WHITE TOWER - Terminator

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ ανέβασα το ποστ της κυκλοφορίας και παράλληλα πάτησα το play.

Δεν είναι καθόλου της φάσης μου ο ήχος αυτός πλέον, αλλά ναι γενικά τα παιδιά θέλουν μπόλικη δουλίτσα.

Θα πρέπει να βάλουν τον πήχη στα παλιά καλά κλασσικά Metal άλμπουμ και όχι στην κάθε NWOTHM παπαριά του σήμερα.

Τι σημαίνει NWOTHM παπαριά του σήμερα; Όλοι πλέον παίρνουν 2 riff τα κολλάνε το ένα από το άλλο x 3 songs και έτοιμο το EP.

Όχι φίλε. Θέλεις κλασσικό Metal; Ωραία, λιώσε το "Breaker", λιώσε Saxon, Accept, Chastain και έλα να τα ξαναπούμε αν και όποτε.

Και επειδή μπορεί να το διαβάζουν και να με βρίζουν τώρα, το θέμα δεν είναι οι WT, είναι αυτό το φαινόμενο ΓΕΝΙΚΑ.

Αν θέλεις το support μου -το χέρι μου στην τσέπη- πρέπει να μου δώσεις καλό υλικό, γιατί τα λεφτά μου για μουσική είναι μετρημένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από CountRaven »

Από την άλλη για να είμαστε και δίκαιοι έτσι, τα παιδιά μπορεί να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να παίξουν έτσι και να μας γράψουν στα παπάρια τους και πολύ καλά θα κάνουν.

Εμείς εδώ κουβεντιάζουμε σαν καλοί γέροι μάπετ σόου και λέμε τη γνώμη μας για μια κυκλοφορία που μπορεί να θέλουμε να αγοράσουμε κιόλας. Και με αφορμή αυτή τη κυκλοφορία, αναφερόμαστε και σε κάποια γενικά φαινόμενα της φάσης. This is FS!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω πως η μπάντα πετυχαίνει το σκοπό της και αυτό που κάνει, το κάνει καλά
θέλουν να ακουστούν σαν γερμανία 84-85. Accept, Tyrant, Fact κλπ. ε λοιπόν έτσι ακούγονται
αυτού του είδους τα φωνητικά είναι love or hate, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο UDO υποτίθεται πως το κάνει σωστά και ο White Tower όχι. στα αυτιά μου είναι απλά άλλη μία φωνή αυτής της σχολής και μάλιστα πειστική
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 27 Ιουν 2020, 08:22 Ένα πουλάκι μου ψιθύρισε το εξής να μεταφέρω στην συζήτηση: 'Αν προσκυνάτε πρώτο Living Death γιατί δεν σας αρέσει αυτό;' (εγώ δεν έχω ακούσει αυτή τη μπάντα)
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 26 Ιουν 2020, 17:34 Θέλουν να είναι Accept και νομίζω το καταφέρνουν.

:love: UDO :love:


για να καταλάβω αυτό που λέει ο Rbrigade περί λαρυγγοβιασμού, πρέπει να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο στυλ που τραγουδά
Τι εννοείς; Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες...
Εννοώ ότι λέει πως ο τραγουδιστής ζορίζει το λαρύγγι να βγάλει τέτοια φωνή, αλλά δεν έχω δείγμα φωνητικών που δε μοιάζουν με Accept για να ξέρω πως είναι η φωνή του σε άλλο στυλ. Οπότε τον δέχομαι σαν κλώνο UDO/Accept.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να πω την αλήθεια το τραγούδι μου ψιλοάρεσε.

ΟΜΩΣ

όπως έχω ξαναπεί οι νέες μπάντες μπορούν να επηρεάζονται από τα 80ς αλλά το να αντιγράφουν και την κίτς πλευρά αγγίζει τα όρια της γελοιότητας. Σε κάθε περίπτωση το τραγούδι είναι πιο κοντά στον U.D.O. early 90s ήχο και η αισθητική του βίντεο ταιριάζει σε πιο glam/poser metal μπάντα παρά σε τσαμπουκαλεμένο τευτοτικό μέταλ. Το να ξύνεις το μαλλί και να βάζεις ότι σκισμένο είχε ο θείος Jay-Jay στα 80ς δεν σε κάνει αυτόματα μύστη του κλασσικού μέταλ. Το συγκεκριμένο βίντεοκλίπ ήθελε εικόνες ανατολικής Γερμανίας, γκρίζο φόντο και εργατικές πολυκατοικίες.

Επίσης:

1. Τι στον πούτσο παίζει με όλες αυτές τις strat, δλδ κιθάρες με διπλό μαγνήτη δεν παίζουν;
2. Δυσκολεύομαι να διαχειριστώ το γεγονός ότι στην αρχή του βίντεο ρυθμίζουν τους ενισχυτές τους αλλά τα όργανα δεν είναι συνδεδεμένα με βύσμα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από CountRaven »

Εκτός από τον θείο Jay Jay έχουμε και τον Erico τον Manilla Road, που ακόμα κολυμπάει για να έρθει Ελλάδα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WHITE TOWER - Terminator

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Δευ 23 Νοέμ 2020, 16:54 Εκτός από τον θείο Jay Jay έχουμε και τον Erico τον Manilla Road, που ακόμα κολυμπάει για να έρθει Ελλάδα.
οι Μπάμπης ο σουγιάς και Μήτσος ο πεταλούδας από τα lidl
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”