SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από CountRaven »




Αν και τα έχουμε πει εδώ: viewtopic.php?f=5&t=2136&p=45917&hilit= ... RIS#p45917

Και εδώ; viewtopic.php?f=5&t=2353&p=41768&hilit= ... RIS#p41768

Το review του [mention]Zippo190[/mention] είναι ευκαιρία να ανοιχτεί και επίσημο topic για την κυκλοφορία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από Zippo190 »

να σημειώσουμε ότι ο δίσκος είναι για πολλές αλητείες, ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙΑ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από rbrigade »

Εσύ δηλαδή τι αλητείες έκανες/θα κάνεις; Θα το παίζεις σε φορητό ραδιοcd στην παραλία που θα κάνεις γυμνισμό πίνοντας ούζο-ανανά;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 28 Ιούλ 2020, 01:41 Εσύ δηλαδή τι αλητείες έκανες/θα κάνεις; Θα το παίζεις σε φορητό ραδιοcd στην παραλία που θα κάνεις γυμνισμό πίνοντας ούζο-ανανά;
όχι θα τρώω καρπούζι κομμένο στο τάπερ και θα ακούω την πεθερά να γκρινάζει :P :P :P :P
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 28 Ιούλ 2020, 01:41 Εσύ δηλαδή τι αλητείες έκανες/θα κάνεις; Θα το παίζεις σε φορητό ραδιοcd στην παραλία που θα κάνεις γυμνισμό πίνοντας ούζο-ανανά;
Έκανα εικόνα [mention]Zippo190[/mention] στην ανάφη με μαλαπέρδα έξω, ποτάκι -ούζο ανανά- στο ένα χέρι και Sony ράδιο CD στο άλλο να βαράει SHOK. Εκείνος να βολτάρει και το κουτάκι του CD πεταμένο δίπλα στη πετσέτα να έχει γεμίσει άμμο.

Κουλτουριάρα λουόμενη ίσως σε μεταπτυχιακό κοινωνιολογίας: Από μουσική τι ακούς δηλαδή;

Ζίππο: Κυρίως ξένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 28 Ιούλ 2020, 10:01
rbrigade έγραψε: Τρί 28 Ιούλ 2020, 01:41 Εσύ δηλαδή τι αλητείες έκανες/θα κάνεις; Θα το παίζεις σε φορητό ραδιοcd στην παραλία που θα κάνεις γυμνισμό πίνοντας ούζο-ανανά;
το κουτάκι του CD πεταμένο δίπλα στη πετσέτα να έχει γεμίσει άμμο.
.
καλά αυτό δεν παίζει, στα υπόλοιπα μέσα είσαι. :love:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από theBox »

To ακουσα κι εγω (ψηφιακα απο bandcamp). Πολυ ωραιο γενικα, πολυ ωραιες κιθάρες κτλ κτλ αλλα ειδικα θελω να σταθω στον ηχο που διαβαζω οτι δεν ικανοποιησε καποιους. Εμενα μου αρεσε πολυ. Γενικα τετοιες παραγωγες μου αρεσουν (πλεον), ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΣ, ζεστες κι ολιγον τι ...παλιακές. Και ενω εχω αρκετο καιρο να τα ακουσω και δεν τα εβαλα διπλα διπλα, η γενικη ιδεα της παραγωγης ΝΟΜΙΖΩ (με μια επιφυλαξη) οτι μου θυμισε περιοδο 3o/4o αλμπουμ maiden.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από Starman »

Από χθες που ήρθε η σειρά του, παίζει στο repeat. Ανέλπιστα καλό για συγκρότημα που έχει να δισκογραφήσει τόσα χρόνια. Οι όποιες ενστάσεις διατυπώθηκαν παραπάνω για τον ήχο με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά δεν αλλάζουν την εικόνα που σχημάτισα. Γνήσιο US metal που τόσο αγαπάμε.
Η άχρηστη παρατήρηση της μέρας, λέει ότι με το που άκουσα το Nature Of The Beast πρώτη φορά, κάτι μου θύμισε σε σημείο να αναρωτηθώ μήπως μιλάμε για διασκευή. Τελικά μετά την απαραίτητη σπαζοκεφαλιά, κατέληξα στο ότι ο ομότιτλος στίχος του τραγουδιού στο ρεφραίν και μόνο, αποδίδεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στο ρεφραίν του The Beast των Twisted Sister.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από theBox »

