Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από theBox »

Περα απο τον ομώνυμο ΥΜΝΟ, εχω να πω οτι ο δισκος μου άρεσε παρα πολυ.

Βασικα ξεχωριζουν πανευκολα απο τον σορο των NWOTHM μπάντων για τον πολυ απλο λόγο οτι γραφουν τραγουδια ευπεπτα, με πιασαρικες μελωδιες και κυριως διασκεδαστικα, ενώ οι κιθάρες και κυριως τα σόλο έχουν πραγματακια να πουν.

Περισσοτερο μου θυμησαν μια μιξη visigoth (λογω φωνητικων και μονο) και heavy load μαζι με διαφορα άλλα late 80s ευρωπαικα νεοκλασσικα.

Περα απο το σχετικα βαβουριαρικο και ανεμπνευστο drop the hammer, ο υπολοιπος δισκος κυλαει ιδιαιτερα ευχαριστα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Προβληματίστηκα με το κομματι The Rising Sign. Εκεί που είχα φτιάξει ταινιάρα στο μυαλό μου με Keepers of the flame, ξαφνικά βλέπω τον τραγουδιστή να φορά σμόκιν σε μπουάτ, με το ένα χέρι στο μικρόφωνο και το άλλο στην τσέπη.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 09:38 Προβληματίστηκα με το κομματι The Rising Sign. Εκεί που είχα φτιάξει ταινιάρα στο μυαλό μου με Keepers of the flame, ξαφνικά βλέπω τον τραγουδιστή να φορά σμόκιν σε μπουάτ, με το ένα χέρι στο μικρόφωνο και το άλλο στην τσέπη.
Πιο πολυ για γκοθίλα πιστευω πως πηγαιναν εκει. Ειναι μια τάση που καλως ή κακως αρχίζει να αναπτύσσεται. Βλέπε idle hands και το "roses" απο lunar shadow, τους οποιους ειχα καιρο να αναφέρω. :)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και με αυτές τις παρατηρήσεις πήγε περίπατο το νέο σπουδαίο όνομα πλάι σε Visigoth, στη συνείδησή μου. Η ερώτηση είναι, έχει ταυτότητα η μπάντα?
Γιατί το να μιξάρεις αρμονικά πομπώδες επικό με το ευρωπαικό power είναι ένα πράγμα, αλλά αλλο είναι να τα βάζεις στο ίδιο σακί και το σμόκιν-γοτθικό. Αυτή είναι η τάση στο σύγχρονο mainstream underground heavy metal?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από giorgos »

Ωραία κυκλοφορία η συγκεκριμένη. Όπως έγραψε και ο TheBox παραπάνω, έχει γίνει καλή δουλειά στις κιθάρες, η οποία (στα αυτιά μου τουλάχιστον) τους κάνει και ξεχωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 09:38 Προβληματίστηκα με το κομματι The Rising Sign. Εκεί που είχα φτιάξει ταινιάρα στο μυαλό μου με Keepers of the flame, ξαφνικά βλέπω τον τραγουδιστή να φορά σμόκιν σε μπουάτ, με το ένα χέρι στο μικρόφωνο και το άλλο στην τσέπη.
τελείως εκτός κλίματος, ευτυχώς που υπάρχει το ομώνυμο που είναι ΥΜΝΟΣ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 11:16 Και με αυτές τις παρατηρήσεις πήγε περίπατο το νέο σπουδαίο όνομα πλάι σε Visigoth, στη συνείδησή μου. Η ερώτηση είναι, έχει ταυτότητα η μπάντα?
Γιατί το να μιξάρεις αρμονικά πομπώδες επικό με το ευρωπαικό power είναι ένα πράγμα, αλλά αλλο είναι να τα βάζεις στο ίδιο σακί και το σμόκιν-γοτθικό. Αυτή είναι η τάση στο σύγχρονο mainstream underground heavy metal?
Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 20:13 τελείως εκτός κλίματος, ευτυχώς που υπάρχει το ομώνυμο που είναι ΥΜΝΟΣ.
Μισό λεπτο ρε παιδια...δεν ειναι ΚΑΝ ολοκληρο το κομμάτι ετσι. Δηλαδη ακομα κι αυτο, στη συνέχεια (ρεφρεν κτλ) γινεται κλασσικο πομπώδες/επικο και γαματο. Τεσπα, εγω πταισμα το βρισκω...βασικα ουτε καν πταισμα μιας και δεν με χαλαει και εξυπηρετει το ρολο του που δεν ειναι άλλος απο την κλασσικη συνταγη "ηρεμο κουπλε - χωσιμο ρεφρεν".

