Αναγεννιέται το power metal;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 16:47
Spiritus Mortis, Pilgrim, The Wandering Midget, Cardinals Folly, Serpent Warning, Wounded Kings, Weird Light κτλ κτλ δεν φωτογραφίζω ντε και καλά τις συγκεκριμένες μπάντες -κάποιες από αυτές τις γουστάρω και εγώ και μάλιστα μη σου πω ότι αυτές που γράφω τις βάζω και με θετικό πρόσιμο στη λίστα-, φωτογραφίζω το φαινόμενο.

ε, κάτσε, spiritus mortis , wandering midget & cardinalls folly μόνο κακή απομίμηση δεν τους λες... οι spiritus mortis ειδικά με το god behind the god έβγαλαν από τις κορυφαίες δισκάρες της δεκαετίας...οι παραπομπές σε RB ήταν αναγκαστικές διότι είχαν και ίδιο τραγουδιστή...Μουσικά όμως είναι πιο heavy οι Spiritus Mortis...πιο εύπεπτα τα κομμάτια.
Αξιόλογοι επίσης ήταν και οι fall of the idols...στο ίδιο στυλ μεν, αξιόλογοι δε...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:26
theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 12:35 Εγω ΑΚΟΜΑ περιμενω tech/prog thrash revival. Mekong, hexenhaus, sieges even κτλ παιγμενο απο νεαρους χιψτερς.
Metal_Warrior έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 14:12 και εγώ ακόμα περιμένω την αναγέννηση του neoclassical...
Παιδιά υπομονή όλοι θα πάρουμε. Έχει αποδειχθεί ότι η ζωή και οι μόδες κύκλους κάνουν. Το μόνο κακό είναι ότι σε όλα τα είδη που επανέρχονται στο προσκήνιο η προσωπικότητα πάει περίπατο. Κατά βάση όλοι αντιγράφουν τις 10 - 20 μπάντες του κάθε genre που ξεχώρισαν στο παρελθόν. Μοιραία και εμείς σαν ακροατές για να στηρίξουμε τη σκηνή ρίχνουμε τα στάνταρ μας.
Δεν μου αρέσει ο κυνισμός σου. :D :P :D :~(
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εγώ νομίζω πως πλέον όλα για όλους. Και ο θρασάς θα βρει το καλό/κακό θρας του, και ο κλασικός το καλό/κακό κλασικό του, έπικ, μπλακ, ντεθ, ντουμ, όλα μα όλα τα είδη είναι πλέον σε υπερπληθώρα.

Μπορώ να βρω κυριολεκτικά οτιδήποτε γουστάρω και να παρακολουθήσω οποιοδήποτε ρεύμα με φτιάχνει, ξέροντας πως την άλλη εβδομαδα βρίσκονται ισάριθμες κυκλοφορίες από ένα άλλο ρεύμα.

Για πρωτη φορά δε βλέπω ένα ρεύμα να κυριαρχεί απόλυτα. (Ίσως ποτέ να μην κυριαρχούσε κάποιο ρεύμα και απλά λόγω έλλειψης γρήγορης/διαδικτυακής αναζήτησης να αρκούμασταν στα όσα παρουσιάζοντας στα περιοδικά κάποτε...)

Νομίζω πως πλέον έχει ξεπεραστεί ακόμα και ο κορεσμός.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:49 Εγώ νομίζω πως πλέον όλα για όλους. Και ο θρασάς θα βρει το καλό/κακό θρας του, και ο κλασικός το καλό/κακό κλασικό του, έπικ, μπλακ, ντεθ, ντουμ, όλα μα όλα τα είδη είναι πλέον σε υπερπληθώρα.

Μπορώ να βρω κυριολεκτικά οτιδήποτε γουστάρω και να παρακολουθήσω οποιοδήποτε ρεύμα με φτιάχνει, ξέροντας πως την άλλη εβδομαδα βρίσκονται ισάριθμες κυκλοφορίες από ένα άλλο ρεύμα.

Για πρωτη φορά δε βλέπω ένα ρεύμα να κυριαρχεί απόλυτα. (Ίσως ποτέ να μην κυριαρχούσε κάποιο ρεύμα και απλά λόγω έλλειψης γρήγορης/διαδικτυακής αναζήτησης να αρκούμασταν στα όσα παρουσιάζοντας στα περιοδικά κάποτε...)

Νομίζω πως πλέον έχει ξεπεραστεί ακόμα και ο κορεσμός.
Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο. Βρες μου ομως 5 δισκους λυρικου US prog/power (ryche/lethal/crimson glory ktl) ή ψυχρου τεχνοκρατικου προγκ με "θρας" κι οχι power καταβολες τυπου sieges/hexenhaus/watchtower κλτ....φετινους ή εστω των τελευταιων 2 χρόνων.

ΟΕΟ????

:D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:58
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:49 Εγώ νομίζω πως πλέον όλα για όλους. Και ο θρασάς θα βρει το καλό/κακό θρας του, και ο κλασικός το καλό/κακό κλασικό του, έπικ, μπλακ, ντεθ, ντουμ, όλα μα όλα τα είδη είναι πλέον σε υπερπληθώρα.

