SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

Πρεπει να ανοιξω τις κουτες μου, 99% εχω την αφισα υπογεγραμμενη απο τους Doomsword!
Δυστυχως δεν υπαρχει κανενα video απο την εμφανιση μας τοτε, θυμαμαι ειχε μια καμερα στημενη απεναντι μας και οταν τελειωσαμε, πορωμενοι γιατι ειχε παει πολυ καλα, πηγα και ρωτησα τον τυπο, "φιλε μηπως εγραψες το live?"

Τελικα επειδη ηταν 2003, κρατησε την κασετα για το Main Event και η εμφανιση μας χαθηκε στο χρονο :D
Καπου μεχρι προσφατα υπηρχε και μια κριτικη online γι αυτο το Live αλλα για καποιον λογο δεν μπορω να τη βρω. Αν δεν κανω λαθος ειχε και καλη κριτικη στο Hammer(Helloween/Οpeth στο εξωφυλλο/οπισθοφυλλο) αλλα πάλι πρέπει να κανω ανασκαφες για να το επιβεβαιωσω.

Γερασα και συγκινηθηκα μαζι :rofl:
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 20:06 Αν δεν κανω λαθος ειχε και καλη κριτικη στο Hammer(Helloween/Οpeth στο εξωφυλλο/οπισθοφυλλο) αλλα πάλι πρέπει να κανω ανασκαφες για να το επιβεβαιωσω.
Τι ανασκαφες καμάρι μου? Θα στη βρει ο [mention]Starman[/mention] σε 3 λεπτα με τοσα στοιχεια που του εχεις δώσει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 20:27
Aphelian έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 20:06 Αν δεν κανω λαθος ειχε και καλη κριτικη στο Hammer(Helloween/Οpeth στο εξωφυλλο/οπισθοφυλλο) αλλα πάλι πρέπει να κανω ανασκαφες για να το επιβεβαιωσω.
Τι ανασκαφες καμάρι μου? Θα στη βρει ο @Starman σε 3 λεπτα με τοσα στοιχεια που του εχεις δώσει.
Πωπω τωρα ειδα την απαντηση του στο αλλο topic οποτε μαλλον ειναι αρκετα ευκολοτερο απο το να ανεβω στο παταρι να ψαξω κουτες :D
April 2003 λογικα ειναι!
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Starman »

[mention]theBox[/mention] , [mention]Aphelian[/mention] βρήκαμε παπά να θάψουμε 5 – 6. :D
Αλλά τι να κάνω που είστε καλά παιδιά και δε μπορώ να σας αφήσω έτσι.

Εικόνα
https://postimg.cc/Wt3JRS7Q

Πάρτε και έξτρα μπόνους την παρουσίαση του Rock On.

Εικόνα
https://postimg.cc/dZL78t1q
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

Εισαι ΤΙΤΑΝΑΣ [mention]Starman[/mention] , χιλια ευχαριστώ!

PS: To Rock On, ξεχωρισε τα 2 κομματια που τελικα εγιναν και τα 2 πρωτα μας Lyric Video. ΤΙ ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ??
Άβαταρ μέλους
jimmyhmhm
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 11 Φεβ 2019, 19:07

Re: SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από jimmyhmhm »

ΔΙΣΚΑΡΑ, αλλά πρέπει να ρωτήσω. Τι ΕΠΟΣ είναι αυτή η ομώνυμη τραγουδάρα; Καταπίνεται πιο εύκολα κι από το Bane of the Black Sword των θεών Apollo Ra, και μετά από 20 κ βάλε ακροάσεις ανακαλύπτεις όλο και κάτι ακόμα που σε πορώνει ακόμα πιο πολύ!
Κόλαση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

jimmyhmhm έγραψε: Κυρ 20 Σεπ 2020, 14:42 ΔΙΣΚΑΡΑ, αλλά πρέπει να ρωτήσω. Τι ΕΠΟΣ είναι αυτή η ομώνυμη τραγουδάρα; Καταπίνεται πιο εύκολα κι από το Bane of the Black Sword των θεών Apollo Ra, και μετά από 20 κ βάλε ακροάσεις ανακαλύπτεις όλο και κάτι ακόμα που σε πορώνει ακόμα πιο πολύ!
Κόλαση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν εχεις κανει ηδη 20+ ακροασεις σε 15λεπτο κομματι, απο εμενα εχεις μια γυρα σουβλακια και μπυρες οποτε θελεις! :metalhead:
Άβαταρ μέλους
jimmyhmhm
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 11 Φεβ 2019, 19:07

