Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από rbrigade »

Ας υποθέσουμε ότι ξαναγίνεσαι ο δωδεκάχρονος-δεκαπεντάχρονος πιτσιρικάς που μόλις άρχισε να ακούει heavy metal...

Τι θα άλλαζες, τι θα έκανες διαφορετικά, ποιες μπάντες που έχεις αδικήσει-αγνοήσει-ανακαλύψει σε μεγάλη ηλικία θα ήθελες να τις πιάσεις από νωρίς και να τις απολαύσεις μέσα από τα πεινασμένα/παρθένα αυτιά του πιτσιρικά που ρουφάει τα πάντα σαν σφουγγάρι;

Μια μπάντα που θα ήθελα να έχω ακούσει πιο προσεκτικά είναι οι Motorhead. Είναι μπάντα που μπορείς εύκολα να πεις ότι παίζουν όλο το ίδιο, αλλά κάπου ντρέπομαι που έχω φτάσει σαράντα και δεν έχω ακούσει ούτε το ένα τρίτο της δισκογραφίας τους την στιγμή που έχουν αρκετά κομμάτια μέσα στην καύλα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από Zippo190 »

Απολύτως τίποτα, δεν θέλω να κρίνω το σήμερα με άν και εάν. Ότι έκανα, έκανα, το μέλλον είναι που μετράει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Θα ήθελα σαν πιτσιρικάς να ήμουν λιγότερο "καχύποπτος" με ΤΗ μέταλ ώστε να έκανα νωρίτερα στη μετάβαση από τις 70τιλες στα του σκληρού ήχου κ ενδεχομένως να προλάβαινα μερικές ιστορικές για την Ελλάδα μέταλ συναυλίες.

Κατά τ' αλλα δε θα άλλαζα τη διαδρομή ανακάλυψης / αναζήτησης με τπτ. Μαρεσω όπως είμαι [emoji39][emoji39]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 13:18 Απολύτως τίποτα, δεν θέλω να κρίνω το σήμερα με άν και εάν. Ότι έκανα, έκανα, το μέλλον είναι που μετράει.
Αμετανόητος γιδαρμέχτης!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από Celephais »

Σίγουρα θα άλλαζα, αλλά όχι πολλά. Τα μεγαλύτερα λάθη μου ήταν συναυλιακά, δεν πήγα σε πολλές μπάντες όταν ήταν στην ακμή τους, μέσα με τέλη '90 (πχ Stratovarius, Skyclad). Επίσης λόγω μιας τεράστιας απέχθειας για το χώρο της Μαλακάσσας (και πιθανά και άλλους λόγους που δεν έχω αποκωδικοποιήσει) έχασα πάρα πολλές και πολύ σημαντικές συναυλίες εκεί (Rockwave κ.α.), για κάποιες από τις οποίες δεν υπάρχει γυρισμός (πχ Black Sabbath). Επίσης πέρασα πολύ μεγάλη περίοδο υποτιμώντας το ευρωπαϊκό power και γενικά το ευρωπαϊκό metal εις βάρος του αμερικάνικου. Τα τελευταία 5-6 χρόνια αναθεώρησα και ευτυχώς μπορώ να καλύψω το χαμένο έδαφος. Και μια και αναφέρθηκαν οι Motorhead να πω ότι στα 41 μου ακόμα δεν τους έχω χωνέψει, παρόλο που αντιλαμβάνομαι τη σημασία τους για τον σκληρό ήχο και σίγουρα έχουν φοβερά κομμάτια. Ωστόσο νομίζω ότι αυτό που δε μου κάθεται καλά είναι το τρίπτυχο sex-drugs-rock n roll που πρέσβευαν.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από rbrigade »

Συναυλίες... Άλλο κεφάλαιο... Σε πολλές δεν πήγα επειδή φοβόμουν ότι θα ξενερώσω... Blind Guardian, Manowar, Bon Jovi και διάφορα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ. Και άλλες είπα στον αυτό μου ότι δεν έχει νόημα να πάω γιατί δεν πορώνομαι ιδιαίτερα, π.χ. Judas Priest