Να μου λεγατε για εκεινο το drop the hammer με τα ανυπαρκτα βαβουρο-ριφφ και το ρυθμικο γαβγισμα απο πανω αντι για μελωδια φωνητικων να το καταλαβω. :p

Αλλά ναι, προφανως ΟΛΟΙ συμφωνουμε οτι το ομωνυμο εινια FAR AND AWAY το καλυτερο του δισκου και ενα απο τα καλυτερα κομματια του 2020 γενικοτερα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 20:27
Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 11:16 Και με αυτές τις παρατηρήσεις πήγε περίπατο το νέο σπουδαίο όνομα πλάι σε Visigoth, στη συνείδησή μου. Η ερώτηση είναι, έχει ταυτότητα η μπάντα?
Γιατί το να μιξάρεις αρμονικά πομπώδες επικό με το ευρωπαικό power είναι ένα πράγμα, αλλά αλλο είναι να τα βάζεις στο ίδιο σακί και το σμόκιν-γοτθικό. Αυτή είναι η τάση στο σύγχρονο mainstream underground heavy metal?
Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 20:13 τελείως εκτός κλίματος, ευτυχώς που υπάρχει το ομώνυμο που είναι ΥΜΝΟΣ.
Μισό λεπτο ρε παιδια...δεν ειναι ΚΑΝ ολοκληρο το κομμάτι ετσι. Δηλαδη ακομα κι αυτο, στη συνέχεια (ρεφρεν κτλ) γινεται κλασσικο πομπώδες/επικο και γαματο. Τεσπα, εγω πταισμα το βρισκω...βασικα ουτε καν πταισμα μιας και δεν με χαλαει και εξυπηρετει το ρολο του που δεν ειναι άλλος απο την κλασσικη συνταγη "ηρεμο κουπλε - χωσιμο ρεφρεν".

Να μου λεγατε για εκεινο το drop the hammer με τα ανυπαρκτα βαβουρο-ριφφ και το ρυθμικο γαβγισμα απο πανω αντι για μελωδια φωνητικων να το καταλαβω. :p

Αλλά ναι, προφανως ΟΛΟΙ συμφωνουμε οτι το ομωνυμο εινια FAR AND AWAY το καλυτερο του δισκου και ενα απο τα καλυτερα κομματια του 2020 γενικοτερα.
Τα βασικό σημείο ένστασής μου ειναι η έλλειψη ταυτότητας. Δηλαδή μπαίνουμε στη διαδικασία εξακρίβωσης στοιχείων :D
Προς το παρών έχουν αφήσει ανοιχτές οδούς και προς Visigoth και προς Idle hands. Μελλοντικά θα ξέρουμε τί παίζει αυτό το γκρουπ...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από JimmyF »

Έχοντας ακούσει αρκετές φορές πλέον το δισκάκι, η κριτική του [mention]Zippo190[/mention] με καλύπτει σχεδόν απόλυτα. Νομίζω το ομώνυμο και το Black peak ξεχωρίζουν πάντως.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

μου πήρε λιγο να νιώσω, αλλα τα κατάφερα. Ωραίο το αλμπουμάκι, όχι έπος, αλλα ακούγεται πολύ ευχάριστα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από theBox »

Υπαρχουν κοπιες σιντι και βινυλιο στο no remorse για οποιον ΔΕΝ εχει παρει χαμπαρι...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πάντως πέρα από το ομώνυμο που λάμπει μέσα στο άλμπουμ, παρατηρώ και εγώ την καταπληκτική δουλειά στις κιθάρες που σημείωσε ο Γιώργος. Κάποια σημεία θυμίζουν Riot ενώ το instrumental με πήγε πίσω στο Mind's Eye του Moore
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από Starman »

Απογοήτευση. Σε αντίθεση με τα σχόλια και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα γύρω από το όνομά τους δεν ένιωσα. Δύο τα μεγάλα μειονεκτήματα του δίσκου. Από τη μία η μη ξεκάθαρη γραμμή ως προς το είδος που θέλουν να κινηθούν και από την άλλη τα φωνητικά. Τέτοιοι κιθαρίστες έπρεπε να υποστηρίζονται (και το αντίθετο βέβαια) από μια φωνάρα με βάθος, εκφραστικότητα και πνευμόνια. Το απόλυτο σοκ ο τρόπος που τραγουδάει σε τραγούδια σαν το The Rising Sign και το Ophidian Throne. Λες και ακούω Sisters Of Mercy, Nick Cave ή Iggy Pop. Απόλυτα σεβαστοί καλλιτέχνες, αλλά όχι στα χωράφια μας. Από ένα δίσκο με τίτλο Keepers Of The Flame άλλα πράγματα περιμένεις. Για μένα η πιο γαμάτη στιγμή του δίσκου δεν είναι ούτε το Frozen Star ούτε το ομώνυμο (μόνο αυτά ξεχώρισα) αλλά το κιθαριστικό instrumental RXRO που άνετα θα είχε μια θέση σε οποιοδήποτε δίσκο της Shrapnel της χρυσής εποχής. Έδωσα μπόλικα ακούσματα, αλλά πέρα από δυό – τρεις στιγμές δεν…
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από theBox »

Τι εγινε ρε παιδια???

Τα φωνητικα (περισσοτερο ακομα κι απο τον ομολογουμενως γαματο κιθαριστα) ειναι απο τα μεγαλυτερα highlights της μπάντας για μενα.
ΝΑΙ ακομα και τα 2 (μετρημενα, ΔΥΟ) "γκοθο-κουπλε" σε ενα κομματι.
Ο δισκος για μενα δεν εχει ουτε μισο φιλλερ, το ημι-γκοθ κομματι ειναι ευκολα στην τριαδα, και παει για πολυ υψηλη θεση στη λιστα της χρονιας το αλμπουμ.

follow....THEEE RIIISIIING SIIIIGN!!!!!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Οι Αμερικανοί GREYHAWK στην Fighters records

Δημοσίευση από castledemon »

πολυ καλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”