Αναγεννιέται το power metal;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από alexandros »

Starman έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:26
Το μόνο κακό είναι ότι σε όλα τα είδη που επανέρχονται στο προσκήνιο η προσωπικότητα πάει περίπατο. Κατά βάση όλοι αντιγράφουν τις 10 - 20 μπάντες του κάθε genre που ξεχώρισαν στο παρελθόν. Μοιραία και εμείς σαν ακροατές για να στηρίξουμε τη σκηνή ρίχνουμε τα στάνταρ μας.
Δυστυχώς, πολύ μεγάλη αλήθεια. Σαν το ανέκδοτο που ακόμα βιώνουμε με τα 20χρονα με τα spandex.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:01
CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:45 Υπάρχουν άτομα που ακόμα ακούνε Ryche φανατικά, τουλάχιστον τις καλές περιόδους. Οπότε μη με βάζεις στο μιξ Σκρόλλυ γιατί ακούω ακόμα. Φουλ.
Εννοώ πως δεν περιμένω να βγουν οι «νέοι» Queensryche, ο Tate #2, κλπ. και πως ο ήχος «έκλεισε» ή έχει πολύ αυστηρά κριτήρια για να μπεις στη λίγκα. Ο USPM ήχος δύσκολα αναπαράγεται, και όταν αναπαράγεται συνήθως καταλήγει κλώνος, επειδή ακριβώς είναι ΤΟΣΟ χαρακτηριστικός. Τα λέτε κ μόνοι σας παραπάνω και τα είδαμε και από τους γνωστούς RUNNING WILD / BLIND GUARDIAN κλώνους :)

Δεν προβλέπω «μαζική» παραγωγή/αναβίωση ryche/CG/Lethal κλπ. όπως την εννοεί ο Ζίπο γιατί χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα FB περιτύλιγμα κ PR-ιλίκια για να αποκτήσει υπόσταση. Οπότε, ναι, για μένα όσο Queensryche / CG / κλπ. ακούσαΜΕ, ακούσαΜΕ ή για να το κάνω πιο ξεκάθαρο: τα QUEENSRYCHE / CG / κλπ. δεν ξαναβγαινουν στον αιωνα τον απαντα :pasok:
Μακάρι να έβγαιναν κλώνοι που να γούσταραν το είδος, να είχαν έμπνευση και ταλέντο αλλά και κάποια skills και να είχαμε 10-12 καλά Prog / Power, Power / Prog ala CG / Ryche άλμπουμ το χρόνο, με σκοπό των δημιουργών τους να παίξουν / αποτίσουν φόρο τιμή στο είδος που γουστάρουν κατευθυνόμενοι από το νιώσιμο και όχι από κάποιο hype όπως οι RB κλώνοι που είπα πριν ή τα νεοέπικ του σήμερα.

Δεν ψάχνουμε τον νέο Tate ή τους νέους Ryche - ψάχνυομε απλά 5-10 καλά άλμπουυμ στο αγαπημένο μας είδος -όσοι είμαστε τέλος πάντων στη φάση-...

Για να αφήσω τέλος πάντων τον πληθυντικό και τις γενικεύσεις, τουλάχιστον εγώ όταν λέω ότι ακούω Metal / ασχολούμαι με το Metal, εννοώ για μένα, US Prog / Power, Power / Prog και Επικό Doom - τα άλλα όλα έρχονται δεύτερα και καταιδρωμένα, για να μην πω αδιάφορα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και εγώ δεν παρατηρώ κάποια τάση. νομίζω πως απλά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μπάντες και οι κυκλοφορίες φτάνουν στα αυτιά μας πιο εύκολα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 21:16
Scrollkeeper έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:01
CountRaven έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 19:45 Υπάρχουν άτομα που ακόμα ακούνε Ryche φανατικά, τουλάχιστον τις καλές περιόδους. Οπότε μη με βάζεις στο μιξ Σκρόλλυ γιατί ακούω ακόμα. Φουλ.
Εννοώ πως δεν περιμένω να βγουν οι «νέοι» Queensryche, ο Tate #2, κλπ. και πως ο ήχος «έκλεισε» ή έχει πολύ αυστηρά κριτήρια για να μπεις στη λίγκα. Ο USPM ήχος δύσκολα αναπαράγεται, και όταν αναπαράγεται συνήθως καταλήγει κλώνος, επειδή ακριβώς είναι ΤΟΣΟ χαρακτηριστικός. Τα λέτε κ μόνοι σας παραπάνω και τα είδαμε και από τους γνωστούς RUNNING WILD / BLIND GUARDIAN κλώνους :)

