VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Αποκλειστικά επανακυκλοφορίες, επετειακές εκδόσεις κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από CountRaven »

Όχι δεν είναι τυπογραφικό λάθος ...
Zed Yago fans, listen up! The debut album of the band is available again - remastered by Alexander Krull (Mastersound Studio), including bonus tracks and released under the banner of VELVET VIPER!

Get ready for dramatic metal and the unique voice of vocalist Jutta Weinhold!

Από Press Kit της Massacre όλα τα παραπάνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από Starman »

Η γκρίνια μου μπορεί να είναι λόγο ηλικίας, αλλά αυτά είναι καραγκιοζιλίκια για μένα. Μια επανακυκλοφορία πρέπει να είναι αυτό που ουσιαστικά προσδιορίζει η ίδια η λέξη. ‘Όσο γίνεται πιο πιστό αντίγραφο της πρώτης κοπής, συμπεριλαμβανομένου και του εικαστικού σκέλους αυτής. Μόνο ένα νέο mastering δέχομαι αδιαμαρτύρητα*. Γενικά με χαλάνε οι επανακυκλοφορίες ακόμα και με νέα εξώφυλλα και ας ήταν για τα μπάζα τα πρωτότυπα. Έτσι τα μάθαμε και έτσι τα θέλουμε. Άλλωστε αυτά ήταν μέρος της γοητείας της εκάστοτε εποχής. Αν τώρα αλλάξουμε και τη μπάντα που το ηχογράφησε και το κυκλοφόρησε με μια άλλη γιατί τα παλιά μέλη δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους, είναι τραγικό. Πως θα μας φαινόταν για παράδειγμα, αν ο Dickinson επανακυκλοφορούσε τα δικά του κάτω από το όνομα των Maiden επειδή δεν τα βρίσκει με τον Roy Z ή με την τότε εταιρεία του; Αλλοιώνεται η ιστορία έτσι.
Είναι θετικό πάντως που θα επανακυκλοφορήσει έστω και έτσι, γιατί γενικά το δίπτυχο Velvet Viper - Zed Yago το έχουν ταράξει στις bootlegιές.

*Για να σας προλάβω πριν μου πείτε για τις Manowar επανακυκλοφορίες που όλα είναι αλλαγμένα, να σας θυμίσω ότι είναι εκτός συναγωνισμού και κριτικής. :twisted:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από rbrigade »

Δηλαδή τα μέλη των Zed yago δεν συμφωνούσαν στην επανακυκλοφορία και θα αποδεχτούν να βγει η μουσική τους με το όνομα άλλης μπάντας; Τι κουφά είναι αυτά;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά και μένα μου φάνηκε κουλό μόλις το διάβασα. Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω για την ώρα είναι πως όλα τα δικαιώματα για το υλικό είναι στα χέρια της Jutta, οπότε παίζει ότι μπάλα γουστάρει.

Πάντως έχω το υλικό στα χέρια μου και με την πρώτη ευκαιρία θα ακούσω και θα μεταφέρω εντυπώσεις. Τουλάχιστον να είναι καλό το αποτέλεσμα ηχητικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ δεν καταλαβαίνω τι φάση, αφού άλλωστε το όνομα Zed Yago είναι μέρος του γενικότερου concept των δύο πρώτων δίσκων. Δεν θεωρώ ότι είναι καλή κίνηση και ας μιλάμε για μνημεία του είδους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από rbrigade »

Μήπως θεωρεί ότι οι Velvet Viper είναι πιο επιτυχημένοι και γνωστοί και ότι τα συγκεκριμένα άλμπουμ θα πουλήσουν περισσότερο με αυτήν την ταμπέλα; Δεν έχω ιδέα πόσο πούλησαν οι Zed Yago/Velvet Viper
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

VELVET VIPER - From Over Yonder - Έρχεται 21 Αυγούστου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αναμένω απάντηση από το ζεύγος Durant...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανακυκλοφορίες”