Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Μπλάκ μέταλ γιόγκα κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 09:02 σκατά τα έκανα με τα quotes.
Τα έφτιαξα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Zippo190[/mention]

Το point μου είναι πως η ΝΔ -και όχι μόνο- απεχθάνεται και καλά την ΧΑ αλλά βρίσκονταν στα ίδια έδρανα και αποφάσιζαν από κοινού για πράγματα που αφορούν εμένα και εσένα.

Μη το σνομπάρεις το νομοσχεδιάκι. Είναι η βάση για πολλά καλούδια που θα δεις να σκάνε στο κοντινό μέλλον. Το πολιτικό ρεπορτάζ έχει ψωμί μπόλικο εδώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 09:02 Σαφέστατα, παρόλα αυτά στην λίστα των προτεραιοτήτων ένα νομοσχέδιο για τις πορείες είναι πολύ χαμηλά μπροστά σε εκατό νεκρούς και προσπάθεια κουκουλώματος ή στο noor1.
Για το θέμα των προτεραιοτήτων εγώ το σκέφτομαι ως εξής: θα προτιμούσες η αλεπού να σου φάει 5 κότες ή μια γίδα; Προφανώς τπτ από τα δύο, για αυτό κ θα προσπαθούσες να σώσεις ο,τι μπορείς. Ακόμα και 1 κότα να σου μείνει επειδή προνόησες να βάλεις μισό κοτετσόσυρμα, είναι καλύτερο από το να σου έτρωγαν όλες τις κότες ΚΑΙ την γίδα, παρόλο που κοιμόσουν αγκαλιά μαζί της για να την προστατεύσεις :P
Zippo190 έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 09:02 Δεν είναι λογική τύπου "για την Marfin δεν λέτε τίποτα" αλλά εύλογα ερωτήματα: κανένας δεν ενοχλείται με όλα αυτά;
Ο καθένας βγάζει «γούστα» όπου γουστάρει. Άλλοι γουστάρουν να πλακώνονται για τη κατάργηση των διαδηλώσεων, άλλοι να τρέχουν για μετανάστες, άλλοι για αδέσποτα, άλλοι για εκκλησιαστικά, άλλοι για μακεδονίες, άλλοι για τα οπαδικά, κλπ.

Κάποιοι θεωρούν πως το πιο σημαντικό πράγμα στο κόσμο είναι να μην απαγορευτούν οι διαδηλώσεις όπως γίνονταν μέχρι σήμερα, και «τρέχουν» αυτή την ατζέντα (δεν το λέω με αρνητική χροιά). Θα τους κατηγορήσεις πως έχουν λάθος προτεραιότητες; ΟΚ, τους κατηγορείς και τους «βάζεις στη θέση τους». Αυτοί που πραγματικά έχουν για προτεραιότητα τους το noor1, τη καλύτερη αστυνομία, τη λιγότερη διαφθορά κλπ, που είναι, ποιοι είναι και, το κυριότερο, τι κάνουν για να το αλλάξουν αυτό; Αν υπάρχουν και δεν τους ξέρουμε, τότε μήπως κάτι δεν κάνουν καλά; Στην τελική μήπως δεν μας απασχολεί και τόσο ώστε να τους μάθουμε; 🤔
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από theBox »

Εδιαφέρον μου ειχε φανει και αυτο το αρθρο...

https://m.popaganda.gr/people/natasa-ts ... omiki-via/
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 15:34
Zippo190 έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 09:02 Σαφέστατα, παρόλα αυτά στην λίστα των προτεραιοτήτων ένα νομοσχέδιο για τις πορείες είναι πολύ χαμηλά μπροστά σε εκατό νεκρούς και προσπάθεια κουκουλώματος ή στο noor1.
Για το θέμα των προτεραιοτήτων εγώ το σκέφτομαι ως εξής: θα προτιμούσες η αλεπού να σου φάει 5 κότες ή μια γίδα; Προφανώς τπτ από τα δύο, για αυτό κ θα προσπαθούσες να σώσεις ο,τι μπορείς. Ακόμα και 1 κότα να σου μείνει επειδή προνόησες να βάλεις μισό κοτετσόσυρμα, είναι καλύτερο από το να σου έτρωγαν όλες τις κότες ΚΑΙ την γίδα, παρόλο που κοιμόσουν αγκαλιά μαζί της για να την προστατεύσεις :P
Zippo190 έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 09:02 Δεν είναι λογική τύπου "για την Marfin δεν λέτε τίποτα" αλλά εύλογα ερωτήματα: κανένας δεν ενοχλείται με όλα αυτά;
Ο καθένας βγάζει «γούστα» όπου γουστάρει. Άλλοι γουστάρουν να πλακώνονται για τη κατάργηση των διαδηλώσεων, άλλοι να τρέχουν για μετανάστες, άλλοι για αδέσποτα, άλλοι για εκκλησιαστικά, άλλοι για μακεδονίες, άλλοι για τα οπαδικά, κλπ.

Κάποιοι θεωρούν πως το πιο σημαντικό πράγμα στο κόσμο είναι να μην απαγορευτούν οι διαδηλώσεις όπως γίνονταν μέχρι σήμερα, και «τρέχουν» αυτή την ατζέντα (δεν το λέω με αρνητική χροιά). Θα τους κατηγορήσεις πως έχουν λάθος προτεραιότητες; ΟΚ, τους κατηγορείς και τους «βάζεις στη θέση τους». Αυτοί που πραγματικά έχουν για προτεραιότητα τους το noor1, τη καλύτερη αστυνομία, τη λιγότερη διαφθορά κλπ, που είναι, ποιοι είναι και, το κυριότερο, τι κάνουν για να το αλλάξουν αυτό; Αν υπάρχουν και δεν τους ξέρουμε, τότε μήπως κάτι δεν κάνουν καλά; Στην τελική μήπως δεν μας απασχολεί και τόσο ώστε να τους μάθουμε; 🤔
Το πιάνεις λάθος, δεν κατηγορώ κανένα, όμως από κάποιον που θεωρεί ότι έχει μια ηθική ανωτερώτητα και αγωνίζεται για κάτι καλύτερο, περιμένω το κάτι καλύτερο όχι a la carte επιλεκτικούς αγώνες, εντελώς τυχαία όταν υπάρχει κομματικό όφελος, Ειδικότερα δε όταν αυτός εργάζεται ως δημοσιογράφος (αν μη τι άλλο πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε κάποιες απαιτήσεις από την εγχώρια δημοσιογραφία).

Προφανώς και υπάρχουν λάθος προτεραιότητες. Δεν αντιλέγω ότι θέματα όπως η αστυνομική αυθαιρεσία δεν είναι σοβαρά, αλλά θεωρώ ότι μεγάλη μερίδα του κόσμου εστιάζει μόνο σε αυτά, ενώ όταν η κουβέντα γίνεται άβολη απλά σφυράει κλέφτικα. Το έβλεπα και σε γνωστούς/συναδέλφους που πριν το 2015 μιλούσαν για πολιτική σε κάθε ευκαιρία, την περίοδο 15-19, δεν ασχολήθηκαν γιατί "πλέον βαρέθηκα δεν έχει νόημα" και φέτος ξαφνικά θυμήθηκαν την παλιά τους διαλεκτική.

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι σχετίζεται 1. Με το πόσο νιώθουμε κοντά στην κάθε εικόνα 2. Με το τι και πως προωθείται από τον καθένα: εικόνες με πχ τη αστυνομία να βαράει αλύπητα σοκάρουν περισσότερο από ένα ακόμα αόριστο πολιτκό σκάνδαλο, θέλεις ο φόβος ότι "αύριο θα είμαι εγώ", θέλεις το αυτιστικό αντανακλαστικό ότι "όλοι οι μπάτσοι είναι %#$%23", θέλεις η ανάγκη θυματοποίησης; Υπάρχουν πολλοί λόγοι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από theBox »

Απο τη συνεντευξη τυπου των δυο συλληφθέντων...

https://galopar.gr/%ce%b5%ce%af%ce%bc%c ... %81%ce%b1/
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 15:54 Εδιαφέρον μου ειχε φανει και αυτο το αρθρο...

https://m.popaganda.gr/people/natasa-ts ... omiki-via/
Πραγματικά σε αυτό το άρθρο δεν υπάρχει ούτε μια σωστή πρόταση, ή πιο σωστά ούτε μια σωστή ερμηνεία, ούτε ένα σωστό συμπέρασμα. Και κάτι τέτοιοι διαμορφώνουν απόψεις στον κόσμο. Αυτό το σούργελο βρέθηκε κατά λάθος σε επεισόδια στα Εξάρχεια και έφαγε μια φωτοβολίδα από αναρχικούς που της σφηνώθηκε στο γόνατο και βγήκε με χειρουργείο. Οι ματατζήδες την περιμάζεψαν και την βοήθησαν μέχρι να την παραλάβει ασθενοφόρο. Αυτό βέβαια δεν το σχολίασε ποτέ αρνητικά. Τέτοιο σούργελο είναι. Το περιστατικό το βρίσκετε εύκολα με μια απλή αναζήτηση. Όποιος βρει μια πρόταση καταδίκης δικιά της θα του στείλω κουλούρι γεμιστό. Στην μουνάρα της, γιατί σου λέει για ματατζή ήταν η φωτοβολίδα, ντάξει, ένα μικρό μπέρδεμα έγινε, δεν θα τα μαλώσω κιόλας τα παιδιά.
Όσο για την εναρκτήρια πρόταση μου δεν θα μπω στον κόπο να την αιτιολογήσω. Δεν αξίζει. Προσπάθησα πολλές φορές (και εδώ μέσα) να αποδομήσω κάποιες συνηθισμένες παρερμηνείες γεγονότων, αλλά εν τέλει τζάμπα ασχολούμαι. Καθήστε πάνω στο ροζ συννεφάκι σας. Έξω η κοινωνία έχει 70-80% εμπιστοσύνη σε στρατό-αστυνομία και κάτι μονοψήφια στα ΜΜΕ όπου διαβάζετε αυτές τις μαλακίες και άλλο τόσο στα κόμματα τύπου ΚΚΕ που ενώ ξέρουν πολύ καλά τι εστί αναρχία και πλακώνονται μια χαρά στο ξύλο με δαύτους βγαίνουν μετά και καταγγέλουν ότι οι αναρχικοί είναι ασφαλίτες.

Υ.Γ. Ε δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι στην Γαλλία η αστυνομία σκοτώνει κόσμο όπως λέει αλλά είναι καλύτερα απ' ότι εδώ... Πως γκένεν ατό; Να πεις είναι τα ίδια χάλια να το δεχτώ, αλλά να λες ότι είναι καλύτερα; Ντόινγκ! :S :fap:
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 01:00
theBox έγραψε: Τρί 21 Ιούλ 2020, 15:54 Εδιαφέρον μου ειχε φανει και αυτο το αρθρο...

https://m.popaganda.gr/people/natasa-ts ... omiki-via/
Πραγματικά σε αυτό το άρθρο δεν υπάρχει ούτε μια σωστή πρόταση, ή πιο σωστά ούτε μια σωστή ερμηνεία, ούτε ένα σωστό συμπέρασμα. Και κάτι τέτοιοι διαμορφώνουν απόψεις στον κόσμο. Αυτό το σούργελο βρέθηκε κατά λάθος σε επεισόδια στα Εξάρχεια και έφαγε μια φωτοβολίδα από αναρχικούς που της σφηνώθηκε στο γόνατο και βγήκε με χειρουργείο. Οι ματατζήδες την περιμάζεψαν και την βοήθησαν μέχρι να την παραλάβει ασθενοφόρο. Αυτό βέβαια δεν το σχολίασε ποτέ αρνητικά. Τέτοιο σούργελο είναι. Το περιστατικό το βρίσκετε εύκολα με μια απλή αναζήτηση. Όποιος βρει μια πρόταση καταδίκης δικιά της θα του στείλω κουλούρι γεμιστό. Στην μουνάρα της, γιατί σου λέει για ματατζή ήταν η φωτοβολίδα, ντάξει, ένα μικρό μπέρδεμα έγινε, δεν θα τα μαλώσω κιόλας τα παιδιά.
Όσο για την εναρκτήρια πρόταση μου δεν θα μπω στον κόπο να την αιτιολογήσω. Δεν αξίζει. Προσπάθησα πολλές φορές (και εδώ μέσα) να αποδομήσω κάποιες συνηθισμένες παρερμηνείες γεγονότων, αλλά εν τέλει τζάμπα ασχολούμαι. Καθήστε πάνω στο ροζ συννεφάκι σας. Έξω η κοινωνία έχει 70-80% εμπιστοσύνη σε στρατό-αστυνομία και κάτι μονοψήφια στα ΜΜΕ όπου διαβάζετε αυτές τις μαλακίες και άλλο τόσο στα κόμματα τύπου ΚΚΕ που ενώ ξέρουν πολύ καλά τι εστί αναρχία και πλακώνονται μια χαρά στο ξύλο με δαύτους βγαίνουν μετά και καταγγέλουν ότι οι αναρχικοί είναι ασφαλίτες.

Υ.Γ. Ε δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι στην Γαλλία η αστυνομία σκοτώνει κόσμο όπως λέει αλλά είναι καλύτερα απ' ότι εδώ... Πως γκένεν ατό; Να πεις είναι τα ίδια χάλια να το δεχτώ, αλλά να λες ότι είναι καλύτερα; Ντόινγκ! :S :fap:
Θυμάμαι το σκηνικό με την Τσουκαλά, με μια διόρθωση όμως: δεν βρέθηκε κατά λάθος εκεί: δημοσιογράφοι/ρεπόρτερ φιλικά προσκείμενοι στο χώρο αυτό συνήθως κυκλοφορούν σε τέτοια σκηνικά για να εντοπίσουν αυθαιρεσίες και οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει ψωμί. Μάζί με συμβούλους/δικηγόρους/πραγματογνώμονες/ιατροδικαστές βγάζουν μεροκάματο από τέτοιες υποθέσεις (καί όχι μόνο πολιτικοποιημένες). Μάλιστα στο indymedia τα σχόλια ήταν διάφορα: άλλοι ήταν μαζί της, άλλοι την έβριζαν γιατί "αφού ήταν δίπλα στους μπάτσους θα είναι μαζί τους". Τρέχα γύρευε δλδ. :kirb: :vegos:

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα λεγόμενα της, αλλά κατ' εμέ είναι αναξιόπιστη: η δογματική της προσκόληση σε συγκεκριμένη ιδεολογία επισκιάζει τα λεγόμενα της: ακόμα και αν έχει points σε αυτά που λέει, ακόμα και αν είναι όλα αλήθεια, θα μπορούσε να το δει κανείς εντικειμενικά; Δεν το πιστεύω. :S :S

Πάντως [mention]rbrigade[/mention] είσαι άδικος, οι περισσότεροι, σχεδόν όλοι λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν αυτά που λές, είτε υπάρχουν διαφωνίες είτε όχι. Κανείς εδώ μέσα, δεν είναι πάνω σε ρόζ συννεφάκι, το αντίθετο μάλιστα. :~( :~( :~( :~(
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Heddigan »

rbrigade έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 01:00 Καθήστε πάνω στο ροζ συννεφάκι σας. Έξω η κοινωνία έχει 70-80% εμπιστοσύνη σε στρατό-αστυνομία..
[mention]rbrigade[/mention] αδερφέ, επειδή είσαι ωραίος και λογικό άτομο, όπως είπε κι ο Zippo δεν ζούμε σε ροζ συννεφάκι ούτε ονειρευόμαστε ουτοπικές κοινωνίες.

Αλλά, όσον αφορά την εμπιστοσύνη κι άποψη της Ελληνικής κοινωνίας, πέρα των Ευρωπαϊκών στατιστικών ερευνών (μπορώ να βάλω links αν θέλεις, αλλά δεν θέλω να εστιάσω εκεί) που δεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από το σημείο που κάνω quote, εσύ προσωπικά δεν βλέπεις κάποιο διαχρονικό προβλημα στο αστυνομικό σώμα;

Λίγες ημέρες μάθαμε για το θάνατο του Βασίλη Μάγγου, που ξυλοκοπήθηκε άγρια μέσα στο αστυνομικό τμήμα, του προξένησαν ζημιές σε ζωτικά όργανα (με βάση την ιατρική αναφορά) και δεν του αποδόθηκαν καν κατηγορίες.
Δεν συνδέω τον θάνατο με τον ξυλοδαρμό, αυτό ας το κρίνει ο ιατροδικαστής. Αλλά το ίδιο το γεγονός σε ένα random αστυνομικό τμήμα της χώρας (Βόλος), δεν σε προβληματίζει να πεις "γιατί πληρώνω με τους φόρους μου, κάτι γουρούνια που τη βρίσκουν να σαπίζουν στο ξύλο και να βασανίζουν ένα παλικάρι που το μάζεψαν από μία ειρηνική διαδήλωση (ενάντια στην καύση σκουπιδιών)."

Όταν κάθε τρεις και λίγο, δεκαετίες τώρα, βγαίνουν στην επιφάνεια παρόμοια περιστατικά κακουργηματικής αστυνομικής βίας (με ελάχιστες περιπτώσεις απόδωσης ευθυνών), δεν είναι άξιο προβληματισμού;

Ούτε ΚΚΕς είμαι, ούτε ΣΥΡΙΖΑς, ούτε ανάρχας, ούτε τίποτε, ούτε ιδεολογία θέλω να πουλήσω. Αλλά αστυνομικούς που να προστατεύουν το κάθε πολίτη αντί να συμπεριφέρονται σαν κοινά μπάχαλα δεν παίζει;

(δεν μπαίνω καν σε θέματα διαφθοράς κι ανικανότητας της ΕΛ.ΑΣ).
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Όπως και σε κάθε κοινωνικό τομέα, έτσι και τα σώματα ασφαλείας ταλανίζονται από τα αιώνια λειτουργικά προβλήματα της ελληνικού κράτους. Και είναι θέμα χρόνου τα όποια προβλήματα ταλανίζουν ένα σώμα της κοινωνίας, να αρχίσουν να έχουν παρελκόμενα προβλήματα σε άλλα σώματα.

Όταν σπούδαζα στην Αθήνα, σε κάποια 17η Νοέμβρη έτυχε να βγω για να πάρω τσιγάρα από το πλησιέστερο περίπτερο. Στο δρόμο με σταμάτησαν για εξακριβωση στοιχείων, με ρώτησαν που πάω, δεν είχα τίποτα μαζί μου και με πήγαν στο γειτονικό τμήμα για εξακρίβωση. Ούτε με βασάνισαν, ούτε με προσέβαλαν, ούτε τίποτα.

Αλλά ξέρετε κάτι? Ούτε εγώ τους είπα "σάλτα και πηδηχτείτε που θα με πάτε και μέσα απογευματιάτικα..."

Η βούληση των εργαζομένων δεν είναι να ταλαιπωρούν τον πολίτη αλλά να τον εξυπηρετούν. Μπορούν να το κάνουν σε κάθε συνθήκες? Όχι, δε μπορούν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Ειστε ωραιοι ολοι μαγκες, μια χαρα τα λετε...

Δεν θα συμμετεχω στην κουβεντα αυτη καθ' αυτη για τον πολυ απλο λογο οτι εχει ξαναγινει αρκετες φορες, με τον εναν ή με τον αλλο τροπο, σε αυτο το φορουμ. Ασε τις φορες που εχει γινει εκτος του φορουμ.

Εγω θα πω οτι το θεμα "μπατσος" πουλαει καργα και οι "μπατσοι" ειναι το νουμερο ενα μερος για να χεσεις και να κατουρησεις.
Σου ρχεται κοψιμο; Κατεβαζεις βρακια, χεζεις τους "μπατσους".

Και βεβαια, υπαρχει θεμα με την αστυνομια. Ειναι μια υπηρεσια που κουβαλαει τις παθογενειες της κοινωνιας μας.
Το χουμε καλυψει, ειναι πασιφανες. Μονο αν εισαι αστυνομικος και στρουθοκαμηλιζεις δεν μπορεις να το δεις.

Καποια στιγμη δεν θα παμε παρακατω;; Νταξει τους σκισαμε τους "μπατσους"...
Αλλα δεν βλεπω εδω μεσα θεματακια με αλλου ειδους υπηρεσιες...
Διακστικους; Δικηγορους; Συνδικαλιστες; Γιατρουληδες; Φοροεισπρακτορες; Φοροφυγαδες; Χ αλλη δημοσια υπηρεσια (οτε, δεη κλπ);
Απατεωνες; Δολοφονους; Βιαστες; κλεφτες; παιδεραστες; (να μιλησουμε και εκει για τους "μπατσους" που τους συλλαμβανουν ολους αυτους...)

Κατι εχουμε πει και για αυτους κατα καιρους βεβαια, αλλα οχι σαν τον αγαπημενο μας σακο του Box.
Πολυ μονοπατα παει η φαση για εμενα και εχω κουραστει...

Να μην πω για τοπικς που εναντιωνονται στην πολιτικη ορθοτητα... Ουτε λογος...


Και για να πω και γω τι ΔΕΝ ειμαι...
Oυτε μπατσος ειμαι, ουτε δεξιος, ουτε ΧΑ, ουτε συριζας, ουτε κκε, ουτε ιδεολογια πανω να πουλησω και ολα αυτα τα ωραια...

Ανοιξτε και κανα τοπικ λιγο πιο δυσκολο απο το "βλεπεις μπατσο, ειναι κακο."
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Zippo190 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:23
Ανοιξτε και κανα τοπικ λιγο πιο δυσκολο απο το "βλεπεις μπατσο, ειναι κακο."
πιο δύσκολο τόπικ από το "Accept vs Saxon" δεν νομίζω ότι υπάρχει. :woohoo:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Zippo190 έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:45
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:23
Ανοιξτε και κανα τοπικ λιγο πιο δυσκολο απο το "βλεπεις μπατσο, ειναι κακο."
πιο δύσκολο τόπικ από το "Accept vs Saxon" δεν νομίζω ότι υπάρχει. :woohoo:
μεχρι να φτασουμε σε ευτο το θεμα, να περασουμε απο τα ενδιαμεσα πρωτα!
Αμεσως εσυ να πας στην κορυφη του βουνου!
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Heddigan »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:23 Και για να πω και γω τι ΔΕΝ ειμαι...
Oυτε μπατσος ειμαι, ουτε δεξιος, ουτε ΧΑ, ουτε συριζας, ουτε κκε, ουτε ιδεολογια πανω να πουλησω και ολα αυτα τα ωραια...
Επειδή αυτή η έμεση αναφορά είναι στο post μου, δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος αντίδρασης σου από την στιγμή που συμφωνείς πως υπάρχει πρόβλημα (μάλλον διαφωνούμε στο πόσο εκτεταμένο είναι).

Το "βλέπεις μπάτσο, είναι κακό" απέχει πολύ από το "βλέπω το πρόβλημα που υπάρχει στην ΕΛ.ΑΣ" κι απέχει ακόμη περισσότερο από το "γενικεύω το πρόβλημα στην παθογένεια της κοινωνίας".

Κατά τα άλλα συμφωνώ, πως η αστυνομία παίρνει πολύ περισσότερα "πυρά" από άλλους σάπιους τομείς που ανέφερες που αποτελούν ίσως και μεγαλύτερο καρκίνο της κοινωνίας.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Ο Αλέξανδρος Τιτκώβ, ο Κασιδιάρης, ο Μπογδάνος και η αστυνομία

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Heddigan έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 14:25
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:23 Και για να πω και γω τι ΔΕΝ ειμαι...
Oυτε μπατσος ειμαι, ουτε δεξιος, ουτε ΧΑ, ουτε συριζας, ουτε κκε, ουτε ιδεολογια πανω να πουλησω και ολα αυτα τα ωραια...
Επειδή αυτή η έμεση αναφορά είναι στο post μου, δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος αντίδρασης σου από την στιγμή που συμφωνείς πως υπάρχει πρόβλημα (μάλλον διαφωνούμε στο πόσο εκτεταμένο είναι).

Το "βλέπεις μπάτσο, είναι κακό" απέχει πολύ από το "βλέπω το πρόβλημα που υπάρχει στην ΕΛ.ΑΣ" κι απέχει ακόμη περισσότερο από το "γενικεύω το πρόβλημα στην παθογένεια της κοινωνίας".

Κατά τα άλλα συμφωνώ, πως η αστυνομία παίρνει πολύ περισσότερα "πυρά" από άλλους σάπιους τομείς που ανέφερες που αποτελούν ίσως και μεγαλύτερο καρκίνο της κοινωνίας.
Φαινεται σαν εμμεση αναφορα στο ποστ σου... αλλα δεν ειναι... Σορι για αυτο, εκ παραδρομης!
Περισσοτερο αστειευομαι για το οτι σε ολες αυτες τις κουβεντες, ειναι αναγκαιο ενα μανιφεστο τετοιου τυπου να συνοδευει μια αποψη... (ενα ωραιο τοπικ θα ηταν: η ταμπελοποιηση του καθενος που με το που εκφρασει μια αποψη, τσιμπαει ταμπελιτσα αναλογα με τα hot στερεοτυπα της εποχης...)

Δεν αντιδρω σε κατι.
Συμφωνω και στο προβλημα και στην εκταση σου. (ετσι φανταζομαι τουλαχιστον)
Απλα λεω... εχει πολυφορεθει και πολυσυζητηθει το θεμα.
Κατα την αποψη μου, δυσαναλογα σε σχεση με αλλα, επισης καυτερα.

Να το συζηταμε και αυτο, δεν λεω...

Αλλα (λεω εγω τωρα, τα δικα μου), αν ειναι να ανοιγουν/συζητούνται πολιτικα/κοινωνικα θεματακια, θα επιθυμουσα να υπαρχει μια πιο "ολιστικη" προσεγγιση στην "επικαιροτητα", και ισως για πραγματακια που ειναι εκει, αλλα δεν επιπλεουν πανω πανω...
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”