Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Είναι ένα θέμα που ήθελα να θήξω εδω και καιρό αλλά δεν έβρισκα ούτε το χρόνο, ούτε το μέρος (το facebook μου φαίνεται μπανάλ για αυτές τις συζητήσεις).

Όπως όλοι μας, έτσι και εγω κατα καιρούς αγοράζω κυκλοφορίες από τις μπάντες που μ'αρέσουν. Επειδή όπως ανέφερα και σε άλλο τόπικ ΔΕΝ έχω cd player σωστό για να κάτσω να ακούσω τα σι-ντί μου, προσπαθώ να επικεντρώνομαι κυρίως σε βυνίλια (καινούρια αλλά και παλια) καθώς το ευχαριστιέμαι περισσότερο και πάντα ήταν το αγαπήμένο μου φόρματ.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (φαντάζομαι και όλοι μας) είναι ότι οι τιμές ακόμα κ για τις επανακυκλοφίες έχουν φτάσει στον ΘΕΟ και ακόμα παραπέρα. Δεν το βρίσκω λογικό ένα βυνίλιο - το οποίο αρκετές φορές έχει ήχο υποδιέστερο της αρχικής κυκλοφορίας - να έχει τιμή "λιανικής" 22 - 25 ευρώ, ιδιαίτερα για τα λεγόμενα "κλασσικά" άλμπουμ που έχουν δει πληθώρα επανκυκλοφοριών σε σιντι, κασσετες, ντίτζιπακ, σώβρακα, φανέλες.

Είναι αρκετές οι φορες που προτειμώ να μην αγοράζω ή να σκέφτομαι πολύ πριν αγοράσω κάτι για την δισκοθήκη μου, παρόλο που τα σιντι στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουν ξεφτιλιστεί σε ότι αφορά τη τιμή τους. Να δώσω ένα παράδειγμα; Μία καινούρια κυκλοφορία σε βυνίλιο μπορεί να κάνει 23Ε, και με 30Ε να αγοράζεις όλη τη προηγούμενη δισκογραφία της μπάντας σε σιντί (4-5 κυκλοφορίες).

Το αποτέλεσμα αυτού, η δισκοθήκη μου τα τελευταία χρόνια χωλαίνει επειδή τα κομμάτια που προστίθενται κάθε χρόνο ολοένα μειώνονται επειδή επιλέγω να μην αγοράσω σιντι.

Εσείς σε τι φάση είστε; Ξέρω πως η ευκολη απάντηση στο πρόβλημα μου είναι "παρε σιντί", αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες απόψεις επι του θέματος :)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολλές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν ήμουν 39 αλλά 19 ξερωγώ
πόσο δύσκολο θα ήταν να φτιάξω τώρα μιά καλη και ενημερωμένη δισκοθήκη
δυστυχώς το hype του βινυλιου έχει πάει τις τιμές στο θεο
συνειδητά λοιπόν δεν αγοράζω επανακυκλοφορίες (το 90% ευτυχώς κατάφερα να το αποκτήσω χρόνια πριν, η ηλικία που λέγαμε)
γενικά έχω σχεδόν κόψει το βινύλιο και τα σκάω μόνο γιά τις νέες κυκλοφορίες από πολύ συγκεκριμένες μπάντες (Riot, Fates Warning, Sanctuary, Virgin Steele, Jag Panzer και ελάχιστες ακόμα)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Θεωρώ ότι ένας πιτσιρικάς που ξεκινάει τωρα τη δισκοθήκη του, θα τραβήξει 10χ τα ζόρια που τραβάμε τώρα εμείς μιας και δεν εχει το μπάτζετ που ίσως να εχουμε εμείς.