Δεν προβλέπω «μαζική» παραγωγή/αναβίωση ryche/CG/Lethal κλπ. όπως την εννοεί ο Ζίπο γιατί χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα FB περιτύλιγμα κ PR-ιλίκια για να αποκτήσει υπόσταση. Οπότε, ναι, για μένα όσο Queensryche / CG / κλπ. ακούσαΜΕ, ακούσαΜΕ ή για να το κάνω πιο ξεκάθαρο: τα QUEENSRYCHE / CG / κλπ. δεν ξαναβγαινουν στον αιωνα τον απαντα :pasok:
Μακάρι να έβγαιναν κλώνοι που να γούσταραν το είδος, να είχαν έμπνευση και ταλέντο αλλά και κάποια skills και να είχαμε 10-12 καλά Prog / Power, Power / Prog ala CG / Ryche άλμπουμ το χρόνο, με σκοπό των δημιουργών τους να παίξουν / αποτίσουν φόρο τιμή στο είδος που γουστάρουν κατευθυνόμενοι από το νιώσιμο και όχι από κάποιο hype όπως οι RB κλώνοι που είπα πριν ή τα νεοέπικ του σήμερα.

Δεν ψάχνουμε τον νέο Tate ή τους νέους Ryche - ψάχνυομε απλά 5-10 καλά άλμπουυμ στο αγαπημένο μας είδος -όσοι είμαστε τέλος πάντων στη φάση-...

Για να αφήσω τέλος πάντων τον πληθυντικό και τις γενικεύσεις, τουλάχιστον εγώ όταν λέω ότι ακούω Metal / ασχολούμαι με το Metal, εννοώ για μένα, US Prog / Power, Power / Prog και Επικό Doom - τα άλλα όλα έρχονται δεύτερα και καταιδρωμένα, για να μην πω αδιάφορα.
Οπότε και με βάση τη παραπάνω ξηγα το ξαναλέω. Το ακούσαμε ας γίνει ακούσατε. Εγώ είμαι αλλού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από JimmyF »

