Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Όπως,λοιπόν,δηλώνει και ο τίτλος πρόκειται για μια μπάντα φίλων μου. Ελληνική επαρχία και metal προ μίας εικοσαετίας. Εγώ τότε ήμουν πολύ πιτσιρικάς και δεν ήμουν στη φάση, αλλά μου είχε φανεί πολύ εξωτικό ότι κάποιοι γνωστοί μου είχανε ηχογραφήσει δικιά τους μουσική. Όταν λίγα χρόνια αργότερα μυήθηκα στη μουσική, και οτιδήποτε metal έπεφτε στην αντίληψή μου αρκούσε να μου σηκώσει την τρίχα, ζήτησα από ένα μέλος να μου δώσει το ντέμο. Επειδή δεν το είχε πρόχειρο,όμως,μου έδωσε μόνο το παρόν single-demo(???). Εγώ το άκουσα και καραγούσταρα. Λογικό ως εδώ. Νεόκοπος μεταλλάς ακούει μουσική γνωστών/φίλων του και εντυπωσιάζεται. Και κατσαρόλες να βάραγαν θα γούσταρα τότε. Το ζήτημα είναι ότι το τραγούδι μου άρεσε και στην πορεία των χρόνων και επειδή ακόμη μου αρέσει πολύ, και από αυτούς δεν έβλεπα προκοπή, αποφάσισα να το ανεβάσω στο youtube με τη μορφή lyric video.
Πραγματικά θα με ενδιέφερε η γνώμη των μελών του forum. Είναι μεγάλο, οπότε πρέπει κάποιος να αφιερώσει 10 λεπτά από τον χρόνο του. Αν και πάντα το ακούω ολόκληρο, θεωρώ ότι σαφώς θα μπορούσε να ήταν πιο μαζεμένο. Βρίσκω πάρα πολλές ωραίες ιδέες και φράσεις, και ενδιαφέρουσες αλλαγές. Τα παιδιά είναι και καλοί παίχτες και να αναλογιστεί κανείς ότι ο μεγαλύτερος τότε ήταν 21 και ο μικρότερος 17...
Για πείτε...

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από theBox »

Μουσικα μου αρεσε αρκετα, ειδικα το 1ο μισο. Βγαζει αυτη την 90s greek demo νοσταλγια και ενθουσιασμο. (αν και μαλλον μιλαμε για αρχες 00ς) Καποια ριφφ ειδικα μου αρεσαν πολυ και γενικα δεν με κουρασε παρολο που εντοπισα 1-2 σημειακια που οντως πλατιάζουν.

Τα φωνητικα ειναι δυστυχως το αδυναμο σημειο του, αν και καποιες μελωδιες φωνητικων σαν "συνθεση" δεν ειναι καθολου κακες, η υλοποιηση αφαιρει "βαθμους" απο το τελικο αποτελεσμα. Με εναν καλυτερο τραγουδιστη και λιιιιγο πιο δουλεμενες μελωδιες (κρατωντας τις υπαρχουσες σαν βαση), θα μπορουσε να κάνει πραγματα η μπάντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Οπωσδήποτε το τραγούδι σηκώνει πιο δυνατό τραγουδιστή, αλλά να πω εδώ ότι τραγουδάει ο βασικός κιθαρίστας και συνθέτης της μπάντας και, αν δεν κάνω λάθος, τραγούδησε από ''ανάγκη'', καθώς δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος(μιλάμε για μικρή κωμόπολη με δύο (2) συνολικά μέταλ συγκροτήματα-το άλλο έπαιζε θρας νομίζω).Ακόμη και αν υπήρχε όμως κάποιος άλλος δύσκολα να ήταν καλύτερος, αφού ο άνθρωπος κάθε άλλο παρά παράφωνος είναι. Πατάει στις νότες και έχω την εντύπωση ότι είχε παρακολουθήσει φωνητική. Απλά, για το είδος δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες και δε το απογειώνει το τραγούδι.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από Starman »

Θα συμφωνήσω μέσες – άκρες με [mention]theBox[/mention]. Πραγματικά το 10λεπτο περνάει άνετα χωρίς να κουράζει, ενώ η φωνή είναι χαρακτηριστική μιας ολόκληρης εποχής και σκηνής. Δεν θυμάμαι να τους είχα ξανακούσει, αλλά ούτε και να έχουν παρουσιαστεί κάπου. Demo με τέτοια εξώφυλλα πάντα μου κινούσαν το ενδιαφέρον. Αν πέσω πάνω σε κάποια παρουσίαση θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ θέλω να σταθώ λίγο στους στίχους. έχουν μία white metal αύρα ή μου φαίνεται?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από Aphelian »

Ωραίες εποχές και πράγματι καλο το κομματι με αρκετες δυνατότητες και κυριότερες αδυναμίες στη φωνή.