Μπορώ να βρω κυριολεκτικά οτιδήποτε γουστάρω και να παρακολουθήσω οποιοδήποτε ρεύμα με φτιάχνει, ξέροντας πως την άλλη εβδομαδα βρίσκονται ισάριθμες κυκλοφορίες από ένα άλλο ρεύμα.

Για πρωτη φορά δε βλέπω ένα ρεύμα να κυριαρχεί απόλυτα. (Ίσως ποτέ να μην κυριαρχούσε κάποιο ρεύμα και απλά λόγω έλλειψης γρήγορης/διαδικτυακής αναζήτησης να αρκούμασταν στα όσα παρουσιάζοντας στα περιοδικά κάποτε...)

Νομίζω πως πλέον έχει ξεπεραστεί ακόμα και ο κορεσμός.
Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο. Βρες μου ομως 5 δισκους λυρικου US prog/power (ryche/lethal/crimson glory ktl) ή ψυχρου τεχνοκρατικου προγκ με "θρας" κι οχι power καταβολες τυπου sieges/hexenhaus/watchtower κλτ....φετινους ή εστω των τελευταιων 2 χρόνων.

ΟΕΟ????

:D :D :D
OEEEEEEEEEEEOOOOOOOOO !
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το US prog εξελίχθηκε γιατί ήταν prog. Όσο ryche ακούσαμε, ακούσαμε :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:23 Το US prog εξελίχθηκε γιατί ήταν prog. Όσο ryche ακούσαμε, ακούσαμε :P
μα ΦΥΣΙΚΑ. Animals as Leaders, Periphery και τα λοιπα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:23 Το US prog εξελίχθηκε γιατί ήταν prog. Όσο ryche ακούσαμε, ακούσαμε :P

Όσο Ryche ακούσαΤΕ ακούσαΤΕ... :P

Υπάρχουν άτομα που ακόμα ακούνε Ryche φανατικά, τουλάχιστον τις καλές περιόδους. Οπότε μη με βάζεις στο μιξ Σκρόλλυ γιατί ακούω ακόμα. Φουλ.

Δεν ξέρω για εξέλιξη -είναι αυτό πάντα το ζητούμενο;-, πάντως στο US Prog / Power και US Power / Prog υπάρχει ταλέντο, έμπνευση και συνεχόμενη ροή σε πραγματικά αριστουργήματα από το 85 μέχρι και σχεδόν το 2000. Μέχρι το 10, μπορούσαμε να μιλήσουμε για πολλές ευχάριστες εκπλήξεις -ποσοτικά- ενώ από το 10 και μετά.... τηλεσκόπιο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:37
Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:23 Το US prog εξελίχθηκε γιατί ήταν prog. Όσο ryche ακούσαμε, ακούσαμε :P
μα ΦΥΣΙΚΑ. Animals as Leaders, Periphery και τα λοιπα.
Απλά υπάρχει η λέξη "Prog" στη σκακιέρα, μπορεί και... συμπτωματικά (τι "μπορεί"... Σίγουρα)...

Καμιά σχέση με την χρυσή εποχή και τα αριστουργήματα του είδους στα χωράφια της αστερόεσσας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:45 Υπάρχουν άτομα που ακόμα ακούνε Ryche φανατικά, τουλάχιστον τις καλές περιόδους. Οπότε μη με βάζεις στο μιξ Σκρόλλυ γιατί ακούω ακόμα. Φουλ.
Εννοώ πως δεν περιμένω να βγουν οι «νέοι» Queensryche, ο Tate #2, κλπ. και πως ο ήχος «έκλεισε» ή έχει πολύ αυστηρά κριτήρια για να μπεις στη λίγκα. Ο USPM ήχος δύσκολα αναπαράγεται, και όταν αναπαράγεται συνήθως καταλήγει κλώνος, επειδή ακριβώς είναι ΤΟΣΟ χαρακτηριστικός. Τα λέτε κ μόνοι σας παραπάνω και τα είδαμε και από τους γνωστούς RUNNING WILD / BLIND GUARDIAN κλώνους :)

Δεν προβλέπω «μαζική» παραγωγή/αναβίωση ryche/CG/Lethal κλπ. όπως την εννοεί ο Ζίπο γιατί χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα FB περιτύλιγμα κ PR-ιλίκια για να αποκτήσει υπόσταση. Οπότε, ναι, για μένα όσο Queensryche / CG / κλπ. ακούσαΜΕ, ακούσαΜΕ ή για να το κάνω πιο ξεκάθαρο: τα QUEENSRYCHE / CG / κλπ. δεν ξαναβγαινουν στον αιωνα τον απαντα :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:01
CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:45 Υπάρχουν άτομα που ακόμα ακούνε Ryche φανατικά, τουλάχιστον τις καλές περιόδους. Οπότε μη με βάζεις στο μιξ Σκρόλλυ γιατί ακούω ακόμα. Φουλ.
Εννοώ πως δεν περιμένω να βγουν οι «νέοι» Queensryche, ο Tate #2, κλπ. και πως ο ήχος «έκλεισε» ή έχει πολύ αυστηρά κριτήρια για να μπεις στη λίγκα. Ο USPM ήχος δύσκολα αναπαράγεται, και όταν αναπαράγεται συνήθως καταλήγει κλώνος, επειδή ακριβώς είναι ΤΟΣΟ χαρακτηριστικός. Τα λέτε κ μόνοι σας παραπάνω και τα είδαμε και από τους γνωστούς RUNNING WILD / BLIND GUARDIAN κλώνους :)