Συντάσσομαι με [mention]CountRaven[/mention] . Power metal νέες κυκλοφορίες μπορεί να βγαίνουν. Αυτό το us/power/prog feeling σπανιότατα εγώ τουλάχιστον το ακόυω σε νέες κυκλοφορίες. Μακάρι όπως υπάρχουν αξιόλογα epic νέα albums ή και classic heavy ή thrash, να υπήρχαν και στο uspm/prog, έστω λίγα ίσα ίσα να ανασκιρτήσουμε. Καλές οι κυκλοφορίες αδικημένων δίσκων από τα παλιά ή καποιες super επανακυκλοφορίες, αλλά νέο αίμα στο είδος δε βλέπω ή δεν ψάχνομαι όσο πρέπει για να το δω.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 22:48 Συντάσσομαι με @CountRaven . Power metal νέες κυκλοφορίες μπορεί να βγαίνουν. Αυτό το us/power/prog feeling σπανιότατα εγώ τουλάχιστον το ακόυω σε νέες κυκλοφορίες. Μακάρι όπως υπάρχουν αξιόλογα epic νέα albums ή και classic heavy ή thrash, να υπήρχαν και στο uspm/prog, έστω λίγα ίσα ίσα να ανασκιρτήσουμε. Καλές οι κυκλοφορίες αδικημένων δίσκων από τα παλιά ή καποιες super επανακυκλοφορίες, αλλά νέο αίμα στο είδος δε βλέπω ή δεν ψάχνομαι όσο πρέπει για να το δω.
Αυτο. ΚΑι οχι, κανεις δεν βλεπει. Αν υπηρχαν, καποιος εδω μεσα θα τα ανακαλυπτε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από RedSharks »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:55 Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας ταλαντουχος 25αρης κιθαριστας που να αναπνεει ντεμπουτο CG και τα άλλα διαμαντια της εποχης και να ονειρευεται να φορμαρει την "καλυτερη μπαντα του κοσμου". Ποσο δυσκολο είναι? :D
Ο «αδύναμος κρίκος» της εξίσωσης δεν είναι τόσο η κιθάρα όσο η φωνή. Το θέμα «υψίφωνος τραγουδιστής» έσβησε κάπου στις αρχές των 90s (μαζί με σχεδόν οτιδήποτε άλλο είχε σχέση με τα 80s) και δεν επανέκαμψε ποτέ. Στα 80s, μέσα σε λιγότερο από 5 χρόνια, χοντρικά από το 1983 (Queensrÿche EP, Jag Panzer EP) ως το 1987 (demo Lethal, demo Deadly Blessing κ.α.), στο μεταλλικό σύμπαν εμφανίστηκαν οι Tate, Conklin, Rivera, Arch, Cyriis, Midnight, Dane, Kiske, Kiersznowski (Ski), Mallicoat, Kennedy και τόσοι άλλοι. Κάτι τέτοιο (να βγουν υψίφωνοι τραγουδιστές αυτής της ποιότητας, σε τέτοια ποσότητα, σε τόσο μικρό διάστημα) δεν συνέβει ποτέ ξανά, σε καμία δεκαετία. Και μάλλον δεν θα ξανασυμβεί. Δεν είναι ότι χάλασε το DNA των Αμερικανίδων και έπαψαν να γεννούν αγοράκια με λαρύγγια εφάμιλλα των προαναφερθέντων. Είναι ότι αν ένα τέτοιο αγοράκι (ο, ας πούμε, δυνητικά «νέος Midnight») καταλήξει να ακούει metal (και όχι, ας πούμε, rock ή hip hop), είναι απείρως πιο πιθανό να ακούει τα trendy πράγματα της εποχής του και όχι το Transcendence και το The Warning.

Να θυμίσω ότι πέρυσι βγήκε το Magnabolt το οποίο κιθαριστικά ΕΣΠΕΡΝΕ (θεωρώ ότι ήταν αντάξιο πολλών σπουδαίων 80s US metal δίσκων) αλλά οι περισσότεροι εδώ δεν νιώσατε γιατί τα φωνητικά ήταν λίγο αδύναμα... Για μένα ακόμα και έτσι ήταν από τις καλύτερες κυκλοφορίες του 2019... αλλά φανταστείτε να είχε βγει το 1988 και στα φωνητικά να ήταν οποιοσδήποτε από τα ονόματα που ανέφερα... σήμερα θα το προσκυνούσαμε όλοι.




Δεύτερο παράδειγμα (προς ενίσχυση της βασικής μου θέσης ότι καλοί μουσικοί υπάρχουν, τραγουδιστές δεν υπάρχουν): ShadowKeep. Όταν μια από τις καλύτερες USPM μπάντες στον κόσμο (καλά, όχι ότι υπάρχουν και πολλές) ψάχνει απεγνωσμένα, επί χρόνια, να βρει τραγουδιστή, και δεν βρίσκει, και τελικά καταφεύγει στην έσχατη λύση να προσλάβει τον Rivera από την άλλη άκρη του Ατλαντικού για να βγάλει επιτέλους το δίσκο που περιμένει χρόνια να βγάλει... ε, αυτό νομίζω τα λέει όλα (παρεμπιπτόντως, έχω την εντύπωση ότι ούτε με το ShadowKeep νιώσατε οι περισσότεροι - κακώς).