Το θέμα με τις επανεκδόσεις είναι ότι ο μονος λόγος που τις θέλω είναι γιατί δεν πρόλαβα να πάρω σε βυνίλιο αρκετά απο τα 90ς και όταν ανακάλυψα όλα όσα ψάχνω σήμερα, ήταν αργά :D Όπως είπες το hype τα έχει ισοπεδώσει όλα... βυνίλια πήραν 100 και 200% πάνω μόνο κ μόνο επειδή έγινε τρεντ και ολόκληρη φάμπρικα. Το σιντί μου φαίνονταν πάντα ανούσιο σαν μέσο, αλλά πλέον ήδη έχω αρχίσει να αναθεωρω μιας κ είναι το μονο μέσο που μπορείς να κινηθείς σε λογικές τιμές. Ευτυχώς κάποιες ροκιές και 70τίλες που ακούω, κρατάνε τα βυνίλια σε νορμαλ τιμες...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ακόμα και τα "φτηνά" ανεβαίνουν σιγά σιγά
κάποτε παίρναμε βινύλια με 200 δραχμές, μετά αυτό έγινε 3 ευρώ, τώρα πιά είναι 5 μίνιμουμ, σε λίγο 6 ως 10...
κωλοδάχτυλο σε αυτή τη φάση λοιπόν (εκ του ασφαλούς βέβαια γιατί έχω μαζέψει λίγο πολύ όσα θέλω χαχα) και αποκούμπι το αγαπημένο μας και πιστό σιντάκι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πληροφοριακά να συμπληρώσω πως τα μόνα βινύλια που αγόρασα τον τελευταίο καιρό και άγγιξα το 20αρι σπάζοντας το εμπάργκο ήταν οι δύο αυτοχρηματοδοτούμενες δουλειές των Ironflame και Witherfall και τα λεφτά πήγαν απευθείας στα συγκροτηματα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν έχω θέμα να σκάσω 20-22Ε για μπάντες που κυκλοφοράνε δουλειές μόνες τους και μετράνε. Το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα και οι τελευταία επανακυκλοφορία φτάνει/ξεπερνάει τα 20+ ευρώ καθιστόντας αδύνατο να μαζέψεις "κλασσικά" κομμάτια... αλλά όπως λες και εσύ κωλοδάχτυλο στις πληθωριστικες τιμες. Ακόμα θυμάμαι να αγοράζω αυτό από τον Master Records στη Μπενάκη για 450 δρχ καινούριο απο κούτα (ειχε καμια 20αρα κόπιες τότε), και τωρα έχει φτάσει γάματα... οπότε μάλλον θα παίξει κωλοδάχτυλο απο εδώ και περα και απλα θα αποδεχτώ το γεγονός ότι γεννήθηκα σε λάθος εποχή χαχαχα

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Εγώ πλέον αγοράζω σχεδόν μόνο νέες κυκλοφορίες σε CD, κυρίως από Amazon. Μ'αρέσει να παρακολουθώ νέες κυκλοφορίες και να τις παίρνω το έτος που βγαίνουν. Θέλω επίσης να πιστεύω πως και η μπάντα παίρνει το κατιτίς της. Προυπόθεση τα CD να ειναι σε λογική τιμή, γιατί πλέον όπως ειναι η κατάσταση τη στιγμή που τα αγοράζεις έχουν ήδη χάσει την αξία τους και δεν πιάνουν μια αν θες να τα πουλήσεις. Οχι οτι πρόκεται, αλλά κάποτε και τα CD είχαν μια αξία. Πλέον και τσάμπα να τα δίνεις, πάλι δεν φεύγουν. Π.χ νέα κυκλοφορία προς £9,99 είναι καλή τιμή, ειδικά αν έχει και το autorip που σου κάνει άμεσα διαθέσιμο το άλμπουμ για streaming από το app του amazon.
Τρύπες στην δισκοθήκη κλείνω από ebay ή discogs ή και amazon. Μπορεί να έχω γίνει θύμα των πολυεθνικών, αλλα και γω αγοράζω από εκεί που με συμφέρει.
ΒΙνύλια ποτέ δεν πολυαγόραζα και ενώ βγαίνουν γαμάτες εκδόσεις, οι τιμές όπως είπατε ειναι απλησίαστες.

Όπως είπε ο LuciferSteele κάποιος που ξεκίναγε τώρα θα δυσκολευόταν παραπάνω, αλλά ποιος την σήμερον ημέρα ξεκινάει δισκοθήκη; Ούτε καν mp3-οθήκη δεν ξεκινάνε. Από την άλλη πιστεύω θα είναι πολύ εύκολο να μαζέψεις κλασσικούρες μεταχειρισμένες για πενταροδεκάρες,βλέπω στο ιντερνετ όλα τα heavy metal αλλά και 90s power metal παίζουν πολύ φτηνά (αφού όπως είπα κανείς πλέον δεν τα αγοράζει αυτά)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Έχοντας μαζέψει στα νιάτα μου 1000+ cd (τα περισσοτερα των οποιων έχουν πουληθει πλέον) τα τελευταια χρόνια που έγινε μόδα, παίζω μπάλα με βινύλια κι έγω, τόσο καινούριες κυκλοφορίες, όσο και reissues. Ο τρόπος που το βλέπω είναι οτι έτσι κι αλλιώς απο μπ3 θα το ακούσω το 90% των περιπτώσεων, ε ας έχω τουλάχιστον ενα ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ physical format να χαζεύω/χαϊδεύω/μυρίζω. Όταν μερακλώνω, τα ρίχνω και στο πικάπ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Metal_Warrior έγραψε: Παρ 05 Ιαν 2018, 22:08 Π.χ νέα κυκλοφορία προς £9,99 είναι καλή τιμή, ειδικά αν έχει και το autorip που σου κάνει άμεσα διαθέσιμο το άλμπουμ για streaming από το app του amazon.
Αξίζουν τα μεταφορικά του Amazon.co.uk για Ελλάδα; Επίσης μιλάς για physical release ή μονο mp3?
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