Θυμίστε μου τι ακριβως σας χαλάει στον ηχο;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 09:05 Θυμίστε μου τι ακριβως σας χαλάει στον ηχο;
Στα δικά μου αφτιά ακούγεται λίγο πιο μπάσος από ότι θα ήθελα χωρίς να αλλοιώνει όμως την εικόνα που σχημάτισα, όπως ανέφερα παραπάνω. Λες να φταίει η μίξη που μας είχε αναλύσει κάποια στιγμή ο [mention]Xstroyer[/mention] σχετικά με τα format, μιας και εγώ το ακούω από cd και εσύ μάλλον από βινύλιο; Όπως και να έχει είναι πολύ δυνατό.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 09:37
theBox έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 09:05 Θυμίστε μου τι ακριβως σας χαλάει στον ηχο;
Στα δικά μου αφτιά ακούγεται λίγο πιο μπάσος από ότι θα ήθελα χωρίς να αλλοιώνει όμως την εικόνα που σχημάτισα, όπως ανέφερα παραπάνω. Λες να φταίει η μίξη που μας είχε αναλύσει κάποια στιγμή ο @Xstroyer σχετικά με τα format, μιας και εγώ το ακούω από cd και εσύ μάλλον από βινύλιο; Όπως και να έχει είναι πολύ δυνατό.
Tο ακουω (ακομα) απο bandcamp. Με σχετικα "καλα" ακουστικα οπως και ολη τη μουσικη μου. Μπασσο δεν θα το ελεγα με ΤΙΠΟΤΑ, περισσοτερο "μεσαιο" μαλλον και κοντα στα maiden '82-'84 (ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ, μην πεσετε να με φατε) αλλά με λιγοτερο μπασσο και περισσοτερα μεσαια/κιθαρες.

oh well, δεν ξερω αν η μιξη του bandcamp ειναι ιδια με αυτη του cd (μαλλον ειναι) αλλά γενικα δεν με χαλαει καθολου. Ισα ισα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από apeitharxos »

Είχα ακούσει τα 3 τραγούδια που είχαν ανεβεί στο youtube, πριν την κυκλοφορία, και συνθετικά και ηχητικά ήταν πολύ ικανοποιητικά σε σημείο που το άλμπουμ να στέκεται δίπλα στα Steel & Starlight & Concrete Killers (ίσως λίγο κατώτερο, αλλά, εντάξει, μιλάμε για άλμπουμ-σταθμούς). Και τώρα που θα το ακούσω, νομίζω ότι θα σχηματίσω ανάλογη εντύπωση.
Το στυλ της μπάντας είναι λιγότερο εμπορικοί WASP ρε παιδιά (βλέπε φωνή Vic Hix), με πιο μελωδικές Accept-ικές κιθάρες & Priest εποχής Defenders of the Faith. Ναι, μοιάζει επίσης σαφώς και με Twisted Sister εποχών Under the Blade, You Can't Stop Rock'n'Roll, Stay Hungry.
Τώρα, αν θα είναι κυκλοφορία της χρονιάς, δεν έχω ολική εικόνα των κυκλοφοριών για να το απαντήσω, σίγουρα όμως είναι επιστροφή ανάλογη των προσδοκιών...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 10:06
Starman έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 09:37
theBox έγραψε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 09:05 Θυμίστε μου τι ακριβως σας χαλάει στον ηχο;
Στα δικά μου αφτιά ακούγεται λίγο πιο μπάσος από ότι θα ήθελα χωρίς να αλλοιώνει όμως την εικόνα που σχημάτισα, όπως ανέφερα παραπάνω. Λες να φταίει η μίξη που μας είχε αναλύσει κάποια στιγμή ο [mention]Xstroyer[/mention] σχετικά με τα format, μιας και εγώ το ακούω από cd και εσύ μάλλον από βινύλιο; Όπως και να έχει είναι πολύ δυνατό.
Tο ακουω (ακομα) απο bandcamp. Με σχετικα "καλα" ακουστικα οπως και ολη τη μουσικη μου. Μπασσο δεν θα το ελεγα με ΤΙΠΟΤΑ, περισσοτερο "μεσαιο" μαλλον και κοντα στα maiden '82-'84 (ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ, μην πεσετε να με φατε) αλλά με λιγοτερο μπασσο και περισσοτερα μεσαια/κιθαρες.