Τέλος, μου κάνει εντύπωση που σε όλο το thread μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκαν οι Sacral Rage. Δέχομαι ότι δεν βρίσκονται στο λυρικό άκρο του USPM (Queensrÿche, Heir Apparent) αλλά στο thrash άκρο του (Helstar, Agent Steel, Realm), κατά τη γνώμη μου όμως παραμένουν εντός των USPM ορίων και είναι μια από τις ελάχιστες (αν όχι η μοναδική) νέες μπάντες αυτή τη στιγμή παγκοσμίως που παίζει αυτό το ιδίωμα. Και το κάνουν πραγματικά καλά! Και ο Δημήτρης είναι ένας από τους καλύτερους νέους υψίφωνους τραγουδιστές (καλά, δεν είναι και πολλοί) που υπάρχουν σήμερα.

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

[mention]RedSharks[/mention] Το shadowkeep το ειχα 2ο ή 3ο στη λιστα του 18! Το magnabolt δεν με εντυπωσιασε τοσο, οχι λογο χροιας και range τραγουδιστη, οσο λογω φωνητικων γραμμών (songwriting δηλαδη). Κιθαριστικα ηταν πολυ καλο βεβαια.

Καλες φωνες υπάρχουν ρε συ, απλα αναλωνονται στο να παιζουν priestογιδίλες οπως διαπιστώνουμε στο αγαπημένο μας καναλάκι στο τιουμπ

Σε καθε περιπτωση ομως, δεν νομιζω οτι χρειαζεται σονει και καλα ενας στρατοσφαιρικος midnight ή ενας Tate για να δουλεψει η φαση. Υπάρχουν σιγουρα 90ς και 00ς πραγματακια με πιο modest τραγουδιστες που το κανουν να δουλευει μια χαρα.




Να δυο που εχω προχειρα γιατι ακουγα χθες βράδυ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 17:26
theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 12:35 Εγω ΑΚΟΜΑ περιμενω tech/prog thrash revival. Mekong, hexenhaus, sieges even κτλ παιγμενο απο νεαρους χιψτερς.
Metal_Warrior έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 14:12 και εγώ ακόμα περιμένω την αναγέννηση του neoclassical...
Παιδιά υπομονή όλοι θα πάρουμε. Έχει αποδειχθεί ότι η ζωή και οι μόδες κύκλους κάνουν. Το μόνο κακό είναι ότι σε όλα τα είδη που επανέρχονται στο προσκήνιο η προσωπικότητα πάει περίπατο. Κατά βάση όλοι αντιγράφουν τις 10 - 20 μπάντες του κάθε genre που ξεχώρισαν στο παρελθόν. Μοιραία και εμείς σαν ακροατές για να στηρίξουμε τη σκηνή ρίχνουμε τα στάνταρ μας.
Δεν συμβαινει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο κατα τη γνωμη μου. Καθε revival ειναι ικανο να δωσει 3 - 4 αρκουντως καλλιτεχνικες μπάντες που θα ηθελες να εχεις στη ζωη σου αλλα δεν το ηξερες, αλλες 5 συμπαθητικες που δεν σε χαλαει να ακους (και που αν εβγαιναν στα 80ς θα ειχαν ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ θεοποιηθει) και αλλα 100 σκουπιδια ολκης. Απ το να μην εχουμε ΤΙΠΟΤΑ καινουριο σε καποιο συγκεκριμένο ειδος, βρισκω προτιμότερο να εχουμε αυτη τη διαταξη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Starman »

RedSharks έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 02:42 Δεν είναι ότι χάλασε το DNA των Αμερικανίδων και έπαψαν να γεννούν αγοράκια με λαρύγγια εφάμιλλα των προαναφερθέντων.
Το έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν. Δεν μπορεί να μην υπάρχουν σήμερα λαρύγγια αντάξια των τιτάνων που αναφέρεις. Είναι απλά επιλογή των τραγουδιστών, ακόμα και αυτών που έχουν τα προσόντα, να μη ζορίζονται.

