WITNESSES - Doom II

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τα ίδια είπα στο τόπικ των STYGIAN CROWN: γιατί δεν έχει comments από κάτω; :(
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από CountRaven »

Μεγάλη δισκάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από rbrigade »

Σαν να ακούω τους προγκρεσιβάδες Enchant ή κάποια ανάλογη μπάντα με έφεση στην κλάψα να παίζει κάτι βαρύ και αργόσυρτο. Δεν είναι ιδιαίτερα ορθόδοξο (με την έννοια του true) το αποτέλεσμα, ούτε heavy metal ούτε epic doom το λες. Στο bandcamp βέβαια έχουν και τα πιο κατατοπιστικά tags όπως experimental, ambient ktl. Κάτι τέτοια περίεργα ατμοσφαιρικά προ 15-20 χρόνων δεν θυμάμαι πως χαρακτηρίζονταν, post κάτι... Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ μπάντες, ήταν μια του alternative χώρου που έπαιζε περίπου έτσι...

Υ.Γ. Ναι γαμώ την τρέλλα μου, το βρήκα

Θα μου πείτε ότι στην μουσική υπάρχει απόσταση αλλά τα φωνητικά είναι ίδιας φάσης
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από theBox »

Post Metal λεγοταν (λεγεται?) το είδος. Εδω απο τα λιγα που ακουσα, η ζυγαρια γερνει λιγο περισσοτερο προς το ντουμ κ λιγοτερο προς το ποστ αλλά οι παρατηρησεις του Τσοβόλα σε γενικες γραμμες στέκουν. ΠΑΡΟΛΑ αυτα, το επιπολαιο περασμα που εκανα μου κεντρισε το ενδιαφερον και με βλεπω να του δινω μια κανονικη ευκαιρια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από rbrigade »

Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι διέκοψα ακρόαση Load για να τσεκάρω (έτσι για να γίνει λίγο τζέρτζελο να μην διαμαρτύρεται ο Scroll ότι δεν έχει σχόλια)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:44 Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι διέκοψα ακρόαση Load για να τσεκάρω (έτσι για να γίνει λίγο τζέρτζελο να μην διαμαρτύρεται ο Scroll ότι δεν έχει σχόλια)
Κι εγω με τη σειρα μου να πω οτι το Load ειναι τρελη δισκάρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από rbrigade »

Προς το παρόν κοντεύει να με πάρει ο ύπνος και με την παραμικρή ευκαιρία πατάω play ακόμα και σε ντουμίλες για να σωθώ! Δεν ξέρω αν και τι είχα γράψει στην πρόσφατη επέτειο του δίσκου, πάντως ο δίσκος έχει με το ζόρι 3-4 καλά κομμάτια και αυτά ακόμα είναι ψιλοβαρετά.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από JimmyF »

theBox έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:47
rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:44 Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι διέκοψα ακρόαση Load για να τσεκάρω (έτσι για να γίνει λίγο τζέρτζελο να μην διαμαρτύρεται ο Scroll ότι δεν έχει σχόλια)
Κι εγω με τη σειρα μου να πω οτι το Load ειναι τρελη δισκάρα.
Ρε παιδια τί έχω χάσει; Ποιο είναι το Load που αναφέρεστε;
Πάντως το Doom χωρίς να το χω ακούσει σερί σαν album μου άρεσε. Τα μη κλασικά doom φωνητικά το κάνουν να ξεχωρίζει από το σωρό.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 23:46
theBox έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:47
rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:44 Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι διέκοψα ακρόαση Load για να τσεκάρω (έτσι για να γίνει λίγο τζέρτζελο να μην διαμαρτύρεται ο Scroll ότι δεν έχει σχόλια)
Κι εγω με τη σειρα μου να πω οτι το Load ειναι τρελη δισκάρα.
Ρε παιδια τί έχω χάσει; Ποιο είναι το Load που αναφέρεστε;
Πάντως το Doom χωρίς να το χω ακούσει σερί σαν album μου άρεσε. Τα μη κλασικά doom φωνητικά το κάνουν να ξεχωρίζει από το σωρό.


:D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από JimmyF »

theBox έγραψε: Δευ 06 Ιούλ 2020, 00:58
JimmyF έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 23:46
theBox έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 20:47

Κι εγω με τη σειρα μου να πω οτι το Load ειναι τρελη δισκάρα.
Ρε παιδια τί έχω χάσει; Ποιο είναι το Load που αναφέρεστε;
Πάντως το Doom χωρίς να το χω ακούσει σερί σαν album μου άρεσε. Τα μη κλασικά doom φωνητικά το κάνουν να ξεχωρίζει από το σωρό.


:D :D :D
Επιάστηκα κώτσος! :D Bleeding me!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WITNESSES - Doom II

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο δίσκος δεν έχει σχέση με post rock / metal. Δλδ κ το δείγμα που ποσταρίστηκε, ΟΚ, παίζει να έχει κοινά 1-2 ακόρντα αλλα οι φιλοσοφίες είναι αντιδιαμετρικά αντίθετες. Έχει κάποια ambient samples -για τα οποία φαντάζομαι έχει μπει κ η ταμπέλα "experimental" που για μένα είναι ψιλοάστοχη- αλλα η βαση του δίσκου είναι η ατμόσφαιρα (όλα αυτά τα ακουστικά μέρη) με αρκετά doom στοιχεία κ μερικά black metal περάσματα. Εμένα μου ακούστηκαν σαν πιο «στακάτοι» VOID OF SILENCE με φωνητικά MDB για να δώσω κ ένα δυο ρεφερενσε. Θα ήθελα την παραγωγή λίγο πιο μπομπάτη, αλλά γενικά περνάει το πάσο που λέει κ μια ψυχή :D

υγ: το Load είναι όαση μπρος στις πίπες των τελευταίων ετών :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”