ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Την μπάντα την γνωρίσαμε με το εξαιρετικό We Rule the Night το 2011 από την A Forja Records, την πορτογαλική, αλλά έγινε πιο γνωστή όταν κυκλοφόρησε η δουλειά σε βινύλιο από την Heavy Forces Records.
Μετά από ένα split με Wytch Hazel, Ascalon & Asomvel & ένα single (και ένα demo επιπλέον που περιείχε τα τραγούδια του single), το 2018 ήταν η χρονιά κυκλοφορίας του πρώτου full length της μπάντας από την Βρετανία, το οποίο ομολογώ με εξέπληξε, αν και προηγήθηκαν 3 παρακαλώ ακροάσεις, τις οποίες δεν κατάφερα να ολοκληρώσω μέχρι τέλους διότι δεν μου φάνηκε ενδιαφέρον!
To Last Horizon είναι πάρα πάρα πολύ καλό, δεν είναι NWOBHM ωστόσο, και φέρνουν στο μυαλό κάπως πιο σύγχρονους Maiden.
Φέρνουν λίγο στο μυαλό τους επίσης Βρετανούς Conquest of Steel (λιγότερο επικοί οι Eliminator βέβαια) & τους Destillery

Δεν θα πω περισσότερα, απολαύστε το!
ο [mention]Starman[/mention] πιστεύω τους ξέρει ήδη και θα συμφωνήσει μαζί μου...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Θυμαμαι το ειχα τσεκαρει οταν ειχε βγει κι "επρεπε" να αποφασίσω αν θα το χτυπήσω. Οπως τα λες ειναι, συγχρονη maiden-ιλα φουλ. Παρολα αυτα, ενω δεν ειχε κατι μου να χαλαει εντελως, εν τελει το songwriting δεν με τρελανε. Ακουγεται ευχαριστα βεβαιως, αλλά μεχρι εκει. Μεταφερω τις ΤΟΤΕ εντυπωσεις μου. Ισως πρεπει να του ριξω μια αυτια και τώρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 23:50 Θυμαμαι το ειχα τσεκαρει οταν ειχε βγει κι "επρεπε" να αποφασίσω αν θα το χτυπήσω. Οπως τα λες ειναι, συγχρονη maiden-ιλα φουλ. Παρολα αυτα, ενω δεν ειχε κατι μου να χαλαει εντελως, εν τελει το songwriting δεν με τρελανε. Ακουγεται ευχαριστα βεβαιως, αλλά μεχρι εκει. Μεταφερω τις ΤΟΤΕ εντυπωσεις μου. Ισως πρεπει να του ριξω μια αυτια και τώρα.
Είναι πολύ καλό, δεν εντυπωσιάζει με το πρώτο άκουσμα ωστόσο...αλλά σε σχέση με ό,τι έχει ανέβει φέτος στο κανάλι, είναι μίλια μακριά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από Starman »

Φυσικά και τους ξέρω, αλλά πέρα από τις υποχρεωτικές ακροάσεις δεν ένοιωσα την ανάγκη να βγάλω το cd από το ράφι για να ξαναπαίξει. Είναι καλοπαιγμένο με καλό ήχο, αλλά στερούνται προσωπικότητας. Το άκουσα το βράδυ μόλις με τάγκαρες, είναι ευχάριστο αλλά δεν νομίζω ότι αύριο θα θυμάμαι κάτι. Μπορεί και να το αδικώ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 23:45 Βρετανούς Conquest of Steel
Ρε δεν τους ηξερα αυτους και τσεκαρα μολις. Fucking Impressive σπαθάκι! Ανοιξτε κανα τοπικ οι γνωριζοντες! Ισοποσες δωσεις epic γιδιλας και nwobhm/maiden-ικου μελωδισμου. Απο κατι Ironsword που εκθειαζονται εδω μεσα, μου αρεσαν πολυ περισσοτερο. :twisted:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ELIMINATOR-Last Horizon (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 12:25
apeitharxos έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 23:45 Βρετανούς Conquest of Steel
Ρε δεν τους ηξερα αυτους και τσεκαρα μολις. Fucking Impressive σπαθάκι! Ανοιξτε κανα τοπικ οι γνωριζοντες! Ισοποσες δωσεις epic γιδιλας και nwobhm/maiden-ικου μελωδισμου. Απο κατι Ironsword που εκθειαζονται εδω μεσα, μου αρεσαν πολυ περισσοτερο. :twisted:
Θα ανοίξω, πολύ αξιόλογη μπάντα που πέρασε απαρατήρητη...δυστυχώς διαλύθηκαν εδώ και λίγα χρόνια...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”