[mention]theBox[/mention] σαφώς και ισχύουν τα νούμερα που αναφέρεις, απλά τα ποσοστά σήμερα είναι τραγικά για να βρεις συγκροτήματα που θα μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια κάποιες από τις προαναφερθείσες μπαντάρες. Και μη ξεχνάμε ότι πριν 30 χρόνια μαθαίναμε για 10 μπάντες το μήνα και σήμερα τσεκάρουμε καμιά 200αριά το λιγότερο. Ότι και να ακούσουμε σήμερα μοιραία το πρώτο που θα πούμε είναι ότι ακούγονται σαν τους μεν και παίζουν σαν τους δε. Καλή μουσική πάντα θα βγαίνει απλά σήμερα πιο δύσκολα τη βρίσκουμε, παρόλο που πιο εύκολα τη προσεγγίζουμε.
ΥΓ: Πόσο γκρουπάρα οι Defyance.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

Προτιμω να το βλεπω λιγο πιο αισιοδοξα υπο την εννοια οτι αν κατι ειναι οντως καλο, αργα ή γρηγορα θα φτασει στα αυτια σου. Απο την αλλη αναγνωριζω οτι το "σκαψιμο" για το επομενο διαμαντι ειναι πολυ κουραστικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Zippo190 »

RedSharks έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 02:42

Να θυμίσω ότι πέρυσι βγήκε το Magnabolt το οποίο κιθαριστικά ΕΣΠΕΡΝΕ (θεωρώ ότι ήταν αντάξιο πολλών σπουδαίων 80s US metal δίσκων) αλλά οι περισσότεροι εδώ δεν νιώσατε γιατί τα φωνητικά ήταν λίγο αδύναμα... Για μένα ακόμα και έτσι ήταν από τις καλύτερες κυκλοφορίες του 2019... αλλά φανταστείτε να είχε βγει το 1988 και στα φωνητικά να ήταν οποιοσδήποτε από τα ονόματα που ανέφερα... σήμερα θα το προσκυνούσαμε όλοι.



Δεύτερο παράδειγμα (προς ενίσχυση της βασικής μου θέσης ότι καλοί μουσικοί υπάρχουν, τραγουδιστές δεν υπάρχουν): ShadowKeep. Όταν μια από τις καλύτερες USPM μπάντες στον κόσμο (καλά, όχι ότι υπάρχουν και πολλές) ψάχνει απεγνωσμένα, επί χρόνια, να βρει τραγουδιστή, και δεν βρίσκει, και τελικά καταφεύγει στην έσχατη λύση να προσλάβει τον Rivera από την άλλη άκρη του Ατλαντικού για να βγάλει επιτέλους το δίσκο που περιμένει χρόνια να βγάλει... ε, αυτό νομίζω τα λέει όλα (παρεμπιπτόντως, έχω την εντύπωση ότι ούτε με το ShadowKeep νιώσατε οι περισσότεροι - κακώς).


Τέλος, μου κάνει εντύπωση που σε όλο το thread μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκαν οι Sacral Rage. Δέχομαι ότι δεν βρίσκονται στο λυρικό άκρο του USPM (Queensrÿche, Heir Apparent) αλλά στο thrash άκρο του (Helstar, Agent Steel, Realm), κατά τη γνώμη μου όμως παραμένουν εντός των USPM ορίων και είναι μια από τις ελάχιστες (αν όχι η μοναδική) νέες μπάντες αυτή τη στιγμή παγκοσμίως που παίζει αυτό το ιδίωμα. Και το κάνουν πραγματικά καλά! Και ο Δημήτρης είναι ένας από τους καλύτερους νέους υψίφωνους τραγουδιστές (καλά, δεν είναι και πολλοί) που υπάρχουν σήμερα.
Για τους δύο πρώτους νιώσανε όσοι έπρεπε. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, από την άλλη η Pure Steel στους Shadowkeep έκανε σχεδόν αντι-promotion με τον δίσκο να είναι εξαντλημένος σε λιγοστές κόπιες και να μην βρίσκεται πλέον. Οι Magnabolt γάμησαν αλλά με digital κυκλοφορία δεν πας μακρυά. Έπρεπε να το κυνηγήσουν για CD.

