Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από Aphelian »

Δυστυχως πολυ συχνο φαινομενο.
Ακομα και οταν δεν μιλαμε για αγορα υλικου/μπλουζας κλπ, η στηριξη δεν ειναι εκει που "διαφημιζεται". Με την σημερινη "ευκολια" της τεχνολογιας υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ τροποι να βοηθησεις μια μπαντα.

Καποιοι απο τους λογους που μπορω να σκεφτω:

-Οικονομικοι προφανως, δεν γινεται να μπορεις να στηριξεις τα παντα.

-Ενας ατυπος ανταγωνισμος (για καποιο λογο) στο μυαλο καποιων ανθρωπων της σκηνης (λες και δεν γινεται να υπαρχουν 2-10 καλες μπαντες στο ιδιο υφος, η μουσικη ξαφνικα ειναι διαγωνισμος). Οσα βηματα και να εχουν γινει σε σχεση με το παρελθον (που ηταν εντελως τραγικα τα πραγματα), ακομα εχουμε πολυ δρομο για να μιλαμε για "ενωμενη" σκηνη κλπ.

-Το "χειροτερο" φαινομενο για εμενα, η θεοποιηση οποιασδήποτε "ξενης" αναπηρης μπαντας και ο μειωμενος ενθουσιασμος (να το θεσω κομψα) οταν μιλαμε για εγχωριο υλικο.

Απο την αλλη, δεν γινεται να κανεις κουμαντο στην τσεπη κανενος, αν θελει να αγορασει σκουπιδια / να μην αγορασει τιποτα / να καψει τα λεφτα του, ειναι αποκλειστικα και μονο δικο του δικαιωμα.

Προσωπικα, συμφωνω μεσες ακρες παλι με τον [mention]theBox[/mention] (πρεπει να κανουμε μπαντα να αρχισουμε να τσακωνομαστε, γιατι ολο συμφωνουμε), ακους την προταση της μπαντας και οταν θεωρεις οτι κατι αξιζει, στηριζεις αν μπορεις.
Δεν ειναι οικονομικο το οφελος για μια μπαντα με την αγορα σου, ειναι κυριως ψυχολογικο boost για να συνεχισει να κινειται η φαση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από theBox »

Αυτο ακριβως. Με μια μονο επισημανση, οτι θεωρω οτι εχουμε (και το γνωριζουμε) μια απο τις πιο δυνατες σκηνες στα ειδη που πραγματευεται το φορουμ, αλλά και οχι μονο. Δεν νομιζω δλδ οτι οι περισσοτεροι (στη φαση μας) "χλευαζουν" την ελληνικη σκηνη. Τουναντιον.

Μπορει να κανω και λαθος βεβαια γιατι ειμαι σχετικα στον κοσμο μου, αλλα μιλαω απο αυτα που βλεπω εδω μεσα και λιγο στα σοσιαλ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 11:45 Αυτο ακριβως. Με μια μονο επισημανση, οτι θεωρω οτι εχουμε (και το γνωριζουμε) μια απο τις πιο δυνατες σκηνες στα ειδη που πραγματευεται το φορουμ, αλλά και οχι μονο. Δεν νομιζω δλδ οτι οι περισσοτεροι (στη φαση μας) "χλευαζουν" την ελληνικη σκηνη. Τουναντιον.

Μπορει να κανω και λαθος βεβαια γιατι ειμαι σχετικα στον κοσμο μου, αλλα μιλαω απο αυτα που βλεπω εδω μεσα και λιγο στα σοσιαλ.
Δεν διαφωνω, αλλα δυστυχως το φορουμ και οι ανθρωποι εδω μεσα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα.
Αν η "σκηνη" αντιμετωπιζε τις μπαντες οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα, τοτε θα ειχαμε πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ σκηνη, γιατι ειδικα σε θεμα κυκλοφοριων/ποιοτητας τα τελευταια χρονια, παταμε αρκετους "μεγαλους" κατω.

Ενταξει δεν ειναι ΤΟΣΟ μαυρα τα πραγματα και σιγουρα εχουν γινει αρκετα βηματα μπροστα, αλλα ακομα νομιζω εχουμε δρομο. Δλδ ακομα και στα Live τους ιδιους 40-50 βλεπω παντα, πολλους δεν τους ξερω προσωπικα, αλλα σιγουρα φατσικα :D
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από apeitharxos »

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση, πάντως δεν το περιόρισα στο μέλη ελληνικών underground μπαντών που δεν αγοράζουν υλικό από άλλες ελληνικές μπάντες, η συζήτηση αφορούσε μέλη ελληνικών underground μπαντών που ασχολούνται με το underground γενικά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 02:06 Έχω την εξής θεωρία: Πρέπει να υπάρχουν μουσικοί και οπαδοί. Αν όλοι οι οπαδοί γίνουν μουσικοί γαμήθηκε το πράγμα. Οι μουσικοί χαλάνε τα λεφτά τους σε όργανα, μαθήματα, πρόβες, βενζίνες κτλ. Τους δικαιολογώ να μην αγοράζουν σχεδόν τίποτα. Δεν βγαίνει οικονομικά τις περισσότερες φορές. Οι οπαδοί πρέπει να αγοράζετε, αλλιώς θα πεθάνει η φάση. Εγώ για το 2020 θέλω να πάρω το ΚΑΡΤΕΛ που είναι underground και αντικαθεστωτικό, θα κάνουμε καμιά ομαδική τώρα να στηρίξουμε ή θα ξαναγοράσω δίσκο το 2021;
Στους μεταλ οπαδους παντως παρατηρείται δυσανάλογα μεγαλο ποσοστο μουσικων/μπαντούχων. Δεν το λεω κατ αναγκη επικριτικά (πως θα μπορούσα άλλωστε), αλλά ειναι μια πραγματικότητα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 20:59
rbrigade έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 02:06 Έχω την εξής θεωρία: Πρέπει να υπάρχουν μουσικοί και οπαδοί. Αν όλοι οι οπαδοί γίνουν μουσικοί γαμήθηκε το πράγμα. Οι μουσικοί χαλάνε τα λεφτά τους σε όργανα, μαθήματα, πρόβες, βενζίνες κτλ. Τους δικαιολογώ να μην αγοράζουν σχεδόν τίποτα. Δεν βγαίνει οικονομικά τις περισσότερες φορές. Οι οπαδοί πρέπει να αγοράζετε, αλλιώς θα πεθάνει η φάση. Εγώ για το 2020 θέλω να πάρω το ΚΑΡΤΕΛ που είναι underground και αντικαθεστωτικό, θα κάνουμε καμιά ομαδική τώρα να στηρίξουμε ή θα ξαναγοράσω δίσκο το 2021;
Στους μεταλ οπαδους παντως παρατηρείται δυσανάλογα μεγαλο ποσοστο μουσικων/μπαντούχων. Δεν το λεω κατ αναγκη επικριτικά (πως θα μπορούσα άλλωστε), αλλά ειναι μια πραγματικότητα.
Δεν νομίζω πως επειδή κάποιος αγοράζει εξοπλισμό και κάνει πρόβες, αυτό τον εμποδίζει να διαθέσει 50 € το μήνα ή το δίμηνο και να αγοράσει και υλικό άλλων μπαντών, τη στιγμή που προ lockdown μπαντούχοι φωτογραφίζονταν μπυροπίνοντας πολλαπλάσια σε αξία. Έχω ξαναπεί πως όποιος δυσκολεύεται αντί να αγοράσει το καινούριο iron maiden ή fates warning στρέφει τις δυνατότητες της τσέπης του σε ελπιδοφόρες μπάντες ή στην επανακυκλοφορία των Recon ή των Sanctum ή των Shok Paris π.χ. (που ανάθεμα και αν πολλοί μπαντούχοι ή μέλη μπαντών σκέτα γνωρίζουν αυτές τις μπαντάρες)...
Οι πρόβες για 4-5 άτομα πάνε στο 5 € για τον καθένα, εκτός και αν ο ιδιοκτήτης της μπάντας πληρώνει το μερίδιο και κάποιου sessionά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από rbrigade »

Ίσως είμαι κόντρα στο πνεύμα του φόρουμ, αλλά οι μπυροποσίες είναι απείρως πιο απαραίτητες από το να αγοράζεις cd. Ανθρώπινα μιλώντας. Δηλαδή αν έχω λεφτά για ένα από τα δύο θα διαλέξω τις μπυροποσίες (βασικά αυτό κάνω από το 2010)
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 13 Σεπ 2020, 01:00 Ίσως είμαι κόντρα στο πνεύμα του φόρουμ, αλλά οι μπυροποσίες είναι απείρως πιο απαραίτητες από το να αγοράζεις cd. Ανθρώπινα μιλώντας. Δηλαδή αν έχω λεφτά για ένα από τα δύο θα διαλέξω τις μπυροποσίες (βασικά αυτό κάνω από το 2010)
Οι μπυροποσίες όταν γίνονται σε καθαρά παρείστικά πλαίσια είναι μια χαρά, υπάρχουν όμως και "μπυροποσίες" ξεκάθαρα για κοινωνικές σχέσεις κ.α. Μιλάω για διακόσιες φωτογραφίες σε insta και face έξω από events την στιγμή που δεν έχουν δει ούτε δύο μπάντες από την αρχή μέχρι το τέλος. ΄΄Ατομα τίγκα στο ραφτό που κάνουν αισθητή την παρουσία τους αλλά ο παράγοντας μουσική είναι πολύ χαμηλά στις προτεραιότητες τους. Και φυσικά δεν μιλάω μόνο για Έλληνες αλλά και για ξένους.

Όσον αφορά την αγορά υλικού, εγώ είμαι υπέρ ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτα απο υποχρέωση. Αυτά ίσχυαν σε παλαιότερες εποχές που για να ηχογραφήσει κάποιος και να κυκλοφορήσει ένα CD ήταν ένας μικρός άθλος. Πλέον οι Ελληνικές κυκλοφορίες είναι ποιοτικά ισάξιες με τις ξένες, τόσο σε επίπεδο ήχου όσο και σε επίπεδο κυκλοφορίας (ένθετο κ.α.) οπότε δεν χρειάζονται υποστήριξη για την "μικρή όμορφη σκηνή μας".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ρε ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν αγοραζουμε τιποτα απο υποχρεωση. Προσωπικα μιλώντας παντα , αν ψιλογουστάρω μια underground κυκλοφορια (απο 7μιση και πανω ας πουμε) μάλλον θα το αγορασω, ειδικα αν το πακετο ειναι και ελκυστικο. Δεν το κανω ομως κυριως απο ανιδιοτέλεια, μιας και το μικρόβιο της δισκοθήκης ειναι αρκετά ισχυρο ουτως ή άλλως. Απλα μου αρεσει να εκλογικευω την αγορα μου με τη σκεψη οτι "βοηθαω" κιολας, οχι μονο οικονομικα που ειπε κι ο Aphelian αλλά και ηθικα κυρίως. Και φυσικα προτιμώ να εχω κατι "απτο" στα χέρια μου, παρα να τα φάω σε μπύρα/ταβέρνα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Κυρ 13 Σεπ 2020, 10:32 Ναι ρε ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν αγοραζουμε τιποτα απο υποχρεωση. Προσωπικα μιλώντας παντα , αν ψιλογουστάρω μια underground κυκλοφορια (απο 7μιση και πανω ας πουμε) μάλλον θα το αγορασω, ειδικα αν το πακετο ειναι και ελκυστικο. Δεν το κανω ομως κυριως απο ανιδιοτέλεια, μιας και το μικρόβιο της δισκοθήκης ειναι αρκετά ισχυρο ουτως ή άλλως. Απλα μου αρεσει να εκλογικευω την αγορα μου με τη σκεψη οτι "βοηθαω" κιολας, οχι μονο οικονομικα που ειπε κι ο Aphelian αλλά και ηθικα κυρίως. Και φυσικα προτιμώ να εχω κατι "απτο" στα χέρια μου, παρα να τα φάω σε μπύρα/ταβέρνα.
Αυτα ακριβως που λεει ο Μποξ, αλλα εγω το εχω παει απο 7,5 στο 8 και πανω και ως εκ τουτου εχουν λιγοστεψει αισθητα οι αγορες μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από rbrigade »

Όταν μιλάω για μπυροποσίες δεν εννοώ να μπεκροπίνω κάθε μέρα ή να πηγαίνω σε συναυλία και να πληρώνω περισσότερα σε μπύρες απ' όσο κάνει το εισιτήριο, μιλάω για τις 1-2 εξόδους του μήνα ή τις 1-2 μπύρες σε μια συναυλία που θέλω να γουστάρω. Αυτά δεν θα τα κόψω για να αγοράσω 2-3 cd και να καταλήξω φυλακισμένος και ''ευτυχής'' υποστηρικτής της όποιας σκηνής. Σε αυτό το πλαίσιο όταν ακούω κάτι ατάκες τύπου ''πιες έναν καφέ λιγότερο, πιες μια μπύρα λιγότερη'' μου ανάβουν τα λαμπάκια.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από theBox »

Παντως αυτο το "πινω ενα καφε λιγοτερο για να παρω δισκο" νομιζω οτι περισσοτερο σαν εκφραση εχει επικρατησει παρά κυριολεκτικα. Δεν ειμαι βεβαια και μεσα στο πορτοφολι του καθενος, απλα το θεωρω υπερβολη. Μπορει να κανω και λαθος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από apeitharxos »