Πιο on topic, ποτέ δεν ασχολήθηκα με Jethro Tull πλην του Aqualong, είναι μια από τις άπειρες μπάντες που είναι μονίμως στα προσεχώς και πάντα μένει εκεί...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δε γίνεται να μετανιώσω για το πώς έφτασα να ακούω αυτά που ακούω. Δεδομένου ότι το να ψαχτείς εκτός Αθήνας σε μια μουσική που δεν ήταν στα χάι της (μέσα 90s) είναι εκ των πραγμάτων μια ηρωική ιστορία. Σε μια εποχή (Cradle of filth/Machine Head/ξεκίνημα Nu Metal) και σε μια κοινωνία (λιγοστών μεταλλάδων) όπου το να "δείχνεις" Manowar δεν ήταν πια ζήτημα αντιπαράθεσης όπως φαίνεται να ήταν παλιότερα, αλλά ζήτημα αναχρονισμού και επιστροφής στους ξεχασμένους Νεάντερταλ...

Aν θα έπρεπε να αλλάξω κάτι στα 25 χρόνια που ακούω ασταμάτητα αυτή τη μουσική, θα ήταν το να μην προσκολληθώ για μια 10ετία στα άγνωστα των 80s περιφρονώντας λίγο - πολύ τα τότε σύγχρονα, αλλά να ισορροπήσω τα μεν με τα δε...

Αυτό θα το έκανα στο αμέσως επόμενο διάστημα της μετάβασής μου από τα κλασικά 70's και πασίγνωστα 80's, όταν είχα συνειδητοποιήσει πως κάποια παρακλάδια σαν το Thrash δε μου έλεγαν απολύτως τίποτα. Και ακόμα και σήμερα και μετά από αμέτρητες επιστροφές στον πιο extreme ήχο, επιβεβαιώνω ότι πάλι τίποτα δε μου λένε.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 13 Ιούλ 2020, 17:38 όπου το να "δείχνεις" Manowar δεν ήταν πια ζήτημα αντιπαράθεσης όπως φαίνεται να ήταν παλιότερα, αλλά ζήτημα αναχρονισμού και επιστροφής στους ξεχασμένους Νεάντερταλ...
Μακάρι να ζούσαμε ξανά σε εκείνη την εποχή που το να ακούς Manowar ήταν φιλοσοφία ζωής, τίτλος τιμής και υπόδειγμα ανέταχτου πνεύματος ενάντια σε μια συστηματοποιημένη, ομογενοποιημένη μουσική βιομάζα που ήθελε τον ακροατή ανδρείκελο στα εκάστοτε μουσικά trend...

....oh wait...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κυρίως συναυλιακά είναι τα πράγματα που θα διόρθωνα
σε γενικές γραμμές δε νομίζω πως αδίκησα κάποια γκρουπ, έστω και αργά διόρθωσα κάποια κενά που είχα. και μη σας πω πως είναι μεγάλη ικανοποίηση να κάνεις ανακαλύψεις σε μεγάλη ηλικία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 20 Ιούλ 2020, 20:12 κυρίως συναυλιακά είναι τα πράγματα που θα διόρθωνα
σε γενικές γραμμές δε νομίζω πως αδίκησα κάποια γκρουπ, έστω και αργά διόρθωσα κάποια κενά που είχα. και μη σας πω πως είναι μεγάλη ικανοποίηση να κάνεις ανακαλύψεις σε μεγάλη ηλικία
Το ζητούμενο είναι αν κάτι που ανακάλυψες αργά (ενώ ενδεχομένως ήταν μπροστά στα μάτια σου) θα ήθελες να το βιώσεις πιο νεαρός και πεινασμένος για να σε ποτίσει. Τώρα στα 40 ακούγοντας χιλιάδες πράγματα δεν βιώνεις έντονα σχεδόν τίποτα, όσο καλό και να είναι.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αν ξεκινούσατε πάλι από την αρχή...

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αυτό είναι η μία ερμηνεία. η άλλη είναι πως σε ένα τοπίο υπερπροσφοράς, έχει άλλη χάρη να ανακαλύπτεις κάτι. ακόμα και αν δεν καταφέρει να γίνει βίωμα σου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”