Πάντως η πικρή αλήθεια είναι ότι το κοινό στο οποίο απευθείνονται όλοι αυτοί (εκτός των Shadowkeep) προτιμάει τους κλώνους των Vardis παρά το USPM ακόμα και αν αυτό πληρεί όλες τις "ρετρό" προϋποθέσεις. Δεν είναι τυχαίο που φεστιβάλ. Οι Sacral Rage που θα έπρεπε να σαρώνουν σε Ευρώπη και Αμερική δεν έχουν αναγνωριστεί ακόμα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το ταβάνι που μπορεί να έχει η (γενικότερη) δημοτικότητα του κάθε subgenre είναι ανάλογη με τις εμπορικότερες-δημοφιλέστερες μπάντες του.

Με μια γρήγορη ματιά και ενδεικτικά ονόματα:
Heavy Metal = Judas Priest
Power Metal = Helloween
US Prog/Power = Queensryche
Doom Metal = Candlemass
Black Metal = Μayhem
κτλ.

Στο doom metal δεν θα εμφανιστεί ποτέ μπάντα με εκατοντάδες χιλιάδες πωλήσεις, για πολλούς λόγους. Και αν όλα κάνουν κύκλους, οι κύκλοι αυτοί συνήθως επαναλαμβάνονται, αλλά χωρίς να επαναλαμβάνονται και ονόματα πρώτης γραμμής όπως ήταν σε πρώτη φάση.

Στις επόμενες φάσεις δε, η ευκολία της κυκλοφορίας, η πληθώρα μπαντών και εταιρειών, ρίχνει τον ποιοτικό πήχη. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι η Pure Steel που βγάζει ότι να'ναι χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα και μπαίνουν όλα στο ίδιο σακί με αποτέλεσμα να εξαντλείται π.χ. το Shadowkeep σε 2 μήνες και να αδειάζει η αγορά από ένα τίτλο σε μικρότερο "επιτρεπτό" διάστημα και δεν μιλάμε για ένα-δυο χρόνια μετά. Το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει καμία διαλογή. Χρειάζεται να υπάρχει και μια διαλογή (τα κριτήρια διαφέρουν βέβαια) και να ξεχωρίζει κάποιος μπάντες και σχήματα που μπορεί να κάνουν ένα βηματάκι παραπάνω στο κάθε subgenre. H ανταπόκριση του κοινού, είναι το επόμενο βήμα στο οποίο θα πατήσουν οι μπάντες και οι εταιρείες.

Υπάρχουν αμέτρητες μπάντες εκεί έξω. Υπάρχουν εξαιρετικές κυκλοφορίες σε κάθε υπο-είδος, αλλά υπάρχει και άπειρο χαμένο χαρτί και πλαστικό υλικό που κατα τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε καν να τυπώνεται και να κυκλοφορεί. Από την άλλη, έστω και αν απασχολεί ένα άτομο, πάνε περίπατο αυτά που λέμε. Η ουσία όμως είναι, ότι αυτό που θα απασχολεί τους περισσότερους, θα βρίσκεται πιο συχνά μπροστά μας. Έτσι και κάποια είδη, κάνουν κύκλους αναλόγως με το κοινό που τα αναζητεί, τη διαθεσιμότητά τους, τη ποσότητα, τη ποιότητα, τη πιστότητα στον ήχο, αλλά και την εξέλιξη (αν υπάρχει) στο είδος.