Δεν προβλέπω «μαζική» παραγωγή/αναβίωση ryche/CG/Lethal κλπ. όπως την εννοεί ο Ζίπο γιατί χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα FB περιτύλιγμα κ PR-ιλίκια για να αποκτήσει υπόσταση. Οπότε, ναι, για μένα όσο Queensryche / CG / κλπ. ακούσαΜΕ, ακούσαΜΕ ή για να το κάνω πιο ξεκάθαρο: τα QUEENSRYCHE / CG / κλπ. δεν ξαναβγαινουν στον αιωνα τον απαντα :pasok:
Κατσε ρε συ, οπως λεει και ο Κομης μεχρι το 2000 και μετεπειτα, ΠΟΛΥ μετα την ακμη της φασης δλδ, υπήρχε ροη κυκλοφοριων (ναι απο κλωνους ή "κλωνους", αν και δεν συμφωνω με αυτο το τσουβαλιασμα). Μετα δλδ τι εγινε, εκλεισε η κανουλα αποτομα?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]theBox[/mention] έγραψα «κλώνους» αναφερόμενος σε κλώνους μπαντών όπως οι BLAZON RITE και οι JUDICATOR, όχι στις μπάντες που ακολουθούν ένα ιδίωμα.

Δεν ξέρω τι έγινε μετά το που έπεσε η φάση από το 2000 κ μετά, πέρα από το ότι, κρίνοντας από το αποτέλεσμα, οι συνεχιστές του «κινήματος» δεν μπόρεσαν να έχουν ποτέ το breakthrough που είχαν οι μεγάλοι (for a plethora of reasons). Εγώ αναφέρθηκα στο οτι τα έπη που βγήκαν δεν ξαναβγαίνουν, και πως δεν πιστεύω πως θα δούμε αναβίωση του είδους σύντομα.

Ακόμα και σε πρόσφατα comebacks μπαντών της τότε χρυσής εποχής ο ήχος έχει μετατοπιστεί σημαντικά. Παραμένουν καλοί εώς πολύ καλοί δίσκοι, αλλά είναι μακριά από την ταυτότητα του τότε. Μακάρι να βγω λάθος, και σε 3-4 χρονάκια να σκαρφαλώσει στο χαλάκι της πόρτας μου το "Transcendence #2" :pepe:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:34 @theBox έγραψα «κλώνους» αναφερόμενος σε κλώνους μπαντών όπως οι BLAZON RITE και οι JUDICATOR, όχι στις μπάντες που ακολουθούν ένα ιδίωμα.

Δεν ξέρω τι έγινε μετά το που έπεσε η φάση από το 2000 κ μετά, πέρα από το ότι, κρίνοντας από το αποτέλεσμα, οι συνεχιστές του «κινήματος» δεν μπόρεσαν να έχουν ποτέ το breakthrough που είχαν οι μεγάλοι (for a plethora of reasons). Εγώ αναφέρθηκα στο οτι τα έπη που βγήκαν δεν ξαναβγαίνουν, και πως δεν πιστεύω πως θα δούμε αναβίωση του είδους σύντομα.

Ακόμα και σε πρόσφατα comebacks μπαντών της τότε χρυσής εποχής ο ήχος έχει μετατοπιστεί σημαντικά. Παραμένουν καλοί εώς πολύ καλοί δίσκοι, αλλά είναι μακριά από την ταυτότητα του τότε. Μακάρι να βγω λάθος, και σε 3-4 χρονάκια να σκαρφαλώσει στο χαλάκι της πόρτας μου το "Transcendence #2" :pepe:
Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας ταλαντουχος 25αρης κιθαριστας που να αναπνεει ντεμπουτο CG και τα άλλα διαμαντια της εποχης και να ονειρευεται να φορμαρει την "καλυτερη μπαντα του κοσμου". Ποσο δυσκολο είναι? :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:55 Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας ταλαντουχος 25αρης κιθαριστας που να αναπνεει ντεμπουτο CG και τα άλλα διαμαντια της εποχης και να ονειρευεται να φορμαρει την "καλυτερη μπαντα του κοσμου". Ποσο δυσκολο είναι? :D
Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:58 [
Εικόνα
Πρεπει να εχει παιξει κατι με αυτον και το FB σημερα. Οποιος ξερει κουτσομπολια ας μιλησει (σε νεο τοπικ)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”