Μου άρεσαν καποια σημεια πολυ και όπως είπαν και τα παιδιά τρελαίνομαι γι αυτο το 2000s πνεύμα που ειναι διάχυτο στο κομματι!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 21:04 εγώ θέλω να σταθώ λίγο στους στίχους. έχουν μία white metal αύρα ή μου φαίνεται?
Μαααα.....ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ christian.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Starman έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:23 Θα συμφωνήσω μέσες – άκρες με @theBox. Πραγματικά το 10λεπτο περνάει άνετα χωρίς να κουράζει, ενώ η φωνή είναι χαρακτηριστική μιας ολόκληρης εποχής και σκηνής. Δεν θυμάμαι να τους είχα ξανακούσει, αλλά ούτε και να έχουν παρουσιαστεί κάπου. Demo με τέτοια εξώφυλλα πάντα μου κινούσαν το ενδιαφέρον. Αν πέσω πάνω σε κάποια παρουσίαση θα επανέλθω.
Αν τους είχες ξανακούσει, θα υπήρχε πρόβλημα. :D Ουσιαστικά ήταν συγκρότημα φίλων και δε νομίζω να είχανε κυνηγήσει τίποτα παραπάνω, πέραν από μερικές τοπικές εμφανίσεις. Νομίζω,όμως, είχανε στείλει το full demo τους στο hammer για κριτική. Αλλά γενικότερα, δεν ήταν καθόλου στη metal φάση και κύκλο σαν συγκρότημα. Τους λέω πόσο πολύ μου άρεσαν τα τραγούδια τους και ούτε αυτοί δε με παίρνουν στα σοβαρά. :D
Ειδικά δε, αν τους πω ότι το τραγούδι τους παίζει σε forum και μάλιστα έχει πάρει και θετικά σχόλια από σοβαρούς ακροατές, θα εκπλαγούν με το γεγονός ότι ακόμη κάποιος ασχολείται.
Τώρα για αυτό πέρι white lyrics, μπορώ να με πω ότι με έπιασε αδιάβαστο, καθώς όντως μοιάζει τέτοιο το περιεχόμενο και δε το είχα προσέξει. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Εντάξει, φυσιολογικά παιδιά είναι και δε θα έγραφαν σατανοκαραγκιοζιλίκια, αλλά δε τους έχω και για white metal.
Τέλος, χαίρομαι που αναφέρθηκε αυτή η 90's-00's ατμόσφαιρα, γιατί και μένα μου έβγαλε κάτι ιδιαίτερο, αλλά δε μπορούσα να περιγράψω τι ακριβώς εννοώ. Μάλλον κάποιοι ταυτίζονται με αυτό.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από Starman »

alexandros έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 10:36 Νομίζω,όμως, είχανε στείλει το full demo τους στο hammer για κριτική.
Ορίστε και η κριτική του Hammer από το τεύχος 210 τον Ιούνιο του 2002.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Εντάξει, είσαι τεράστιος!Τι βρήκες?Εγώ το ήξερα απλά σαν πιθανό γεγονός και εσύ μου το έτριψες στη μούρη!
Πάντως, τα τραγούδια του demo, αν και έχουν πολλές ωραίες ιδέες διάσπαρτες, μου αρέσουν λίγοτερο από αυτό που ανέβασα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από theBox »

[mention]alexandros[/mention]

O starman κι ο apeitharxos ειναι οι "keepers of ancient grimoires" του forum.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Χαχαχα!Εξαιρετικά σημαντικό το έργο τους!
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από Heddigan »

Starman έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 16:46
alexandros έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 10:36 Νομίζω,όμως, είχανε στείλει το full demo τους στο hammer για κριτική.
Ορίστε και η κριτική του Hammer από το τεύχος 210 τον Ιούνιο του 2002.
Έχεις βάση δεδομένων με το τι κριτικές περιέχει κάθε τεύχος του Hammer? Σοβαρά ρωτάω, δεν παίζει να θυμόσουν το όνομα της μπάντας που διάβασες κριτική express πριν από 20 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από Starman »

alexandros έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 17:32 Εντάξει, είσαι τεράστιος!Τι βρήκες?Εγώ το ήξερα απλά σαν πιθανό γεγονός και εσύ μου το έτριψες στη μούρη!
Πάντως, τα τραγούδια του demo, αν και έχουν πολλές ωραίες ιδέες διάσπαρτες, μου αρέσουν λίγοτερο από αυτό που ανέβασα.
Όχι ρε Αλέξανδρε ούτε τεράστιος είμαι, ούτε τίποτα. Όλοι το ίδιο είμαστε εδώ μέσα. Ο ένας μαθαίνει από τον άλλο. Απλά σα μεγαλύτερος έχω και πιο παλαιό αρχείο. Από τη στιγμή που το έχω σπίτι, εύκολα προσβάσιμο και ταξινομημένο, δεν είναι δύσκολο να εντοπίσω κάτι.
Heddigan έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 18:07 Έχεις βάση δεδομένων με το τι κριτικές περιέχει κάθε τεύχος του Hammer? Σοβαρά ρωτάω, δεν παίζει να θυμόσουν το όνομα της μπάντας που διάβασες κριτική express πριν από 20 χρόνια.
Όχι [mention]Heddigan[/mention], όπως είπα παραπάνω δεν μου θύμιζαν κάτι, αλλά από τη στιγμή που ο [mention]alexandros[/mention] ανέφερε ότι η μπάντα έστειλε το demo στο hammer για κριτική, το ψάξιμο περιορίστηκε στη διετία 2001 – 2002. Ένα τέταρτο μου πήρε.

Καλό θα είναι όμως να βρούμε ολόκληρο το demo.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Δε τους ξέρετε...Κάτι φίλοι μου από το χωριό

Δημοσίευση από alexandros »

Τα τραγούδια του demo πρέπει σε κάποιον σκληρό να τα έχω κρατημένα. Κάποια στιγμή μπορεί να τα ανεβάσω στο youtube, ή να προσπαθήσω με κάποιο μέσο να τα διαμοιράσω. Δυστυχώς, σε φυσική μορφή (εξώφυλλο κτλ) έχω μόνο το πιο πάνω τραγούδι και φοβάμαι ότι δεν υπάρχουν άλλες κόπιες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”