Στο τέλος της μέρας όμως, δυστυχώς, ακόμα και οι αξιόλογες μπάντες, θα χαθούν κάτω από ένα reunion ή την επιστροφή της "μεγάλης" μπάντας. Σωστό ή λάθος, έτσι γίνεται συνήθως, με το κάθε subgenre να βρίσκεται στην επικαιρότητα κάποιες φορές, και αναλόγως με τη θέση που έχουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή και οι μεγάλες μπάντες του.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:55 Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας ταλαντουχος 25αρης κιθαριστας που να αναπνεει ντεμπουτο CG και τα άλλα διαμαντια της εποχης και να ονειρευεται να φορμαρει την "καλυτερη μπαντα του κοσμου". Ποσο δυσκολο είναι? :D
Πολύ λάθος προσέγγιση. Αν λιώνεις στους CG μέρα νύχτα δεν θα βγάλεις τους νέους CG, αλλά απλά μια κόπια CG. Για να βγάλεις τους νέους CG (που δεν θα μοιάζουν ηχητικά με CG, αλλά ίσως είναι ποιοτικά ισάξιοι) θα πρέπει να συντρέξουν κάποιες προϋποθέσεις που απλά δεν παίζουν σήμερα. Μουσικοί που να έχουν λιώσει με τις επιρροές των CG (δηλαδή με ένα πιο ευρύ φάσμα ακουσμάτων και όχι απλά με αυτό που παίζουν οι CG), οι οποίοι να δημιουργούν μέσα σε ένα πλαίσιο που τους δίνει την δυνατότητα να το πιστεύουν πραγματικά ότι μπορεί να είναι the next big thing (με λίγα λόγια, εντελώς ωμά, να υπάρχουν εμπορικές προοπτικές για ροκσταριλίκια). Επίσης θεωρώ στατιστικά απίθανο να βρεθούν στην ίδια μπάντα 4-5 μουσικάρες εν έτει 2020 με σκοπό να παίξουν κάτι που δεν θα ακούσει κανένας. Αν βρεθούν 4-5 μουσικάρες στην ίδια μπάντα θα στοχεύσουν σε κάποιον δημοφιλή ήχο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αναγεννιέται το power metal;

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 20:49
theBox έγραψε: Τρί 15 Σεπ 2020, 20:55 Το μονο που χρειαζεται ειναι ενας ταλαντουχος 25αρης κιθαριστας που να αναπνεει ντεμπουτο CG και τα άλλα διαμαντια της εποχης και να ονειρευεται να φορμαρει την "καλυτερη μπαντα του κοσμου". Ποσο δυσκολο είναι? :D
Πολύ λάθος προσέγγιση. Αν λιώνεις στους CG μέρα νύχτα δεν θα βγάλεις τους νέους CG, αλλά απλά μια κόπια CG. Για να βγάλεις τους νέους CG (που δεν θα μοιάζουν ηχητικά με CG, αλλά ίσως είναι ποιοτικά ισάξιοι) θα πρέπει να συντρέξουν κάποιες προϋποθέσεις που απλά δεν παίζουν σήμερα. Μουσικοί που να έχουν λιώσει με τις επιρροές των CG (δηλαδή με ένα πιο ευρύ φάσμα ακουσμάτων και όχι απλά με αυτό που παίζουν οι CG), οι οποίοι να δημιουργούν μέσα σε ένα πλαίσιο που τους δίνει την δυνατότητα να το πιστεύουν πραγματικά ότι μπορεί να είναι the next big thing (με λίγα λόγια, εντελώς ωμά, να υπάρχουν εμπορικές προοπτικές για ροκσταριλίκια). Επίσης θεωρώ στατιστικά απίθανο να βρεθούν στην ίδια μπάντα 4-5 μουσικάρες εν έτει 2020 με σκοπό να παίξουν κάτι που δεν θα ακούσει κανένας. Αν βρεθούν 4-5 μουσικάρες στην ίδια μπάντα θα στοχεύσουν σε κάποιον δημοφιλή ήχο.
Ναι ρε, δεν σοβαρολογω προφανως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”