WHITE TOWER - Terminator

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από CountRaven »



https://whitetowermetal.bandcamp.com/releases

Από Θεσσαλονίκη τα παιδιά και στο ντεμπούτο EP τους παίζουν κλασσικό Heavy σε φάση Accept.

https://facebook.com/WhiteTowerMetal/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Πολύ καλό! Απρόσμενα καλό! Σε ποιες άλλες μπάντες έπαιζαν τα παιδιά πιο πριν ξέρουμε; Στο fb έχει γίνει ένας ψιλοπανικούλης και από πολλούς ξένους, διίστανται οι απόψεις ως προς τα φωνητικά αλλά εγώ γουστάρω κάργα!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από rbrigade »

Παντραγικά φωνητικά... Γιατί το κάνουν αυτό, πραγματικά; Ο τραγουδιστής είναι κάπου 7529797216587 πιο κακόηχος από τον Udo, παύει πλέον να είναι κάτι ιδιαίτερο και γίνεται γραφικό και γελοίο.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ούτε 3 ώρες δεν πέρασαν από αυτό που γράφαμε εδώ...
viewtopic.php?f=24&t=2764&start=15
apeitharxos έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:09 Έχω καταλάβει ότι στον Τσοβόλα αρέσουν οι 'καθαρές' παραγωγές, οπότε αν ακούσει κάτι που έχει 'βρώμικη' παραγωγή (επιτηδευμένα ή όχι) δεν θα του αρέσει καθόλου...Αυτός είναι ένας λόγος που ηχητικά δεν πρέπει να του αρέσει το Irae Melanox.
Θυμάμαι για κάτι Βραζιλιάνους τρουμέταλλους που συζητούσαμε πάλι στο metaldome σχετικά, και τους είχες απαξιώσει με ανάλογο ύφος...Οι οποίοι, εμένα μου άρεσαν πολύ, και όταν σε ρώτησα ποιες νέες μπάντες θεωρείς εσύ καλές στην τελική, όλα όσα μου πρότεινες η αλήθεια ήταν ότι ήταν πολύ καλά, αλλά είχαν αυτό το κοινό σημείο...

edit: Και οι σχετικά (έως απόλυτα) καθαρές φωνές σε φάση που ο τραγουδιστής πρέπει να έχει βγει κατευθείαν από το ωδείο...Σε αντίθεση με εμένα π.χ μου αρέσουν και αυτές, αλλά και οι κάπως πιο 'ατσούμπαλες' (ακόμα περισσότερο οι επιτηδευμένα ακατέργαστες- παράγοντας τον οποίο δεν μπορεί να διακρίνει ο Τσοβόλας) που όμως βγάζουν συναίσθημα και πάθος και, το κυριότερο, μπορούν να δώσουν προσωπική ταυτότητα σε μια μπάντα...
και με επιβεβαιώνεις πάλι...

Στην προκειμένη περίπτωση, σίγουρα δεν τα λες άρτια αλλά βγάζουν πάθος, ψυχή και πόρωση...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από rbrigade »

Νομίζεις. Εδώ ο τύπος δίνει ρεσιτάλ κακογουστιάς
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τον προτιμώ από κάτι ψεύτικους πουκαμισάτους, τύπου Fabio Leone & Timo Kotipelto...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από rbrigade »

Κοίτα, ο Udo τραγουδάει όπως τραγουδάει επειδή είναι η φυσική χροιά του. Έχει από πίσω τους Accept και δένει το γλυκό. Ετούτος εδώ προσπαθεί να κοπιάρει τον Udo αλλά δεν έχει την πειστικότητα και το βάρος της φωνής του Udo. Έτσι καταλήγει ένα τσιριχτό κακέκτυπο. Και από πίσω δεν είναι οι Accept, αν και μουσικά το πρώτο κομμάτι που άκουσα ήταν μια χαρά.

Τώρα στο άλλο, αυτοί που λες έχεις κάθε δικαίωμα να μην σου αρέσουν σαν χροιές, ύφος κτλ, αλλά έχουν φωνάρες που ο τύπος εδώ δεν τις βλέπει ούτε με τηλεσκόπιο. Προφανώς και δεν τον νοιάζει κιόλας, αλλά νοιάζει τους περισσότερους ακροατές.

Υ.Γ. ο Lione πάντως έχει ωριμάσει ωραία σαν φωνή, άμα βρω κάποια στιγμή μια ωραία πρόσφατη συμμετοχή του θα την ποστάρω, βάζει και λίγο γρέζι
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει στο παρελθόν, αλλά εγώ διακρίνω την προσπάθεια αντιγραφής από την πόρωση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ναι μεν ο τύπος ακούγεται σαν τον Udo, αλλά η όλη προσπάθεια βγάζει μια αυθεντικότητα στην τελική. Λειτουργεί σαν οπαδός...Σε αντίθεση με κάτι τραγούδια όπως το We Are the Future από το Dreamspace, που περιέχει copy paste απόσπασμα από το March of Time, ενώ και όλο το άλμπουμ προσπαθεί να μιμηθεί τα keeper, με εξαίρεση το ομώνυμο και το 4th Reich...
Οι δε επόμενες δουλειές των είναι ακόμα χειρότερες, τραγούδια όπως το Galaxies ή το We Hold the Key ακούγονται σαν ποπ (δεν λέω βέβαια για κάποιες εξαιρέσεις όπως το Distant Skies ή το Lord of the Wasteland που είναι κομματάρες)...Σε θέμα αντιγραφής, οι οπαδοί των Stratovarious & Rhapsody δεν δικαιούνται να κουνάνε το δάχτυλο σε κανέναν επομένως...Διότι, στην τελική όχι μόνο το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυθεντικό, αλλά και όλη προσπάθεια να γίνουμε helloween στην θέση των helloween στην αρχή, και συνιστώσα του malmsteen στην συνέχεια κάνει μπαμ ότι γίνεται για τα φράγκα...