δεν μένω Ελλάδα πλέον... Έχω δωρεάν μεταφορικά στο UK. Και μιλάω για το physical, που μαζί παίρνεις και το streaming
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Λοιπόν θα πω και εγώ την άποψη μου για το θέμα.
Πλέον κυρίως CD. Σε ένα ποσοστό 8 στα 10. Η όλη φάση με τα LP με κούρασε.

Θα αγοράσω πλέον σε LP πολύ επιλεγμένα πράγματα και υπό προϋποθέσεις. Είτε από μπάντες που βγάζουν κάτι μόνοι τους ή από μικρά label, κυκλοφορίες που ξέρω πως αν δεν τις πάρω τώρα σε LP δεν θα τις βρω εύκολα μπροστά μου. Είτε καμιά καινούρια κυκλοφορία που με έκανε να νιώσω φουλ μουσικά και τη γουστάρω τόσο μα τόσο οπότε ΑΝ πάρω το LP μια στο τόσο θα καταλήξω στην limited έκδοση για να ικανοποιήσω ΚΑΙ τα απομεινάρια του συλλεκτικού φετιχισμού μου.

Για να δώσω παράδειγμα επειδή σας μπέρδεψα: Ναι το Witherfall LP βρήκε το δρόμο τους προς τα εδώ, όπως και η limited splatter έκδοση -100 κόπιες- του LP των Hollow Earth -οτυ δίσκου της χρονιάς για μένα- που το γούσταρα τόσο πολύ που ενώ το αγόρασα digitally από την μπάντα, ήθελα και φετιχισμό.

Από εκεί και πέρα οι καθημερινές μου ανάγκες σε μουσική σε επίπεδο καινούριων κυκλοφοριών και επανακυκλοφοριών καλύπτονται μόνο από CD. CDάκι το καινούριο Fates, CDάκι το νέο Bonfire, CDάκι το νέο Threshold κτλ κτλ. Παραγγέλνονται εύκολα, γρήγορα και φτηνά, είναι διαθέσιμα παντού και έτσι μένει χρόνος για να ακούς μουσική όχι να ψάχνεις σε λίστες.

Στηρίζω επίσης bandcamp πάρα πολύ. Από εκεί πρώτα ακούω και μετά αγοράζω digitally και σε φυσικό φορμάτ -CD- κυκλοφορίες από μικρές και ποιο άγνωστες μπάντες. Γιατί digitally; Γιατί μερικά είναι διαθέσιμα μόνο έτσι. Γιατί κάποια θέλω να τα έχω για άμεησ διαθεσιμότητα για εκπομπές και ακρόαση και γιατί καλώς ή κακώς είμαι πολλές ώρες μπροστά από ένα PC και θένω να ακούω μουσική. Και το θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα όταν μια μπάντα μικρή ή μεσαία μου ζητάει 6 δολλάρια για το download να πάω να κατεβάσω μόνο το tor****t -το οποίο μπορεί και να μην υπάρχει-. Αν τώρα νιώσω ποιο πολύ, όπως αναφέρω και παραπάνω θα αγοράσω και το physical προιόν. Σε αυτό το κομμάτι βάζω και ανάλογα services όπως CDBaby και γενικά το κομμάτι αγοράζω -private / σε μικρά labels / demos- κυκλοφορίες από τις ίδιες τις μπάντες. Το οποίω σητρίζω σταθερά.

Εννοείται ότι δεν αγγίζω re-iisues σε LP όπως πχ κάτι Skyclad και κάτι Running Wild τα οποία τα βέπω και τα πουλάνε 30 ευρώ το κομμάτι και πεθαίνω από τα γέλια.

Γενικά είμαι στη φάση πλέον ότι με απσχολεί η μουσική και όχι τόσο το format.

Φυσικά εννοείται ότι και το φωτάκι το εξωτερικού για τα κατεβάσματα δεν σβήνει ποτέ. Με ότι και αν συνεπάγιεται αυτό.

-----

Για το θέμα που θήγει ο Γιάννης. Υπάρχουν 3 λύσεις:

1. Πάρε ένα φτηνό DVD Player και μην πελαγώνεις με τα LP.
2. Πάρε ένα εξωτερικό USB DVD Drive και κουβάλα το από μηχανήμα σε μηχανήμα αν δεν έχεις drive όπως ανέφερες
3. Θες να παραμείνεις LP; Βάλε ένα προσωπικό ταβάνι πχ "δεν δίνω για δίσκο πάνω από 20 ευρώ" και παίξε μπάλα. Με λίγο ψάξιμο μπορείς να πετύχεις και φτηνά πράγματα. Σε 70ς και 80ς κλασσικά μια χαρά είναι και οι Ελληνικές οι κάποιες παλιότερες εκδώσεις. Αγνόησε τις επανακυκλοφορίες του hype. Επίσης αρκετά από καινούρια παίζουν κάτω από 20 όπως αναφέρθηκε ήδη, οπότε κάνε και εκεί την ψακτική σου. Αν τώρα θέλεις πράγματα που έγιναν sold out σε LP στην εποχή τους στα οποία και η πρώτη έκδοση αλλά και η επανακυκλοφορία τσόζυν -σε διαφορετικό βαθμό-, επέλεξε αν θα τα σκάσεις για LP ή ξανασκέψου το CD.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ναι Χρήστο κάτι τέτοιο θα παίξει απο εδώ και πέρα. Έχω κ γω 2-3 ξεχασμένα DVD players οπότε κάτι τέτοιο θα παίξει σε συνδιασμό με τηλεόραση/ηχοσύστημα.

Πραγματικά πάντως, η φάση με τα βυνίλια με εχει ξενερώσει απίστευτα.. παλιότερα δεν θα έμπαινα καν στο τρυπάκι να κοιτάξω για ελληνικές εκδόσεις βυνιλίων γιατί στο 90% ήταν πάντα υποδιέστερες των υπόλοιπων ευρωπαικών/αμερικάνικων. Εδω κ μερικά χρόνια έχει καμφθεί και αυτό το "κόλλημα"...

Αλλαγή πλεύσης λοιπόν... :(
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από manillard »

Για μένα το internet έφερε την χρυσή εποχή που συνεχίζεται γιατί στην Κύπρο τα CD έκαναν 11.99 λίρες (21 ευράκια) το 1996 και τώρα στα μαχάζια ότι βρίσκεις, το βρίσκεις πάνω από 24 ευρώ... άρα, Ruthless - Metal Without Mercy στα 28 ευρώ είναι τιμή εκκαθάρισης stock για μενα :-D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ως γνήσιο παιδί των 90'ς προτιμώ τα cd. Πικπαπ αγόρασα όταν τελείωσα το λύκειο (τέλη 90ς αρχές 00ς) για να μαζέψω πράγμα που δεν υπήρχε τότε σε cd (πχ The Rods, Ostrogoth, Faithful Breath, κ.α.) χώρια που οι τιμές των βινυλίων ήταν πολύ φτηνότερες από τα cd. Πλέον θεωρώ ότι το βινύλιο έχει ένα hype το οποίο δεν δικαιολογείται για κανένα λόγο. Δεν είναι τυχαίο που έρευνες έχουν δείξει ότι μεγάλος αριθμός των αγοραστών βινυλίου δεν μπαίνει στον κόπο να ακούσει αυτά που αγοράζει. Δηλαδή αγοράζουν μόνο για την πόζα, σαν προέκταση της δήθεν αντισυμβατικής προσωπικότητας τους. Πούτσες δηλαδή.

Πλέον αγοράζω λιγότερο βινύλιο και φυσικά περισσότερο cd το οποίο άλλωστε εκτιμώ ιδιαίτερα σαν ένα φτηνό, προσιτό, αξιόπιστο μέσο μετάδοσης της μουσικής. Όσον αφορά την επιστροφή της κασέτας για τους αυθεντικούς, καλά κρασιά τους δουλεύουν και το χαίρονται.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 07 Ιαν 2018, 16:11 Πούτσες δηλαδή.
Το συνόψισες άριστα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”