τους Νορβηγούς των 90s ξέρω... Το λέω γιατί αναφέρεται πως τέτοιες πράξεις ήταν λέει από πάντα συνήθεις πρακτικές μεταλλάδων...

"Bands are now "cancelled" for doing shit that was the norm in the founding days of the genre?" το επίμαχο σημείο που μου έκανε εντύπωση...
Εν τω μεταξύ αυτός που το έγραψε παίζει να είναι κανά 15χρονο τρουμέταλο από κάποια τρύπα στην περιφέρεια της Τιχουάνα, να έχει μεγαλώσει με κανα black metal hype ή να είδε αυτή την παπαριά για τους Mayhem και όντως να πιστεύει πως αυτά γίνονταν. Αλλά πάντα το να το παίζεις ακραίος και καλά αυτά είναι νορμάλ πράγματα, σίγουρα του φαίνεται κουλ. Το έκανα κάποτε και εγώ στα 15, διότι τότε γνώρισα τους Darkthrone και μια κοπελίτσα που μου άρεσε. Νόμιζα πως θα την πιάσω το ποπουδάκι, αλλά κατέληξα να πιάνω το cd των Darkthrone, φυσικά μαζί με αυτό που εύλογα φαντάζεσαι αγαπητέ φίλε Yokeda :fap: :fap: :fap:
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ακυρώνεται η κυκλοφορία του άλμπουμ των THUNDERSLAVE

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

rbrigade έγραψε: Παρ 12 Ιουν 2020, 18:09 Δεν ξέρω να σου πω για μπάντες, αλλά η βόλτα στα νεκροταφεία είναι κλασική βόλτα έφηβου και δη μεταλλά δεκαετίες τώρα και φυσικά όταν πάνε χίλιοι ένας θα την κάνει την παπαριά. Φυσικά τέτοιες παπαριές κάνουν όλοι, όχι μόνο οι μεταλλάδες, αλλά όταν έχουμε επιτρέψει να γίνει συνώνυμο της ''κουλτούρας'' μας η μαυρίλα, οι πεντάλφες, ο σατανάς κτλ λογικό είναι να είναι πιο πιθανό να κάνει τέτοια παπαριά ένας μεταλλάς απ' ότι ένας τσιφτετελάς.
μήπως αυτό αφορά τους πιο μυημένους στον ίννερ σέρκλ του πιο ιννερ-ιννερ σέρκλ? Ειλικρινά δεν έχω κάνει ποτέ βόλτα σε νεκροταφείο... :D :D

πέρα από την πλάκα, αξίζει να αναλογιστούμε πως υποστηρίζουμε μια μουσική που βεβηλωτικά στιχουργικά αναμασήματα είναι όντως μια παραδοσιακή πρακτική και που δεν εντοπίζεται μόνο στο black metal. Άλλο να γράφεις τραγούδι για βεβήλωμα και άλλο να το κάνεις βεβαίως, αλλά απλά το παραθέτω εδώ σαν γεγονός- ίσως προοίμιο μιας πράξης.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”