Τα Έπη της Italo Disco

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από apeitharxos »

Πάλι δεν το λες αυστηρά italo, αλλά τι να πεις γι' αυτό το κομμάτι! Από τα κορυφαία όλων των εποχών...
Να πω ότι ο τραγουδιστής Νίνο έχει ερμηνεύσει ένα παρόμοιο κομμάτι, σε σκηνοθεσία αλλά και μουσικά (αν θυμάμαι καλά για το δεύτερο...)

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δυστυχώς μόνο το Stage έχω σε βινύλιο και ελπίζω να προσθέσω σύντομα και το Max Him γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΩ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Blackwinged »

Ρε σεις... με στείλατε κουβά... ένα διάλειμμα είπα να κάνω από τη μελέτη και έμπλεξα με ιταλο ντίσκο κατάσταση.. η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω, αλλά κατανοώ το πάθος.. αυτό το βιδεο κλιπ με την κοπελιά εκεί να χαριεντίζεται στην πισίνα κάπου το έχω πετύχει.. εάν πάντως έπρεπε να διαλέξω κάποιο, σίγουρα είναι αυτός ο Peter o Randel..
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από apeitharxos »

Συνεχίζουμε...πόσοι το θυμούνται αυτό;



Η συγκεκριμένη διασκεύασε και το La Isla Bonita της Madonna, ένα χρόνο μετά την επιτυχία της Madonna...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Celephais »

Άλλος ύμνος εδώ....
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Celephais »

Και τα δικά μου 2 αγαπημένα από τη φανταστική Kim Wilde (νομίζω πλέον μιλάμε γενικότερα για 80's POP)



Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Celephais »

Και κλείνουμε με υπέροχη Belinda Carlisle





Τυχερός που πρόλαβα κάπως την εποχή εκείνη έστω και παιδί. Νομίζω πολύ περισσότερο μετρούσε τότε η φωνή και η συνολική παρουσία, προφανώς μέτραγε και η εμφάνιση, αλλά όχι αυτό το πράμα σήμερα που σέρνονται στα 4 οι "τραγουδίστριες" στα κλιπς.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από apeitharxos »

Celephais έγραψε: Δευ 22 Ιουν 2020, 23:38 Και τα δικά μου 2 αγαπημένα από τη φανταστική Kim Wilde (νομίζω πλέον μιλάμε γενικότερα για 80's POP)



Φωνάρα και η απόλυτη κουκλάρα...


Λοιπόοοοοον....Ντίσκο με οποιοδήποτε και αν είναι το άλλο συνθετικό χωρίς Boney M. και Bobby Farell δεν μπορεί να υπάρξει.
Αληθεύει ότι, εκτός των άλλων, ήταν και δάσκαλος του Michael Jackson?






Celephais έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 00:24

Τυχερός που πρόλαβα κάπως την εποχή εκείνη έστω και παιδί. Νομίζω πολύ περισσότερο μετρούσε τότε η φωνή και η συνολική παρουσία, προφανώς μέτραγε και η εμφάνιση, αλλά όχι αυτό το πράμα σήμερα που σέρνονται στα 4 οι "τραγουδίστριες" στα κλιπς.
Όπως γράφει και ένα σχόλιο κάτω από το Ma Baker παραπάνω:
The most special thing about Boney M videos was that a half naked guy entertained people way better than half naked girls do these days in music videos.


και συμπληρώνει ένας άλλο από κάτω

well, the difference is the guy was a charismatic entertainer while those girls just show off their ... whatever they have, other than their souls.

edit: Σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο bobby farell πέθανε την ίδια ημέρα και στην ίδια πόλη, που πέθανε και ο θρυλικός Ρασπούτιν, τον οποίο ο Farell τραγούδησε με τους Boney M αφήνοντάς μας ως κληρονομιά το ομώνυμο all time classic.
Και του οποίου Ρασπούτιν το εργαλείο φυλάσσεται σήμερα σε μουσείο, εξαιτίας του τεράστιου μεγέθους του (τουέντινάιν έγραψε το κοντέρ, χαλαρό)...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

apeitharxos έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 16:06 edit: Σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο bobby farell πέθανε την ίδια ημέρα και στην ίδια πόλη, που πέθανε και ο θρυλικός Ρασπούτιν, τον οποίο ο Farell τραγούδησε με τους Boney M αφήνοντάς μας ως κληρονομιά το ομώνυμο all time classic.
Και του οποίου Ρασπούτιν το εργαλείο φυλάσσεται σήμερα σε μουσείο, εξαιτίας του τεράστιου μεγέθους του (τουέντινάιν έγραψε το κοντέρ, χαλαρό)...
Συγκλονιστικό!

Edit: Χώσε και τίποτα άγνωστα να αναβαθμίσω τον εν λόγω φάκελό μου... :)
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 15:51
apeitharxos έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 16:06 edit: Σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο bobby farell πέθανε την ίδια ημέρα και στην ίδια πόλη, που πέθανε και ο θρυλικός Ρασπούτιν, τον οποίο ο Farell τραγούδησε με τους Boney M αφήνοντάς μας ως κληρονομιά το ομώνυμο all time classic.
Και του οποίου Ρασπούτιν το εργαλείο φυλάσσεται σήμερα σε μουσείο, εξαιτίας του τεράστιου μεγέθους του (τουέντινάιν έγραψε το κοντέρ, χαλαρό)...
Συγκλονιστικό!

Edit: Χώσε και τίποτα άγνωστα να αναβαθμίσω τον εν λόγω φάκελό μου... :)
Πιστεύω δεν θα σε αφήσουν παραπονεμένο...





Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από apeitharxos »

Όσο το θερμόμετρο ανεβαίνει, τόσο η ανάγκη για italo γίνεται πιο επιτακτική....





Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Τεράστιος Den Harrow
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Count Brass »

Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Count Brass »

Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Τα Έπη της Italo Disco

Δημοσίευση από Blackwinged »

Η συγκεκριμένη στήλη έγινε και αποτελεί το αγαπημένο μου διάλειμμα από το διάβασμα. Τελικά γηράσκω αεί διδασκόμενος, ισχύει. Δεν μου αρέσουν όλα, αλλά π.χ. το σημερινό που άκουσα, του Ιωάννου του Ντουράντε είναι καλό. Το άκουσα σερί κάτι φορές. Σε χαλαρώνει. Βέβαια τώρα έβαλα Inquisition για να μην ξεχνιέμαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”