oh well, δεν ξερω αν η μιξη του bandcamp ειναι ιδια με αυτη του cd (μαλλον ειναι) αλλά γενικα δεν με χαλαει καθολου. Ισα ισα.
Το ακούω τώρα και εκτός ότι είναι δισκάρα μου έκανε εντύπωση πόσο ωραίο ήχο έχει. Ήθελα να επαινέσω δημοσίως, ήρθα να το κάνω και βλέπω υπάρχει διχογνωμία σχετικά με την ποιότητα του ήχου των φορματ. Αυτό με προκαλεί να προβώ πάλι σε ποστ κόλαφο! :korn2:
Ακούω το καμουφλάζ βινύλιο και νομίζω (από όσο μπορώ να καταλάβω) ότι από θέμα mastering? κοπής? είναι καταπληκτικό. Χωρίς να είναι “audiophile” ποιότητας, ηχητικά πεντακάθαρη κοπή, είναι σε παρα πολύ καλό επίπεδο σε σύγκριση με την πλειοψηφία των όσων κυκλοφορούνε σήμερα, ακόμα και από άλλα Πολύ γλυκό στο low-end, ωραίο soundstage και imaging και όλα αυτά που λένε αυτοί που ξέρουν. Αν μπορεί ο [mention]Xstroyer[/mention] να μας διαφωτίσει, έχει γίνει κάτι διαφορετικό σε αυτή τη δουλειά; Άλλο εργοστάσιο κοπής; Διαφορετικός τεχνικός vinyl mastering?
Έβαλα και το CD που λέει ο [mention]starman[/mention]. Εννοείται πιο loud στα μπάσα από το βινύλιο όπως όλα τα σύγχρονα CD αλλά όχι τραγική κατάσταση. Καλός ήχος/παραγωγή/ηχοληψία/στούντιο/μίξη γενικά.
Το δωμάτιο λόγω ακουστικής χώρου μπουμάρει στις «όχι καλής ποιότητας» πολύ χαμηλές συχνότητες. Λέω «όχι καλής ποιότητας» γιατί διαχειρίζεται πολύ καλά το ~100hz σε flac ή καλό βινύλιο ενώ όχι σε CD ή mp3 παράδειγμα, στο ίδιο ακριβώς τραγούδι (ας πούμε και ίδια μίξη). Άρα αφού η ποιότητα του low end είναι ενδεικτική της ποιότητας της αναπαραγωγής ηχογράφησης γενικά, έχω ένα καλό κριτήριο!
Παράδειγμα, το μπασο στο lord of light cd μπορώ να το πω κουραστικό. Είναι πολύ δυνατό και άχρωμο. Σαν dance μουσικής. «Βλέπω τα ηχητικά κύματα». Ίσως είναι μπασο-υπολογιστής; Ίσως έχει πολλά χαμηλά dynamics; Ίσως το loudness με τα CD?
Άλλο ένα παράδειγμα πρόσφατο και σας καλώ να το τσεκάρετε που μου έκανε εντύπωση πολύ σχετικό είναι το Eternal Champion. Το 320mp3 από το metal tracker συγκριτικά με το bandcamp! Το 320 του τυπά που το ανέβασε δεν ακούγεται!!!! Στο έπος war at the edge of the world για ένα λεπτό ας πούμε στην αρχή είναι όλο μια νότα μπάσο. Του bandcamp είναι πολύ καλύτερο. Τα σπαρταριστά δεν έχουν έρθει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από CountRaven »

Ακούω το καμουφλάζ βινύλιο
Τι είναι αυτή η έκδοση Βασίλη παιδί μου;

Λοιπόν κοίτα ωραία αυτά τα επιστημονικά που αναφέρεις αλλά άκου λίγο τον αντρικό τρόπο ενασχόλησης με τη φάση.

1. Ανοίγει το preborder και εσύ έχεις βάλει ξυπνητήρι να σε ειδοποιήσει.

2. Αγοράζεις τα κοκκινάκια μια ή δύο κόπιες.

3. Όταν έρθουν είτε είναι sealed -το καλό που τους θελω- είτε όχι, τα μυρίζεις λίγο. Αν δεν είναι sealed τα βάζεις εβλαβικά μέσα στη θήκη τους προσέχοντας να μη τραυματίσεις ούτε τη ζελατίνη / πλαστικό που συνοδεύει τον κάθε δίσκο.

4. Τα βάζεις στο ράφι με αυτό που αγόρασες τελευταίο να είναι μπροστά μπροστά. Αν δεν έχει άλλο χώρο, βρίσκεις ένα οριζόντιο κενό και τα ακουμπάς πάνω σε άλλους δίσκους σα μικρή στίβα.

5. Συνεχίζεις να ακούς το το****τ που έχεις κατεβάσει με ακουστικάρες 8 ευρώ από eshop.

Υγ. Μόλις συνειδητοποίησα ότι το φόρουμ σου βάζει αστεράκια στη λέξη το****τ ελληνικά ή αγγλικά, για αυτό την έγραψα στα Ελληνικά με ένα ρ. Τι μας κρύβουν;;;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SHOK PARIS - Full Metal Jacket

Δημοσίευση από apeitharxos »

Απλώς η μπάντα ξέρει τι ήχο θα βγάλει...Δεν αρκεί μόνο να είναι καλοί παίκτες δηλαδή, πρέπει και να ξέρουν να βγάλουν το σωστό ήχο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”