Re: SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από jimmyhmhm »

O μετρητής στο itunes γράφει ηδη 22. Και δε βάζω μέσα καν τις «πρόχειρες» ακροάσεις στο αμάξι με το cd. ΕΠΟΣ λέμε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Οι Sacred Outcry μας κερνανε δυο δισκους στην τιμη του ενος! Ο δευτερος βρισκεται προφανως συμπυκνωμενος στο 14λεπτο ομωνυμο ΕΠΟΣ. Μετρησα ΕΞΙ διαφορετικα κουπλε (όλα απο το "πανω ραφι", καποια ειναι απο τα καλυτερα του δισκου) που θα μπορουσαν να ειναι διαφορετικο τραγουδι το καθενα κι αλλα τοσα περιπου instrumental ιντερλουδια. Μαλιστα πολλες φορες οι εναλλαγες ειναι καταιγιστικες, και το ενα φοβερο σημειο να διαδεχεται το αλλο με ιλλιγιωδη ταχυτητα.

Απο εκει και περα, "Where Ancient Gods are Still Hailed" (επικολυρικο, απο τα καλυτερα κομματια που ακουσα φετος) ,"Farewell" (manowar-ικο, αν και ο χαρακτηρισμος ΣΙΓΟΥΡΑ το αδικει) και "Crystal Tears" (καιρο ειχα να νιωσω με "μπαλαντα") επισης υποδειγματικα κομμάτια.

Απο (πολυ) κοντα ακολουθουν και τα υπόλοιπα του δισκου, και ο διαχωρισμος που κανω δεν ειναι τοσο ποιοτικος οσο "συναισθηματικης φορτισης" μιας που τα "legion of the fallen" και "sacred outcry" χαρακτηριζονται περισσότερο ως "δυναμικα χιτς" σε αντιθεση με τα τρια πιο συναισθηματικα που αναφερω παραπάνω.

Αν έπρεπε να βρω σωνει και καλα καποιο ψεγάδι θα ελεγα οτι για τα γουστα μου, σε καποια σημεια οι στιχοι ειναι πιο "απλοι" απο οσο θα τους ηθελα, αλλα ενδεχεται να εχουν γραφτει και 20 χρονια πισω, οποτε το καταλαβαινω.

Το θεωρω ενα απο τα highlights της φετινης χρονιας, ειδικα αν μιλαμε για τον συγκεκριμενο, ας πουμε "ευρωπαικο", επικο ήχο. ΕΥΓΕ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Κυρ 20 Σεπ 2020, 17:20
Αν έπρεπε να βρω σωνει και καλα καποιο ψεγάδι θα ελεγα οτι για τα γουστα μου, σε καποια σημεια οι στιχοι ειναι πιο "απλοι" απο οσο θα τους ηθελα, αλλα ενδεχεται να εχουν γραφτει και 20 χρονια πισω, οποτε το καταλαβαινω.
Σ'ευχαριστουμε πολυ :love:

Για να σου φυγει και η απορια, στο κομματι των στιχων, αν εξαιρέσεις το Sacred Outcry (1998) που ξαναγραφτηκε απο το 0 πριν 3 χρονια επειδη ΠΑΡΑΗΤΑΝ παιδικο (πλην του τελευταιου ρεφραιν που εμεινε σαν tribute του παλιου), ολα τα υπολοιπα ειναι κομματια που γραφτηκαν οταν ημουν 16-18 και ηταν συνειδητη αποφαση να μεινουν οσο πιο κοντα στην αρχικη τους μορφη.