Στο κάτω κάτω δεν είναι η πρώτη φορά που βγαίνουν μπάντες των οποίων τα φωνητικά μοιάζουν με αυτά του Udo και γαμάνε...Αναφέρω ως παράδειγμα τους εξαιρετικούς Gladiators...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν θες να δεις τον Kotipelto σαν αντιγραφέα Kiske δικαίωμά σου, αν θες να πεις ότι το κάνει για τα λεφτά πάλι δικαίωμά σου (πραγματικά δεν βλέπω κάτι κακό στο να προσπαθείς να πετύχει η μπάντα σου κάνοντας παράλληλα καλή μουσική), αλλά το αποτέλεσμα αντικειμενικά γάμησε για μερικά χρόνια (μέχρι και συ βρίσκεις κομματάρες, φαντάσου). Από την άλλη εδώ δεν βλέπω να γαμάει ο τύπος... Και η πόρωση από μόνη της δεν λέει κάτι, αλλιώς ο Hercules θα ήταν ο πιο γαμάτος παίκτης του μέταλ...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Πιο πολύ γάμησε όμως όταν ήταν πιο αυθεντικοί, με τραγούδια όπως το Madness Strikes at Midnight & το Twilight Time...
Το παράδειγμα που μου έφερες είναι άστοχο διότι ο hercules δεν έχει μπάντα, ούτε ηχογραφεί με 100% σωστό τρόπο, ώστε να γίνει η σύγκριση όπως πρέπει, και ποτέ δεν είπα ότι η πόρωση και μόνο αρκεί...Βρίσκω κομματάρες βέβαια αλλά εν τέλη ξεκινώντας από μπάντες σαν αυτούς, το metal άρχισε να εκφυλίζεται στην δεκαετία του '90 σε europower...
Είναι σαν να μου λες (για τους Stratovarius) ότι ο Τσιάρτας που επειδή απλώς διέθετε μακρινή πάσα και δεν έκανε τίποτε άλλο μέσα στο γήπεδο, και μέσα σε 10' που έτρεχε κουραζόταν, ήταν ποδοσφαιριστής...Όπως και να το κάνουμε το metal δεν βγαίνει από τα ωδεία ούτε από την εκτελεστική αρτιότητα, όπως και ποδοσφαιριστής δεν είναι αυτός που εκτελεί καλά τα φάουλ και που μπορεί να βρει με κλειστά μάτια τον Ντέμη, αλλά κατά τα άλλα φεύγει ατσαλάκωτος από το γήπεδο...Δεν αρκούν μόνο αυτά...

Ξέχασα να αναφέρω τους επίσης εξαιρετικούς Vanize, την μπάντα του αδελφού του Udo...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Starman »

Έχει δίκιο ο Τσοβόλας για τα φωνητικά, δεν μπορούν να συγκριθούν τεχνικά με κανένα από τους τραγουδιστές που ειπώθηκαν παραπάνω. Αν δεν είσαι οπαδός της φωνής του Udo, δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρέσει κανένας κλώνος του. Αλλά από μια μπάντα με τόσο ξεκάθαρες επιρροές δεν θέλω κάτι παραπάνω. Καμιά πρωτοτυπία, αλλά κλαιν. Όσο πιο Accept-ικό τόσο καλύτερα. Θα το τιμήσω χωρίς δεύτερη σκέψη, όταν και άμα κυκλοφορήσει σε φυσικό format.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι το πρόβλημα τεχνικό, μην πετάτε την μπάλα στην εξέδρα. Έρχεται ένας άνθρωπος και χωρίς να έχει την φωνή του Udo βιάζει το λαρύγγι του να ακουστεί σαν Udo. Εκεί είναι το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα δεν τον δικαιώνει.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Θέλουν να είναι Accept και νομίζω το καταφέρνουν.

:love: UDO :love:


για να καταλάβω αυτό που λέει ο Rbrigade περί λαρυγγοβιασμού, πρέπει να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο στυλ που τραγουδά
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ένα πουλάκι μου ψιθύρισε το εξής να μεταφέρω στην συζήτηση: 'Αν προσκυνάτε πρώτο Living Death γιατί δεν σας αρέσει αυτό;' (εγώ δεν έχω ακούσει αυτή τη μπάντα)
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 26 Ιουν 2020, 17:34 Θέλουν να είναι Accept και νομίζω το καταφέρνουν.

:love: UDO :love:


για να καταλάβω αυτό που λέει ο Rbrigade περί λαρυγγοβιασμού, πρέπει να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο στυλ που τραγουδά
Τι εννοείς; Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Vourvachis
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2018, 09:04

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Vourvachis »

rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 19:49 Παντραγικά φωνητικά... Γιατί το κάνουν αυτό, πραγματικά;
Γενικά τα φωνητικά με κούρασαν και μένα. Καλή τύχη στα παιδιά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”