Πάντως το θέμα της ενότητας δεν είναι έχει να κάνει με το 'αγοράζω από υποχρέωση', ούτε με μπυροποσία υπό την έννοια πήζω 1 μήνα και βγάζω ίσα ίσα τα έξοδά μου, οπότε ας βγω να πιω μια μπύρα για να ξεσκάσω...
Έχει να κάνει με το ότι δεν αγοράζω είτε γιατί δεν θέλω είτε γιατί δεν ξέρω, και όσοι προβάλλουν την δικαιολογία περί δύσκολων καιρών στο μεταξύ έχουν ποτίσει το συκώτι τους με σεβαστές ποσότητες οινοπνεύματος πάντα με ταυτόχρονο σκοπό να φωτογραφηθούν σε facebook & insta...Αλλά παρόλα αυτά έχω την απαίτηση ο άλλος να αγοράζει την δουλειά μου ή να ξέρει την μπάντα μου, την στιγμή που εγώ δεν εμβαθύνω...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από alexandros »

Το τι θα διαθέσει ο καθένας για να στηρίξει τη μουσική και τους καλλιτέχνες εξαρτάται, πέρα φυσικά από τη δυνατότητα της τσέπης του και των οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεών του, και από τον τρόπο ζωής του. Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι σπιτόγατος και τη βρίσκει με σειρούλα,ταινιούλα,κρασάκι και μαγείρεμα,φιλικές μαζώξεις σε σπίτια κτλ, θα έχει προφανώς μεγαλύτερο μπάτζετ για δίσκους από κάποιον με περισσότερες παρέες και ανάγκη για έξοδο. Αυτό εξαρτάται επίσης και από τη σύντροφο. Δε μπορείς να πεις στην κοπέλα/γυναίκα, κάτσε μέσα το σαββατόβραδο γιατί θέλω να αγοράσω μερικά cd, ειδικά αν δε μοιράζεται το ίδιο πάθος με τη μουσική.
Επιπλέον, θεωρώ ότι αν θέλει κάποιος να στηρίξει έναν καλλιτέχνη, δεν είναι μόνο η οικονομική βοήθεια μέσω merch, αλλά και η κοινοποίηση ενός τραγουδιού στο facebook ή μία καλή κουβέντα σε ένα forum. Έτσι, θα ωθήσει άλλους δέκα να στηρίξουν και οικονομικά. Πέραν αυτών, πιστεύω ότι αν κάποιος έχει υπάρξει συνεπής μουσικόφιλος, έχει βάλει το λιθαράκι του να βοηθήσει τη σκηνή στα χρόνια ενασχόλησής του. Θα έχει πάει σε συναυλίες, θα έχει αγοράσει το μπλουζάκι του κτλ. Καθώς μεγαλώνει και μαζί με αυτόν και οι υποχρεώσεις του, κάποια στιγμή θα είναι λογικά και πιο αποστασιοποιημένος από τα δρώμενα. Υπάρχουν και νεότεροι να βοηθήσουν, και αν δε συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι η σκηνή γέρασε και δεν έχει μέλλον.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μέλη Underground μπαντών τα οποία δεν αγοράζουν υλικό άλλων underground μπαντών.

Δημοσίευση από theBox »

Στο θεμα του "δεν ξερω" παντως, δεν νομιζω οτι μπορουμε να κατηγορησουμε κανεναν.

Μπορει να εχω μπαντα κλωνο maiden ή manowar, να ακουω ΜΟΝΟ τα μεγαλα συγκροτηματα ενω εγω ο ιδιος να ειμαι εξ ορισμου underground (τι αλλο θα ημουν με ενα μετριο unoriginal ντεμπουτο αυτοχρηματοδοτουμενο;) Ο λογος που ξεκινησα μπαντα δεν ειναι γιατι ηθελα να ειμαι μερος του underground κινηματος αλλά γιατι...γουσταρω maiden ή manowar (τυχαια). Στα παπακια μου τι κανουν οι αλλες μπάντες, δεν ακουω μετριατζες απο μικρα συγκροτηματα ενω μπορω να περασω καλα με τα "κλασσικς". Η μπάντα μου ομως πιστευω οτι ειναι καλυτερη απο ολους αυτους που δεν ακουω.

Δεν υπάρχει και αυτη η συλλογιστικη; Μπορουμε ή πρεπει να τους καταλογισουμε κατι; It's a free "market" isn't it? Θα "αυτορυθμιστουν" ολοι αυτοι. Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο ΟΝΤΩΣ να γαμανε και να τους ακουνε "ολοι" χωρις η μπαντα να ανταποδιδει τις "φιλοφρονησεις" απο υποχρεωση. Αρτίστες που παραδοξως να το "αξιζουν" δλδ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”