Ο επομενος δισκος θα σε αποζημιωσει με το παραπανω ελπιζω :D
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από JimmyF »

Συγχαρητήρια στα παιδιά για το εξαιρετικό album. Epic&power στη σωστή δοσολογία. Ο [mention]theBox[/mention] με έχει σχεδόν καλύψει με τις παρατηρήσεις του. Όντως το ομώνυμο είναι έπος. Γενικά είδα μια φοβερή έφεση στα μελωδικά σημεία που εμένα μου έκαναν ακόμα περισσότερο κλικ από τα πιο 'aggressive' ας πούμε. Δυναμική παραγωγή (ίσως λιιιίγο πιο εμπρός η μπότα σε σχέση με τα γούστα μου) και super ο ήχος του μπάσου καθώς και η θέση του στη μίξη, όπως και τα ορχηστρικά από πίσω που δίνουν το extra εκεί που πρέπει χωρίς να γίνονται cheesy.
Υ.Γ. Πλανάται μια αύρα Triumph of Steel σε σημεία ή είναι η ιδέα μου? ( Φυσικά αυτό είναι + κι όχι -)
Well done!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Με ελάχιστα ένθετα από άλλα συγκροτήματα, έχει μονοπωλήσει τις βραδινές μου ακροάσεις όλο αυτό το διάστημα.
Ωραία σόλο, ωραίες μελωδικές φωνητικές γραμμές, φωνή που δένει γάντι και βασικά ότι καλύτερο έχω ακούσει να τραγουδά ο Παπαδόπουλος. Η φωνή είναι σχεδόν πάντα βιτρίνα σε μια μπάντα, αλλά τέτοιες συνθέσεις είναι ικανές να αναδείξουν τραγουδιστή και όχι το αντίστροφο.
Προσωπικό αγαπημένο το Crystal Tears με συγκίνηση στο τέρμα... Best of the best για φέτος...
Και τέλος.....

Πόσα κιλά @@ να βάλεις χορωδία να ψέλνει Stormbringer σε 15λεπτο έπος για τον Έλρικ....?
Ότι επικότερο...
Ο επόμενος που θα το κάνει, θα έχει ακούσει Sacred outcry.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 05 Οκτ 2020, 19:40 βασικά ότι καλύτερο έχω ακούσει να τραγουδά ο Παπαδόπουλος.
Μαζι με τα κομματια που τραγουδαει στο περσινο horizon's end (ειδικα το BE).

Αλλα, γενικα ΝΑΙ εννοειται πως συμφωνω, μπορω να πω οτι νομιζα πως δεν μου αρεσε σαν τραγουδιστης, αλλα με αυτες τις προσφατες συμμετοχες αρχιζω να τον συμπάθω. :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

SACRED OUTCRY - Damned For All Time (2020)

Δημοσίευση από alexandros »

Τις τελευταίες μέρες παίζει μόνιμα το album και πιστεύω θα παίζει για αρκετό καιρό ακόμη. Καταρχήν να πω ότι είναι από τα album που πατάς το play και το αφήνεις μέχρι το τέλος. Σπάνιο στις μέρες μας αυτό το πράγμα. Επίσης, αν και μάλλον με έχει κερδίσει το crystal tears ως τώρα, δε μπορώ να πω ότι αυτό δε μπορεί να αλλάξει στις επόμενες ακροάσεις. Ακουστικές κιθάρες,όμορφα leads,κοφτά riffs,μελωδίες,λυρισμός,ατμόσφαιρα. Έχει τα πάντα αυτός ο δίσκος.
Κάτι ακόμη το οποίο μπορεί να είναι μόνο δική μου εντύπωση, αλλά σε αρκετά σημεία μου βγάζει την αύρα των innerwish των τελευταίων τριών album. Μια θετικότητα, δεν ξέρω πώς να το πω. Θα επανέλθω εν καιρώ για πιο λεπτομερή άποψη, καθώς ακόμη είμαι σε φάση αναγνώρισης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”